Skocz do zawartości
Stachu1984

RTX 3060 12 GB na RTX 4060 8 GB.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Czy jest sens wymieniać RTX 3060 12 GB na RTX 4060 8 GB ? Tak pytam bo kończy się gwarancja i denerwuje mnie hałas ponad 60%, a na morele jest fajna promka na Gigabyte GeForce RTX 4060 Eagle OC 8GB GDDR6.

Czy już lepiej uzbierać na RTX 4060 Ti 16 GB ? :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gaming x od msi i wycie?  Myślałem, że seria tych chlodzen 2 wentylatorowych mają znakomita krzywa i ciche wentylatory, dodatkowo to tylko 3060. Próbowałeś uV karty? Można zejść na prawdę dużo z temperaturami i poborem pradu bez straty wydajnosci

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

5 minut temu, psiak91 napisał:

Gaming x od msi i wycie?  Myślałem, że seria tych chlodzen 2 wentylatorowych mają znakomita krzywa i ciche wentylatory, dodatkowo to tylko 3060. Próbowałeś uV karty? Można zejść na prawdę dużo z temperaturami i poborem pradu bez straty wydajnosci

Powiem Ci że jak się rozbuja powyżej 60% to jest głośno. Pomaga blokada na 75 fps i wtedy wentylatory są ciche :)

Edytowane przez Stachu1984

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Od początku tak jest? Jeśli nie to pewnie pasta zaschła.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Lepiej iść przynajmniej w używki RTX 4070 lub RX 7700XT/7800XT

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
22 minuty temu, krzysiak napisał:

Od początku tak jest? Jeśli nie to pewnie pasta zaschła.

Od pół roku kiedy przesiadłem się z I7 Haswell na i5 12400 i karta nie chodzi już na pół gwizdka :)

12 minut temu, Lameismyname napisał:

Lepiej iść przynajmniej w używki RTX 4070 lub RX 7700XT/7800XT

I5 12400 ogarnie tak silne karty? Zasilacz chyba tez nie da rady.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Stachu1984 12400 ogarnie bez problemu takiego 4070/7800XT, jeśli nie grasz w 144fps'ach to nawet 4070S abo 7900GRE do 60-75fpsów obsłuży. Natomiast rzeczywiście zasilacz będzie "na styk" - przy jakimś 6-8 rdzeniowym Ryzenie uszloby, na Intelu juz nie bardzo i może komp restartować się w niektórych grach jak CPU i GPU będą jednocześnie pełną parą pracować. Jednak bym próbował z takim sprzętem - nie uszkodzi ci to niczego, zabezpieczenie przeciw przeciążeniowe tylko albo reset spowoduje albo wyłączy się i będziesz musiał ręcznie przełącznik za zasilaczem na off i on dać żeby włączyć - zależnie jak to zabezpieczenie zrealizowali w danym modelu.

Jak nie będzie wywalać to git, a jak będzie wywalało to dopiero pomyśli się o mocniejszym zasilaczu. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To Intel ale "tylko" 12400F czyli oszczędny. Zasilacz bez problemu wykarmi i procka i np. 4070.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@ElProblemos Kolego nie porywaj się wattomanii. Ten zasilacz ma 45A na linii 12V (540W) mocy maksymalnej. Z zapasem sobie poradzi z każdą z wymienionych kart w combie z tym prockiem - w najgorszym scenariuszu okolice 400W całkowitego poboru zestawu. Oczywiście mówię o opcji bez kręcenia, chociaż też coś by ugrał. Po UV procka i GPU to już całkiem na luzaka. Ludzie kupują do stacjonarek zasilacze 1000W+, ma to tyle sensu. Z resztą chyba każdy weteran laba podpisze się pod tym co napisałem.

@Stachu1984 Ogarnie. W przyszłości jak przestanie Ci wystarczać, to przesiądziesz się na AM5. Co do karty pominąłbym RX 7600/XT i RTX 4060/ti i przyszłościowo poszedł przynajmniej w RX 7700XT jako minimum.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Stachu1984 napisał:

I5 12400 ogarnie tak silne karty? Zasilacz chyba tez nie da rady.

Da radę, u syna R5 7600 + 7800xt latały na seasonicu 550W i nie było żadnych problemów  ;) 

Godzinę temu, Stachu1984 napisał:

Od pół roku kiedy przesiadłem się z I7 Haswell na i5 12400 i karta nie chodzi już na pół gwizdka :)

Ja bym jeszcze spróbował z PTM7950, bo jeśli gwara się kończy to karta raczej nie pierwszej młodości, a pasta zapewne nigdy zmieniana nie była.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Lameismyname A o power spike'ach kolega słyszał? ;) Ani z wattomanią, ani z poborem ciągłym/uśrednionym nie ma to nic wspólnego, ale z wywalaniem zabezpieczenia w zasilaczach - ma.

https://www.igorslab.de/en/radeon-rx-7800xtx-and-rx-7700xt-review/11/

https://www.igorslab.de/en/nvidia-geforce-rtx-4070-super-founders-edition-12-gb-in-test-half-a-performance-class-gain-makes-a-big-difference/13/

Przescrolluj do tych wykresów i opisu/wyjaśnienia.

gCkHCaE.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@ElProblemos Nadal widzę zapas mocy nawet w scenariuszach ze "spikami", nadal nie widzę, żadnego solidnego argumentu z Twojej strony. Coś jak Twoja aktywność w temacie AM4 vs AM5 gdzie usilnie chyba jako jedyny murem stoisz za AM4 gdzie do AM5 jest 200-300zł realnej dopłaty.
                           Chyba należysz do grona osób które idą w zaparte, bo głupio im się przyznać do błędu ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Lameismyname Przeczytaj jeszcze raz pierwszy post:

Cytat

Jak nie będzie wywalać to git, a jak będzie wywalało to dopiero pomyśli się o mocniejszym zasilaczu

I co tu takiego kontrowersyjnego widzisz? Gdzie są te "wattomanie" o których mówisz?

Na igorslab gość mierzy pobór samej karty, a nie całej platformy, podczas tętnień.

12400F we wszystkich testach pełnego obciążenia jakie widziałem brał jako platforma cpu+ram+płyta+dysk od 130W do 160W na standardowym limicie, i 170W-190W jeśli bios ma "ustawienia performance producenta płyty" aka zdjęty limit.

Zakładamy że nie można wspomnieć o możliwości wystąpienia czegoś takiego, żeby autor tematu wiedział co jest nie tak jeśli to wystąpi, bo z jakiś powodów tobie to nie pasuje?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
20 godzin temu, Stachu1984 napisał:

Czy już lepiej uzbierać na RTX 4060 Ti 16 GB ? :)

Ja się przesiadłem z RTX 3050 (topowej wersji - więc nie wymieniałem z powodu kultury pracy) na RTX 4060Ti 16GB (też top, więc nie słyszalna), to dostałem nie tylko VRAMx2, ale też wydajność średnio też x2. Natomiast przy przejściu z RTX 3060 12GB na RTX 4060 i to jeszcze 8GB, to możesz być rozczarowany (mały wzrost wydajności i potencjalne problemy z ilością VRAM).

Może jakoś ogarnij tą kartę co masz (wymiana pasty, UV) i wymień dopiero na coś nie tylko wyższej półki (lepsze chłodzenie) ale też znaczniej szybszego niż to co masz obecnie.

25 minut temu, ElProblemos napisał:

12400F we wszystkich testach pełnego obciążenia jakie widziałem brał jako platforma cpu+ram+płyta+dysk od 130W do 160W na standardowym limicie, i 170W-190W jeśli bios ma "ustawienia performance producenta płyty" aka zdjęty limit.

i5 12400f nie ważne czy limit jest zdjęty, czy nie, to maksymalnie pobierze tyle samo w Prime 95 SmallFFT (sam CPU gdzieś do ~97W) - wszak PL2 dla tego modelu to 117W. Dopiero po czasie TAU (28s) moc jest ograniczana do PL1=65W. Mowa o braku OC (kontroler pamięci 3200MT/s DDR4).

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Kyle_PL 12400 160W jako platformy widziałem na PPC (Cinebench), a 130W-140W na TechPowerUp (Cine+Prime), obydwa na stockowych ustawieniach, stąd wspominam o tym. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie ma co patrzyć na te ich pomiary (cała platforma to dużo zmiennych). Lepiej patrzyć na sam CPU, jeśli interesuje Cię pobór CPU. Przykładowo przy Cinebench R23 multicore pobór max to rejony 76W ... czyli 20W mniej niż Prime95 smallFFT.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@ElProblemos Na forum jest wiele ludzi co przewaliło przez lata masę sprzętu, ja z resztą też. Każdy Ci powie, że bzdury piszesz. Najpierw proszę sprawdź pewne scenariusze na własnej skórze, a nie opieraj się na jakichś tabelkach 😉

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za rady Panowie, chyba odpuszczę sobie tego RTX 4060 8 GB i dozbieram do przynajmniej 4060 Ti 16 GB bądź 4070 którą można dostać za ok ~2500 zł.

Radeony niestety nie wchodzą w grę, bo nie mam ochoty z nimi walczyć. Poza tym lubie popykać w starsze, czasem nawet bardzo, tytuły. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Minimum 4060ti 16GB. Nie wiem, czy za rok/dwa nie zacznie brakować 12GB Vram.

• Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ja obstawiam, że 12GB VRAM do RTX 4070 nonSUPER jeszcze obleci, ale przy RTX 4070Ti nonSUPER już będzie uwierać (mocy obliczeniowej do wyższych detali jeszcze wystarczy, ale trzeba będzie je ścinać bo 12GB VRAM to wymusi).

Oczywiście to nie jest zero-jedynkowe. Raczej 12GB VRAM to mniejsze prawdopodobieństwo problemu przy 4070, a przy 4070Ti większe.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
52 minuty temu, Stachu1984 napisał:

Radeony niestety nie wchodzą w grę, bo nie mam ochoty z nimi walczyć.

Z Radeonami nie trzeba walczyć, je się zostawia w spokoju. Walczą dłubacze którzy coś poprzestawiali a potem płaczą że karta nie jest stabilna.

• Like 2
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 minut temu, kalderon napisał:

Z Radeonami nie trzeba walczyć, je się zostawia w spokoju. Walczą dłubacze którzy coś poprzestawiali a potem płaczą że karta nie jest stabilna.

I nie ma problemu ze starszymi gierkami na DX 11,10 czy 9 ? Bo z drugiej strony taki 7700XT trochę kusi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja tam miałem Radeon RX 460 4GB i grałem na tym we wszystkie antyki i nie było problemu. Nie wiem skąd pomysł, że na AMD w starych grach są problemy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Byłby sens przesiadki, niewiem czy ktoś zauważył kiedyś oglądałem testy żę 4060 pobiera mniej Vramu w danej grze niz RTX 3060 niewiem czym to jest spowodowane, zalety 4xxx to DLSS3 i FG moim zdaniem warto zmienić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi