Skocz do zawartości
warnn

Dom 300 m2 Wifi 6 / 6E / 7

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Cześć,

Mam okazję wymienić sprzęt w domu na nowy, zmieniłbym Wifi 5 na coś nowszego.
Pierwsze pytanie pchać się przyszłościowo już w Wifi 7 czy Wifi 6 wystarczy (aktualnie nie mam urządzeń na wifi 7 wiadomo ale chce to zrobić na lata)
Budżet ok 4-5 tysięcy

Dom ma 3 kondygnacje 

Strych Modem od dostawcy z niego chciałem puścić żyłę do switch do rozdzielnicy na dole i do jednego z punktu AC który byłby na strychu. Niestety na piętrze nie ma w ogóle okablowania dlatego rozwiązania Poe tam odpadają.
Myślałem o takim rozwiązaniu jak na obrazku, proszę o pomoc. Bo już zgłupiałem z tych wszystkich możliwości. Wcześniej miałem TP-linka Deco sprawdzało się to nawet nawet ale zasięg nie był rewelacyjny. 
Chciałbym przejść na Ubiquity chociaż nie wiem czy jest sens inwestować i co z internetem na piętrze jeśli AP będzie nad i pod. Na dole mam puszczone skrętki do gniazdek w trzech pomieszczeniach. 
Mam też problem bo mam wolnostojący garaż obok domu oddalony ok 10 m i tam nie potrafię dostarczyć internetu a będą tam smart moduły których po prostu bez wifi nie wykorzystam do sterowania bramą, oświetleniem itp. Niestety żaden kabel nie wychodzi po za dom więc opcje Poe odpadają, a wzmacniaczy sygnału wifi też większość opcji tp-link czy ubiquity jest na Poe a gdy są do prądu to nie są zewnętrzne. 

Liczę na Was. Obrazek poglądowy, do grafika mi daleko :)

Dziękuję za poświęcony czas i pomoc.

Sprzęt który wybrałem na tą chwilę to:

https://www.x-kom.pl/p/435220-router-ubiquiti-edgerouter-6p-5x10-100-1000mb-s-1xsfp-4xpoe.html - Dobry router z POE

https://www.x-kom.pl/p/1243196-access-point-ubiquiti-u7-pro-a-b-g-n-ac-ax-be-9300mb-s.html - AP

https://www.x-kom.pl/p/356172-switche-ubiquiti-8p-unifi-us-8-60w-8x100-1000mbit-4xpoe.html - ten switch już mam w domu to bym go wykorzystał w rozdzielnicy do rozdzielenia kabla który pójdzie prosto od routera.

Czy moja propozycja ma sens? Brakuje czegoś lub zrobilibyście to inaczej? Martwi mnie też zasięg po za domem z tym zestawem bo ściany są grube a w suficie masa zbrojenia bo to stare budownictwo.

Bez nazwy-1.png

Edytowane przez warnn

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Edgerouter jest ze starej serii, nie posiada wbudowanego kontrolera Unifi więc albo dokupujesz CloudKey, albo stawiasz go gdzieś u siebie na kompie/NASie/RPi itp.
Jeżeli musisz mieć AP na strychu, to bym brał: https://ui.com/eu/en/cloud-gateways/wifi-integrated/dream-router
Jeżeli nie (albo AP może być osobno), to CoudGate Ultra: https://ui.com/eu/en/cloud-gateways/compact
AP na piętrze łatwo zorganizować, bo zawsze możesz się przewiercić przez strop i puścić kable ze strychu, a AP powiesić na suficie.
Same AP to kwestia gustu. Nie wiem, czy potrzebujesz aż 3 na dole, ale to już jak chcesz. W większości wypadków "zwykłe" wersje Lite w zupełności wystarczą. Zwłaszcza, że chcesz ich tam mieć kilka.
Zasilanie łatwo zorganizować do pojedynczych AP przez iniektory PoE: https://www.x-kom.pl/p/723081-akcesorium-sieciowe-ubiquiti-u-poe-at-poe-injector-8023at-poe.html
Dzięki temu nie musiałbyś mieć całego switcha PoE na strychu.

Teraz kwestia WiFi. Jak masz pieniądze, to warto brać najnowszą technologię. Będzie "na lata" chociaż WiFi 6 szybko zostało zastąpione przez 7. WiFi 5 mi osobiście całkowicie wystarcza do tej pory. To, co wymaga szybkiego połączenia i tak mam podłączone kablem, a pozostałe sprzęty nie potrzebują ogromnych prędkości (albo ich nawet nie wspierają). Jedyny laptop, który ma WiFi 6 służy mi do pracy, a tam nawet jakbym miał stabilne 100 Mbps w zupełności by wystarczyło.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Mam pytanie:

1) Iniektor POE z tego co wiem to podłączony nie po skrętce i tak nie da internetu do AP więc się nie przyda a switch Poe który już mam i do niego podłączone porty w ścianie to już mogę go wykorzystać bo rozumiem że ten switch: https://www.x-kom.pl/p/356172-switche-ubiquiti-8p-unifi-us-8-60w-8x100-1000mbit-4xpoe.html 
będzie dobry? bo go już mam w domu. A resztę bym dokupił.

2) Jeśli chodzi o AP na strychu to mam taki pomysł aby ustawić router w miejscu centralnym strychu bo tam mam modem a AP o ile mądrze mówię zaraz na wprost okna aby mniej blokować moc wifi na zewnątrz licząc że internet sięgnie aż na dwór do garażu? Jeśli to nic nie zmieni możesz mnie naprostować. Bo wiercenie itp. właśnie odpada a chce to zrobić na tyle ile to możliwe najlepiej. Teście nie mają super wymagań głównie telefony i tv. 

Rozumiem że wtedy wyglądałoby to u mnie tak:

1) Strych - Modem dostawcy

2) Strych - Router https://www.senetic.pl/product/UCG-ULTRA

3) Strych - AP w oknie - https://www.senetic.pl/product/U6-LR?listingSource=ubiquiti-networks (wersja Long Rangę bo zależy mi na zasięgu wykraczającym po za ściany domu jeszcze)

5) Parter Rozdzielnica tutaj schodzi skrętka ze strychu do SWITCHA a z niego do portów w ścianie i do nich podłączam 3 AP

6) Parter - 3x AP https://www.senetic.pl/product/U6-LR?listingSource=ubiquiti-networks

Wiem że ilość AP na piętro to przerost formy nad treścią ale zależy mi by na obrzeże obok domu też był zasięg brama wjazdowa z 1 strony jest na moduł wifi, oświetlenie ogrodu na wifi i z drugiej strony garaż w którym będzie rozdzielnica i również sterowniki wifi,, bez wiercenia nie wymyśliłem sposobu by wypuścić internet na zewnątrz (elewacje dopiero co zrobiliśmy) a każda możliwość i tak potrzebuje skrętki której nie mam wypuszczonej na zewnątrz. Dlatego chce do maksimum wypuścić wifi za mury liczę że rozumiesz.

Dobrze wszystko rozumiem i tak wyglądałoby to lepiej twoim zdaniem? Masz jakiś dodatkowy pomysł na zasięg w garażu 2 grube ściany ewentualnie moduł wifi wypuszczę na ścianę zewnętrzną i zlicuję ze ściana ale do tego i tak potrzebuję dobry zasięg na dworze. 

Żeby lepiej to zobrazować wrzucam zdjęcie obrazek poniżej.

Bez nazwy-1.png

Chyba że masz inny pomysł i plan na to wszystko co w domu mam, wcześniej miałem SIEĆ MESH z TP-LINK DECO i działało to nawet ale chce poszerzyć zasięg i podnieś standard wifi na wyższy. Liczę na twoją pomoc, dzięki! Jeśli możemy to rozwiązać innym systemem TP-LINK / D-LINK / ASUS czy coś co się sprawdzi i będzie równie niezawodne to będę wdzięczny za podpowiedzi.

Edytowane przez warnn

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
38 minut temu, warnn napisał:

1) Iniektor POE z tego co wiem to podłączony nie po skrętce i tak nie da internetu do AP więc się nie przyda a switch Poe który już mam i do niego podłączone porty w ścianie to już mogę go wykorzystać bo rozumiem że ten switch: https://www.x-kom.pl/p/356172-switche-ubiquiti-8p-unifi-us-8-60w-8x100-1000mbit-4xpoe.html 
będzie dobry? bo go już mam w domu. A resztę bym dokupił.

Zależy od AP. Niektóre AP mogą pracować w trybie mesh i wtedy net odbierają przez WiFi, a po kablu dostarczane jest jedynie zasilanie. Poza tym injector proponowałem do AP na strychu. Nie ma sensu ciągnąć kabla od routera do switcha w rozdzielnicy, a potem drugi do AP na strychu, skoro można pociągnąć net bezpośrednio z routera do injectora i potem injectorem zasilić AP. Jeżeli wybierzesz DreamMachine to problem nie istnieje bo ma on wbudowany AP i posiada też w razie czego 2 porty PoE dla innych AP/kamer. Jeżeli byś wybrał jednak CloudGate Ultra który nie ma wbudowanego AP, a chciałbyś taki podłączyć na strychu, to już injector się przyda. Cloudgate nie ma też portów PoE.
Switch powinien się nadać ale musisz sprawdzić, czy AP które do niego podłączysz nie wyczerpią jego zapasu mocy (nie powinny).

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Chyba jestem z tego trochę głupi i wybacz za pytanie ale wolę mieć pewność że mnie dobrze zrozumiałeś. Chciałem podłączyć to tak:

Nie chciałem lecieć z kablem do switcha tylko AP na strychu podłączyć bezpośrednio do routera a resztę AP ze switch na parterze. Tak będzie ok? Żeby to zrobić to rozumiem lepiej wybrać ROUTER z WIFI czy na tym bez też mogę takie coś zrobić. 

Bez nazwy-2.png

Wracając do AP to Ubiquity ma AP które korzystałoby z Wifi a POE tylko do zasilania i byłoby to zewnętrzne AP? Z ciekawości pytam jakbym wykombinował ten kabel na zewnątrz jeśli to co powyżej ustawię nie spełni egzaminu.

Edytowane przez warnn

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cloudkey nie ma portów PoE. AP Ubiquity zasila się przez PoE. Więc potrzebny jest injector jeżeli nie chcesz ciągnąć z rozdzielnicy gdzie będzie switch z PoE osobnego kabla dla AP na strych. W wypadku Dreammachine problem nie istnieje bo ma on wbudowanego AP, a nawet jak chcesz osobny, to ma też 2 osobne porty PoE.
Ciągle możesz użyć routera, który zaproponowałeś na początku ale to już jest starsza technologia, bez integracji z UnifiNetwork, oraz bez wbudowanego kontrolera dla AP (więc ten też będziesz musiał gdzieś postawić).

WiFi do garażu rozwiązałbym w ten sposób, że pod zewnętrznym stropem przewierciłbym się na strych i zamontował zewnętrzny AP skierowany w stronę drugiego budynku. Do 99% urządzeń nie będziesz potrzebował radia 5GHz więc wystarczy cokolwiek, nawet używane Loco M5.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Bez-nazwy-4.jpg

Takie coś twoim zdanie sprosta potrzebom (loco m5 na zewnątrz wypuścić) 

Bo sporo mnie to wyjdzie a chciałbym Cię dobrze zrozumieć :) wybacz jeśli pytania są głupie ale nie miałem się do kogo zwrócić jak nie tutaj.

https://www.senetic.pl/product/NSM2 bo rozumiem o to chodzi?  bo sterowniki smart pracują na 2,4

Edytowane przez warnn

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Loco M5 to był akurat przykład, bo jakiś czas temu widziałem w różnych grupach na facebooku jak hurtowo praktycznie były sprzedawane, bo firma robiła upgrade sprzętu :) Myślałem, że działa też na 2,4 GHz ale widocznie nie.
Wersja M2 jest tylko na 2,4 GHz ale nic nie stoi na przeszkodzie kupić sprzęt nowocześniejszy jeżeli miałby być nowy i mieć zarówno 2,4GHz, jak i 5GHz (oraz przy okazji byłby łatwiejszy w konfiguracji): https://ui.com/wifi/outdoor

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, warnn napisał:

dla pewności. U6 Mesh Pro?

Dowolny z tamtej strony. Tu już bardziej patrz na cenę oraz na to, czy potrzebujesz bardziej anteny kierunkowej, czy może dookolnej.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

A reszta konfiguracji ok? ac i router + 3 ac na parterze powinny zapewnić dobry zasięg na piętrze pomiędzy nie? 

Ale to co wysłałem i wybrałem będzie ok? Bo wifi 7 mi nie potrzeba a ta: https://www.senetic.pl/product/U6-MESH-PRO wydaje się najmocniejsza na wifi 6 i ma wielokierunkową antenę.

Edytowane przez warnn

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

5 GHz może być kiepsko, 2,4GHz jakoś będzie działać.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To co byś konkretnie polecił aby działało najlepiej jak się da? wybacz że męczę ale wole konkretne info by nie zamówić i zwracać :) a tym bardziej że te ubiquity przy tp-linku to ceny ma kosmos :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Problem polega na tym, że wszystko zależy od warunków. W teorii wszystko będzie działać. W praktyce może się okazać, że jeden sprzęt będzie lepszy od innego ale jeżeli nie masz wszystkich na miejscu i nie testujesz, to się o tym nie przekonasz.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No teraz to mi dopiero utrudniłeś temat :) 

To zadam standardowe pytanie, gdybyś potrzebował u siebie wrzucić jakaś zewnętrzna antenę dla sterowników 2,4 na dworze to co byś wybrał? nie mając możliwości testów itp. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Do 2,4? Cokolwiek. To co podałeś powinno się nadać w zupełności.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

A konfiguracja i ułożenie jak wysłałem powinno być ok nie? 

"Cokolwiek" mi nie pomogło :) Bo cena tej antenki większą jak AP do domu 😮 mozesz cos zaproponować na 2,4 Hz? w rozsądniejszej kwocie? i od razu pytanie czy te urządzenie też musi być wifi 6 czy na 5 też da rade zrobić to w jednej nazwie sieci?

Edytowane przez warnn

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Jeżeli cena była by dla mnie ważna, to bym celował w LocoM2 używane. Często pojawiają się do kupienia na grosze. Albo ich odpowiednik od Mikrotika, ale nie pamiętam już nazwy.
Tak, układ jest OK. Mimo wszystko bym przełożył chociaż jeden AP na piętro, ale jak nie chcesz wiercić/nie masz kabli, to może nie będzie takiej potrzeby. Jakieś WiFi tam będzie, na 5 GHz (a więc prędkość) nie licz.

Edytowane przez narmiak
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

NSM2 ma mocniejszą antenę, ale nie widzę za bardzo sensu w dopłacaniu do tego.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

OK, Dzięki za pomoc! Trzymaj się, zapewne jak zacznę to konfigurować to pojawia się kolejne pytania, jak coś to mogę Cię atakować na priv? :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi