Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dysk SSD Lexar NM620 1TB w laptopie. Przesyłając sobie duży plik (150GB) za innego dysku (za pomocą złącza USB 3.0) prędkość na początku wynosi 440MB/s czyli raczej max dla interfejsu USB 3.0. Jednak po przesłaniu jakichś 100GB ta prędkość nagle maleje do 270MB/s i już tak się utrzymuje do przesłaniu pliku do końca czyli tych pozostałych 50GB. To jest normalne? Czego to jest wina? Bo aż mi się nie chce wierzyć że dysk ssd o pojemności jednego terabajta mający w specyfikacji podane transfery 3000/3300MB/s wysiada podczas przesyłania jednym ciągiem 150GB i z 3000MB/s robi się 270 :kwasny:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak masz go zapełnionego, to tak - to normalne. Prędkość zapisu jest podawana dla bufora SLC, który w miarę zapełniania dysku maleje, z tego względu że każda komórka pamięci w tym buforze magazynuje tylko 1 bit zamiast 3, a dysk nadal musi pomieścić tyle danych ile deklaruje producent.

W zależności od wersji dysku i zapełnienia potrafi spaść nawet w okolice 100 MB/s:

https://www.purepc.pl/test-wszystkich-wersji-dysku-ssd-lexar-nm620-rozne-kontrolery-i-pamieci-nand-jednak-to-nadal-najbardziej-oplacalny-ssd?page=0,16

• Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Te super hiper transfery na miliardy MB to i tak jest ściema i marketing, we wszystkich dyskach SSD pełną predkość masz tylko przez pare sekund a potem srogi spadek.

Tutaj masz przykład... na pustych dyskach, gdzie jeszcze nie przekroczono buforu SLC (do 30% pojemności dysku TLC), po tym masz już dużo wolniejszy bufor MLC do ok. 60% pojemności, a na koniec najwolniejszy tryb TLC.

3m0T8em.png

I to test na dyskach 2TB, w teorii 1TB będzie połowę wolniejszy od 2TB w takim samym teście. Do tego ty masz dysk w laptopie, oni testują w dobrze chłodzonym desktopie - kontrolery dysków SSD pod obciążeniem bardzo szybko przegrzewają się i throttlują - i najpewniej dlatego masz 270MB/s zamiast np. 750-800MB/s.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dysk mam podzielony na dwie partycje (jedna 100GB, druga 850GB). Pierwsza zapełniona w 45%, druga w 35%. 

Czyli to jednak normalne że podczas przesyłania takich dużych plików jednym ciągiem występują aż takie spadki na tym dysku... Dla porównania mam też Kingstona KC2500 512GB i tam jeszcze ani razu nie było takiego problemu. Ale chyba ten kingston to też o klasę lepszy model niż ten budżetowy NM620.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi