Skocz do zawartości
aki.

Błędy po zmianie płyty głównej - Bootmgr is corrupt, system cannot boot.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

po ostatniej awarii płyty głównej w moim starym komputerze, wymieniłem ją na nową.

Poprzednio miałem MSI B85M-E45, teraz zamówiłem Asus B85M-E i przyszła konkretnie B85M-E/DASH, cokolwiek ta końcówka znaczy. 

Wszystko poprzekładałem na nową płytę łącznie z dyskami. Włączam komputer i krótko po logo Asus pojawia się czarny ekran i błąd:

Bootmgr is corrupt, system cannot boot.

W przypadku podłączenia jakiegoś systemu z USB (mam Linuxa i Windowsa na USB oryginalnego) pojawia się inny błąd:

The file is possibly corrupt. The file header checksum does not match the computed checksum.

W przypadku Linuxa czasem pojawi się jego logo i menu. Po wybraniu jakiejkolwiek opcji rozruchu, pojawia się czarno ekran i „_” mruga w nieskończoność.

Próbowałem już wszystkiego co znalazłem na temat tego problemu. Wypinanie dysków, RAM, zmiana okablowania, zmiany w BIOS, security boot itp.

W kwestii bios to nie ma nowych aktualizacji, ta płyta od chyba 2015 roku nie ma nowych. W przypadku takiej samej płyty ale bez dopisku „/DASH” jakieś nowsze aktualizacje biosu się pojawiały. Tutaj bieda. 

Jeśli chodzi o ostatnią płytę i awarię to nastąpiło jakieś przepięcie, które uszkodziło płytę główną. Komputer działał, ale coś jakiś czas wywalało jakieś błędy i ogólnie działy się cuda. Ale system się uruchamiał. 

Jakieś sugestie co robić? Zastanawiam się czy coś źle podpiąłem, płyta jest z czymś niekompatybilna czy może podczas tamtego przepięcia coś jeszcze się uszkodziło i teraz się wysypało do końca. 

Komputer ma już swoje lata i jestem w trakcie realizacji zamówienia nowego, ale to trochę potrwa a ja potrzebuję aktualnie jakiś do pracy. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jakiego Windowsa tam chcesz instalować ? Może na tak starą płytę trzeba nie wyżej, jak Windows 7 ? Trzeba na próbę pobrać ISO Win 7 i stworzyć bootowalny pendrive i spróbować go odpalić.

https://winiso.pl/windows-desktop/windows-7

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

23 minuty temu, leven napisał:

Jakiego Windowsa tam chcesz instalować ? Może na tak starą płytę trzeba nie wyżej, jak Windows 7 ? Trzeba na próbę pobrać ISO Win 7 i stworzyć bootowalny pendrive i spróbować go odpalić.

https://winiso.pl/windows-desktop/windows-7

Windows 10. Wcześniej też używałem 10 przez dłuższy czas, krótko od premiery chyba i nigdy nie było problemów. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

System tu raczej nic do gadania nie ma. Ile masz dysków podłączonych? Przypadkiem razem z płytą któryś dysk z systemem też mógł odejść w zaświaty. Ja swego czasu w starym kompie po dołożeniu ssd wszystko działało, kiedy przeniosłem kompa do innego mieszkania, a nie było nic w środku ruszane, zaczęły się problemy z bootowaniem, musiałem odłączyć starego hdd i zostawić ssd, później jak podłączyłem hdd to już nie ma problemu :) 

Edytowane przez AndrzejTrg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 minut temu, AndrzejTrg napisał:

System tu raczej nic do gadania nie ma. Ile masz dysków podłączonych? Przypadkiem razem z płytą któryś dysk z systemem też mógł odejść w zaświaty. Ja swego czasu w starym kompie po dołożeniu ssd wszystko działało, kiedy przeniosłem kompa do innego mieszkania, a nie było nic w środku ruszane, zaczęły się problemy z bootowaniem, musiałem odłączyć starego hdd i zostawić ssd, później jak podłączyłem hdd to już nie ma problemu :) 

Mam 2 dyski. Ssd i hdd. Próbowałem odłączać na zmianę albo oba na raz i uruchamiać z USB, bez zmian. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Próbowałem działać bez karty graficznej, hdmi zamiast dp - bez zmian.

Uruchomiłem z CSM ze zmienionymi ustawieniami. W przypadku security boot jako inny os (nie Windows), nie widzi windowsa z dysku i pendrive. Jeśli chodzi o linuxa, to menu włącza się w inny sposób, a po uruchomieniu Start lub jako compatible mode jest tylko czarny ekran i nic się nie dzieje.

Wracając do sprzętu - jedyne czego nie podpiąłem to jest to jeden wentylator z tyłu obudowy. Wyjście ma 3 pinowe, a na płycie jest 4 pinowe gniazdo. Ale to chyba nie powinno psuć roboty?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wentylator nie ma nic wspólnego z bootowaniem systemu. Dziwne, że bios nie rozpoznaje bootowalnego pendrive. Wygląda na to, że w biosie coś trzeba przestawić, żeby rozpoznawał ISO z pena. W manualu nie ma nic na temat botowania ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zrestartuj bios poprzez wyciągnięcie baterii na 5 min.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 godzin temu, leven napisał:

Wentylator nie ma nic wspólnego z bootowaniem systemu. Dziwne, że bios nie rozpoznaje bootowalnego pendrive. Wygląda na to, że w biosie coś trzeba przestawić, żeby rozpoznawał ISO z pena. W manualu nie ma nic na temat botowania ?

Sprawdzałem, nic konkretnego. Ustawiałem na różne sposoby m.in. CSM i inne. Bez zmian

18 minut temu, AndrzejTrg napisał:

Zrestartuj bios poprzez wyciągnięcie baterii na 5 min.

Przerabiałem to też, nic nie pomogło. 

Jeśli dobrze to rozumiem - poprzednia płyta główna miała bios w trybie UEFI (kolorowy interfejs itp). Aktualna ma chyba w trybie legacy czyli ten prosty z sterowaniem tylko klawiaturą. Nie wiem czy to może mieć jakiś wpływ na ogólny problem. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Może i ma, pena masz pod uefi, system na dysku tak samo - a płyta bootuje legacy. Jedyna opcja to zrobić pena z windowsem pod opcję bez uefi i wgrać od nowa system, lub pogrzebać w biosie czy nie możesz tam uefi właczyć.

Pod zakładką CSM:

image.png.80361d2a29abba3ddf93acbdec8376ae.png

Boot devices control - jak wybierzesz uefi only to coś się zmienia?

Edytowane przez Qrdello

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Qrdello napisał:

Może i ma, pena masz pod uefi, system na dysku tak samo - a płyta bootuje legacy. Jedyna opcja to zrobić pena z windowsem pod opcję bez uefi i wgrać od nowa system, lub pogrzebać w biosie czy nie możesz tam uefi właczyć.

Pod zakładką CSM:

image.png.80361d2a29abba3ddf93acbdec8376ae.png

Boot devices control - jak wybierzesz uefi only to coś się zmienia?

Sprawdzałem tylko pod uefi, tylko pod legacy i mieszane opcje. Albo wyrzuca błąd, albo w ogóle nie widzi dysku, pendrive z windowsem. Z linuxem odpali menu ale nie odpala i nie instaluje linuxa z żadnej opcji.

Komputer dałem do serwisanta na diagnostykę. Zobaczymy czy czasem coś jeszcze się nie uszkodziło fizycznie. Albo ja popełniłem jakiś błąd w montażu lub ustawieniach. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wracam od serwisanta. Diagnoza - uszkodzona płyta główna.

I w sumie ciekawe, bo dwie płyty główne które miałem wywalały ten sam błąd. Zastanawiam się teraz co jest tego powodem:

- uszkodzenia fizyczne płyty głównej wyrzucają ten sam błąd,

albo

- oba biosy płyt były źle skonfigurowane odnośnie bootowania. I to w sumie jest ciekawy przypadek, bo: moja płyta główna podobno uległa uszkodzeniu gdy miałem przepięcie prądowe. Ogólnie szło włączyć komputer, windows się uruchamiał ale działał coś koślawo, różne rzeczy się działy. Głównie w kwestii sieci i internetu ostro się bugowało itp. Gdy przełożyłem płytę główną na „nową” to miałem problem właśnie z tym błędem co w temacie. Odesłałem płytę. Założyłem z powrotem swoją, ale przy przekładaniu zmieniłem baterie na płycie i zresetował się przez to bios. Włączając komputer, pokazał się ten sam błąd niepozwalający uruchomienie systemu.

albo

- podczas diagnostyki płyt nie wiem czy diagnosta przekładał procesor na jakiś inny. Jeśli nie, to jest jeszcze opcja, że to właśnie procesor jest uszkodzony od tamtego przepięcia i psuje robotę. Albo jakiś inny element płyty, podzespół (ale diagnosta przekładał m.in. ramy na swoje. Nie wiem jak z prockiem). Niestety nie mam możliwości przełożenia na inny sprawny żeby to sprawdzić. 

Tak czy inaczej - odpuszczam sobie już ewentualną naprawę komputera. Szkoda mi już czasu i kasy na inwestowanie w tego staruszka. Pora na wymianę :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi