Skocz do zawartości
Lameismyname

Porządna klawiatura bez części numerycznej (TKL)

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Denerwuje mnie ostatnio moja klawiatura (Dell Kb216), zacinają się przyciski WSAD i nie pomaga czyszczenie. Myślę nad upgrade do 800zł.

Najchętniej na kablu i możliwe niski profil. Do FPS. Moje doświadczenie z mechanikami jest kiepskie - nie mogę przetrawić wysokich klawiszy i ich czułości ale w końcu chcę się ugiąć. Na RTings.com polecają SteelSeries Apex Pro TKL (2023).

Ktoś coś?

Edytowane przez Lameismyname

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Jak mechanik to napewno nie gejmingowy, bo po prostu kiepskiej jakości są - klawisze bujają się na wszystkie strony świata przy wciskaniu - najczęściej razem z przełącznikami mimo tego że są wlutowane na stałe... same klawiatury nie są sztywne i się uginają, itd.

Jak koniecznie musi być gamingowa to DM Dreamkey (TKL) na przełącznikach Kailh Box (najlepiej wariant White), przynajmniej klawisze nie bujają się tak jak na zwykłych przełącznikach i soft ma dobre funkcje (makra, możliwość zapisania rebindów/mark/ustawień hardware'owo że będą działały po resecie i w biosie, i po reboocie do innego systemu).

Problem czułości dalej zostaje bo to klawisze które do aktywacji potrzebują 50g nacisku, a nie 500g-1000g jak w membranach. :E Ale praktycznie wszystkie przełączniki mechaniczne mają takie piurkowe wagi aktywacji, warianty "Heavy" ledwo to podnoszą do 60~80g. Przez długi czas będą ci się klawisze wciskały same podczas trzymania palców na klawie w spoczynku.

Jednak osobiście na twoim miejscu poszedłbym w marki stricte klawiaturowe. Zerknij sobie na np. taką niedrogą klawę "od klawiaturowców" https://www.youtube.com/watch?v=Ve6GXv7LyuE i będziesz widział odrazu na czym polega kolosalna przepaść między klawami takich marek (szczególnie po tear down), a śmietnikiem popularno-marketowym/gamingowym. :)

Edytowane przez ElProblemos

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@ElProblemos Ilość modeli na rynku jest po prostu przytłaczająca. A co do mechaników miałem wcześniej Zalmana ZM-K500 na przełącznikach Kailh no i w skrócie jakoś mnie nie urzekła.
                            Marka klawiatury jest mi kompletnie obojętna.... równie dobrze może to być Pijany Jeleń (Drunk Deer). Zależałoby mi na niskich opóźnieniach i znośnej wygodzie.
                            No nic, rozważam dalej możliwości.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Lameismyname Bo dużo zależy od tego jak same przełączniki są zamocowane w klawie, jak są spasowane "gniazda" w klawiszach z bolcami przelączników, sztywnośc i solidność konstrukcyjna. Zwykłe Khail to słabe i fakt ale Box już o niebo lepsze bo bolec przełącznika nie kiwa się w obudowie przełącznika, a sam bolec ma kwadratową szyję usztywniająca klawisz. Dobre rozwiązanie i sporo producentów przełączników tego typu konstrukcje zaczeło robić na segment premium.

U siebie miałem przemiał - bardzo polecany SPC Gear GK540 bodajże, Corsair K65, Gigaszajs K1, Logitech G512 i to wszystko to straszny syf, kiła i mogiła jakościowa do takiego stopnia że już moja stara membrana biura HP za 80pln zachowywała się jakby była 4 razy więcej pln warta od tych wyżej wymienionych... a to klawiatury za kwoty 300~500pln. Wszystko bardzo szybko na zwroty poszło.

Dopiero jak trafiłem na DreamKey to już przy nim zostałem, o niebo lepszy od reszty ale nadal nie jest poziom idealny - jakbym dzisiaj miał na nowo klawę wybierać to definitywnie sprawdzałbym Kaczki, Pijane Jelenie, Szczęśliwych Hakierów, QwertyKlawisze, MojeKlawiszeKlub :E i inne marek mających nazwy inspirowanymi ewidętnie tymi co należą do wielce uhonorowanych firm zasilaczy z czarnej listy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@ElProblemos Miałem zalmana na Kalihah Red - nie przepadałem za nią. Z resztą już kupiłem jak wyżej klawiaturę, mi pasuje. Weź poprawkę z czego się przesiadłem: https://www.rtings.com/keyboard/reviews/dell/kb216
                            Naprawdę wybierając na pałę i tak zawsze byłoby lepiej 😁 Tym bardziej patrz na latencję... ja gram w FPSy, nie scrabble ;) Jak jest okazja chciałem coś możliwie "szybkiego". Mimo wszystko dzięki za pomoc. W sumie chyba się cieszę, że skończyło się zakupem za ~200zł nie za ~800zł

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Lameismyname A w tej G413 switche ci pasują? Bo one są... Kailh'ami ale z jeszcze niższej półki. :E Powaga.

bF0mYDa.png

https://www.kailhswitch.com/news/kailh-switch-and-longhua-switch-difference-28712411.html

Logitech jak zawsze w formie, do klawy za 250-300pln switche jak do klawy za 100-150pln. Mój DreamKey (wersja pełnowymiarowa) był za 299pln w porównaniu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@ElProblemos Tu chodzi o charakterystykę. Wychodzi na to, że czerwone switche mi nie pasują, a brązowe tak.

Pisałem w pierwszym poście i dalej, że gram w FPSy. Logitech ma niskie opóźnienia względem Twojej klawiatury, a na ten parametr głównie patrzyłem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Lameismyname Coś Ci zaproponuję, bo sam jestem zwolennikiem klawiatur TKL. W zasadzie nie musisz wydawać nie wiadomo ile kasy na nie, bo dobre i całkiem przyzwoite klawiatury kupisz za mniej więcej 300zł.

Jeśli chodzi o niskoprofilowe klawiatury TKL, to miałem możliwość testować klawiaturę od MSI, tj. Vigor Low Profile TKL. Jak sama nazwa mówi - test to wersja LP - tj. keycapy są o połowę niższe, niż standardowe, do tego była na przełącznikach Kailh White - zatem słyszalny klik, coś jak wersja Blue (ale bardziej przyjemny). Osobiście mi nie spasowała, samo odczucie pracy klawiszy było zwyczajnie za płytkie, oraz nie wymienialne switche. Do tego jakość wykonania klawiatury to jakieś nieporozumienie, łatwo się uginała, dało się odczuć "tańsze" materiały - jak to MSI.

Przez lata miałem SPC GK530 i z tej byłem bardzo zadowolony, Kailh Brown, niewymienialne. Bardzo fajna praca, zmieniłem, ją na nową, bo zwyczajnie switche zaczeły już padać (gdyby nie to, to miałbym ją do dzisiaj). Swoje sie przepracowała, zaliczyła kilka silnych ciosów i dalej żyła :D  -  zasłużona emerytura.

W międzyczasie testowałem TKL od Corsaira (na CherryMX Red chyba była), jednobarwne podświetlenie, średnio wygodne switche (nie dla mnie), do tego drogo (jak to Corsair).

Pożniej Miałem przez chwilę nowość od Endorfy, Thock Compact Wireless, na switchach Kailh Box Black. Powiem tak: super liniowe switche, z bardzo fajnym "dźwiękiem" klawiszy, bez kliku (chodzi o sama ich pracę - miodzio). To była moja pierwsza klawiatura 60%, byłem zadowolony do czasu upgrade softu - wtedy klawiatura zaczęła gubić zasięg i strasznie lagować - poszedł zwrot. Gdyby nie to - pewnie by została. Ale tu masz ważną informację - Kailh Box Black są super fajne - warto je przetestować.

Potem wpadła Krux Atax 65% Pro - na Gateronach Yellow Pro, oczywiście bezprzewodowa. I tutaj druga ważna uwaga - Gateron Yellow Pro są (moim zdaniem) jednymi z najlepszych - o ile nie najlepszymi liniowymi switchami na rynku (oczywiście w cenie, która nie zabija). Bardzo fajnie pracują, mają charakterystyczny dźwięk (taki jakbyś miał klawiaturę pro za 1kzł). Do tego są fabrycznie przesmarowane, co poprawia "filing" pracy na nich. Zdecydowanie polecam. Niestety ja nie mogłem się przyzwyczaić do wersji 60% i 65%, bo ciągle mi brakowało klawiszy funkcyjnych (głównei w D2R) - więc poszła zmiana.

Tym razem na Genesis Thor 404 TKL. Powiem tak - w tych pieniądzach nie znajdziesz nic lepszego. Ba - nawet za 2x tyle ciężko będzie coś znaleźć. Do tego oczywiście Gateron Yellow Pro - WYMIENNE, w komplecie masz 2 dodatkowe switche na zmianę, odpinany kabel, podświetlenie itd. Super odczucie z pracy na Gateronach i dodatkowe klawisze, czego nie miał Krux Atax Pro. Ciężka, bardzo dobrze wykonana, nie ugina się nawet na mm, dodatkowo wygłuszona - ogólnie jak klawiatura full hand made. Obecnie uważam ją za mój must-have, dopóki nie padnie. 

W międzyczasie pojawiła się też nowość od Endorfy, tj. Thock TKL Wireless Black - gdyby pojawiła się wcześniej, to możliwe, że kupił bym ją zamiast Genesis (z uwagi na switche). Oczywiście nie żałuję - ot zbieg okoliczności. Za to Ty możesz ją potestować :P 

Mam nadzieję, że coś pomogłem. Ogólnie, jak nie chcesz testować - kup tego Genesisa - będziesz w *uj zadowolony.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za podpowiedzi bo też coś szukam na zamianę, mam aktualnie atax pro gateron Brown i szukam jakieś tkl z odpinanym przewodem, cichej i dobrze pracującej 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@Crypt Dzięki za informacje, na pewno kopalnia wiedzy dla kogoś kto będzie szukał - jakbyś zauważył, w jednym poście napisałem, że już kupiłem - Logitech G413 SE TKL. Czyli dokładnie taka (https://www.rtings.com/keyboard/reviews/logitech/g413-se) ale w krótszej wersji TKL.
                Użytkuję ją niecałe 2 tygodnie i powiem szczerze, że w przeciwieństwie do posiadanego wcześniej Zalmana bardziej mi przypadła do gustu. Przesiadłem się z badziewnej klawiatury Della, więc pewnie nawet mechanik za 100zł byłby dla mnie sporym przeskokiem (w tamtej już się
                klawisze zacinały).
                Ogólnie cieszę się, że poszedłem w "Browny" Tactile, pasuje mi ich feeling, nie są jakieś za głośne. Jak za ok. 200zł myślę, że opcja przyzwoita. Już miałem chrapkę na coś parokrotnie droższego jednak po dłuższym zastanowieniu dla mnie nie miałoby to większego sensu.

Też przeszła mi przez myśl opcja zmiany myszki, jednak CMStorm Alcor na Avago 3090 którego posiadam jest nadal dobrą opcją.

Przez ostatnie miesiące zrobiłem sporo upgrade'ów PC i akcesoriów do niego (sygnatura) i czuję się spełniony. Chyba mam wszystko czego mi było trzeba.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To faktycznie chyba mi umknęło :D 

W każdym razie, przeszła mi przez myśl klawiatua od Logitech'a, ale wersja Pro/ Pro X. Chyba tylko dlatego, żeby mieć jedną apkę do myszy (Pro Wireless) i klawiatury. W sumie może kiedyś się jeszcze skuszę, bo z myszy jestem bardzo zadowolony. Tylko cena tutaj psuje całość...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Crypt Moje założenie było: Prosta, solidna klawiatura TKL najlepiej na switchach Brown Linear lub Tactile. Podświetlania najchętniej nie chciałbym wcale no ale cóż, jest to jest...
                Nic bezprzewodowego, wszystko mam na kablach i tak preferuję.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@Lameismyname z ciekawości działa ci w tej klawiaturze podświetlenie klawisza "end" ? :E problem znany ogólnie dość komiczny ale tematów na forach jest masa ;) sam robiłem zwrot 3 razy w dodatku brałem cały czas z innych aukcji aż w końcu 4 zostawiłem poddając się i olewając podświetlenie tego klawisza 🤣

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Send1N Podświetlanie u mnie działa na wszystkich klawiszach (łącznie z END) jedynie na klawiszu "e" pożółkło - odcień wpada w żółty. Znany problem tych klawiatur. Mi to nie przeszkadza. Zobaczymy np. po miesiącu, dwóch czy jakieś inne żonki się nie pojawią. Ja jestem zadowolony.

A gdybyś był Januszem potraktowałbyś ten nieświecący END jako błogosławieństwo... poczekał do okresu przed końcem gwarancji a potem wymienił na nową 😉

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Jak któryś klawisz wpada w żółty to może po prostu jakiś paproch siedzi na ledzie pod nim, ja już z pod klawisza U muszkę wyciągałem i znów stał się biały :E w tej klawie klawisze się łatwo demontuje :] natomiast end to jeszcze rok temu  chyba u każdego nie świecił, wyglądało to na jakąś wadę produkcyjną 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Send1N Tak tak, czytałem o tych endach. U mnie wszystko gra jeżeli chodzi o to.
                    Co do pożółkłych ledów też czytałem opinie, spora część użytkowników zgłasza, gdzieś opisywali to jako jakiś rodzaj wypalenia. Ja zdjąłem klawisz i widzę u siebie jakiś ewidentny paproch, jednak on jest pod tą przezroczystą obudową switcha.
                    O switchach czytałem, że są wlutowane na stałe, jednak górna obudowa (przezroczysta) po zdjęciach wygląda jakby trzymała się na zatrzaskach. Rozbierałeś to może? Tak szczerze nie wiem czy chce mi się w to babrać ;)

Zdjęcie poglądowe switchy Kalih Long Hua Brown:
                switches.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A sprawdzałeś w ustawieniach rgb w g hub? U mnie jest tak w f1 z tym żółtym kolorze ale jak zmienię cale podświetlenie na inny kolor i wrócę do swojego koloru Ti jest już git

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ta klawiatura ma tylko białe podświetlenie... :E 

@Lameismyname tak to się ściąga i masz dostęp do leda wtedy,  każdy syf tego typu co pokazałeś właśnie na wszelakich listwach led itp powoduje żółty odcień zamiast pierwotnego ;) to samo np paski led za telewizor zaczęły mi po czasie świecić na żółto okazało się że to silikonowa przezroczysta osłona przed wilgocią po prostu zżółkła zdjąłem ją całkowicie i paski nie dosć że odzyskały barwę zimno białą to jeszcze świecą jaśniej niż od nowości bo nic dodatkowo nie blokuje światła. Jak wyciągać switche cherry masz przykładowo pokazane tutaj

w tym logitechu jest dokładnie tak samo, teraz mam ten klucz co panna na filmie dwustronny z jednej do wyciągania klawiszy druga do wyciagania switchy ale za pierwszym razem zobiłem samemu "narzędzie" aby to podważyć, trochę siły trzeba użyć musisz szarpnąć do góry.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Send1N Jesteś pewny, że te Long Hua też się tak ściąga w tej klawiaturze? Gdzieś czytałem, że są wlutowane na stałe. Nie da się tej obudowy jakoś ściągnąć bez wyjmowania całego switcha?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Masz logitech g413 tkl więc mamy tą samą klawiaturę ściągałem więc 1000%

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Send1N Ok, dzięki za info. Może któregoś pięknego dnia usunę tego paprocha ;) Skoro fabryczne podświetlenie jest białe, teoretycznie można sobie zrobić stałe jednokolorowe w innym odcieniu np. używając kawałków folii do podświetleń. No ale trochę masochizm i mi na podświetleniu wcale nie zależy.
                    Na tym modelu klawiatury brak podświetlenia praktycznie uniemożliwia odczytanie klawiszy, znowu ja piszę i robię inne rzeczy bez patrzenia na klawiaturę więc mi to nie przeszkadza. Jedynie klawisze funkcyjne ale tu są ikony nadrukowane na biało na ściance przycisków.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Send1N napisał:

Ta klawiatura ma tylko białe podświetlenie... :E 

@Lameismyname tak to się ściąga i masz dostęp do leda wtedy,  każdy syf tego typu co pokazałeś właśnie na wszelakich listwach led itp powoduje żółty odcień zamiast pierwotnego ;) to samo np paski led za telewizor zaczęły mi po czasie świecić na żółto okazało się że to silikonowa przezroczysta osłona przed wilgocią po prostu zżółkła zdjąłem ją całkowicie i paski nie dosć że odzyskały barwę zimno białą to jeszcze świecą jaśniej niż od nowości bo nic dodatkowo nie blokuje światła. Jak wyciągać switche cherry masz przykładowo pokazane tutaj

w tym logitechu jest dokładnie tak samo, teraz mam ten klucz co panna na filmie dwustronny z jednej do wyciągania klawiszy druga do wyciagania switchy ale za pierwszym razem zobiłem samemu "narzędzie" aby to podważyć, trochę siły trzeba użyć musisz szarpnąć do góry.

Przecież to jest filmik z klawą hot-swap :D No to jak mają się nie wyciągać switche. Ale nie polecam tego próbować na zwykłej klawie z lutowanymi switchami :E G413 SE TKL nie jest hot-swap wiec co ty tam wyciągałeś? :D

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Muchę :E sprawdziłem z ciekawości jak to tam jest bo dawno to robiłem i faktycznie nie da się wyciągnąć całkowicie switcha ale idzie go unieść do góry na tyle że wchodzi np wykałaczka i można wygrzebać jakiś syf czy dmuchnąć sprężonym powietrzem itd, już mu sprostowałem na pv info :P 

Edytowane przez Send1N
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi