Skocz do zawartości
parcu

Poprawa zasięgu Wi-Fi - MESH czy coś innego?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, internet to światłowód 300/50 od Netii na infrastrukturze innego operatora, konkretnie Nexery (fachowo nazywa się to chyba BSA). Obecnie router od Netii - Huawei DG8245V podłączony do ONT Nokii, bodajże ISAM ONT G-010G-Q albo G-010G-R.

Zależy mi na tym aby w całym domu była tylko 1 sieć Wi-Fi (2.4 / 5ghz w 1) przełączająca się automatycznie pomiędzy punktami w sposób płynny podczas przemieszczania się. Dodatkowo koniecznie musi być możliwość przypisania stałego adresu IP poszczególnym urządzeniom łączącym się po Wi-Fi w domu, fajnie też gdyby była sieć gościnna ale nie jest to konieczne. Czy zestaw MESH połączony po kablu to najlepsze możliwe rozwiązanie? Jeśli tak, to czy, przykładowo:
https://www.x-kom.pl/p/679724-router-asus-rt-ax53u-1800mb-s-a-b-g-n-ac-ax-1xusb-3xlan.html
+
https://www.x-kom.pl/p/1195090-system-mesh-wi-fi-asus-zenwifi-ax-xd4-plus-mesh-1800mb-s-a-b-g-n-ac-ax-3xap.html

zadziała w moim przypadku?

Swoją drogą czym różni się TO od TEGO ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Nie potrzebujesz osobnego routera jeśli kupujesz zestaw mesh, jeden z nich będzie routerem a pozostale możesz spiąć switchem. Alternatywnie nie potrzebujesz zestawu mesh, możesz kupić kilka routerów asusa i włączyć im tryb aimesh w sofcie.

EDIT: taki zestaw router + mesh Asusa jak proponujesz też zadziała, jeśli faktycznie potrzebujesz 4 punkty dostępu wifi.

10 godzin temu, parcu napisał:

Swoją drogą czym różni się TO od TEGO

Jeden zestaw to xd4 drugi xd4 plus, może na stronie producenta znajdziesz różnicę. 

Edytowane przez someI

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Jeszcze do niedawna miałem zestaw XD4 składający się z 3 urządzeń (są zestawy z 1 jak i z dwoma urządzeniami). Był on połączony do ONT (połączenie PPPoE) a każde urządzenie z zestawu było połączone kablem do switcha (switch może być dowolny). Jeśli Twój dostawca internetu umożliwia korzystanie z Twojego routera (jedno z urządzeń z zestawu jest routerem i ma dwa złącza: WAN i LAN) to łączysz jego port WAN z modemem dostawcy a pozostałe urządzenia podłączasz do dowolnego switcha i masz w pełni działającą sieć MESH po kablu. WiFi w tym przypadku będzie działało dokładnie tak jak chcesz.

Edytowane przez bbart79

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 5.05.2024 o 23:20, someI napisał:

Jeden zestaw to xd4 drugi xd4 plus, może na stronie producenta znajdziesz różnicę. 

właśnie ciężko jest się tam do tego dogrzebać, a nawet jeśli mi się to udało:
https://www.asus.com/us/product-compare?ProductID=14700,21094&LevelId=networking-iot-servers-whole-home-mesh-wifi-system
to na podstawie tych danych nie potrafię stwierdzić który z nich jest lepszy

W dniu 5.05.2024 o 23:20, someI napisał:

EDIT: taki zestaw router + mesh Asusa jak proponujesz też zadziała, jeśli faktycznie potrzebujesz 4 punkty dostępu wifi.

właśnie zależy mi na 4, czy w taki sposób by to zadziałało jak naszkicowałem poniżej? oczywiście to wszystko w dużym uproszczeniu bo pomiędzy poszczególnymi pokojami są jeszcze inne pomieszczenia

@bbart79 

ja to planowałem połączyć zwykłym rj45 razem ze sobą jak poniżej, da radę tak?

screenshot-7.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli AX53 obsługuje AiMesh to będzie to działać. Musisz tylko pamiętać, że z zestawu XD4 tylko jedno urządzenie posiada dwa porty (WAN + LAN) a pozostałe mają tylko po jednym. Nie jestem pewien czy router z zestawu XD4 może korzystać z portu WAN jak ze zwykłego portu LAN. Jeśli nie to musiałbyś puścić osobne kable z AX53 do każdego urządzenia XD4.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A więc finalnie kupiłem ASUS RT-AX1800U i ASUS ZenWiFi AX XD4 MESH 3xAP. Póki co tymczasowo działa to bezprzewodowo, bo nie rozprowadziłem jeszcze kabli (trzeba będzie sporo wiercić :().

@bbart79 jest dokładnie tak jak pisałeś - tylko jeden z 3 XD4 ma 2 porty, zwykły LAN oraz WAN/LAN, więc wydaje mi się że powinno to zadziałać tak jak myślę:

screenshot-13.png

Kabel raczej będzie obowiązkowo, bo w 4 pokoju zasięg nadal jest mizerny (coś w stropie siedzi, jakaś folia aluminiowa).

Swoją drogą Netia ma u mnie dużego plusa - nie było kompletnie żadnego problemu z instalacją własnego routera, wystarczyło tylko wpisać login i hasło ;).
Sądząc po wpisach innych osób walczących z Orange / UPC nie sądziłem że to będzie takie proste.
Tym bardziej że jeśli chodzi o konfigurację sieci to jestem niemalże laikiem.

Myślę jeszcze nad jedną rzeczą - PC mam w pokoju 3 i do niego chciałbym również doprowadzić kabel. Żeby obyć się bez ciągnięcia dwóch kabli trzeba będzie kupić jakiś rozdzielacz (jak to się fachowo nazywa?). Zastanawiam się tylko czy nie lepiej będzie zmienić miejsce tego XD4 z 2 portami z pokoju 2 na pokój 3 i to z niego poprowadzić kabel do PC a w pokoju 2 zastosować ten "rozdzielacz". Czy może lepiej na odwrót? Zależy mi na jak najmniejszych pingach w PC - może w tym przypadku bez ciągnięcia drugiego kabla bezpośrednio z RT-AX1800U się nie obejdzie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi