Skocz do zawartości
Áltair

Mobywatel.gov.pl - błędne złożenie wniosku o dowód

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, dzki_czoug napisał:

Ciekawe gdzie znajdziesz fotografa który zrobi dowodowe za 20zł. Chyba wiem...w przeszłości.

Napisałem widełki 20-40 zł jakbyś nie zauważył. Ja płaciłem 30 zł ale z ciekawości po prostu wpisałem w internet i patrz:

http://www.foto-studio156.pl/cennik-uslug/

Jedno z pierwszych. Gdzie mi się trafiło? W Warszawie :D Nie mieszkam tam i to był totalny strzał, także sorry, szukaj tańszego fotografa jak twierdzisz, że nie ma.

Z ciekawości masz też Kraków

https://www.fotopress55.pl/

Wrocław

https://hqfotolab.pl/lib/md132o/cennik-uslug-hq-fotolab-2024-lui32xha.pdf

Idę totalnie losowo kolejne linki z wyszukiwarki dopisując dane miasto, w jakim Ci sprawdzić? :D 

Owszem są i takie po 50 zł i więcej, w końcu wolny rynek ;) 

Edytowane przez LeBomB

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
17 godzin temu, LeBomB napisał:

Dlaczego? Przecież tam masz wszystko opisane jak powinno wyglądać zdjęcie. Widzisz, chciałeś zaoszczędzić 20-40 zł na fotografie i pewnie sam zrobiłeś sobie zdjęcie, wyszło nieprawidłowe i teraz stracisz i kasę i czas. Było iść do fotografa i zrobić raz a porządnie ;) 

60 zł właśnie poszło w błoto, mam komplet niepotrzebnych zdjęć, bo "głowa była o kilka stopni przekrzywiona, a nie idealnie prosta" (mam zwyrodnienie kręgosłupa i tak ją trzymam). Fotograf natomiast nie miał zastrzeżeń. Dlatego próbuję to ogarnąć jakoś smartfonem.

Edytowane przez Áltair

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@Áltair no to zaraz zaraz. Jak to jest naturalna pozycja Twojej głowy to mówisz to urzędniczce i tyle. Tam przy składaniu wniosku nie wiem czy nie było dodatkowego oświadczenia jakiegoś. Weź odczytaj to co miałeś przesłane z gov.pl

Cytat

Jeśli twój stan zdrowia nie pozwala spełnić tych wymogów, możesz mieć zamknięte oczy, otwarte usta lub nienaturalny wyraz twarzy na zdjęciu.

Edytowane przez LeBomB

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jest, ale o innych wadach (otwarte usta, soczewki, przymrużone oczy). To z przechyloną głową jest nawet na przykładzie skreślone. I właśnie są problemy przez takie bzdury.

https://www.gov.pl/web/gov/zdjecie-do-dowodu-lub-paszportu#:~:text=szerokość x wysokość)%2C-,jeśli składasz wniosek w urzędzie – dołącz kolorowe zdjęcie na papierze,mm (szerokość x wysokość).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Musiałbyś mieć zaświadczenie od lekarza, że masz problemy tak jak niektórzy muszą zrobić zdjęcia w okularach. Jak mają na to papier to nie będzie problemów.

Godzinę temu, Áltair napisał:

60 zł właśnie poszło w błoto, mam komplet niepotrzebnych zdjęć, bo "głowa była o kilka stopni przekrzywiona, a nie idealnie prosta" (mam zwyrodnienie kręgosłupa i tak ją trzymam). Fotograf natomiast nie miał zastrzeżeń. Dlatego próbuję to ogarnąć jakoś smartfonem.

Nie wierzę ze jak pojedziesz z tymi zdjęciami i powiesz co się stało to nie zrobią ci kolejnych jak należy za free.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
16 godzin temu, kadajo napisał:

Nie, żebym was chciał pouczać, ale zrobienie smartfonem takiej foty to profanacja

A ja się postawię :P i napiszę że zdjęcie do dowodu można zrobić wszystkim, nawet jakimś kartofel kamerą :P

Po pierwsze, problemem zazwyczaj nie jest jakość techniczna, tylko merytoryczna (złe oświetlenie, ustawienie głowy, kadrowanie).

Po drugie, jakość tego, co dostajemy na samym dowodzie jest i tak pod względem technicznym tragiczna. Ale w zasadzie to tak ma być, te zdjęcia mają za zadanie nie ukrywać, ale eksponować podstawowe cechy twarzy, a nie pokazywać piękno i powab fotografowanego ;) 

Edit:

W temacie zdjęcia z przekrzywioną głową: jeżeli zdjęcie jest dostępne w formacie cyfrowym, zaś problem polega jedynie na tym, że linia przechodząca przez środek otwartych oczu nie jest prostopadła do pionowej osi zdjęcia, to "naprawić" to można w banalny sposób, szybko, samemu: nawet darmowy Gimp pozwoli na obrót zdjęcia - ładujemy zdjęcie, dodajemy nad nie pustą warstwę, rysujemy na warstwie poziomo kreskę przechodzącą przez jedno z oczu, klikamy na warstwę zdjęcia, obracamy je wokół jednego z oczu tak aby oczy były poziomo, kasujemy warstwę z kreską, kadrujemy zdjęcie obrócone do wymaganych proporcji, zapisujemy, drukujemy.

Oczywiście nie zadziała przy bardzo dużych kątach (chociażby dlatego że trzeba będzie ostro kadrować ostro obrócone zdjęcie i nie będzie z czego kadrować), jak i przy bardziej skomplikowanych wadach "geometrii" odstawienia modela - wtedy takie zabawy mogą wręcz dołożyć innych problemów podczas anulowania jednego :)

Acha, skoro już porady techniczne: dla próbujących foto we własnym zakresie: oświetlenie jest bardzo, bardzo ważne. To światło kreuje kształty. Omijajcie ostre, kierunkowe oświetlenie (zresztą takie są wytyczne), a jeżeli chcecie wyglądać lepiej, bardzo uważajcie na oświetlenie mocniejsze z góry (cienie pod oczami i wyeksponowanie nierówności pod oczami) i mocniejsze z dołu (twarz zaczyna wyglądać jak ze starych horrorów). No i żeby twarz się nie błyszczała jak plastik.

Najbardziej hardcorowo ukrywające problemy z buzią oświetlenie to tzw. ring light użyte w ten sposób że aparat jest wewnątrz pierścienia, czyli światło świeci w osi robienia fotki. To bardzo płaskie oświetlenie, często zbyt płaskie (żaden szanujący się fotograf nie użyje tego do projektów artystycznych itd), ale ukryje ze względów geometrycznych prawie wszystko :>

Edytowane przez jagular
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, kadajo napisał:

Musiałbyś mieć zaświadczenie od lekarza, że masz problemy tak jak niektórzy muszą zrobić zdjęcia w okularach. Jak mają na to papier to nie będzie problemów.

Nie wierzę ze jak pojedziesz z tymi zdjęciami i powiesz co się stało to nie zrobią ci kolejnych jak należy za free.

Dziś nie uda się nic z tym zrobić, bo o 10:00 pula numerków już się wyczerpała (ale to poniedziałek, najgorszy dzień w tygodniu). Do trzech razy sztuka ;) Może rzeczywiście kwestia dogadania. Choć zapewne będzie następnym razem kto inny. Papiery mam, zarówno wyniki badań, jak i dokument o chodzeniu na rehabilitację.

2 godziny temu, jagular napisał:

W temacie zdjęcia z przekrzywioną głową: jeżeli zdjęcie jest dostępne w formacie cyfrowym, zaś problem polega jedynie na tym, że linia przechodząca przez środek otwartych oczu nie jest prostopadła do pionowej osi zdjęcia, to "naprawić" to można w banalny sposób, szybko, samemu: nawet darmowy Gimp pozwoli na obrót zdjęcia - ładujemy zdjęcie, dodajemy nad nie pustą warstwę, rysujemy na warstwie poziomo kreskę przechodzącą przez jedno z oczu, klikamy na warstwę zdjęcia, obracamy je wokół jednego z oczu tak aby oczy były poziomo, kasujemy warstwę z kreską, kadrujemy zdjęcie obrócone do wymaganych proporcji, zapisujemy, drukujemy.

Oczywiście nie zadziała przy bardzo dużych kątach (chociażby dlatego że trzeba będzie ostro kadrować ostro obrócone zdjęcie i nie będzie z czego kadrować), jak i przy bardziej skomplikowanych wadach "geometrii" odstawienia modela - wtedy takie zabawy mogą wręcz dołożyć innych problemów podczas anulowania jednego :)

Mam przerobione to zdjęcie, akurat korzystam z Photopea albo Photoshopa. Fakt, to tylko 15 sekund pracy, obrót o jakieś 7 stopni. Także zrobione nowe na wszelki wypadek :) Może uda się anulować zgłoszenie online i założyć na nowo.

LeBomB

Jeszcze co do edycji. W mailu nic nie było widać. Chyba że poczta zablokowała dodatki jako spam.

Edytowane przez Áltair

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ok, może się uda.

Kąt 7 stopni to już duże zniekształcenie, jeżeli obróciłeś całe zdjęcie o tak dużą wartość, bardzo uważnie obejrz krawędzie zdjęcia, zwłaszcza przy rogach. Jeżeli nie miałeś żadnego "naddatku" zdjęcia wystającego poza obszar kadrowania, to jest więcej niż pewne, że będziesz miał puste obszary na krawędziach obrazu - ale to może być oczywiście zneutralizowane jeżeli masz "białe białe" tło na zdjęciu oraz domyślnie biały kolor wypełnienia przez program miejsc w których nie ma danych.

Photoshop we w miarę nowej wersji jest w stanie ułatwić wypełnienie takich obszarów...czymś co się płynnie wkomponuje w kolor/jasność/wzór obszarów sąsiednich - to może być przydatne do dopełnienia pustego miejsca w niektórych przypadkach. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, Áltair napisał:

60 zł właśnie poszło w błoto,

:(Bierz smartfona do ręki i rób sam - zaoszczędzisz czas i pieniądze.. - Kazał pan musiał sam ;)

2 godziny temu, Áltair napisał:

Jeszcze co do edycji. W mailu nic nie było widać. Chyba że poczta zablokowała dodatki jako spam.

Ja jak składałem to też nie widziałem tam żadnego edytuj - edytować można przed wysłaniem potem to  leci do urzędu i cześć

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zaloguj się na epuap i tam zobacz, czy nie widzisz swojego wniosku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ta warstwa cyfrowa to według mnie na razie raczej bajer i ciekawostka. Tzn. może jak ktoś tam wgrywa jakiś certyfikat płatny i korzysta to mu się przydaje, ale w opcji darmowej (domyślny certyfikat + telefon z NFC i aplikacją) to we wszystkich kilku miejscach z których zdarzyło mi się korzystać korzystać i obsługiwały ta metodę uwierzytelniania to było dostępne też logowanie przez mObywatela, które jest dla mnie wygodniejsze,

Edytowane przez 209458

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
19 godzin temu, narmiak napisał:

Zaloguj się na epuap i tam zobacz, czy nie widzisz swojego wniosku.

Nie ma. Najwyraźniej oba serwisy działają niezależnie od siebie.

Edytowane przez Áltair

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi