Skocz do zawartości
lukibossss

Dioda CPU + RAM na x670e tomahawk

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Siemka,

z nudów chciałem wymienić b650 na x670e, zakupiłem tomahawka, przyszedł, wszystko przepinam a tu dioda CPU + RAM, sprawdzałem wszystko 100x, wyjąłem jedną kość ramu itp - dalej to samo. 

Poddałem się, przepiąłem wszystko na poprzednią płytę - wszystko oczywiście działa.

Jaki tu może być problem z tą płytą? Coś jeszcze mogę sprawdzić przed odesłaniem jej?

edit

proc 7800x3d ramy lexar ares 6400

Edytowane przez lukibossss

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

1. Aktualizacja biosu to przede wszystkim. 

2. Jakieś piny socketu nie wygięte na nowej płycie?

3. Pierwsze uruchomienie może być dosyć długie - trenowanie pamięci. Może trwać kilka dobrych minut

4. Sprawdź czy dobrze RAM siedzi na nowej płycie. 

I solved the problem, it is not a damaged cpu, nor memory or psu, the problem is in the RAM connector in the construction of MSI motherboards with DDR5.

Generally when installing the RAM, you place your fingers on both ends and push the RAM until the latch closes by itself, then you apply a little more force to make sure that the RAM is properly connected and that's where the construction problem comes in, you have to first fit the lower part of the RAM (with a force you have never applied to any other RAM module in your life), you will hear a "CLICK" at the end of the RAM (south or close to the USB 3.2 connection to make it clearer), then you go to the top of the RAM (north or close to the CPU FAN connectors) and apply the same force.

Everything working perfectly.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

wgrałem najnowszy bios - a przynajmniej tak mi się wydaje, jak nic na ekranie nie widzę to pewności nie mam

piny wyglądają ok, a i nic nie majstrowałem przy nich, procek wszedł tak jak powinien

czekałem nawet parenaście minut i dupa

ram sprawdzałem na obu parach slotów, a potem tylko jedna kość

Nie wiem, może spróbuję jeszcze raz ten ram na chama wepchać :/ 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Spróbuj pojedyncze kostki tylko do slotu A2. Zobacz czy coś to pomoże. I porządnie dociśnij RAM.

Dla świętego spokoju zrób jeszcze clear CMOS. Zworka na płycie lub wyjęcie baterii.

Edytowane przez madDog
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

posprawdzaj wszystko od początku - jeśli nowa płyta to musi działać 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Ozzbino właśnie jak się w google wrzuci "cpu and ram diode x670e tomahawk" to jest sporo tematów... Często ludzie piszą, że wymienili płytę na inną i dopiero to rozwiązało problem. No ale jeszcze raz dla świętego spokoju przetestuję. 

@madDog Sprzedający mi sugeruje że mój ram nie jest kompatybilny i żebym kupił inny ram i pójdzie xD 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

LD5EU016G-R6400CDWA    - to jest twój ram ???

ogólnie lexar jest w suporcie tej płyty - właśnie wertuje strone msi  ;)

image.thumb.png.d9a7f7f5b53cd1b68580d7162633569e.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

podaj dokładny model ram ... - dokładne oznaczenia producena 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Ozzbino to przecież podałem :D Ty pytasz o LD5EU016G-R6400CDWA a ja mam LD5EU016G-R6400GDLA

Zaraz ostateczny test przeprowadzę, znowu zamontuję jedną kość ramu i będę testować każdy slot

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

jak nie wstanie na pająka to odsyłaj .... chodź jak młodemu składałem kompa tez nie wstawał ( dziwne ) Psu nie wyrabiało na XFX 550W . Ramy masz kompaktybilne z mobo - może na zintegrowanym GPU odpali - sprawdź każde możliwości. dodatkowe zasilanie cpu podpięte ??? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Ozzbi dobra  poddaje się.

Jedyne co to powiedzcie mi ostatnią rzecz. Ta płyta ma 2x8 zasilanie cpu - z tego co mi wiadomo (a i na poprzedniej płycie tak jest) to wystarcza zasilanie 1x8 prawda? 

Ogólnie to podpiąłem tylko proca + jedną kość ram + chłodzenie CPU (bo niektórzy pisali, że są płyty które bez tego nie wystartują, to wolę dmuchać na zimne) + zasilanie płyty + zasilanie cpu no i dalej to samo. Flash bios jeszcze raz - to samo. Wyciągnięcie bateryjki - to samo.

Piny proste, wszystko wygląda tam ok. 

Zobaczymy co sprzedający powie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To nie karta graficzna że bez podpięcia wszystkich wtyczek nie ruszy, po podłączeniu 1xEps ma działać :] 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Płyta ze sklepu czy od kogoś innego? Może zapuść jeszcze jakąś inną wersję biosu? Osobiście mam tą płytę i nie miałem z nią żadnych problemów od listopada.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
27 minut temu, madDog napisał:

Płyta ze sklepu czy od kogoś innego? Może zapuść jeszcze jakąś inną wersję biosu? Osobiście mam tą płytę i nie miałem z nią żadnych problemów od listopada.

Używkę wyhaczyłem za 750zł na olx - z przesyłką olx. Gościu niby kupił ale rozmyślił się i wolał intela. Płyta ogólnie jest na fakturę brana była 2 tygodnie temu, więc jak nówka. No gdyby piny były krzywe to wiadomo winiłbym chłopa, no ale tu wszystko fizycznie jest ok. No zobaczymy czy będzie chciał mnie wydymać, czy przyjmie zwrot. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

sprawdziłbym z inną pamięcią/mi mimo wszystko o ile masz od kogo pożyczyć... niestety DDR5 jeszcze nie są pod każdą "strzechą "

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

to samo miałem pisać 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@mimuszek @Ozzbi

No ale kurde na jednej płycie ramy działają tip-top (i to tańszej), a na tej mają nie pasować? Mimo że są na liście kompatybilności? No to dla mnie to nie jest normalne zachowanie...

Ostatecznie mogę kupić se ramy dla testu i zwrócić potem ewentualnie, no ale robić taką kaszanę dla wybrednej płyty głównej?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

no wiem wiem, ale to tylko elektronika

osobiście mam też msi, to już nasta płyta od nich, lubię ich bios , nigdy żadnych problemów...

z tym dociśnięciem ramu ddr5 faktycznie coś było, bo na początku mi widział komp tylko 16MB RAM

bo mówisz że kupiłeś nieruszaną używkę, a gośc nie mógł zrobić zwrotu bo ?  wziął na firmę..  i faktycznei wyglądała na fabrycznie nową, bez żadnych śładów rozpakowywania, montażu ?

Edytowane przez mimuszek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@mimuszek @Ozzbi

No a nawet jakbym miał kupić jakiś ram na testy, to niby jaki mam kupić? Skoro moje są na liście kompatybilności to które będą BARDZIEJ kompatybilne? :D No bo kupie jakiś przypadkowy ram i znowu może być to samo...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ja bym wziął super proste, tani goodramy 6000 cl30, i tak tylko do testów, nie spotkałem się żeby ktoś pisał że komuś nie działają...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

tomahawk to obecnie padaka, spróbuj uruchomić z jedną kością RAM ale koniecznie na 4-tym slocie.

• Haha 1
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@mimuszekto co zamówić tego goodrama - miałbym go na jutro i przetestować?

@Voodoo 2to mi pisali że mam wsadzać do slotu A2, ale testowałem też inne sloty i też była dupa... mimo że moje kości są kompatybilne

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi