Skocz do zawartości
Lameismyname

AMD ZEN 5 (SERIA RYZEN 9xxx / SOCKET AM5) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, krzysiak napisał:

Mój Asus też dostał 1.2.0.2 ale na razie betę. Nie wrzucam bo nie widzę potrzeby.

Ja mam dziwne zwiechy na tym beta biosie. I nie jest to kwestia podkręcenia na żyletki jak to niektórzy piszą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, wrobel_krk napisał:

To musi być płyta gdzie masz 1 ssd gen5 slot + 3x SSD gen4:

Coś takiego nic nie piszą że montaż ssd zmienia GPU na 8x, jak ASRock X870E Nova WiFi

https://pg.asrock.com/MB/AMD/X870E Nova WiFi/index.asp#Specification

 

W sumie riptide też

I w Taichi chyba też. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Kelam napisał:

Póki co 7800x3d cały czas drożeje. Także różnie może być. Koniecznie chciałem czekać na zen 5, a tyle razy mogłem kupić wcześniej 7800x3d w dobrej cenie 

Były po 1300 zł ale nieeee, poczekam może stanieją jeszcze, albo płyty stanieją. Teraz to 5800X3D zostanie rok co najmniej ze mną jeszcze :szczerbaty:

  • Haha 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, bourne2008 napisał:

Ja mam dziwne zwiechy na tym beta biosie. I nie jest to kwestia podkręcenia na żyletki jak to niektórzy piszą.

Ja nie mam żadnych, a sprawdzałem 1.2.0.2 na ASRocku, ASUS i MSI. Gigabyte jeszcze nie ma BIOS-ów, więc tam nie było jak zobaczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Godlike_(UT) napisał:

No niby dotyczyło to x870e e od Asusa. Generalnie to interesuje mnie podłączenie 4 dysków bez utraty linii. 

To płyty Asrocka (chyba jedyni normalni w tej generacji) i może jeszcze MSI Tomahawk, ta ostatnia dzieli jeden dysk z portami USB 4.0, ale jeden M.2 jest tylko 4.0 x2 https://www.msi.com/Motherboard/MAG-X870-TOMAHAWK-WIFI/Specification

Edytowane przez someI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki ten chipset i tylko tyle jest linii pcie a generalnie 95 procent ludzi pewnie nie potrzebuje więcej jak 2 dysków. Mi starcza jeden 2tb. Więc dla większości płyty są dobre.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Godlike_(UT)

Nasze płyty wspierają NVMe PCIe 4.0 x4 (dla konfiguracji 4 sztuki) gdzie dwa lecą bezpośrednio z CPU, a dwa pozostałe z chipsetu X670.

obraz.png.9253441f35beb2bed1749d34e4e836a1.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś mi powie czy w asrock nadal jest ten system wykrywania wentylatorów że trzeba wejść w opcje  i skanować a nie że od razu BIOS je widzi ? @tomcug

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Phoenix. napisał:

Ktoś mi powie czy w asrock nadal jest ten system wykrywania wentylatorów że trzeba wejść w opcje  i skanować a nie że od razu BIOS je widzi ? @tomcug

Pierwsze słyszę o wykrywaniu wentylatorów. Nigdy tego nie widziałem na mojej płycie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Phoenix. napisał:

Ktoś mi powie czy w asrock nadal jest ten system wykrywania wentylatorów że trzeba wejść w opcje  i skanować a nie że od razu BIOS je widzi ?

Też o tym pierwsze słyszę :E Podłączam wentylatory do X670E Steel i działają od razu po naciśnięciu Power.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Z590 jak miałem asrocka to trzeba było wejść do menu z wentylami i włączyć skan. Dopierowtedy BIOS przelatywał po każdym „porcie” i widział wszystkie wentylatory bo innaczej przed tym zabiegiem nie dało się ustawiać krzywej. Czyli najwidoczniej to zmienili bo to było kiepskie rozwiązanie.

9 minut temu, tomn2o napisał:

Pierwsze słyszę o wykrywaniu wentylatorów. Nigdy tego nie widziałem na mojej płycie.

Bo masz nową płytę ;) 

7 minut temu, tomcug napisał:

Też o tym pierwsze słyszę :E Podłączam wentylatory do X670E Steel i działają od razu po naciśnięciu Power.

Czyli poszli po rozum do głowy ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, sniper76 napisał:

@Godlike_(UT)

Nasze płyty wspierają NVMe PCIe 4.0 x4 (dla konfiguracji 4 sztuki) gdzie dwa lecą bezpośrednio z CPU, a dwa pozostałe z chipsetu X670.

obraz.png.9253441f35beb2bed1749d34e4e836a1.png

To wiem ale nie mają za to kilku innych rzeczy jak np wyświetlacza z błędami, powera i resetu i dwóch wejsc na usb 3.2 które są na przodzie obudowy. 

To moja stara płyta na LGA 2011 za 1000 zł miała wyświetlacz power i reset, no ale wiadomo czasy się zmieniły. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli przy 2 dyskach 1 x SSD gen5  +  1 x SSD gen4 na X870E nic nie będzie obcinało? Bo nie czaję.

Myślę o płycie MSI MPG X870E CARBON WIFI

Edytowane przez lysyn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy dwóch nie będzie pod warunkiem, że przeczytasz instrukcję i włożysz je w odpowiednie sloty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, lysyn napisał:

Czyli przy 2 dyskach 1 x SSD gen5  +  1 x SSD gen4 na X870E nic nie będzie obcinało? Bo nie czaję.

Myślę o płycie MSI MPG X870E CARBON WIFI

W ASRock Nova i Taichi nic nie będzie obcinał nawet jak wszystkie sloty z m2 zapelnisz, wyjątkiem w Nova jest slot m.2 sata, jak tam wsadzisz dysk to ci wyłączy slot.PCI 3.0 a w Taichi jak obsadzisz oba sloty pcie 5.0 to będą działać w trybie x8. 

W Carbon WiFi jak obsadzisz dwa sloty m.2 od cpu to obetnie ci linie GPU i będzie x8, natomiast jak wsadzisz jeden pod cpu a 2 dyski pod chipset to linia GPU będzie nie obcięta. 

W carbonie 2 sloty na dyski 5.0 masz od CPU a 2 4.0 z chipsetu.  Z Cpu masz 24 linie, 4 linie zabiera usb 4.0, 16 lini GPU więc masz jeszcze 4 linie na dysk, wsadzisz drugi to już masz 28 lini zajętych więc trzeba uciąć z GPU 8 lini. 

W Asusie x870e e to już w ogóle poszaleli bo tam wsadzili pod CPU 3 sloty 5.0 na dyski, nie wiadomo w sumie po co. 

Edytowane przez Godlike_(UT)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli Asrock Taichi będzie lepsza niż Msi Carbon WiFi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi pod względem ilości dysków jakie podlaczysz bez straty lini to tak, jeśli chodzi o ilość złączy na płycie to Taichi też będzie lepsze i będzie miało ich więcej, MSI za to na plus dodatkowe wejście pod zasilanie GPU ale jest też jedna istotna różnica między tymi płytami Carbon jest w formacie ATX a Taichi E-ATX więc nie do każdej obudowy ja wsadzisz, tutaj lepsza alternatywa chyba byłaby Nova od ASRock jest w formacie ATX, też dysków obsadzisz 4 a raczej watpie żebys jako 5 pakował dysk m.2 sata bądź też korzystał ze zlacza pcie 3.0. No Nova pewnie też będzie tańsza od Carbona, jeśli chodzi o biosy i oprogramowanie to się nie wypowiem jeśli chodzi o ASRock, w MSI bios do tej pory był wg mnie w porządku a co do oprogramowania to też ok  natomiast w tej generacji płyt MSI zmienia jescze dodatkowo szatę graficzna Biosu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdy nie kupię nic z MSI. Płyta główna mi kiedyś padła po sześciu latach. W kompie z 2017 mam Gigabyte, śmiga do dzisiaj. Pod upgrade kupiłem z kolei Asusa. U mnie jak raz coś padnie, to nie daję firmie drugiej szansy. 

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@matfcbpl to bardzo absurdalne podejście. U mnie padła płyta asusa po miesiącu i co? Mam odrzucić wszystkie asusy?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zabawne podejście, obrazić się jak dziecko 🤣

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...