Skocz do zawartości
Lameismyname

AMD ZEN 5 (SERIA RYZEN 9xxx / SOCKET AM5) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

@PiPoLiNiO to zależy od producenta mobo, na gigabyte syna nie musiałem tego ruszać (memory context restore i power down) i bootuje szybko, na asusie trzeba było ręcznie przestawić. Także moim zdaniem nie jest to wina AMD, co już producentów płyt, że raz trzeba to ruszać a innym razem nie ;) 

 

Oba kompy od wciśnięcia power do pulpitu wstają w ~15sek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprostu ostatni moj amd to byl athlon 64, pozniej same intele... Nigdy nie mialem jakiegos trenowania ramu a czy fast boot on vs off to i tak szybko sie uruchamial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W razie co przestawiasz w bios 2 opcje i startuje szybko ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, djpawelus napisał:

Poprostu ostatni moj amd to byl athlon 64, pozniej same intele... Nigdy nie mialem jakiegos trenowania ramu a czy fast boot on vs off to i tak szybko sie uruchamial

Trenowanie ramu było i na wcześniejszych generacjach pamięci. Po prostu DDR5 jest bardziej wymagające w tej kwestii.;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, krzysiak napisał:

gigabyte syna nie musiałem tego ruszać

W sumie mogłem się tego spodziewać. Asus do zaorania. Nigdy nie zrozumiem po przejściu na AMD i Asus, dlaczego niektórzy mają mokro na dźwięk "ASUS". 

Epox mógłby powrócić 😍😍😍😍

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, PiPoLiNiO napisał:

Epox mógłby powrócić 😍😍😍😍

Ja stary abitowiec...no i jeszcze DFI kupowałem :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No DFI były fajne i kolorowe w tej smutnej jak piz* rzeczywistości lat 90 i początkach 21 wieku :)

A teraz mamy gówna za milion monet, które muszą mieć 10 wersji BIOS w ciągu miesiąca bo ciągle coś nie działa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, bourne2008 napisał:

Na ASUSie nie jest włączony z automatu. Nie jest to specjalnie dziwne bo wciąż są ludzie głównie na zagramanicznych forach, u których włączenie tych 2 opcji wywala system. Nie wnikam czemu nie mój problem.

Na zagranicznych forach to są lepsze asy czasem niż tutaj ;) Kasa nie zawsze idzie w parze z gramotnością ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@wkamil73 Jak wiążesz to, że system pada po włączeniu szybkiego boot z "gramotnością" użytkownika?

Jak byś trochę poczytał forum Asus, to byś widział, że możesz być tytanem intelektu i przykładowo na biosie z początku kwietnia na danych pamięciach wszystko jest okej po włączeniu fast boot, a na kolejnym z końca miesiąca już nie działa. I choćby skały srały to nic nie zrobisz. 

Więc takie posty świadczą jedynie o Tobie :)

Żeby daleko nie szukać, na poprzednim bios jaki miałem 30-36-36 0 problemów, na aktualnym nie ma szans zejść poniżej 30-38-38.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na asusie swoje areski ustawiłem rok temu na 6200 28-36-30-30 tak śmigają do dziś na każdym kolejnym biosie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje zapisane i sprawdzone profile 6200cl26, 6400cl26, 8000cl34 czy 8000cl32 na każdym biosie są stabilne. Zawsze po zmianie puszczam TM5 profil PCBDestroyer i nigdy nic się nie wywaliło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje na BIOS który mam przechodzą testy na 36-36 przez 12h Karhu, ale Project Cars się wywala po godzinie, czasem dwóch. Na 38-38 jest git. Na BIOS który miałem wcześniej PC3 normalnie działał na 36-36.

Ale tak samo przecież skacze Curva w zależności od bios. U mnie akurat różnica mała, ale widziałem że ludzie pisali, że czasami o 5 muszą zmieniać w zależności od BIOS. 

Ale to może mieć też związek, że to 2x32. Bo tam większość ludzi z problemami też 2x32.

No ale tak czy siak problem powoduje i rozwiązuje różny BIOS. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, PiPoLiNiO napisał:

@wkamil73 Jak...

Więc takie posty świadczą jedynie o Tobie :)

 

A tobie co? Masz jakiś problem, to idź na spacer albo film przyrodniczy obejrzyj sobie, a ode mnie łaskawie się odczep.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ze masz pcie x16  linii dostępnyc jak masz tylko jeden w użyciu, jak używasz 2 to masz oba po 8x linii dostępnych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, PiPoLiNiO napisał:

Moje na BIOS który mam przechodzą testy na 36-36 przez 12h Karhu, ale Project Cars się wywala po godzinie, czasem dwóch. Na 38-38 jest git. Na BIOS który miałem wcześniej PC3 normalnie działał na 36-36.

Ale tak samo przecież skacze Curva w zależności od bios. U mnie akurat różnica mała, ale widziałem że ludzie pisali, że czasami o 5 muszą zmieniać w zależności od BIOS. 

Ale to może mieć też związek, że to 2x32. Bo tam większość ludzi z problemami też 2x32.

No ale tak czy siak problem powoduje i rozwiązuje różny BIOS. 

Dokładnie, u mnie to samo. Z wersji na wersję często trzeba luzować curve czy timingi. Najnowsza beta z AGESą 1.2.0.2  to już wogóle wywala system koncertowo.:E Ale to głównie dla R9000 fix a nie R7xxx.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na X670E Steel z AGESA 1.2.0.2 działają mi dokładnie takie same nastawy pamięci jak na 1.2.0.0a, więc nie jest to reguła ;) Curvy nie ruszam, to nie wiem w tym temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po pierwszej zmianie BIOS darowałem sobie kolejne, jak zobaczyłem, że tu co chwilę ASUS wypuszcza nowe. Jeśli wleci 9950x3d to wtedy zmienię. Teraz szkoda czasu na rzeźbę i kolejne testy, czy aby na pewno jest stabilnie. 

Nie wiem, 25 lat temu w ogóle nie było potrzeby zmienić BIOS bo wszystko po prostu działało... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

25 lat temu to połowę funkcji biosu miałeś na płycie w postaci zworek.:]

 

Zworka-Jumper-GOLD-PIN-2-54mm-x-20szt

Edytowane przez bourne2008

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś ustawia cpu i ram na żyletki to normalne jest to , że po zmianie BIOS może wywalać. Ja nigdy tak nie ustawiam i przez prawie 2 lata na każdym BIOS te same timingi i ta sama cueva  nigdy nie wywaliło. Tym bardziej na procku 3D ustawieni ramu na żyletki nie ma żadnego sensu. 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, bourne2008 napisał:

Dokładnie, u mnie to samo. Z wersji na wersję często trzeba luzować curve czy timingi. Najnowsza beta z AGESą 1.2.0.2  to już wogóle wywala system koncertowo

Bo te wasze CO -30 (bo u wszystkich "lata") jest o kant .... Sprawdzone 15 min w CB R23. A puść Aida64 test CPU SHA lub Julia 10 razy pod rząd, albo y-cruncher BBP na choć 30 min, to szybko zweryfikuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale po co puszczać syntetyki jak w  grach czy na co dzień nie wywala. Chyba że ktoś gra w crunchery to wiadomo

  • Haha 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CO -30 nie widziałem od premiery X3D :E 

Większość prockow moich znajomych robią po -16-23. I to testują w grach, a i tak potrafi wywalić, więc w jakimś stress teście to pewnie trzeba by było trzymać o wiele luźniej. 
 

  • Like 2
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, wrobel_krk napisał:

Ale po co puszczać syntetyki jak w  grach czy na co dzień nie wywala. Chyba że ktoś gra w crunchery to wiadomo

A później gra zaczyna kompilować shader'y i się nagle wywala. 🙂

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...