Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Będę miał zakładany internet na czas nieokreślony i się zastanawiam czy jest sens dopłacać do tego najwyższego pakietu. Mam do wyboru 

400 Mb/s - 79zł

800 Mb/s - 99zł

1000Mb/s - 109zł

Głownie to pobieranie gier na STEAM, Netflix, HBO Max. Nie gram w gry online, nie licząc jakiś 2-3 osobowych co-opów.

Dodam, że mam router Asus AC86U na oprogramowaniu Merlin i cały czas mam połączenie do VPN Nord. Wziąłem 400, ale teraz się zastanawiam czy nie dopłacić chociażby do 800. Mieszkam sam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

O dopłacie do 800 można pomyśleć o ile vpn da radę. Jeśli dużo korzystasz z wifi, to sprawdź też, czy w połączenie do routera zestawia się z wystarczającą prędkością, bo przez ścianę może już nie wyrabiać.

Między 800 a 1000 to już nie będzie dużej różnicy, jeszcze na gigabitowym routerze. 

Edytowane przez someI
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

800Mb się przyda, nawet jeżeli sam korzystasz. 20zł więcej to nie majątek a pewnie i wysyłanie jest większe w tej opcji.

Jak Kolega napisał, różnicy między 800 a 1000 praktycznie nie odczujesz sam korzystając z łącza.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli pobierasz sporo danych,to wiadomo że lepiej mieć szybszy internet.Na początku możesz przetestować te 400Mbit/s , a jak uznasz że mało,to wtedy zwiększysz do tych 800Mbit/s.

Co do samych cen za pakiety,to niestety strasznie drogo, ja za najniższy pakiet miałbym 1Gbit/s,ale każdy operator ma swoje ceny.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

moim zdaniem nie ma sensu dopłacać jeżeli nie masz jakichś synchronizacji pomiędzy lokalizacjami czy nie pobierasz dużo plików. AC68U nie ma Hardware Acceleration AES-NI (posiada go AC86U) i nie wyciągniesz po openVPN więcej niż 50Mb/s, musiałbyś użyć wireguard.

Ja zmieniłem z 300 na 600 bez dopłaty i nie widzę różnicy tak naprawdę, czasem coś pobieram to zamiast 16-17MB/s leci 38MB/s ale czy jest to 1m20s czy 2m nie ma dla mnie znaczenia.

Edytowane przez zakk87
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, zakk87 napisał:

moim zdaniem nie ma sensu dopłacać jeżeli nie masz jakichś synchronizacji pomiędzy lokalizacjami czy nie pobierasz dużo plików. AC68U nie ma Hardware Acceleration AES-NI (posiada go AC86U) i nie wyciągniesz po openVPN więcej niż 50Mb/s, musiałbyś użyć wireguard.

Ja zmieniłem z 300 na 600 bez dopłaty i nie widzę różnicy tak naprawdę, czasem coś pobieram to zamiast 16-17MB/s leci 38MB/s ale czy jest to 1m20s czy 2m nie ma dla mnie znaczenia.

Przy pobieraniu małych plików, to oczywiście żadna różnica, co innego jak ściągasz pliki mające ponad 100GB danych.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 godzin temu, King Arthas napisał:

Będę miał zakładany internet na czas nieokreślony

No to zawsze możesz zmienić.

Odpowiedź uniwersalna: jeśli ktoś się pyta jakiej szybkości światłowodu itp. potrzebuje to potrzebuje najmniejszej. To są zwykle osoby które nie mają pojęcia o jednostkach ani swoich potrzebach. I potem taki pisze, że wziął 2 Gb/s bo wszyscy znajomi sobie chwalą (oczywiście nie ma pojęcia dlaczego, oni też, a on ma 100 Mb/s z winy kabla a oni wifi).

44 minuty temu, Sancho Panda napisał:

Przy pobieraniu małych plików, to oczywiście żadna różnica, co innego jak ściągasz pliki mające ponad 100GB danych.

Bzdura. 300 Mb/s to 3 TB dziennie. 1 Gb/s to ok. 10 TB - komu to potrzebne? Ściągałem ostatnio gry 170 GB w ok. 80 minut, mając 1 Gb/s by było ok. 25 minut - o ile by serwer pozwolił (rzadko). 25 a 80 minut to żadna różnica tylko idiota czeka te 25 minut, włącza się konsolę lub PC i sprzęt sam sobie ściąga w wolnym czasie (mało kto gra 16h na dobę). Różnica może być jeśli ktoś wysyła ogromne ilości piratów w sieci p2p lub streamuje (ja nie streamuję, ale upload już dawno drastycznie przekracza potrzeby). Wątpię czy VPN się nie wkurzy gdy ktoś przerzuci po 50-100 TB miesięcznie (zapewne ten sam HDD wiele razy).

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Filmy HD - 10 Mbps. Filmy 4k - 25 Mbps. Granie online do 2 Mbps (zazwyczaj poniżej 1 Mbps).
Mnie osobiście bardziej by interesowała prędkość upladu niż downloadu bo obecnie płacę za 1 Gbps tylko i wyłącznie dlatego, że oferuje mi 300 Mbps upload. Gdybym miał opcje symetryka 300/300 to pewnie by mi w zupełności wystarczyło.

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Zapomniałem dopisać.

Upload w 400 i 800 to 100 Mb/s, natomiast dla najszybszego internetu to 300 Mb/s.

6 godzin temu, zakk87 napisał:

AC68U nie ma Hardware Acceleration AES-NI (posiada go AC86U)

Ja posiadam AC86U.

6 godzin temu, zakk87 napisał:

musiałbyś użyć wireguard

NordLynx tylko używam.

10 godzin temu, someI napisał:

Jeśli dużo korzystasz z wifi

Mam podłączony komputer na kablu, natomiast laptop jden mam pod Wi-Fi i jak siostra przyjedzie, to korzysta z Wi-Fi.

We wtorek montują mi internet, myślę, że jakbym zadzwonił w poiedziałek, że zmiana z 400 na 800, to nie było by problemu, bo chyba tylko by wzięli inną skrzynkę do domu. Kable już mam dawno zamontowane.

Edytowane przez King Arthas
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Później też nie będzie problemu, nawet przy terminowych umowach nikt raczej nie robi problemu gdy klient zgłasza, że chce przejść na droższy pakiet :) Możesz poużywać 400 i dokupić jeśli sam stwierdzisz, że brakuje.

Prędkość internetu w tej sytuacji też pewnie nie zależy od skrzynki tylko ustawienia limitów u dostawcy.

Edytowane przez someI
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 15.06.2024 o 18:57, someI napisał:

nikt raczej nie robi problemu gdy klient zgłasza, że chce przejść na droższy pakiet

Za darmo można przejść na wyzszy pakiet. Tylko aneks się podpisuje. Wziąłem 400. Wcześniej miałem 800, ale mieszkałem z siostrą, a teraz tylko 1 pc.

Dzięki za sugestie od wszystkich.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi