Skocz do zawartości
DrNo1991

Upgrade PC z 2020r. (do AM5) do 3-4tys.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Będę wdzięczny za porady ws. upgrade PC (złożyłem w 2020), posiadam:

Obudowa: SilentumPC Regnum RG1 Pure Black MID TOWER
Zasilacz: Antec VP 500W
Płyta główna: MSI B450M PRO-VDH MAX AM4
Procesor:  AMD Ryzen 5 1600 AF
Karta graficzna: Gigabyte GeForce GTX 1660 SUPER OC 6GB GDDR6
Pamięć: Patriot Viper DDR4 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16
Monitor: AOC C24G1 Curved 144Hz VA FHD

No i ostatnio zacząłem się zastanawiać jak "najmniejszym" kosztem (tzn w przedziale 3-4 tys. zł max) zrobić upgrade, czy totalnie wszystko jest do wymiany, nie zależy mi na żadnych RGB, ma być wydajnie i na lata. Stąd wydaje mi się, że wymienić trzeba będzie niemal wszystko (peryferia zostawię, może zasilacz i obudowę?) Nastawiony jestem na platformę AM5, upgrade RAM do 32GB no i karta graficzna max do 1500-2000zł. Dodam, że ze złożonego PC do tej pory jestem naprawdę zadowolony, grywam sporadycznie na PC mając konsolę Xbox Series S podpiętą do tego monitora, jednak czasami jest chęć pograć w coś bardziej wymagającego, jednak nie jakimś dużym kosztem. Poniżej podrzucę mój research w co mniej więcej celuję, nie muszę wszystkiego mieć naraz, nie śpieszy mi się z tym upgrade'm na już: 

Obudowa: SilentumPC Regnum RG1 Pure Black (2020r. MID TOWER) ew. Genesis Irid 503 v2/Genesis Irid 505F
Płyta główna: MSI PRO B650M-P lub szukać MSI PRO B650-S WIFI 
Zasilacz: Endorfy Vero L5 Bronze 600W czy jest sens czy 500W wystarczy?
Procesor: AMD Ryzen 7 7700, 3.8 GHz, 32 MB, OEM lub AMD Ryzen 5 7500F, 3.7 GHz, 32 MB, OEM
Karta graficzna: GeForce RTX4060Ti 8GB GDDR6 lub Radeon RX 7700 XT 12GB GDDR6 - totalnie nie wiem w co iść, Radeony znacznie wydajniejsze ale straszą ludzie problemami ze sterownikami, z GeForca GTX 1660 Super jestem bardzo zadowolony ale czy jest sens przy monitorze FHD iść w RTX z Ray Tracingiem? 
Pamięć: DDR5 2x16GB 6000Mhz CL30 (dowolny?)
Chłodzenie: CPU Endorfy Fera 5 Dual lub SilentiumPC Fortis 5 (lepiej dokupić czy nieobowiązkowy zakup?)

Będę wdzięczny za wszelkie porady i pomoc :) Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokup ryzen 5600 + rx7700xt lub nawet używanego rtx3060ti (te z gddr6x są dość świeże, ale muszą być tańsze od rtx4060). Będzie ~2 razy wydajniej. Fera 5 to schłodzi, ale jeśli masz box z miedzią to możesz spróbować ustawić mniejszy pobór w bios lub ryzen master, dzięki PBO.
Jak poczujesz potrzebę to za jakiś czas ulepszysz, przy kupnie używanej karty i sprzedaży starych klamotów wyjdzie ~1000 zł lub mniej.
 

Edytowane przez musichunter1x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W swoim zestawie możesz wymienić procesor na 5700X3D (600-650zł z Chin + chłodzenie jak nie masz jakiś Freezer 36), kartę na 4070 Super (2700zł) oraz dołożyć drugie 2x8GB RAMu 3200CL16 (150zł) i masz wydajny zestaw na długo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymień procesor na Ryzen 5600 lub Ryzen 7 5700x3d da ci ponad 2x+ przyrost wydajności, jeśli chodzi o CPU.

AM5 jest fajne ale Ryzen 7 7700 jest porównywalny do Ryzen 7 5700x3d w grach.

Co do karty Rx 7700xt dobry wybór ale co do alternatyw nie polecam zakupu karty z mniej niż 12GB Ramu bo coraz częściej na 8GB kartach wyświetla rozmazane tekstury z powodu braku ramu lub mamy spore mikro przycięcia. Do końca cyklu obecnej generacji konsol 12Gb starczy czyli 3-4 lata jeszcze.

Co do sterowników obie firmy oferują ten sam poziom stabilności.

Edytowane przez deathrabit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za szybkie podpowiedzi. Staram się zawsze rozeznać w temacie, nie jestem jednak znawcą w sferze podzespołów stąd liczę na Wasze rady! 

Po pierwsze, byłem przekonany że przejście na AM5 to must have, bo nowa platforma a AM4 jako przestarzała i nierozwojowa nie zapewni odpowiedniej wydajności. Więc naprawdę pozostanie na tej płycie głównej, na AM4 i dokupienie starszego procesora 5600 czy 7 5700x3d zapewni podobną wydajność co AM5? Z czego to wynika? 

DDR4 a DDR5 to także przerost formy nad treścią? Jako zwolennik dual RAM rozumiem, że zamiast zapełniać 4 sloty po 8GB lepiej kupić np 2x 16GB i wymienić?

Zasilacz wystarczy ten co mam? + obudowa

Kwestia karty graficznej zapowiada się trudniej, bo jeśli to co powyższe jest najbardziej dla mnie opłacalne (i faktycznie nie opłaca się iść w AM5) to sporo mogę zaoszczędzić i to wykorzystać na GPU.

Czy w ogóle któreś podzespoły ograniczają się wzajemnie? Tzn procesor kartę graficzną albo odwrotnie? 

To wszystko zebrane do kupy wystarczy w zupełności na monitor FHD, jeśli w przyszłości chciałbym przeskoczyć na 1440p to będzie problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 7 5700x3d - to widać w nazwie ma dodatkowe 64MB L3 co daje mu 96MB L3 a to zmienia diametralnie wydajność w grach.

Tu masz tabele  średnich FPS z 10 gier. z kartą Rtx 4090

 

Edytowane przez deathrabit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, DrNo1991 napisał:

dokupienie starszego procesora 5600 czy 7 5700x3d zapewni podobną wydajność co AM5? Z czego to wynika? 

5600 nie, 5700X3D już tak jak wyjaśniono powyżej - dzięki dodatkowemu cache.

13 minut temu, DrNo1991 napisał:

Jako zwolennik dual RAM rozumiem, że zamiast zapełniać 4 sloty po 8GB lepiej kupić np 2x 16GB i wymienić?

Lepiej jakby ci zależało na wysokim taktowaniu RAMu, ale tu ponownie cache 3D wkracza do gry - dzięki niemu procesor jest dużo mniej wrażliwy na taktowanie RAMu (bo mniej danych do obliczeń musi wracać do RAMu tylko jest trzymana w powiększonym cache na procku).

14 minut temu, DrNo1991 napisał:

+ obudowa

Do obudowy możesz dołożyć dwa wentylatory na front i też powinno wystarczyć.

15 minut temu, DrNo1991 napisał:

Zasilacz wystarczy ten co mam?

Do 4070/4070 Super może wystarczyć, do 7900 GRE już mniej. Jesteś na styk.

15 minut temu, DrNo1991 napisał:

Czy w ogóle któreś podzespoły ograniczają się wzajemnie? Tzn procesor kartę graficzną albo odwrotnie? 

Zawsze jest jakieś wąskie gardło.

16 minut temu, DrNo1991 napisał:

To wszystko zebrane do kupy wystarczy w zupełności na monitor FHD, jeśli w przyszłości chciałbym przeskoczyć na 1440p to będzie problem?

Nie, 4070 Super, 7900GRE to wydajne karty i nie powinny klękać w 1440p.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...