Skocz do zawartości
Prykon

Ryzen 9 7950x3d + cinebench + temperatury

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Chciałbym się Was poradzić  czy wyniki w CB23 w okolicach 31570 są normalne dla tego procesora czy coś jest nie tak z moją sztuką? Na różnych testach widziałem że dobijają do ponad 36000 na Stocku. 
Druga sprawa to temperatury. Na Stocku dobijałem do 86st. Przy Curve na -20 i PBO (tylko tyle mogłem wbić, wszystko powyżej skutkowało spadnięciem z rowerka i reboot) dobijałem do 87-88st. Czy przy takim UV temp nie powinny lekko spaść? Wynik po takim zabiegu wzrasta do 33420. Więc chyba dalej coś jest nie tak?

Kolejna rzecz to zegary. Przy CB23 max co widziałem na dwóch rdzeniach to 5725mhz. Podczas testu lecą wszystkie praktycznie na 4750mhz.

Jakieś pomysły? Temperaturowo nie wyrabia? Sprzęt złożony kilka dni temy więc nie przetestowałem większości gier ale w BF2042 czy Cyberpunku nie widziałem większych problemów. W BF2042 temp dobijały do 74st i było już słychać bardzo AIO. 

Poniżej cały spec:

Rog strix x670e e gaming wifi
GSkill Trident Z 6000mhz CL30 64GB
RTX4090 Aorus Master 
Seasonic Focus 1000W
Lian Li Hydroshift 360 TL
Pasta termo MX-6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tym co w sygnaturce mam 36400 w cb23 na ferze 5, hdv/m2. Zaktualizuj bios i pbo daj -10. 20 pewnie jest niestabilne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Prykon napisał:

Druga sprawa to temperatury. Na Stocku dobijałem do 86st. Przy Curve na -20 i PBO (tylko tyle mogłem wbić, wszystko powyżej skutkowało spadnięciem z rowerka i reboot) dobijałem do 87-88st. Czy przy takim UV temp nie powinny lekko spaść?

Tutaj tak to nie działa, bo CPU wbija wyższy boost dobijając do PL, więc ciągle lecisz na tym samym poborze przez co automatycznie temp nie spadnie ;) Mnie na 7800x3d bez względu na ustawienie CO temp pod obciążeniem cb r23 mam praktycznie taką samą, bo i pobór ciągle ten sam - 93W.

Jesteś pewien że nie wbija 89? To temp przy której może zrzucać zegary, więc i wynik w cb będzie niższy ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, kekeke napisał:

Na tym co w sygnaturce mam 36400 w cb23 na ferze 5, hdv/m2. Zaktualizuj bios i pbo daj -10. 20 pewnie jest niestabilne

Bios aktualny. Wczoraj testowałem różne CO i na -20 było stabilnie ale temp były już pod 88st ( w pokoju ogólnie jest sauna przez obecne temperatury więc może i stad takie temp). Samo ustawienie na -20 dało przyrost około 2k pkt. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Cpu osiągnie maksymalnie temperaturę 90 stopni, później jest blokowany. Sam kontroluje je przez ppt. 36400 miałem na 140w ppt i temperatura oczywiście maksymalna czyli 90. Ustawiłem go na 125w i temperaturę mam około 80. Zestaw bez obudowy.

 

pierwszy zestaw jest na pbo -10 w obudowie i w cb23 ma okolice 36k pkt, temperatura okolo85. Phantom spirit

 

 

 

Edytowane przez kekeke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, krzysiak napisał:

Tutaj tak to nie działa, bo CPU wbija wyższy boost dobijając do PL, więc ciągle lecisz na tym samym poborze przez co automatycznie temp nie spadnie ;)

Jesteś pewien że nie wbija 89? To temp przy której może zrzucać zegary ;)

Dziś testowałem na stocku i max jaki dobiło to było 85.8st. Każda zabawa z CO podnosi temp ale nie zdażyło się aby dobiło do 89 w CB23. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Możesz sprawdzić montaż chłodzenia chyba ze trafiłeś na kiepska sztukę. Seria 9xxx ma podobno znacznie lepsze transfery ciepła

 

moj phantom spirit i fera jest ledwo ciepła, vrm jest gorętszy choć ma tylko 50 stopni

Edytowane przez kekeke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się czy może docisk nie jest za duży ale dokręciłem z wyczuciem. Pastę miałem MX6 ale w zestawie z AIO też była jakaś pasta której nie użyłem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po sprawdzeniu chłodzenia zostanie ci zabawa z ustawieniem pbo dla każdego rdzenia z osobna, znajdź dobra instrukcje i poświęć kilka dni na zabawę lub sprawdź inne chłodzenie jeśli masz pod ręka. 33500pkt miałem na ferze na pierwszym, tym gorszym zestawie w obudowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam w drugim PC ALF II 360 ale nie mam ramki do niego bo została w pudełku w robocie więc to odpada. Dziś jak będzie mi się chciało to zmienię pastę na tą z zestawu i sprawdzę ten docisk. Czy te nastawy będą ok? Od 21 minuty. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie siedziałem na AMD ostatnio prócz 3600 ale jak bawisz się w takie ustawianie undervolt + powerlimit to nie oczekuj że będzie latał jak bez limitów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, wii napisał:

Nie siedziałem na AMD ostatnio prócz 3600 ale jak bawisz się w takie ustawianie undervolt + powerlimit to nie oczekuj że będzie latał jak bez limitów.

Mi cały czas chodzi o ustawienia stock do których wróciłem od razu po testach CO bo nic mi nie dały. Cały czas zastanawiają mnie wyniki CB na stocku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ma to być full z platformy to albo dobre chłodzenie + co najwyżej undervolt do tych taktowań albo nie wiem co ci nie pasuje. Tam prócz odwijania kurków w biosie trzeba kilka ustawień w Windows zmienić i nie piszę tu o jakimś parkowaniu rdzeni. Czasem warto postawić od nowa system jeśli tylko re-instalujesz 

Ustawienia stock to mają jeszcze coś do powiedzenia płyty jak i to co ostatnie agesy zmieniają. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, wii napisał:

Jak ma to być full z platformy to albo dobre chłodzenie + co najwyżej undervolt do tych taktowań albo nie wiem co ci nie pasuje. Tam prócz odwijania kurków w biosie trzeba kilka ustawień w Windows zmienić i nie piszę tu o jakimś parkowaniu rdzeni. Czasem warto postawić od nowa system jeśli tylko re-instalujesz 

Komp złożony 3 dni temu. Czysta winda 11 23h2. Bez zbędnych śmieci i programów użytkowych. Czytam, że wczoraj wyszła jeszcze jakaś łatka poprawiająca działane ryzenów na zen5 ale tez na zen4. Sprawdzę dziś. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Skoro masz zaniżony wynik w CB23 to znaczy, że zegary w multicore za nisko boostują. Żeby wbić wyższe zegary musisz walczyć o niższą temperaturę i napięcia (Curvą) ale nie tylko bo obniżenie Vsoc też b.dużo daje.

Edytowane przez bourne2008

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyżby ten nowy hydroshift 360 nie wyrabiał? Buda to lian li o11d evo i zamontowane mam 6x140mm wentyli które wciągają powietrze i 1x120mm wyciągający + aio na górze. Zmieniając CO na -10 to temp rosła przy CB23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Pokaż screena z HWinfo pod obciążeniem. Weź pod uwagę że jeśli nie grasz w benchmarki to w grach i tak "pracuje" tylko 1 CCD, ten z cachem.

Edytowane przez bourne2008

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przełączę zaraz PC to wrzucę bo mam zapisane temp i zegary. A czy jest sens wrzucać poprzedni BIOS i sprawdzić wyniki ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

NIe ma sensu. Kluczem do sukcesu jest poustawianie biosu pod możliwości twojego chłodzenia.

Edytowane przez bourne2008

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

A tu wyniki na nowej paście z zestawu od AIO + otwarta obudowa. Wynik jeszcze gorszy o pare pkt. Sam już nie wiem co jest. Dodatkowo przy restarcie PC dostaje errora 0d na mobo. Wcześniej też mi się to zdarzało ale miałem zainstalowane oprogramowanie aura sync i wyczytałem że to ono powodowało ten problem i faktycznie po usunięciu nie było już problemu przy resetowaniu PC aż do dzisiaj 😳
https://imgur.com/i9H1LZV
https://imgur.com/xUVGjVP
https://imgur.com/f35HSUR

Edytowane przez Prykon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Może chodzić o to że dobiłeś do maksymalnego PPT (~160W) i procek dlatego wyżej nie pójdzie.

Masz też źle ustawione UCLK !!

 

 

 

Edytowane przez bourne2008

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dotykałem się do niczego poza EXPO I więc nie wiem skąd może być źle ustawione 🤯 jakieś sugestie odnośnie PPT? Sory, że tak może lakonicznie pisze ale przez ostatni czas siedziałam na i9-12900k i kompletnie się do niczego nie dotykałem poza updatem biosu, włączeniu xmp i uv gpu 😣

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Najpierw ustaw UCLK=MEMCLK i wtedy zrób testy od nowa. To jest jedna z ważniejszych opcji na Ryzenach,

Edytowane przez bourne2008

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

W sobotę wrzucę swoje ustawienia ale sam zawsze ustawiam tdc i edc na 150A a ppt dopasowuje do chłodzenia 125-140w. Nie podnoszę taktowania o 200 tylko mam na 0. Taktowanie mam w okolicach 4700-4800 na wszystkich rdzeniach ale nie robię tego pod gry. Expo na 6000 powinno zachować dzielnik 1/1 wszystko wyżej przerzuca 1/2 i trzeba ręcznie poprawiać na 1/1 przy asrocku.

Dla mnie najważniejsze to poprawić trefi pamięci na 65535 ale wtedy trzeba pilnować temperatury poniżej 50-55

Edytowane przez kekeke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...