Skocz do zawartości
egnever6

Zestaw do gier - FHD

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Proszę o Waszą pomoc przy złożeniu jakiegoś rozsądnego komputera do gier, bo obecnie mam komputer bez dedykowanej karty graficznej. Mam monitor GIGABYTE G24F 2 23.8" 1920x1080px, którego nie planuję wymieniać. W związku z tym zestaw ma mi zapewnić komfortową rozgrywkę w FHD na wysokich/najwyższych ustawianiach - tylko tyle potrzebuję. Tytuły, które chcę ograć to w większości produkcje już kilkuletnie: RDR 2, GTA V, Elden Ring, Baldur's Gate 3, Sekiro, Kingdom Come: Deliverance, M&B II: Bannerlord, gry z serii Total War. A tak naprawdę to zdecydowanie częściej będę grał w różne tytuły indie lub mniej wymagające produkcje, dlatego to naprawdę nie musi być jakaś szalona maszyna, bo zwyczajnie takiej nie potrzebuję. Bardziej zależy mi na sprawdzonych komponentach, które mają dobry stosunek cena/jakość.

Ważnym elementem jest obudowa, bo komputer będzie stal na blacie i z prawej strony będzie miał ścianę, dlatego obudowa nie może być szersza niż 200-210 mm i głębsza/dłuższa niż 400-430 mm, a im mniej tym lepiej. Jednocześnie ma być bez podświetlania i o możliwe prostym kształcie, ale przy tym zależy mi, żeby spełniała swoją rolę. Na szybko znalazłem coś takiego https://proline.pl/obudowa-do-komputera-endorfy-signum-300-solid-ey2a003-p8115594, ale jestem otwarty na inne, lepsze, sprawdzone propozycje i nawet na nie liczę.

Co do budżetu, to nie tak, że mam w głowie jakąś kwotę, którą mogę lub chcę przeznaczyć, a tak jak napisałem wyżej, sprzet ma mi zapewnić komfortową rozgrywkę w FHD i mieć dobry stosunek cena/jakość. Ale żeby jakieś ramy wyznaczyć, to powiedzmy 3000-6000 zł i w tym musi zmieścić się też Win11 i pewnie też złożenie, bo nie wiem czy sobie z tym poradzę, bo kilka lat już minęło od kiedy prostowałem piny w procesorze i dłubałem w bebechach:) Wiem, że jest tutaj dużo osób, które zna się na rzeczy i służy radą i pomocą, więc liczę na Was i z góry dziękuję

Edytowane przez egnever6

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

https://proline.pl/koszyk/b9ce7033

Zasilacz taniej Promocja na zasilacze SEASONIC | ATX 3.0… - zobacz sklep ProLine

Złożenie w 5 dni za 49zł kodem PRO24.

ZENPC Z1 Mesh Black 4x120mm - ProLine 216mm szerokości ale krótsza od twojego proponowanego Endrofy i ten ZENPC ma 4 wentylatory w komplecie (3 na przód i 1 na tył)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuję za odpowiedź i propozycję. Obudowa wygląda super - dokładanie o czymś takim myślałem, ale muszę jeszcze zmierzyć dokładanie czy ta szerokość się zmieści, bo ten wymiar jest najbardziej newralgiczny, bo biurko jest we wnęce i będzie to wyglądało następująco: ściana z lewej > monitor > komputer > ściana z prawej. Nie wiem czy będzie ok, jeżeli komputer będzie z prawej strony dosunięty całkowicie do ściany lub z zapasem w granicach 5 mm. Muszę domierzyć jak wrócę z pracy. 

Co do komponentów, to wygląda dobrze - na moje oko, które jest już od kilku dobrych lat nie na bieżąco w temacie sprzętu do grania. 

Nie napisałem tego, ale pewnie można to było wywnioskować z kontekstu, ale chciałbym sprzęt, który będzie działał i nie będzie wymagał dodatkowych konfiguracji w nim. Nie zamierzam "bawić się" w podkręcanie itd. i to nawet nie dlatego, że sobie z tym nie poradzę, bo wszystkiego można się w dzisiejszych czasach nauczyć i jakość ogarnąć, ale zwyczajnie nie mam na to czasu, ani potrzeby, bo żaden ze mnie "hardkorowy" gracz. Nie wiem czy ta informacja coś zmienia, bo trafiłem na takie opinie, że karty NVIDIA są bardziej "bezobsługowe", niż AMD, ale nie mam pojęcia czy ma to aż takie znaczenie.  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przy tej obudowie Z1 możesz spokojnie dosunąć kompa do ściany, ważne żeby był z przodu dostęp powietrza i z tyłu chociaż kilka cm żeby powietrze miało gdzie być "wydalane" z obudowy.

Jęśli chodzi o karty, no to NVIDIA faktycznie jest bardziej "bezobsługowa", choć też na AMD nie ma jakiejś tragedii - w większości przypadków karty działają bez problemu. Niemniej jeśli chcesz jak najmniej bezobsługowy sprzęt, to stawiałby na NVIDIE.

Minus jest taki, że RTX 4060 Ti będzie wolniejszy od RX 7700 XT, a szybszy RTX 4070 czy RTX 4070 Super kosztują sporo więcej (minimum 2500 zł za RTX 4070 i około ~ 2800 zł za RTX 4070 Super). Więc kwestia na co pozwala budżęt.

RTX 4060 Ti masz za około ~ 1800 zł ale to wersja 8GB pamięci - na dzisiaj pod 1080p spokojnie starcza, ale co będzie w przyszłości to kto wie. Bezpieczniej chyba by dorzucić do 16GB, ale to już około 2100 zł i znów za 400 zł więcej mamy RTX 4070 który wyraźnie odjeżdża wydajnościowo.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Dzięki za odpowiedź Dirian i wyjaśnienie z tą obudową. W takim przypadku i po domiarach stwierdzam, że obudowa się zmieści - trochę na styk na szerokość, ale z przodu i z tyłu będzie luźno i przestronnie:)

19 godzin temu, Dirian napisał:

RTX 4060 Ti masz za około ~ 1800 zł ale to wersja 8GB pamięci - na dzisiaj pod 1080p spokojnie starcza, ale co będzie w przyszłości to kto wie. Bezpieczniej chyba by dorzucić do 16GB, ale to już około 2100 zł i znów za 400 zł więcej mamy RTX 4070 który wyraźnie odjeżdża wydajnościowo.

No właśnie - dylematy, dylematy. Chyba jednak skłaniałbym się do tego RTX 4060 Ti 16GB, bo jeśli dobrze rozumiem, to jest on nawet nieznacznie szybszy od RX 7700 XT - oczywiście za dopłatą:) Tylko zastanawiam się, którą konkretnie wersję, bo myślałem o tej https://proline.pl/gigabyte-geforce-rtx-4060-ti-gaming-oc-16gb-gddr6-dlss-3-gv-n406tgaming-oc-16gd-p8118871, ale widzę, że już niedostępna i pytanie czy brać inną - jeśli tak, jaką, czy czekać aż będą mieli dostawę - pytanie czy będą mieli na ten model czy to już wychodzi ze sprzedaży.

Update: Ok, przejrzałem różne wersje i mam dwa wnioski: podświetlanie jest mi zupełnie zbędne, a wręcz niepożądane oraz chyba lepiej mieć wersję z 3 wentylatorami, niż z 2 - chociaż jeśli się mylę, to niech mnie ktoś wyprowadzi z tego błędu, proszę:) I mając to na uwadze zastanawiam się na tymi, chociaż nie do końca rozumiem z czego wynika taka różnica cen i czy powinno to zapalić u mnie lampkę ostrzegawczą:

https://www.x-kom.pl/p/1162034-karta-graficzna-nvidia-gainward-geforce-rtx-4060-ti-panther-oc-16gb-gddr6.html

https://www.x-kom.pl/p/1191863-karta-graficzna-nvidia-gainward-geforce-rtx-4060-ti-panther-16gb-gddr6.html

https://www.x-kom.pl/p/1162039-karta-graficzna-nvidia-msi-geforce-rtx-4060-ti-ventus-3x-oc-16gb-gddr6.html  

Druga kwestia, czy decydując się na tego RTX 4060 Ti 16GB pozostałe komponenty można zostawić według tego co podesłał forskoczek20 i będzie się to wszystko razem ładnie zgrywało i działało w sposób optymalny?

Ostatecznie chyba jednak będę sam to składał, żeby móc w pełni odczuć fun z nowego sprzętu i wrócić trochę do tych lat minionych, kiedy jako dziecko rozpakowywało się prezenty:) Stąd pytanie - czy coś należałoby dorzucić do tej listy zakupów i czy są jakieś dobre programy, żeby ogarnąć sterowniki, aktualizację BIOS itd., czy jednak najlepiej brać wszystko ze stron producentów i instalować ręcznie? 

Edytowane przez egnever6

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie, RX 4060 Ti jest wolniejszy od RX 7700 XT. Natomiast pod 1080p to nadal bardzo dobra karta która starczy na długo. 

Brałbym tę wersję Panther, dobra cena i dobre chłodzenie: https://www.x-kom.pl/p/1191863-karta-graficzna-nvidia-gainward-geforce-rtx-4060-ti-panther-16gb-gddr6.html

Reszta zestawu od kolegi forskoczek bęzie pasować 👍

7700 XT vs 4060 Ti:

average-fps-1920-1080.png

• Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

3 godziny temu, egnever6 napisał:

Ostatecznie chyba jednak będę sam to składał, żeby móc w pełni odczuć fun z nowego sprzętu i wrócić trochę do tych lat minionych, kiedy jako dziecko rozpakowywało się prezenty:) Stąd pytanie - czy coś należałoby dorzucić do tej listy zakupów i czy są jakieś dobre programy, żeby ogarnąć sterowniki, aktualizację BIOS itd., czy jednak najlepiej brać wszystko ze stron producentów i instalować ręcznie? 

Najnowsze sterowniki chipsetu AMD to aktualnie V6.03.19.217 i pobierasz je stąd ROG CROSSHAIR X670E HERO | Gaming motherboards|ROG - Republic of Gamers|ROG Global (asus.com)

https://drive.google.com/file/d/15Zd-70Im0NCVtWUR04aqrGrzJwsEs-Cm/view?usp=sharing Najnowsze sterowniki do kart sieciowych Realtek pod Windows 11 64 bit ze wsparciem dla Power Saving Mode (nie pobieram tych bez wsparcia tej funkcji którą i tak wyłączam) Realtek

BIOS do MOBO ściągasz maksymalnie najnowszą wersję dla swojego modelu danego producenta ze strony producenta twojego modelu MOBO.

Najnowsze sterowniki do dźwiękówki znajdziesz tu Realtek

Sterowniki graficzne najnowsze pobierasz w wersji Game Ready ze strony NVIDII jak karta NVIDII.

Edytowane przez forskoczek20
dopis

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
15 minut temu, forskoczek20 napisał:

Najnowsze sterowniki chipsetu AMD to aktualnie V6.03.19.217 i pobierasz je stąd ROG CROSSHAIR X670E HERO | Gaming motherboards|ROG - Republic of Gamers|ROG Global (asus.com)

https://drive.google.com/file/d/15Zd-70Im0NCVtWUR04aqrGrzJwsEs-Cm/view?usp=sharing Najnowsze sterowniki do kart sieciowych Realtek pod Windows 11 64 bit ze wsparciem dla Power Saving Mode (nie pobieram tych bez wsparcia tej funkcji którą i tak wyłączam) Realtek

BIOS do MOBO ściągasz maksymalnie najnowszą wersję dla swojego modelu danego producenta ze strony producenta twojego modelu MOBO.

Najnowsze sterowniki do dźwiękówki znajdziesz tu Realtek

Sterowniki graficzne najnowsze pobierasz w wersji Game Ready ze strony NVIDII jak karta NVIDII.

Super! Tego potrzebowałem.

forskoczek20 i Dirian bardzo Wam dziękuję za pomoc 

Chyba już wszystko wiem i nie pozostaje mi nic innego tylko zamawiać, a potem składać - trzymajcie kciuki, żebym sobie poradził i niczego nie zepsuł:)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
W dniu 18.04.2024 o 08:34, egnever6 napisał:

Tytuły, które chcę ograć to w większości produkcje już kilkuletnie: RDR 2, GTA V, Elden Ring, Baldur's Gate 3, Sekiro, Kingdom Come: Deliverance, M&B II: Bannerlord, gry z serii Total War. A tak naprawdę to zdecydowanie częściej będę grał w różne tytuły indie lub mniej wymagające produkcje, dlatego to naprawdę nie musi być jakaś szalona maszyna, bo zwyczajnie takiej nie potrzebuję. Bardziej zależy mi na sprawdzonych komponentach, które mają dobry stosunek cena/jakość.

....sprzet ma mi zapewnić komfortową rozgrywkę w FHD i mieć dobry stosunek cena/jakość. Ale żeby jakieś ramy wyznaczyć, to powiedzmy 3000-6000 zł i w tym musi zmieścić się też Win11 i pewnie też złożenie, bo nie wiem czy sobie z tym poradzę, bo kilka lat już minęło od kiedy prostowałem piny w procesorze i dłubałem w bebechach:) Wiem, że jest tutaj dużo osób, które zna się na rzeczy i służy radą i pomocą, więc liczę na Was i z góry dziękuję

Serio musisz brnąć w najmniej opłacalnego RTX4060ti 16gb lub już lepiej rx7700xt, bo 8gb to może być kiedyś za mało w lipnej grze AAA :E ?

Skoro kiedyś prostowałeś piny w procesorze to bez problemu złożysz komputer, skoro już to robiłeś. Nic się nie zmieniło, tylko AM5 ma teraz piny w płycie głównej.
Kup sobie używanego rx6600 z gwarancją (600-700 zł) i czekaj aż przestanie Ci wystarczać.... I tak ograsz wspomniane tytuły w max ustawieniach i 60fps 1080p na rx6600 / rtx4060. Ewentualnie poluj na nową kartę z promocji...
Zanim wykorzystasz kartę powyżej rtx4060, to ich ceny mocną spadną, ponieważ następna generacja kart powinna nieco pozmieniać. Sam siedzę na gtx1660ti, ponieważ nie ma nic wartego zmiany sprzętu, no chyba że rzucę się na CP2077 z PT.

Tak naprawdę wystarczyłoby Ci to, tylko można by zmienić wentylatory i chłodzenie dla swojego komfortu i dołożyć windowsa...  Najlepiej samu złożyć coś podobnego na lepszej jakości komponentach (dysk, chłodzenie, obudowa, płyta b550m, zasilacz, inny producent GPU)
https://sklep.hard-pc.pl/p16292,zestaw-ryzen-5-5600-rx-6600-8gb-16gb-ddr4-500gb-ssd-aramis-650w.html
Osobiście wolałbym kupić tańszy komputer i zmienić sobie monitor. HDR nawet na biednym Benq 277hdr robi różnicę i będzie to widać w Elden Ring.

Edytowane przez musichunter1x

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, musichunter1x napisał:

Serio musisz brnąć w najmniej opłacalnego RTX4060ti 16gb lub już lepiej rx7700xt, bo 8gb to może być kiedyś za mało w lipnej grze AAA :E ?

Skoro kiedyś prostowałeś piny w procesorze to bez problemu złożysz komputer, skoro już to robiłeś. Nic się nie zmieniło, tylko AM5 ma teraz piny w płycie głównej.
Kup sobie używanego rx6600 z gwarancją (600-700 zł) i czekaj aż przestanie Ci wystarczać.... I tak ograsz wspomniane tytuły w max ustawieniach i 60fps 1080p na rx6600 / rtx4060. Ewentualnie poluj na nową kartę z promocji...
Zanim wykorzystasz kartę powyżej rtx4060, to ich ceny mocną spadną, ponieważ następna generacja kart powinna nieco pozmieniać. Sam siedzę na gtx1660ti, ponieważ nie ma nic wartego zmiany sprzętu, no chyba że rzucę się na CP2077 z PT.

Tak naprawdę wystarczyłoby Ci to, tylko można by zmienić wentylatory i chłodzenie dla swojego komfortu i dołożyć windowsa...  Najlepiej samu złożyć coś podobnego na lepszej jakości komponentach (dysk, chłodzenie, obudowa, płyta b550m, zasilacz, inny producent GPU)
https://sklep.hard-pc.pl/p16292,zestaw-ryzen-5-5600-rx-6600-8gb-16gb-ddr4-500gb-ssd-aramis-650w.html
Osobiście wolałbym kupić tańszy komputer i zmienić sobie monitor. HDR nawet na biednym Benq 277hdr robi różnicę i będzie to widać w Elden Ring.

O człowieku, a już myślałem, że decyzja zapadła i spokój, a Ty mi tutaj takie wątpliwości zasiewasz:)

Jeśli chodzi o monitor to wymiana na większy nie wchodzi w grę, bo zwyczajnie mi się nie zmieści i musiałbym kombinować z uchwytem naściennym i raczej by się to nie udało, bo byłoby za wysoko. Dlatego monitor zostaje czy tego chcę, czy nie chce.

Co do tych kart, ich opłacalności, sensowności nabycia itd. to jakbym rzeczywiście miał w planach całonocne posiedzenia przy gierkach, to pewnie bym się w to bardziej angażował, ale biorąc pod uwagę, że na gierki nie zamierzam (choćbym chciał) poświęcać więcej niż 3-4 godziny tygodniowo i zważywszy na listę tytułów do ogrania (która jest dużo bardziej obszerna, niż to co tutaj podałem, bo wymieniłem tylko te "najbardziej" wymagające sprzętowo) w które do tej pory nie miałem nigdy okazji zagrać (bo sprzęt na to nie pozwalał), to zanim nadrobię tę kupkę wstydu, to pewnie już ze trzy generacje miną i okaże się, że wszystko będzie do wymiany, a ja będę już za stary, żeby wcelować myszką w przeciwnika:)  Plus, nie mam za bardzo głowy do kupowania używanego sprzętu, nawet jeśli wiem, że może się to odbijać na moim portfelu, ale po to pracuję, żeby móc sobie raz na jakiś czas zrobić taki (w sumie to nieuzasadniony i zbędny do życia) prezent.

W związku z tym dziękuję za chęć ucywilizowania mnie jako gracza, ale chyba jednak zostanę przy tym na co się zdecydowałem... chociaż cholercia rozumiem tę Twoją logikę przemawiającą za podmianą tego RTX4060ti 16gb na połowę tańszego (nowego) RX 6600:)

Edytowane przez egnever6

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, egnever6 napisał:

....ale biorąc pod uwagę, że na gierki nie zamierzam (choćbym chciał) poświęcać więcej niż 3-4 godziny tygodniowo i zważywszy na listę tytułów do ogrania (która jest dużo bardziej obszerna, niż to co tutaj podałem, bo wymieniłem tylko te "najbardziej" wymagające sprzętowo) w które do tej pory nie miałem nigdy okazji zagrać (bo sprzęt na to nie pozwalał), to zanim nadrobię tę kupkę wstydu, to pewnie już ze trzy generacje miną i okaże się, że wszystko będzie do wymiany, a ja będę już za stary, żeby wcelować myszką w przeciwnika:)  

To tym bardziej rx6600 wystarczy z promocji na nowego ;) Ewentualnie ten rtx4060. 
Procesor ryzen 7500f jest niby najtańszym na AM5 w tej chwili, ale to poziom w okolicach ryzena 5800x3d na AM4, więc wystarczy na długo i jest przerostem formy na treścią do starszych tytułów w 60fps (lepszy od starych i9 10900k) Jeśli planujesz kiedyś ulepszać komputer o nowy procesor, zamiast kupować nowego, to jak najbardziej AM5 jest na miejscu. Tak to wystarczy Ci ryzen 5600 z b550m lub ryzen 5500 z A520m / b450m i 16 gb ramu ddr4, który jest tani jak barszcz w promocji ~150 zł lub nawet i3 12100f, ale już nie będę mieszał w głowie mocnym 4 rdzeniowcem, który czasem przegania ryzena 5500 :E 

Sam czekam ze zmianą komputera na Half Life 3 lub grę Kojimy, ale jeśli będą pierwsze na konsoli to ją kupię.
Tak to jest jeszcze wiele mniej wymagających gier wartych uwagi. Hollow Knight:Silksong pójdzie nawet na switchu, a jest bardziej wyczekiwana przeze mnie, niż porty z PS5...

@egnever6 A w sumie twój monitor ma ponad 120hz, więc na coś możesz spożytkować dodatkową moc. Pewnie twój spokój umysłu jest wart więcej, niż ucięcie ~1500 zł na doborze podzespołów. Nawet ma jakiś pseudo HDR, ale to IPS, więc HDR w ciemnych scenach to może być koszmar.

Edytowane przez musichunter1x

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi