Skocz do zawartości
Ravenik

Czy na piszczenie może pomóc wymiana mobo? Na jakie?

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Mam zagwozdkę z komputerem jak w sygnaturce. Chcę go lekko zmodernizować ponieważ obecna obudowa (bardzo ładna) nie pozwala na montaż na górze chłodzenia AIO 420 (można maks. AIO 360) i nie ma dobrego filtra kurzu. Chcę więc przenieść PECETA do obudowy Be quiet! Shadow Base 800 FX Black (jeszcze się na 100% nie zdecydowałem). 
Przy okazji chciałbym się Was poradzić w kwestii piszczenia. Podczas edycji hobbystycznej projektu dema w Unreal Engine, często mam piszczenie. Myślałem że to piszczy karta graficzna, ale po uruchomieniu tylko testu szybkości pamięci w AIDA64 też mam piszczenie/zawodzenie. Nie pracuje wtedy dedykowana karta graficzna więc chyba musi w tym teście piszczeć coś innego. Lekko popiskuje podczas pracy dysku M.2. Nie jestem pewny: czy płyta główna może piszczeć? Bo mam nadzieję że nie zasilacz. Pamięci chyba nie piszczą? Wydaje mi się że piszczy w okolicach socketa CPU, ale dźwięk/zawodzenie się niesie więc nie mam 100% pewności. Podczas prac biurowych/edycji dokumentów nie ma piszczenia.
Jeśli to może być płyta główna to jaka fajna mobo nie piszczy? (do około 1500zł). Chciałbym coś nadal na Z790, 4 gniazdka PWM wiatraków + gniazdo wiatraka CPU (do podłączenia Arctic Liquid freezer III 420). Widzę że jest Gigabyte Z790 AORUS PRO X WIFI7 chyba z innym zasilaniem CPU? (na znam się na sekcji zasilania CPU). Czy jest większa szansa że ta płyta nie będzie piszczeć w porównaniu z obecną? Na plus że ten Aorus Pro ma gniazdo M2 PCIE 5 (na przyszłość) i wspiera 14 generację CPU "out of the box".

Edytowane przez Ravenik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Piszczy sekcja zasilania procesora. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 godzin temu, Ravenik napisał:

Be quiet! Shadow Base 800 FX Black

Ale tam liquid 420 na górę też Ci nie wejdzie

Piszczy Ci raczej sekcja zasilania CPU - może to być zależne tylko od samej płyty, ale może też być np od zasilacza. A zrób sobie lekki UV na CPU i zobacz czy nie będzie lepiej. 

Możesz jeszcze pogrzebać w biosie, tam GIgabyte ma jakąś opcję, patrząc na szybko na innym forum 

Setting -> Miscellaneous -> Acoustic Noise Settings -> Acoustic Noise Mitigation -> Enabled

7 godzin temu, Ravenik napisał:

fajna mobo nie piszczy?

To jest loteria, piszczą i najtańsze i najdroższe 

Jak chcesz dać Liquida 420, to może daj sobie https://proline.pl/obudowa-do-komputera-lian-li-o11d-evo-rgb-tempered-glass-black-p8120389 przy czym trzeba będzie dobrać wentyle jeszcze 

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z rozbebeszoną płytą główną? To wtedy może i wejdzie. 

https://www.bequiet.com/pl/case/4480

Instrukcja obsługi - strona 10

Maksymalna całkowita grubość układu 420 na górze - 59 mm, liquid 420 ma ponad 65

Po ściągnięciu osłony chłodzenia VRM o - może wejdzie jak na fotkach co podesłałeś, o ile nie będzie dalej kolidować z samymi radiatorami 

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie zwrocilem na to uwagi

Do csego wejdzie to AIO na top bez kombinowania poza Meshify 2/XL i tymi brzydalami od Lian LI?

Sam szukam czegoś pod stacje renderującą z trzema GPU.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Dzięki za odpowiedzi. Dobrze że się nie pośpieszyłem i nie kupiłem tego BQ Shadow Base 800FX. Przyłączam się do pytania @D|k3r do jakich jeszcze ładnych obudów wejdzie Artcic Liquid Freezer III 420 - najlepiej poziomo na górze? Ten Lian Li co zapodał @Caps mi się podoba i go rozważę, ale jest bardzo szeroki i na biurko wszedłby mi dosłownie na styk (szerokość biurka zabiera mi centralnie monitor 27cali na wysięgniku na tyle biurka i głośniczki po bokach po kilka cm szerokości).

Edytowane przez Ravenik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Meshify 2 XL chyba wygrywa patrząc na gabaryty i cenę, można ją dorwać za ~800 zł.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Lancool III też wejdzie ale trzeba nakombinować czasem, podobnie chyba też w Meshify 2 (nie XL) - tutaj na bank niskie pamięci 

Edytowane przez Caps
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Zamówiłem w końcu obudowę Lian Li O11D EVO RGB, Tempered Glass Black i kilka wiatraczków do niej.

Płyty głównej nie zmieniam i mam tu jeszcze pytanie: czy przy instalacji "Arctic Liquid Freezer III 420 ARGB Black" na płycie "Gigabyte Z790 GAMING X AX DDR5 LGA1700" czy w ogóle można i czy trzeba instalować "Thermalright ramka kontaktowa LGA1700-BCF Black 18XX ILM Bending Correct Frame" ????? Czy może mocowanie wymienionego chłodzenia zastępuje tę ramkę kontaktową/prostującą? Przy Liquid ii 360 nawet nie próbowałem instalować tę ramkę prostującą a teraz nie wiem czy może powinienem. Cpu będzie i9.

EDIT: sam sobie odpowiem: ramka prostująca jest już w komplecie z Freezerem iii 420 i należy tę wersję ramki zamontować. Tak piszą tutaj w pierwszym akapicie:
https://www.chip.pl/2024/02/arctic-liquid-freezer-iii-420-test-recenzja-opinia

Edytowane przez Ravenik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

A mógłbym może poprosić o nazwę płyty głównej kogoś, komu ta płyta nie piszczy????? Coś pod i9, może być z chipsetem Z790. Wprawdzie zmiana płyty głównej w tej chwili trochę przekracza mój budżet, ale bym sobie poczytał o takiej płycie i może w dalszej przyszłości rozważę sprzedaż obecnej płyty i zakup nowej. Nie chciałbym zakładać nowego wątku do tego, bo akurat tytuł tego wątku pasuje. Próbowałem zmienić w BIOS te ustawienia o których pisał Caps ale to nie rozwiązało problemu.

Edytowane przez Ravenik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z tym piszczeniem to jest trochę loteria, po prostu kiepsko trafiłeś. Inny egzemplarz tej płyty mógłby nie piszczeć, co mogę osobiście potwierdzić bo kiedyś składałem na tej płycie zestaw dla znajomego pod montaż wideo. Nic tam nie piszczało jeśli chodzi o płytę główną. Za to GPU srogo wyło (RTX 4070 Ti od Palita - wymieniliśmy na inny model).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Pytanie: czy buda dużo bardziej by się grzała gdybym z prawej strony zamiast waitraków Phanteksów Reverse dał Endorfy Stratus 140mm RGB ale z kierunkiem wyciągającym z obudowy zamiast wpychającego jak jest teraz w Phanteksach? Nie bardzo mi pasuje dawać z prawej strony wiatraki grilem do środka (z powodów estetycznych) więc dałbym grilem na zewnątrz i wtedy one wyciągają powietrze z obudowy. Wydaje mi się że wpychanie powietrza do obudowy daje lepszy efekt chłodzący niż wyciąganie ale może się mylę?

v3.jpg.1927227d787ad03149c8e6a12f04d783.jpg

Edytowane przez Ravenik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Ravenik mam ta sama obudowe i mi jakos nie przeszkadza jak to mowisz ten grill wentylatorów

20240526-115020.jpg

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi