Skocz do zawartości
Gubyhiv

1440p: 165 Hz z GSyncCompatible vs 240 Hz Freesync Premium

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

w moim monitorze Acer Predator XB271HU zaczyna padać matryca, bo mam z czasem coraz więcej pasków na ekranie (na innym kompie to samo).

Więc postanowiłem wymienić na coś innego, na razie nie chcę wydawać zbyt wiele pieniędzy, bo chcę sobie za 2-3 lata z okazji GTA VI kupić sobie jakiegoś oled, a nowy monitor 1440p  będzie jako drugi.

Moim typem jest Dell G2724D ponieważ posiada GSync i takie same parametry jak mój obecny Acer.

Czytając recenzje trafiłem na monitory Lenovo i moją uwagę przykuł model Y27qf-30, który ma znacznie wyższe odświeżanie niż Dell, ale ma FreeSynca. Do tej pory zawsze posiadałem prawie tylko karty Nvidii i raczej to się szybko nie zmieni, więc siłą rzeczy korzystałem sobie przez ostatnie ok 10 lat z GSynca.

No i teraz mam trochę mętlik w głowie, pomyślałem sobie, że dla szybkich gier fajnie byłoby wziąć coś z szybszym odświeżaniem, ale boje się tego FreeSynca.

No i teraz mam do Was pytanie - wziąć Della z GSyncCompatible dla świętego spokoju czy zaryzykować tego Lenovo z wyższym odświeżaniem?

Pozdrawiam serdecznie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wiem jak z tym Lenovo ale wpisz sobie na allegro model tego della - jest więcej egzemplarzy po zwrocie jak nowych przez co zapalić powinna się czerwona lampka.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oj to nie dobrze, zmartwiłes mnie ☹️ eh to odpuszczam sobie na razie zakup monitora póki mój Acer jeszcze działa

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nawet nie biorę pod uwagi VA że na zgledu na kąty i smużenie, ale dziękuję za propozycję ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 15.05.2024 o 09:13, Gubyhiv napisał:

No i teraz mam trochę mętlik w głowie, pomyślałem sobie, że dla szybkich gier fajnie byłoby wziąć coś z szybszym odświeżaniem, ale boje się tego FreeSynca.

Freesync, G-Sync Compatible i Adaptive-Sync to jest jedno i to samo. 

Różnica jest taka, że Dell został sprawdzony przez Nvidię pod kątem poprawności działania tej funkcji i dostał certyfikat, że wszystko jest ok. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 15.05.2024 o 12:33, Lameismyname napisał:

Nie wiem jak z tym Lenovo ale wpisz sobie na allegro model tego della

lenovo też jest bardzo dużo w outletach, obydwa te monitory sprzedają się w dużych ilościach, a ludków takich jak u nas na forum nie brakuje, co to biorą kilka sztuk i wybierają najlepszy z nich, albo stale im coś nie pasuje, takie pańskie prawo :) ...

2lata temu jak wszyscy i wszędzie polecali GP850P to było dokładnie to samo, sam jednego zwracałem ( ale to dlatego że już był po zwrocie, takiego jako nowego mi wysłali ) drugi ze mną został...

teraz dla młodego  zastanawiałem się właśnie nad dellem, który już dawno wpadł mi w oko, ale teraz jeszcze wskoczył temat tego lenovo i nie powiem, kusi...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@mimuszek Akurat nie praktykuje i nie popieram brania kilku sztuk aby sobie wybrać jedną. Sposób bardzo zepsuty i januszerski.
                        To prawo jest bardzo durne i przesadzone.

A co do monitora w AOC Q27G3XMN recenzenci często wspominają, że jest na matrycy VA jednak dopracowanej najlepiej po Samsungu, więc wad typowych dla VA albo nie ma albo są w marginalnym stopniu.
Każdemu z czystym sumieniem polecę ten monitor ponad pozycje jak tytułowy dell. 300zł dopłaty, a prawdziwy HDR przy którym szczęka opada. Rzuć okiem na tą reckę.

Tutaj jeszcze parę:

Edytowane przez Lameismyname

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, Lameismyname napisał:

A co do monitora w AOC Q27G3XMN

bezdyskusyjnie, gdybym kupował teraz dla siebie to zapewne byłby właśnie ten,  Tu niestety już i tak przekraczamy budżet.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@mimuszek A jaki budżet, co masz na oku i jakie podzespoły chcesz kupić? (skrzynka, monitor, klawa, mysz?)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
14 minut temu, Lameismyname napisał:

A jaki budżet, co masz na oku i jakie podzespoły chcesz kupić?

za mały ;)  miało być AM4 , to i tak już naciągnąłem na przeskok na AM5 itd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@mimuszek Szczerze? Nie znam Twojej konfiguracji i budżetu, jednak zastanów się czy nie styknie R5 5600 + B550 + DDR4, a za resztę kasy lepszy monitor, grafika itd.
                        Ja zmieniłem AM4 na AM5 bo lubię upgrade, jednak gdyby miało to być kosztem jakichś innych podzespołów to bym olał temat (dlatego upgrade zacząłem od 4070 Super bo 1440p to jest mocna i sensownie wyceniona pozycja).
                        Pochwaliłbyś się konfiguracją, to może padłoby parę ciekawych propozycji. Co dwie (lub więcej) głów to nie jedna

• Like 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@Lameismyname

nie chciałem robić śmietnika,

gdyby było AM4 , to 5600 + b550m hdv-pro, bo msi lubię, ( tu bym szedł w używki ) do tego 32 goodramy

obudowę mu kupiłem, bo taką chciał endorfy 300 rgb na promocji, zasilacz mam swój stary thermaltake 675

dysk kupiłem dziś za 300 lexara 1TB, klawiatura , mysz, to jakieś dla dzieciaka z rgb

grafikę, pewną używkę 3060 albo 6700xt

no i od niedzieli miałam zgryz czy to, czy dołożyć i iść w am5, a może jemu dac swoje graty,a sobie złożyc na am5, ale szybciej bym nie miał, tyle że nowe..

no i lepsza połówka mi kazała złożyć mu już na nowej platformie, więc tu 7500f, asrock hdv, 32 gb lexary rgb

właściwie pozostała kwestia monitora, używki nie wykluczam, acz musiałbym osobiście itd itp

Edytowane przez mimuszek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to zróbmy porównanie:
7500F + ASROCK B650 HDV + 2x16GB DDR5 (6000MHz CL30) to koszt ok. 1750-1800zł
5600 + MSI B550M PRO-VDH + 2x16GB DDR4 to koszt ok. 1150zł
Oba zestawy sklepowo 3 lata gwary i spokoju. Możesz poszukać używek rzecz jasna i jeszcze coś oszczędzisz.
Zyskujesz lekko 600+ zł do wydania. Jeżeli celowałeś w grafikę używaną pokroju 6700XT zakładałeś na ten komponent koło 1200zł.
Gdy dołożysz zaoszczędzoną kasę do GPU stać cię nagle na używkę/nówkę 7800XT: https://allegro.pl/oferta/karta-graficzna-sapphire-rx-7800-xt-16-gb-15654724749
Teraz zadaj sobie pytanie - jaki tandem młodemu da większego kopa na dłuższy czas? 5600 + 7800XT czy 7500f + 3060/6700XT
Ponadto zawsze jest furtka upgrade 5600 -> 5800X3D.

Żadne z podanych rozwiązań nie jest idealne, jednak scenariusz też nie jest idealny - zestaw używek/nówek, kombinowanie z promek itd. - nie dziwię się, opcja bardziej czasochłonna ale można stworzyć coś ciekawego w uczciwych pieniądzach.
Dołącz moje sugestie do swoich rozważań. Co do monitora, ja widzę jaką kolosalną różnicę robi ten AOC i dochodzę do wniosku aby nigdy więcej nie dziadować na tym komponencie. Miałem ochotę kupić jakiś 1440p na IPS/VA za 1000-1300zł... żałowałbym. Pograłem trochę w CP2077PL na 1440p profil Ray Tracing: Overdrive + profil monitora HDR10 no i wgniata w fotel.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
25 minut temu, Lameismyname napisał:

Teraz zadaj sobie pytanie - jaki tandem młodemu da większego kopa na dłuższy czas? 5600 + 7800XT czy 7500f + 3060/6700XT

no i właśnie o to mnie boli głowa od niedzieli, z tym że aż w tak drogą grafikę bym nie szedł, a tą kasę dorzucić do monitora albo po prostu niech ma w skarpecie.  Eh że się udało go nakręcić, tata ma nowego Aoc, a on moje lg 😅

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 minut temu, mimuszek napisał:

no i właśnie o to mnie boli głowa od niedzieli, z tym że aż w tak drogą grafikę bym nie szedł, a tą kasę dorzucić do monitora albo po prostu niech ma w skarpecie.  Eh że się udało go nakręcić, tata ma nowego Aoc, a on moje lg 😅

Opcji jest trochę, nie powiem. Na mój gust tylko nie przekombinuj.
Ja do używanych płyt głównych i kart graficznych mam awersję... może trochę podświadomie Ci się wydaje inaczej ale weź wygoogluj dzień premiery RTX 3060 i RX 6700XT oraz oblicz prawdopodobieństwo trafienia pokoparkowej sztuki.
W tej cenie nóweczka w sklepie RTX 4060, RT + DLSS, 115W TGP. Miałem przed RTX 4070S i daje radę.

Parę części już masz, pomyśl czy reszty nie kupić nowych w jednym sklepie i mieć spokój. Przy AM4 zmieścisz AOC :) W końcu coś się ojcu należy za zaangażowanie hehe.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 godzin temu, Lameismyname napisał:

ale weź wygoogluj dzień premiery RTX 3060 i RX 6700XT oraz oblicz prawdopodobieństwo trafienia pokoparkowej sztuki.

tu już tylko i wyłącznie świeże sztuki, tak jak kupiłem swoje półroczne nitro z moreli, czy teraz mi zniknęła gaming x 3060 za 950zł, kupiona w lipcu zeszłego roku w ME. tylko takie, Ja jeśli kupuję grafiki używane to tylko z długą gwarancją i staram się ich pozbyć też przed końcem, dodatkowy atut przy sprzedaży. Co innego jakieś paści jak 1660, to starszemu muszę kupić do minecrafta...                                                                                                                   

10 godzin temu, Lameismyname napisał:

Przy AM4 zmieścisz AOC :) W końcu coś się ojcu należy za zaangażowanie hehe.

Na 99% zostanę przy AM4, zapoluję na spokojnie na 5600, lub promo na 5700x3D, wtedy moje 5600 pójdzie do niego. Płytę na B550 tylko chyba  już z obsługą ARGB, niech ma nie tylko z przycisku.                                                   No i monitor, jestem na tego AOC napalony jak arab na kurs pilotażu ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bez sensu do RTX 3060 brać AM5, taki 5600 w zupełności wystarczy. Tu GPU będzie najsłabszym elementem, dopiero od RTX 4070 S/Ti bym się zastanowił nad zmianą ale tutaj znowu 5800X3D załatwi sprawę na platformie AM4. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@mimuszek Monitor musisz kupić tego AOC. Nie będziesz żałował ni hu hu. Ja jestem mega zadowolony.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
27 minut temu, galakty napisał:

Bez sensu do RTX 3060 brać AM5, taki 5600 w zupełności wystarczy.

tak, tak, ale chodziło że jak zupełnie nowy komputer, to żeby się już w am4 nie pchać, tylko nową podstawkę..

Ale faktycznie, po przemyśleniach, na promocji jest GB gaming x v2 za 390zł, on obsługuje sterowanie erdźibi i na lepszą grafikę zapolujemy, poczekamy do wakacji... jak ludzie będą sprzedawać  ;)

10 minut temu, Lameismyname napisał:

Monitor musisz kupić tego AOC. Nie będziesz żałował ni hu hu.

no no, ja juz dwa lata temu chciałem samsunga g7, tylko był ( nadal jest ) dużo droższy niż dobry ips...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 minut temu, mimuszek napisał:

tak, tak, ale chodziło że jak zupełnie nowy komputer, to żeby się już w am4 nie pchać, tylko nową podstawkę..

Jasne rozumiem, ale finansowo nie ma to sensu jeśli cierpi na tym GPU. Chyba że wymienisz kartę powiedzmy po roku na coś pokroju 5070 / Ti to spoko. Jeśli będziesz siedzieć kilka lat na tym zestawie bez zmian, to wolałbym AM4 i mocniejsze GPU.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 22.05.2024 o 19:03, Lameismyname napisał:

@mimuszek Akurat nie praktykuje i nie popieram brania kilku sztuk aby sobie wybrać jedną. Sposób bardzo zepsuty i januszerski.
                        To prawo jest bardzo durne i przesadzone.

A co do monitora w AOC Q27G3XMN recenzenci często wspominają, że jest na matrycy VA jednak dopracowanej najlepiej po Samsungu, więc wad typowych dla VA albo nie ma albo są w marginalnym stopniu.
Każdemu z czystym sumieniem polecę ten monitor ponad pozycje jak tytułowy dell. 300zł dopłaty, a prawdziwy HDR przy którym szczęka opada. Rzuć okiem na tą reckę.

Tutaj jeszcze parę:

Masakra jest cytować i pisać na telefonie na tym forum...nie mam sił jak wykasować ten długi cytat....

Do rzeczy - fajnie, że jesteś z niego zadowolony, ale ja szczerze obejrzałem filmiki z gier z porownaniem HDR on/off i czasami nie widze różnicy, ba nawet mam wrażenie, ze ten hdr to po prostu wyzsza jasność, którą mozna samemu podbić w ustawieniach gry.

Dzięki, szczerze to już wiem, że to nie jest warte dopłaty 300 zł i ryzykowania zmiany swoich przyzwyczajeń 15 letniego siedzenia na IPSie 😉

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, Gubyhiv napisał:

obejrzałem filmiki z gier z porownaniem HDR on/off i czasami nie widze różnicy, ba nawet mam wrażenie, ze ten hdr to po prostu wyzsza jasność, którą mozna samemu podbić w ustawieniach gry

I tu jest problem, oglądałeś filmiki.

Różnica jest bardzo duża, ale musisz mieć monitor HDR u siebie, a nie oglądać nagrane SDR na monitorze SDR XD 

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Dobrze wiedzieć, tak czy inaczej potrzebuję teraz przejściowego monitora. Zbieram fundusze na jakiegoś Oleda w okolicach premiery GTA VI. Myślę, że ten Dell mnie nie rozczaruje swoimi parametrami (pomijam kwestie wymiany monitorów ze względu na matrycę xD).

Pozdrawiam

Edytowane przez Gubyhiv

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

lenovo legion R27Q-30 na amazonie sporo taniej niż w polskich sklepach, aktualnie 1199zł

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi