Skocz do zawartości
cervandes

Bios nie widzi dysków SATA

Rekomendowane odpowiedzi

Uszanowanko!

Taki przedziwny przypadek mam, że posiadam kilka dysków SSD Seagate Ironwolf 110 1,92TB i chciałbym ze dwa podłączyć dzieciakowi do komputera. Płytę obecnie posiada MSI B450 Tomahawk MAX, bios najnowszy. Objawy - nie pojawiają się w Biosie. Nie ma i koniec. W tych samych portach SATA podłączone Seagate Barracuda Compute 2TB i 1TB MX500 wykrywane są normalnie.

Tak, wiem, że porty 5 i 6 wyłączają się na tej płycie po wsadzeniu dysku NVME (tak, ma wsadzony dysk NVME do komputera).

 

Dyski są dość nietypowe, bo wymagają zasilania 5v i 12v, dlatego w żadnej obudowie USB na dyski 2,5" nie mają prawa zadziałać. Działają za to ze stacją dokującą ORICO która jest uniwersalna na 2,5 i 3,5", która zapewnia zasilanie właśnie 5V i 12V.

 

Ratujcie, bo normalnie spać w nocy nie mogłem, taka zagadka mnie trapiła.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Standardowa wtyczka zasilania SATA jaka jest w typowym komputerze dostarcza zarówno prąd 5V jak i 12V. Jeżeli dyski 3,5" działają, to i ten dysk SSD zadziała.
Dysk/kabel sygnałowy jest na pewno sprawny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Oj jest, dodatkowo zamówiłem cztery nowe przewody, to też nie zmieniło sytuacji.

ALE! Jest światełko w tunelu! Doszukałem się info, że niektóre dyski, m. in. 'white label' i inne do zastosowań profesjonalnych mogą używać pinu 3 we wtyczce zasilającej jako sygnału do devsleep.

https://en.wikipedia.org/wiki/DevSlp

 

Jeden z tych Ironwolfów już przygotowałem, naklejając kaptona na ten pin. W ciągu kilku godzin (gdy panicz raczy przestać grać) sprawdzę czy zadziałało :o 

Edytowane przez cervandes
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nope. Ani zaklejenie pinu 3 na złączu zasilania ani wyjęcie przewodu 3,3V z wtyczki nie spowodowało, że dyski się pojawiły.

Jeśli nikt nie zaproponuje niczego nowego to się poddam a zagadka zostanie na wieki nierozwiązana. Może to kwestia kompatybilności AMD (chipsetu) z wymagającym kontrolerem w dyskach...? No ale przecież SATA to taki staroć jest, że trudno mi uwierzyć w problemy natury komunikacyjnej :( 

O, wiem co zrobię, u rodziców mam stacjonarkę z B450 i Ryzenem, ale innego producenta (Gigabyte). Tam przy okazji wetknę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem z jednym dyskiem 2.5" HDD na filmy (podłączony na stałe, obok SSD z systemem). Nie jestem pewien co ostatecznie go wyeliminowało, ale zrobiłem dwie rzeczy - wymiana baterii CMOS na płycie głównej + reset ustawień w BIOSie do domyślnych. Odpukać póki co działa.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...