Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, Qrdello napisał:

Hmm, dla pewności wywaliłbym AC razem z usługami. Z doświadczenia (też mam płytę asusa, laptop asus a15) ta aplikacja to takie ścierwo, że nadaje się tylko do ustawiania aury i nic więcej a namieszać potrafi :/ update UEFI też nie zaszkodzi.

Juz leci cała zawartość. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Skoro to nowy komp, zanim odeślesz cokolwiek na  reklamację to zrób mu format, ale bez instalacji żadnych pierdół typu AC właśnie.

"Czysty" Win11 czy 10, sterowniki bez aplikacji

Wrzuć steama, odpal grę z HWINFO w tle i obserwuj. Jeżeli po update UEFI i formacie dalej nie będzie zmiany w pracy GPU to reklamacja. Możliwe że BIOS w karcie dostaje świra :/ 

Edytowane przez Qrdello
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W takim razie jutro wjedzie format. Rozumiem, że ta wartośc jest o wiele za duża ? Zaznaczona na niebiesko?

367161688_Tawartosc.jpg.b08d7bc4c69d0e7899f428a33608b53a.jpg

2 minuty temu, Qrdello napisał:

Skoro to nowy komp, zanim odeślesz cokolwiek na  reklamację to zrób mu format, ale bez instalacji żadnych pierdół typu AC właśnie.

Czysty Win11 czy 10, sterowniki bez aplikacji

Wrzuć steama, odpal grę z HWINFO w tle i obserwuj. Jeżeli po update UEFI i formacie dalej nie będzie zmiany w pracy GPU to reklamacja. Możliwe że BIOS w karcie dostaje świra :/ 

Zainstaluje jutro win na nowo czysty format, pobiore stery do karty, które mam obecnie przy okazji od razu na czystym windowsie zaaktualizje BIOS i zobaczymy. Pierwszy raz składałem komputer samemu, jest możliwe, że coś tam namieszałem ? Chociaż przy karcie to filozofi nie było xD

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To na bank jest wina "softu" jak nie jesteś w stanie znaleźć przyczyny to format pewnie pomoże :] 

• Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Zawsze jest możliwość taka, ale jeżeli komp wstaje i nie wali BSOD to raczej nie panikowałbym w tym zakresie. Z moich doświadczeń z RTXami to trochę dużo, ale biorąc pod uwagę kiepskie chłodzenie to 50W zużytej energii to nie dużo. Bardziej mnie martwi nie schodzenie z zegarów, bo to ewidentnie jakiś kwiat z softem lub w najgorszym razie padnięta  lub padająca karta.

Skoro 3080 w idle ciągnie 20-30W, a jest to karta która ma TGP na poziomie 320W a realnie potrafi chlipnąć 500W po O/C, to 4060 ze swoimi limitami na 160W w idle 50W brzmi średnio >.> 

Edytowane przez Qrdello

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Qrdello napisał:

Przecież to limit termiczny, u mnie jest niżej, bo gmerałem w PD, to stała wartość z TGP brana:

image.png.70c71bf2ed0c6cfe2491cf8fd02b2ad2.png

O kur... ale wtopa 8:E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 godzin temu, Qrdello napisał:

No bo z driverami zawsze jest loteriada :/ u mnie tylko w TLOU był problem, a ludzie na forum nV potrafili mieć np przypalone GPU z serii 4xxx przez ten sterownik, więc szło grubo.

Z drugiej strony, ostatnie 10-15 wypustów sterowników było u mnie stabilne. Ostatnie wały miałem na laptopie w wersji 540.xx, wcześniejsze i późniejsze sterowniki działały mi niezauważalnie, czyli dobrze :) 

U mnie faktycznie krzywa UV też się delikatnie rozjechała po kilku wygrzewkach, ale nic ponad normę. Więc jak pisałem, od annasza do kajfasza :/ 

U mnie krzywa jest idealnie prosta, nawet o 1mhz sie nie zmienia, dzisiaj juz 3 dzien takze wreszcie mam pelny sukces. Praktycznie 0 straty na wydajnosci, 2700mhz/950mv na sztywno i nie sa to jakies spektakularne zyski w poborze energii bo to tylko 30w ale kultura pracy sie poprawila i temperatury spadly o okolo 5 stopni takze jestem w pelni zadowolony. Pytanie czy przy nastepnej aktualizacji sterownika problem nie powroci.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, Qrdello napisał:

Zawsze jest możliwość taka, ale jeżeli komp wstaje i nie wali BSOD to raczej nie panikowałbym w tym zakresie. Z moich doświadczeń z RTXami to trochę dużo, ale biorąc pod uwagę kiepskie chłodzenie to 50W zużytej energii to nie dużo. Bardziej mnie martwi nie schodzenie z zegarów, bo to ewidentnie jakiś kwiat z softem lub w najgorszym razie padnięta  lub padająca karta.

Skoro 3080 w idle ciągnie 20-30W, a jest to karta która ma TGP na poziomie 320W a realnie potrafi chlipnąć 500W po O/C, to 4060 ze swoimi limitami na 160W w idle 50W brzmi średnio >.> 

Format zrobie, ale przewertowałem internet i nie jestem odosobnionym przypadkiem z tym poborem mocy, okazuje sie, ze karta ma jakis skopany czujnik, który wysyła blędne informacje o poborze mocy, miało to zostac poprawione ale chyba nie zostało. Nawet tutaj na tym forum o tym był temat. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
7 godzin temu, mosiu92 napisał:

W takim razie jutro wjedzie format. Rozumiem, że ta wartośc jest o wiele za duża ? Zaznaczona na niebiesko?

367161688_Tawartosc.jpg.b08d7bc4c69d0e7899f428a33608b53a.jpg

RTX 4060 nie ma czujnika raportującego pobór mocy, więc ta wartość nie jest prawdziwa. Karta w spoczynku pobiera 11-12W.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, Krisol napisał:

RTX 4060 nie ma czujnika raportującego pobór mocy, więc ta wartość nie jest prawdziwa. Karta w spoczynku pobiera 11-12W.

Własnie sie dokopałem do tych informajci na forum nvidi. :) Tak czy siak reinstal systemu zrobie i postawie wszystko na czysto. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@Krisol Jeżeli to prawda to pytanie dlaczego 🤔 faktycznie jest masa tematów o tym :E w takim wypadku @mosiu92 nie masz co tracić czasu na stawianie systemu od nowa.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

No ale takie temperatury w idlu? 60 stopni to jednak bardzo duzo i te zegary?

Edytowane przez Rtx4060tiUser

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie chodzi o temperatury, tylko o pobór mocy. Nie ma prawa być w idle 50Wat. Podłączyć osobny dysk, obecny z systemem odpiąć i postawić system. Wtedy na czystym systemie się okaże, co było/jest winowajcą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to ktoś mający taką kartę przydałby się do potwierdzenia tego problemu. I po prostu ignorować ten odczyt.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
3 godziny temu, Send1N napisał:

@Krisol Jeżeli to prawda to pytanie dlaczego 🤔 faktycznie jest masa tematów o tym :E w takim wypadku @mosiu92 nie masz co tracić czasu na stawianie systemu od nowa.

W mojej wersji Asus Dual też nie ma i pokazuje ponad 50W, widać że to najtańszy model od Nvidii. :E

Temperatury nie są jakoś wysokie biorąc pod uwagę fakt, że karta działa pasywnie, a radiator jest skromny.

image.thumb.png.45845cbdedb60910bc8d87d4b1f74a60.png

Graphics Card only Power Draw Idle

Edytowane przez Krisol
  • Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
13 godzin temu, Send1N napisał:

To na bank jest wina "softu" jak nie jesteś w stanie znaleźć przyczyny to format pewnie pomoże :] 

Już nawet w panelu nvidi można zwiększyć niepotrzebnie pobór na pulpicie w moim przypadku tylko o 22W jak ktoś ma ustawiony tryb zarządzania na wydajność zamiast na normalną.

Powinno być niecałe 10W

u5vykL0.png

Na wydajności trzyma niepotrzebnie ponad 30W, a już się spotkałem nie raz, że ludzie tak trzymają, bo myślą, że tak musi być, niby nie dużo, ale po co. Na redicie widziałem kiedyś wątek jak ludzie trzymali tak przez lata 2080Ti później 3080Ti i pobierał im w idle  116W i myśleli, że tak ma być, później szok, że można było mieć 20W :E

eSiarbw.png

Ale w tym wypadku jak widać nvidia kroi jak może i potraktowała 4060 jak mojego zastępczego GT 710 do wyświetlania pulpitu :E

Edytowane przez skunRace

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Nvidia ostatnio strasznie daje ciala w nizszym segmencie cenowym swoich GPU, brak czujnika nawet mnie nie zaskoczyl. Az sie odechciewa jak sie na to patrzy, zaluje ze nie wybralem 6800xt zamiast 4060ti 16gb. Chcialem sie pobawic z RT ale nie oplacala sie ta decyzja.

Edytowane przez Rtx4060tiUser

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

4060ti 16GB jest jak najbardziej OK do 1440p a nawet 2160p (suwaczki w lewo :E ) jak użyć DLSS + FG. No chyba, że stać Ciebie na coś pokroju 4070TiS :)

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, skunRace napisał:

Już nawet w panelu nvidi można zwiększyć niepotrzebnie pobór na pulpicie w moim przypadku tylko o 22W jak ktoś ma ustawiony tryb zarządzania na wydajność zamiast na normalną.

To wiadomo dało się tak od dawien dawna zrobić na wysokiej wydajności na 3060Ti miałem 50w w idle bo normalnie miałem 20 do 10 jak u innych nie dało się zejść, 10w miałem przykładowo na 2070S czy 1060. Ale myliłem się wyżej z tym co napisałem, poczytałem troche i faktycznie na 4060 50w to norma :E 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

A na redicie ludzie pisali "chcecie mi powiedzieć, że od 4 lat siedziałem z poborem w idle 116W zamiast 20W" :E

@Rtx4060tiUser do Twojego grania w 1080p dobra  i wydajna karta do tego DLSS/FG i malutki pobór prądu, jedynie możesz żałować, że nie kupiłeś lepszego coolera, ale i tak Ci to nie przeszkadza i jest znośnie. Na przyszłość polecam konkretnie przetestować kartę, już nie tylko pod względem temperatur, bo 14 dni to dużo. Możesz porządnie pograć w gry z RT i stwierdzić, czy Ci się podoba, jest Ci potrzebne i czy się opłaca, jak nie to zwrot ;) Nie wiem po ile były 6800XT jak kupowałeś 4060Ti, ale moim zdaniem nie opłacalne, jak za 2300zł można już mieć 7800XT i to w wypasionej wersji.

https://www.proshop.pl/Karta-graficzna/ASUS-Radeon-RX-7800-XT-TUF-OC-16GB-GDDR6-RAM-Karta-graficzna/3195777?utm_source=ceneo&utm_medium=cpc&utm_campaign=pricesite&ceneo_cid=809a167e-2620-5e7f-aebf-2a5d5ce82d03

Edytowane przez skunRace
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Takie 116w w idlu powinno byc nielegalne, przeciez to zwykle marnotrawstwo energii.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Te "116w"  to na czym? bo na wysokiej wydajności w sterowniku aż takiego poboru nie widziałem nigdzie z karty w idle 🤔

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Send1N

Ja też nie, taki pierwszy lepszy temat i kilka osób w nim pisało na przykład o 3080Ti, powodów takiego stanu rzeczy było kilka, między innymi "tryb zarządzania energią" na wydajność.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi