Skocz do zawartości
01tango

Migotanie ekranu zewnętrznego

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadany sprzęt:

• Laptop Lenovo T480S model 20L8-SBK618
  • Stacja dokująca: Lenovo ThinkPad USB-C Dock Gen. 2
  • Monitor zewnętrzny: BenQ GW2760S podłączony do stacji dokującej kablem HDMI-HDMI
  • Monitor zewnętrzny: Philips 288e2a/00 podłączony do stacji dokującej kablem DisplayPort-DisplayPort

Problem polega na tym, że początkowo monitor Benq migotał/drgał obraz przez co czytelność była bliska zeru, ale jednocześnie monitory w laptopie oraz Philips działały w natywnych rozdzielczościach z odświeżaniem 60Hz.  W momencie gdy naprawiłem migotanie BenQ (przełączając z odświeżania 60Hz z przeplotem na takie samo bez przeplotu) to w monitorze Philipsa maksymalna dostępna do ustawienia rozdzielczość wynosi 1920x1080.

Próbowałem różnych kombinacji zmian odświeżania, różnych kabli, różnych wejść DP oraz HDMI i problem jest ten sam. Sterowniki całego laptopa i wszystkich podzespołów są zaktualizowane poprzez Lenovo Vantage. 

Czy jest jakaś opcja wymuszenia zwiększenia rozdzielczości monitora Philipsa poza tymi w ustawieniach Windows do formatu 3840x2160?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Prawdopodobnie to ograniczenia sprzętowe GPU albo stacji dokującej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

https://support.lenovo.com/pl/en/solutions/acc500106-thinkpad-usb-c-dock-gen-2-overview-and-service-parts

Cytat

Maximum Video Output:

• One: 4K @ 60 Hz
  • Two: 4K @ 60 Hz. (Source:2 Lanes HBR3* Source, MST, DSC 3:1)
  • Three: 4K @ 60 Hz X 2, 4K @ 30 Hz X 1. (Source:2 Lanes HBR3* Source, MST, DSC 3:1)

Wygląda jakby do czegokolwiek powyżej jednego monitora 4K potrzeba było stosować DSC, które jest obsługiwane od 11-tej generacji Intela.

Jak chcesz mieć pewność że to wina stacji dokującej, to skołuj kabel USB-C-DisplayPort i podłącz oba monitory bezpośrednio do laptopa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

BenQ nie posiada wejścia DisplayPort. 

Podłączyłem oba monitory wejściem HDMI-Usb-c do laptopa bezpośrednio. Rozdzielczości na obu ekranach są dokładnie takie jak trzeba, częstotliwość odświeżania BenQ jest 60Hz, ale Philips ma max 30Hz (może to być spowodowane faktem że podłączyłem go do wejścia ładowania w laptopie usb-c, ale jak zmieniłem miejscami oba kable to nadal Philips miał max 30Hz Philips). 

To rozwiązanie ma dwa minusy. Pierwszy to dwa monitory zajmują mi dwa wejścia usb-c w lapku i nie będę miał jak go ładować. Drugi minus to brak możliwości podłączenia stacji dokującej a operuję na dużej ilości pendrive, myszka na usb i nie chce często odłączać wszystkich kabli od komputera.

Problemem jest w takim razie stacja dokująca. Pytanie czy jest dostępna jakaś która udźwignie dwa monitory w swoich natywnych rozdzielczościach?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, 01tango napisał:

BenQ nie posiada wejścia DisplayPort.

Ok, ale ma HDMI i laptop także posiada wyjście HDMI, więc możesz podłączyć kablem HDMI.

1 godzinę temu, 01tango napisał:

ale Philips ma max 30Hz

Raczej ograniczenie standardu HDMI obsługiwanego przez zintegrowaną kartę graficzną: "Max Resolution (HDMI)‡ 4096x2304@24Hz"

Dlatego sugerowałem podłączyć przez przejściówkę na DisplayPort.

Ten dock co masz ma w instrukcji (nawiasem ten monitor Philips działał w 4K przy 60 Hz ? Bo powinien max 30 Hz):

Cytat

• If the USB-C connector or Thunderbolt 3 connector supports DisplayPort 1.2,
– One video output connector: up to 3840 x 2160 pixels / 30 Hz
– Two video output connectors: up to 1920 x 1080 pixels / 60 Hz

Najbliżej tego co szukasz to znalazłem ten poniżej, ale on chyba też nie podoła obsłużyć tych 2 monitorów w ich pełnej rozdzielczości/odświeżaniu:

https://support.lenovo.com/jp/pl/solutions/pd500373

Obsługuje:

Cytat

• If you connect the dock to a Thunderbolt 3 connector on your computer, and the connector supports
DisplayPort 1.2,
– One video output: up to 3840 x 2160 pixels / 60 Hz
– Two video output: up to 3840 x 2160 pixels / 30 Hz

Pewnie dałbym sobie spokój i podłączał jeden monitor bezpośrednio do laptopa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi