Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem laikiem w tych tematach gdyż do PC powróciłem po kilkunastu latach. Złożyłem zestaw z Inno3D GeForce RTX 4060 Twin X2 OC 8GB GDDR6X DLSS moje pytanie jest następujące. Przy partii przykładowo w BF 2042 na ultra bez włączonego DLLS karta osiąga temperatury 70/75stopni, gdzie hot-spot sięga do 89,7. Czy to są normalne temperatury w tym modelu czy jest coś nie tak z moją karta ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalne dla modelu z dwoma wentylatorami, w średnio przewiewnej obudowie. Można to poprawić, używając MSI Afterburnera i tam nieco wyżej ustawić krzywą pracy (będzie głośniej), można też dodać wentylator czy dwa do obudowy, dla lepszego obiegu powietrza.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa to Ventum 200 Air. Wczoraj jeszcze testowałem Manor Lords na ultra i wrzucam screen z hwinfo. Zastanawa mnie ta duża różnica między gorącym punktem GPU a temperaturą GPU. 
 

image.png.8a8c5a6b685892217193c77816a64ebc.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jeśli masz jeszcze taką możliwość, to polecam wymienić na model Asus Dual (v1 lub Evo, v2 ma gorsze chłodzenie) lub najlepiej Asus ProArt jeżeli zależy Ci na ciszy.

Edytowane przez Krisol
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

20 stopni różnicy to sporo ogólnie jak na jakąkolwiek wersję GPU (typowo jest to naście stopni - 11-14 stopni). Temperatury ogólnie niskie nie są, bo chłodzenie z tych gorszych:

Co do ASUS ProArt, to z tego co kiedyś sprawdzałem, cenę mają one wysoką, a chłodzenie nie jest takie dobre, jak np. ASUS TUF (nawet nie wspominając o ROG STRIX). Także wolałbym takiego TUF niż PROART.

Teraz tak patrzę do sklepów i coś dziwnie wywiało TUF 4060 🤨No a cena tego 4060 ProART nie jest tak przesadzona jak dawniej to widziałem.

Jeśli wierzyć obrazkom ze strony ASUS (czasem mylą modele i pokazują chłodzenie z wersji np. Ti przy wersji nonTi - tak było przy ROG STRIX 4060) to ProArt ma 3 ciepłowody - to byłoby całkiem spoko:

https://www.asus.com/motherboards-components/graphics-cards/proart/proart-rtx4060-8g/

Chłodzenie na 2,5slota przy 4060, to też nie jest cienki Bolek. Także ten 4060 w wersji ProArt wygląda bardzo fajnie.

Edytowane przez Kyle_PL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To mnie zaciekawilo bo ja takich temperatur nie mam na rtx 4060ti inno3d twin, chlodzenie chyba podobne. Moim zdaniem ciasna i goraca buda albo trefny egzemplarz. Otworz obudowe i zobacz jaka bedzie roznica, jak to nie pomoze to podkrec wentylatorki w AB. Ten HS pewnie Ci sie rozjezdza gdy karta dziala w okolicy PL, u mnie 19 stopni roznicy maksymalnie bylo ale po zabawie z wentylatorami w budzie i na karcie max 15 stopni roznicy. Dzisiaj bede mial nowa bude to powinno byc jeszcze lepiej, dam Ci znac. Dobra wentylacja sporo daje dla karty.

Edytowane przez Rtx4060tiUser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tyć Ty @Rtx4060tiUser widzisz tą subtelną różnicę 😁 ?\

- jedyne, co te karty mają podobne, to górny plastik i ilość wentylatorów, bo chłodzenie jest kompletnie inne.

Edytowane przez Kyle_PL
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To z dzisiaj, gra Battelfield 2042 większość ustawień na high(DLSS odpalony, bo zauważyłem, ze gdy nie jest odpalony temperatura wzrasta o 5/6 stopni a fps spadaja) , godzinna rozgrywka. Jeżeli wierzyć nvidia experience to większość rozgrywki 100/120 fps i temperatura 67/69. Zmartwił mnie tylko tak jak wyżej napisałem ten hot spot i jego różnica, chociaz jeżeli spojrzeć na ostatnią kolumne to różnica to własnie 13/12.  To teraz pytanie czy z moją karta jest coś nie tak czy po prostu ten typ tak ma :D? 

 image.png.1c16b51ec8bc3fe2b804583c552e25f6.png

Edytowane przez m.moszczynski92@wp.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@m.moszczynski92@wp.pl Jak nie masz powyzej 20 stopni roznicy to nie ma co panikowac moim zdaniem :) Moj poprzedni RX 6650xt potrafil wykrecac 30 stopni roznicy i dzialal bez zarzutu calutenki rok czasu (nie wiem jakby to bylo w dluzszej perspektywie czasu). Jak oddasz ta karte na gwarancje to jedyne co Ci stwierdza to to ze nie masz zadnego problemu. Jak chcesz i masz mozliwosc zwrtotu to mozesz to zrobic i kupic inna wersje, ewentualna zabawa krzywa wentylatorw lub UV moze Ci pomoc. Wymiana pasty moglaby byc skuteczna ale skonczy sie to utrata gwarancji wiec nie warto.

Edytowane przez Rtx4060tiUser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@m.moszczynski92@wp.pl obudowę to masz nawet więcej, jak przewiewną. Zwłaszcza przy takiej karcie, jak 4060. W zasadzie zostaje pobawić się krzywą wentylatorów, ale to też nie utnie Ci 10stC, tylko pewnie kilka stC, bo później będzie już głośno.

Temperatury są w normie i w zasadzie nie ma się co przejmować, jest gwarancja więc w razie czego naprawia.

Ale - jeśli masz możliwość zwrotu karty i zakup innego modelu - dla świętego spokoju też możesz to zrobić. Poza tym, karty od MSI czy Asusa mają zdaje się 3 lata gwarancji, a Inno3D chyba daje tylko 2 (poprawcie jeśli się mylę), więc to też może być jakiś "powód" do wymiany.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Obstawiam, że ten Inno3D jest na poziomie poniżej Palita Dual (podobne wymiary, Palit 2 ciepłowody, Inno3D jeden), a ProArt będzie pewnie bliżej Strixa niż wersji Dual.

Radiator w Inno3D - https://prod-api.mediaexpert.pl/api/images/gallery/thumbnails/images/56/5605632/Karta-graficzna-INNO3D-GeForce-RTX-4060-Twin-X2-obudowa-z-radiatorem-2.jpg
Radiator w Palit Dual - https://www.techpowerup.com/review/palit-geforce-rtx-4060-dual/images/cooler2.jpg
Radiator w Asus Dual - https://www.techpowerup.com/review/asus-geforce-rtx-4060-dual-oc/images/cooler4.jpg

cooler-performance-comparison-gpu.png

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Palit Dual RTX4060 ma dwa ciepłowody, natomiast ten Inno3D RTX4060 ma pojedynczy ciepłowód. Także poziom Windshit'a.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jednak jest o te 5 cm dłuższy, na pewno ma lepszą wydajność chłodzenia od Windforca.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to powiedzmy pomiędzy Windforce a Palit Dual 💩

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jedno-wetylatorową od Palita RTX 4060 StormX 8GB, 70-75*C to normalne temperatury przy graniu w gry na tej karcie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze dzięki wszystkim za zainteresowanie tematem. Trochę mnie uspokoiliście, czyli ten typ po prostu tak ma. Zastosuje się do rady Crypta, karta ma 36 miesięcy gwarancji, w razie czego będe reklamował :) 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, m.moszczynski92@wp.pl napisał:

Po pierwsze dzięki wszystkim za zainteresowanie tematem. Trochę mnie uspokoiliście, czyli ten typ po prostu tak ma. Zastosuje się do rady Crypta, karta ma 36 miesięcy gwarancji, w razie czego będe reklamował :) 

Ja bym się zastosował do jego drugiego zdania jeśli nie minęło 14 dni od zakupu, oddał i kupił kartę z normalnym chłodzeniem. Zawsze się zastanawiam, dlaczego ludzie nie zapytają przed zakupem co kupić. Tylko kupują kartę z jednym z najgorszych chłodzeń i dopiero później zakładają temat, dlaczego temperatury na HS są tak wysokie, takie tematy powstają regularnie co jakiś czas. Jeszcze jakby ta karta była wyjątkowo tania, a ona jest w podobnych pieniądzach co o wiele chłodniejsze i cichsze karty.  Skoro już teraz prawie dobija do 90 stopni to współczuje grać na niej w upalne lato. Możesz jej podbić krzywą wentylatorów, ale obroty będą wysokie i cicho nie będzie.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ... karta niby działa, niby na gwarancji, ale ... co to za działanie?

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam możliwości zwrotu karty. Karta była zamawiana przez internet ale z odbiorem w salonie, więc niestety prawo zwrotu mi nie przysługuje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@mosiu92 Dam Ci rade, zamiast czytac komentarze osob ktore musza miec zrobione na tip top po prostu korzystaj z karty, masz 3 lata gwarancji a raczej watpie by Ci padla szybko :) Gdyby to byla jakas super wadliwa konstrukcja to nie byloby jej na rynku bo producentowi nie oplacaloby sie przyjmowanie tony gpu na gwarancje/reklamacje. Kupiles tansza karte z gorszym chlodzeniem to musisz zaakceptowac ze bedzie cieplo i glosniej niz przy najlepszych modelach, milej gry.

Edytowane przez Rtx4060tiUser
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.05.2024 o 07:54, Kyle_PL napisał:

Co do ASUS ProArt, to z tego co kiedyś sprawdzałem, cenę mają one wysoką, a chłodzenie nie jest takie dobre, jak np. ASUS TUF (nawet nie wspominając o ROG STRIX). Także wolałbym takiego TUF niż PROART.

Na dzisiaj różnica w cenie wynosi 60 zł. Wszystkie bez wyjątku karty serii ProArt mają tę samą wielkość. To powoduje że o ile modele 4070Ti/Super oraz 4080/Super nie należą do tych najcichszych to już od 4070/Super w dół tak wielki radiator daje sobie doskonale radę. Pewnie są drobne różnice konstrukcyjne przy niższych modelach ale raczej nie wpływa to ujemnie na kulturę pracy. Mam 4070 ProArt i kultura pracy jest nienaganna przy odprowadzaniu ciepła z 200 W poboru prądu. RTX 4060 ma pobór na poziomie do 130 W więc takie wielkie chłodzenie poradzi sobie z tym bez zająknięcia.

W dniu 15.05.2024 o 10:01, Crypt napisał:

Temperatury są w normie i w zasadzie nie ma się co przejmować, jest gwarancja więc w razie czego naprawia.

95 stopni na hot spocie to raczej nie jest norma dla RTX 4060. To sporo za dużo i z czasem może być jeszcze gorzej.

10 godzin temu, mosiu92 napisał:

Niestety nie mam możliwości zwrotu karty. Karta była zamawiana przez internet ale z odbiorem w salonie, więc niestety prawo zwrotu mi nie przysługuje. 

W jakim sklepie tak jest ? Na towar zakupiony przez internet przysługuje 14 dni na zwrot bez znaczenia gdzie i jak go odbierzesz. Ja od lat kupuję przez internet i odbieram w sklepach stacjonarnych mając dalej 14 dni na zwrot towaru. Tak jest na pewno w Media Expert, Euro AGD, Komputroniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Z tym, że ja zamawiałem do sklepu i w sklepie za nią płąciłem. Komputronik. Czyli chcesz mi powiedzieć, że mogłem zwrócić karte, którą włożyłem do kompa używałem 10-12 dni bez żadnego problemu ? Zamówienie złożone 30 kwietnia, na fakturze sprzedać 6 maja, więc i tak już nic nie zdziałam. Dzisiaj neistety nie mam jak, a jutro nieczynne. Jak nie zwrócę to chyba pobawie się w jakiś UV, żeby lekko zbić te temperatury. Chocaż robiąc mały update to wyżej było jednorazowe z tym 95stopni. Zapomniałem dodać jeszcze, że wszystkie gry odpalane są 1440p na uultra. 

Edytowane przez mosiu92

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...