Skocz do zawartości
Kelero

Laptop z niskim poborem energi czy UV?

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Dzień dobry. Myślałem o laptopie z dedykowaną kartą ( 70w-90w) ale zszedłem na ziemie więc szukam energooszczędnego laptopa? - używany w samochodzie podłączony przez przetwornicę więc smoki z mocnymi kartami odpadają? Obecnie używam Asus Vivobook R520U z i3 8130U 15w tdp + mx130 30w tdp, chciałbym coś wydajniejszego, możliwe żę dzisiejsza integra jest mocniejsza od mx130 ale chciałbym jakąś chociaż podstawową kartę tylko niestety nie widzę w ofercie niskonapięciowych procesorów połączonych z kartą graficzną. Mam zagwozdkę czy wziąć laptop z integrą i niskonapięciowym procesorem czy jednak z dedykowaną RTX 3050 i zrobić limit na karcie w afterburner + jak jest możliwość jakoś ograniczyć procesor?

Wpadł mi w oko ze względu na matryce 120hz - Dell Inspiron 3525 Ryzen 5 5500U/16GB/512/Win11 120Hz

Z RTX3050 często polecany tutaj Lenovo Legion 5-15 Ryzen 5-6600H/16GB/512/Win11 RTX3050 165Hz - Tylko czy uda się znacząco zejść z poborem prądu?

Jest jeszcze MSI GF63 z kartą ok 40w.

Edytowane przez Kelero

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Zdecydowałem się na Dell inspiron 15 3535 i jestem strasznie rozczarowany.

W jakieś porównywarce widziałem wydajność vega 7 + 57% względem mx 130 - miało odpalać stare gry, wydajność jest nawet gorsza - sprawdzone w dwóch grach - Mafia 2 classic, risen. Co prawda w ryzen 7530u Win 11 i 8gb single w i3 8130u win 10 8gb dual.

Temperatury - tu jest dramat - pupit + ściąganie gry przez steam jest przy akompaniamencie szumu i gwizdu (Dosłownie wentylator na wysokich obr. gwiżdżę jak turbina w aucie) i 90c+, wentylator jest cichy tylko jak nic się nie robi.

Wi-fi działa wolniej niż na starym laptopie, dodatkowo klawiatura się "zapada" przy wciskaniu, Dramat!

Wysyłam to na zwrot i zostawiam stary laptop.

Dell 7530u

dell4.jpg

dell2.jpg

dell2.jpg

Na ss widać większe zużycie procesora, musiał być jakiś skok bo w większości czasu pokazywało ok 10-20%.

I3 8130u

i3.jpg

i33.jpg

Edytowane przez Kelero

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Kontynuuję monolog.

Na x kom jest Acer Nitro V R5-7535HS/16GB/512 RTX2050 144Hz za 2500zł, zamówiłem i mam nadzieję że tutaj takiego rozczarowania nie będzie (w szczególności temperatury i wydajność względem mx 130), wiem że przez wielu ta konfiguracja jest uznawana za beznadziejną - 65w karta i to w dodatku 2050, słaba matryca (w 2018 to takie zachwalali przy kupnie i3 8130u), mi pasuję w szczególności że do 3050 trzeba minimum 500zł dopłacić, w domu nie będę używał, tylko mobilnie więc pobór prądu jest ważnym aspektem co by akumulatorów "nie wydoić". Zasilacz 135w więc mam nadzieję że przetwornica o złudnej nazwie ips 500 - moc ciągła 350w powinna mieć zapas i chodzić we względnej ciszy.

Test co prawda w innej konfiguracji ale mam nadzieję że parametry matrycy itp. podobne. 

https://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Acer-Nitro-V-15-ANV15-51-Budzetowy-laptop-do-gier-z-RTX-4050.795122.0.html

Co do Dell 3535 to moja teoria jest taka że na podpiętym zasilaniu dawał chore napięcia 1.3v+ i pobierał pod 35w co skutkowało temperaturami 100c+.

Edytowane przez Kelero

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A mini pc zamiast laptopa one mają niski pobór.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Odpada, sprzęt używany mobilnie, tak będę potrzebować wozić klawiaturę, monitor, jakieś rozgałęźniki do przetwornicy, itp.

Myślałem o steam deck ale nie jestem przekonany, miałem PS3 jako odtwarzacz blu-ray - sterowanie padem mi nie leży.

Edytowane przez Kelero

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jakaś opcja typu zdalne połączenie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Rozumiemy że mam łączyć się laptopem z domowym pc i strumieniować? Odpada, siedząc np. w Szwecji + hot spot z telefonu to opóźnienie pewnie będzie spore, wydatki też.

Edytowane przez Kelero

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jaki masz budżet na ten laptop ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na ten moment zamówiony jest Acer nitro v, w sobotę wracam z delegacji i testuję, wielkich wymagań nie mam, więc jak nie będzie się gotował i wył przy Firefoxie jak Dell 3535, włączy stare gierki 1080p 60fps to jestem zadowolony, matryca jakościowo podobna do obecnego laptopa, jakość materiałów - po marudzę przy pierwszym macaniu i zapomnę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hej,

jeśli zależy Ci na niskonapięciowych laptopach, które mają całkiem dobrą wydajność to sprawdź sobie ten laptop:

V540TU-14PL25 Intel Ultra7/16GB RAM/1TB SSD/QHD+ 4799 laptop z najnowszym procesorem Intel Serii Ultra7, tutaj TGP wynosi około 28W co daje całkiem fajne wyniki wydajnościowe przy całkiem dobrych poborach mocy.  Dodatkowo ten procesor ma zintegrowaną kartę Intel Arc, więc powinna móc uruchomić starsze gry bez najmniejszego problemu. Wyposażony w bardzo dobrą matrycę QHD+ i pokrycie barw sRGB na poziomie 99%. Myślę, że to może być ciekawa alternatywa dla Ciebie.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuję za propozycje, jeżeli Acer spełni moje niskie wymagania To go zostawiam, prawie 5 tyś zł to ciężko mi przeznaczyć na laptopa gdzie później się okaże że filmy tylko na nim będę oglądać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jasna sprawa, jak najbardziej rozumiem. Po prostu przesłałem propozycję dla Ciebie, zawsze fajniej jest mieć kilka alternatyw.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 26.05.2024 o 11:01, Kelero napisał:

Kontynuuję monolog.

Na x kom jest Acer Nitro V R5-7535HS/16GB/512 RTX2050 144Hz za 2500zł, zamówiłem i mam nadzieję że tutaj takiego rozczarowania nie będzie

Daj znać czy spełni twoje oczekiwania pod względem wydajności, temperatur i hałasu wentylatorów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@liquiniNiestety zostałem dłużej w robocie i wracam na następny weekend, Żona zdalnie sprawdziła, było trochę problemów - sterowniki do win 10 trzeba samemu szukać, pierwszy raz wchodziła do uefi (nie chciał ruszyć sam z pendrive) i instalowała Windows ale dała radę, jako tako sprawdzony i jest o wiele lepiej, cicho przy Firefoxie, pod obciążeniem temperatury też wyglądają dobrze na czym najbardziej mi zależało, wydajnościowo trochę mniej niż GTX 970 - dla mnie wystarczająco odpalę wszystko co chcę w 1080p 60fps. Hałasu i jakości wykonania na razie nie oceniam ale żona sobię chwali.

IMG-20240602-WA0037.jpg

IMG-20240602-WA0040.jpg

IMG-20240602-WA0038.jpg

Edytowane przez Kelero
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Laptop przetestowany i jestem bardzo zadowolony, zrobiłem uv + plan zasilania na procesorze i zrobiło się dosyć przyjemnie z temperaturami, matryca może na papierze nie powala ale trafiła mi się dobrej jakości sztuka, wysoki kontrast i równomierność podświetlenia i przyjemnie się na to patrzy.

uv.jpg

uv1.jpg

Edytowane przez Kelero
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi