Skocz do zawartości
Lukas5252

B450 / brak reakcji

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kilka dni temu postanowiłem wyczyścić komputer oraz wymienić pastę na procesorze. Niestety coś poszło nie tak. Po zabiegu gdy próbowałem włączyć na płycie w ez debug led - świeci się czerwona dioda na CPU, wszystkie wiatraki się kręcą,  led'y też świeca, na monitorze dioda tylko miga (brak jakiejkolwiek reakcji na ekranie)  na klawiaturze diody jakby dostawały laga( świeca się ciągle), brak jakiegokolwiek dźwięku od płyty. Pierwsza myśl że coś nie tak z procesorem, ale wyciągnąłem te piny co idą od zasilacza na CPU ( wciąż to samo) wyciągnąłem całkiem procesor - dalej to samo. No i wychodzi mi na to że to jednak płyta główna jest strzelona, ktoś mi to może potwierdzić? Czy jeszcze w jakiś sposób mogę coś sprawdzić? 

Dodam że na siłę próbowałem wkręcić boxa bo nie zauważyłem że back plate mi wyleciał i cos mi nie pasowało przy skręcaniu 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To poprosimy jakieś dokładniejsze zdjęcia jak toto wygląda po tych naprawach ale wkręcanie na siłę w wypadku płyt głownych to tylko zwykle przyczynek do problemów. Tam biegną ścieżki do RAMu, szyny PCI-E, zasilania, więc jak coś wygiąłeś zbyt za bardzo, a płyta po taniości nie ma 3-4 warstw, czyt. jest cieniutka przez co poddatna na odkształcenia to to może być przyczyna problemu.

Niemniej, zacząłbym od wyjęcia baterii CMOS na 5 minut co najmniej, lub zwarcia śrubokrętem zworki CMOS (zwykle niedaleko baterii, 2 piny). Ale tą drugą opcję to nie polecam, skoro sam już narobiłeś tyle problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie jakieś mogę dorzucić ewentualnie jutro ( płyta to tomahawk b450 max ) baterie też  już próbowałem wyciągać 

Dodam jeszcze że nawet sam przycisk " reset " nie reaguje gdyby to miało jakieś znaczenie ;)

Edytowane przez Lukas5252

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tym etapie wyciągnąłbym płytę główną na zewnętrz obudowy, podpiął tylko jedną kość ram, włożył procesor i na pająka próbował startować taką płytę.

Jaka reszta sprzętu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proc. Ryzen 5 3600 

Grafa. GTX 1060 6Gb dual 

Zasilacz. Thermaltake se 530 modular

Ram. DDR 4, 2x4gb fury  

Nic specjalnego 

Próbowałem również bez grafy, bez ramu - wciąż była ta sama reakcja czyli brak reakcji, a co to znaczy startować płyte na pająka 🤔

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjąc ją z obudowy, podpiąc tylko absolutną podstawę czyli kabel 24 pin/4pin do zasilania płyty i procesora, włożyć procesor i ram i zewrzeć piny PWR+/- na dole płyty. Celem takiego zabiegu jest wyeliminowanie np. zwarcia na obudowie albo innych czynników, które mogą wstrzymywać bootowanie. 

U Ciebie to raczej będzie sztuka dla sztuki, bo z opisu wynika że prawdopodobnie uwaliłeś CPU lub płytę :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na płytę ..  CPU o ile nie wyrwał mu nóżek to ciężko zabic :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale jeżeli nic się nie dzieje nawet bez procka w sockecie, to raczej na pewno płyta jest uszkodzona ?  Mam inną płytę, ale niestety nie jest pod ryzena, więc nie mam jak sprawdzić samego procka na ten moment. 

Ogólnie jakieś dźwięki powinna wydawać chyba  jak nie ma procka?

Dodaje zdjęcia 

 

https://zapodaj.net/plik-Cvt7oBS4St

https://zapodaj.net/plik-gtJnoW6wIS
            https://zapodaj.net/plik7HZCawxv1R
           

Edytowane przez Lukas5252

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę się pobawiłem, alkoholem wyczyściłem procka i socket okazało się że trochę pasty się dostało, piny lekko też jednak przekrzywione lekko, ale po kilku zabiegach w końcu coś mi ruszyło, tylko wyszedł kolejny problem a mianowicie RAM potestowalem na wszystkie możliwe sposoby umiejscowienie kości i wyszlo mi że 3 i 4 slot Mnie nie puszcza dalej,  pytanie czy można coś z tym jeszcze podziałać czy może dobre wyjście to pójść w 1 kość ale mocniejsza ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest rozwiązanie. Na którymś pinie nie masz styku lub się urwał przy prostowaniu, ewentualnie wina zabrudzonego socketu. Sprawdź kości nie ułożone naprzemiennie a parami obok siebie, sam jestem ciekaw co z tego wyjdzie, miałem już płyty z takimi problemami choć na Intelu i w takiej właśnie opcji po długich mękach udawało się uruchomić to tak aby widziało całą pamięć. Najlepsza oczywiście opcja to ponownie wyjęcie CPU, przeczyszczenie socketu szczoteczką podlewając go izopropanolem, delikatnie także tym samym połączeniem wyczyścić piny procesora. Jeśli chodzi o prostowanie, o ile z każdej strony wchodzi w miarę równo w socket nie ma co kombinować na siłę bo pogorszysz sprawę. Aha, i jedna istotna rzecz. Czyść procesor razem z jego bokami (najważniejsze w tym wypadku) przed jego wyjęciem :)

 

 

Edytowane przez mjd79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak już właśnie postąpiłem z tym czyszczeniem, nie wiem, może jescze raz zrobić ten zabieg :D a jeśli chodzi o RAM to  właśnie tylko w 1 i 2 slocie się odpalają parami w 3 i 4    wywala RAM na debug led 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście pamięci w slotach 2 i 4 próbowałeś ? bo to właśnie prawidłowe osadzenie ramu przy 2 kościach, dual channel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No miejmy nadzieję, wkładanie obok siebie zaproponowałem dla testu ale właśnie w 2 i 4 slocie montujemy dwie kości przy Ryzenie. 

Zapytam o rzecz z pozoru nieistotną... Jakie masz chłodzenie? Jeśli wielkie wieżowe bydle jest szansa, że skręciłeś to wszystko za mocno i poszły ścieżki idące do tych slotów. Zdarzało się to głównie w czasach Intela i to 2, 3, 4 generacji ale kto wie...

Zabieg czyszczenia możnaby powtórzyć jeśli będzie widać że jakiś otwór na pin w sockecie jest przytkany, albo któreś piny na procku podejrzanie wyglądają. Inaczej zostawiłbym już to w świętym spokoju.

Edytowane przez mjd79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tak, wiem że 2 i 4 to prawidłowe funkcjonowanie, no ale cóż ...

2 kości :

W Slotach 1-3 / 2-4 oraz 3-4  bios nie odpala 

W Slotach 1-2 bios odpala 

1 kość

W slotach 2 / 3 bios nie odpala 

W slotach 1 / 2 bios odpala 

Zwykłe boxowe chłodzenie póki co 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Lukas5252

Przemień kości pamięci czyli z 4 wrzuć do 2, a z 2 do 4. Daj znać czy coś pomogło, ewentualnie weź gumke do ścierania i przetrzyj piny ramów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamieniałem już i nic nie dawało,   ale jakoś nie wpadłem na pomysł żeby tam coś czyścić 🤣 jutro będę działał w tym zakresie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Lukas5252 napisał:

Zamieniałem już i nic nie dawało,   ale jakoś nie wpadłem na pomysł żeby tam coś czyścić 🤣 jutro będę działał w tym zakresie 

Jeszcze został jeden sposób ale bardzo hardcorowy, na wypiętym kablu zasilania wsadzasz śrubkręt płaski i orasz w gnieździe (przeciągasz śrubokrętem w środku slotu wzdłuż)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orasz w gnieździe slotu... Włosy stanęły mi dęba. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...