Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

BigBadMoon

Pedały SPD

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamiar kupic SPD'y, ale po przeczytaniu kilku opinii o ciągłych, początkowych wywrotkach, chyba zrezygnuje. Co Wy (pytam użytkowników takowych pedałów) o tym sądzicie, jak Wam się jeździ i czy warto wydawać te 350 zł? Pozdrawiam i proszę o odpowiedzi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BigDadMoon, wybacz, że się czepiam, ale nie pisz pedała, bo to w oczy "gryzie" Pedały sie pisze. Jakkolwiek to brzmi geyowsko.

Wracając do tematu:

Dlaczego aż 350zł za pedały ??

Za tą sumę zassasz i pedały i buty.

Looknij proszę: do tego linka i coś sobie wybierz z butów. Oczywiście jakieś markowe. Polecam Adidas, Diadora, Sidi. Jeżeli chcesz być zadowolony, to kup na jak najtwardszej/najsztywniejszej podeszwie. Mam 3 pary o rużnej sztywności i wiem co mówie :)

Same pedałki, to wachałbym się z wyborem pomiedzy: systemem TIME http://www.allegro.pl/item114071557_mega_w...time_alium.html , a SPD http://www.allegro.pl/item115613068_nowe_p...n_od_reki_.html

Osobiście w obu rowerach mam SPD PD-M540 DEORE XT

Jeździłem i na Time Alium, ale jakoś nie umiałem się przekonać do nich. Choć, co zaznaczam, wielu chwali sobie ten system, jako lepszy od SPD. Widać kwestia gystu, przyzwyczajeń, czy cholera wie jeszcze czego :)

 

A czy warto ?

Heh ............ to jak zapytać czy warto wydać kilka zł na romantyczną kolację z ukochaną, żeby ją zachęcić do romantycznej nocy :P:D

Oczywiście, że warto. Poczytaj proszę to co piszą o SPD tutaj i tu .

Ja powiem Ci, że WARTO. Jak sprubujesz, to się kapniesz o czym mówię. W życiu nie wrócę do platform, bo to dla dziadków i lamerów tylko jest.

Z wywracaniem nie ma tak źle. Potrenowałem ze 2 - 3 godzinki w parku, na trawiastych odcinkach i .... do dziś żyję i jestem cały.

Nie miałem ANI JEDNEJ WYYWROTKI SPOWODOWANEJ PRZEZ SPD. Wystarczy zapamietać, że trzeba się wypiąć i tyle. A ergonomia? Stary, tego się nie da opisać, trzeba samemu spróbowac, żeby się przekonać. Ale zaręczam, że do platform już nie wrócisz. No chyba,że jesteś jakimś niepełnosprytnym i nie załapiesz o co z nimi chodzi. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
BigDadMoon, wybacz, że się czepiam, ale nie pisz pedała, bo to w oczy "gryzie" Pedały sie pisze. Jakkolwiek to brzmi geyowsko.

Wracając do tematu:

Dlaczego aż 350zł za pedały ??

Za tą sumę zassasz i pedały i buty.

Looknij proszę: do tego linka i coś sobie wybierz z butów. Oczywiście jakieś markowe. Polecam Adidas, Diadora, Sidi. Jeżeli chcesz być zadowolony, to kup na jak najtwardszej/najsztywniejszej podeszwie. Mam 3 pary o rużnej sztywności i wiem co mówie :)

Same pedałki, to wachałbym się z wyborem pomiedzy: systemem TIME http://www.allegro.pl/item114071557_mega_w...time_alium.html , a SPD http://www.allegro.pl/item115613068_nowe_p...n_od_reki_.html

Osobiście w obu rowerach mam SPD PD-M540 DEORE XT

Jeździłem i na Time Alium, ale jakoś nie umiałem się przekonać do nich. Choć, co zaznaczam, wielu chwali sobie ten system, jako lepszy od SPD. Widać kwestia gystu, przyzwyczajeń, czy cholera wie jeszcze czego :)

 

A czy warto ?

Heh ............ to jak zapytać czy warto wydać kilka zł na romantyczną kolację z ukochaną, żeby ją zachęcić do romantycznej nocy :P:D

Oczywiście, że warto. Poczytaj proszę to co piszą o SPD tutaj i tu .

Ja powiem Ci, że WARTO. Jak sprubujesz, to się kapniesz o czym mówię. W życiu nie wrócę do platform, bo to dla dziadków i lamerów tylko jest.

Z wywracaniem nie ma tak źle. Potrenowałem ze 2 - 3 godzinki w parku, na trawiastych odcinkach i .... do dziś żyję i jestem cały.

Nie miałem ANI JEDNEJ WYYWROTKI SPOWODOWANEJ PRZEZ SPD. Wystarczy zapamietać, że trzeba się wypiąć i tyle. A ergonomia? Stary, tego się nie da opisać, trzeba samemu spróbowac, żeby się przekonać. Ale zaręczam, że do platform już nie wrócisz. No chyba,że jesteś jakimś niepełnosprytnym i nie załapiesz o co z nimi chodzi. ;)

Dzięki wielkie ;) Chodziło mi o to, że te 350 zł są i na pedały i na buty :D (chce kupic Shimano PD 520 i butki Adidasa Pingora). Porównywałem twardośc podeszwy z Shimano i powiem Ci, ze Adidas ma twardszą podeszwę. Pozdrawiam ;)

 

@Kinomaniak - pedały SPD wypinasz przesuwając nogę 12 - 15 stopni w prawo (lub lewo).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już BigBadMoon napisał, wypina się wychylając pięty ruchem wachadłowym na zewnątrz. Głębokość wypięcia mozna regulować kątem przykręcenia bloku do buta.

Pociągając mocno nie da się wypiąć, właśnie o to chodzi, żeby się nie dało. Podskakując musisz mieć możliwość poderwania rowerka ze sobą i mieć pewność, że "poleci" razem z Tobą :)

 

BigBadMoon, nie kupuj PD-M520 Dołóż te parę zł i kup M540 Uwierzx mi, warto dołożyć. Nie daj się też skusić na Ritchey V3 Comp po okazyjnych cenach. To cienkawe espedy, mimo, że wyglądają prawie identycznie jak 540 Shimano.

Co do butów, to te Pingora od Adasia są całkiem OK, zwłaszcza wizualnie. Ale mogę Ci polecić tańsze i lepsze ADIDAS FROSCO na Allegro za 200 kupisz. 100 taniej niż w sklepach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@reed

 

To, co polecasz (PD-540, Fresco), określa się jako "szosowe". Mnie interesowałby komplet terenowy 400–500 zł (raczej mniej niż więcej, ale to nie byłby problem). Coś, co nie rozwali się przy pierwszym poderwaniu.

 

A może to dla amatora bez różnicy: szosowy czy terenowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@reed

 

To, co polecasz (PD-540, Fresco), określa się jako "szosowe". Mnie interesowałby komplet terenowy 400–500 zł (raczej mniej niż więcej, ale to nie byłby problem). Coś, co nie rozwali się przy pierwszym poderwaniu.

 

A może to dla amatora bez różnicy: szosowy czy terenowy?

 

Wybacz, ale skąd wziąłeś określenie "szosowe" dla PD-M540?? :hmm:

Jeżdżę od 2 lat na 540 i w życiu nie nazwałbym ich szosowymi.

Jeżdżę 75% teren / 25% drogi-szosy i spisują się znakomicie. Budowę i zastosowane materiały mają na prawie najwyższym poziomie. W końcu to XT jest :)

Szosowe, to LOOKi są, z tego co wiem.

Na 100% sie nie rozwalą. Ważę 90kg i dają sobie radę. Nawet luzów nie łapią jak na razie, a o rozwalaniu się to zapomnij całkiem :)

Buciorki, to bardziej poleciłnym SCOTT.

Ja używam podobne do: http://www.scott.pl/product.php?UID=197 tylko że mam model z 2003 z żyłka od góry.

Tu: http://www.erowery.pl/go/_info/?id=586 masz tańsze wersje. Warto też oblookać: Specialized'a http://sklep.rower.com/view.php?idc=20&idpr=3 http://www.dobrerowery.com/product_info.php?products_id=2365

Albo też Diadorę, czy SIDI

 

Update:

Różnica pomiędzy szosą i MTB jest dla amatora znaczna. Nie polecam na początek szosowych pedłąów i butów. Wpinanie i wypinanie jest o wiele cięższe. Zaletą jest lepsze trzymanie nogi i przenoszenie sił, ale ... jeżeli nie jeździsz tylko szosy, to lepiej sobie darować i MTB zapodać. Ewentualnie system TIME ATAC zamiast SPD zakupic. Takie TIME ALIUM sa dość dostępne i w miarę wytrzymałe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanie z innej beczki, jak jest z trwaloscia tych rzepow w bucikach ?

rozchodzi sie o to, ze (w wiekszosci przypadkow) rzepy sa wtapiane w paski i w razie co nie da sie ich wymienic :thumbdown:

 

sam zastanawiam sie nad 2 modelami butkow Speca

- Comp MTB

- Sport MTB

 

te 1 (drozsze) maja na gorze klamre, a co za tym idzie pewniejsze trzymanie, ale maja rzepy wtapiane w paski :(

te 2 (tansze) maja 3 paski z rzepami, ale wszytkie wszywane i w razie co jak sie zeszmaca moznaby pomyslec o szewcu :hmm:

 

no i mam dylemat - jak to jest, a moze najwazniejsza jest ta gorna klamra/pasek (najwieksze obciazenia) i nie ma sie co przejmowac trwaloscia srodkowego i dolnego rzepu ? chce, zeby butki wytrzymaly tak cos kolo 3 sezonow :P i nie chce sie pakowac w jakies koszmarnie drogie SIDI, a moze warto ?

 

PS.

jak ktos wie gdzie w Wa-wie i okolicach mozna kupic komplecik (Tshirt + gatki z szelkami) Biemme RYNO, rozmiar L, kolor czarno-czerwony, ewentualnie Speca Burn-Out (poza sklepami SKITEAM bo tam same "ochlapy" zostaly) niech da znac - szwenks :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@benek, z rzepami to jest róznie. Zazwyczaj w firmówkach te rzepy wytrzymują dość długo. Wiadomo, że jeżeli jest możliwość wymiany, to lepiej, w razie czego. Ale z klamrą jest pewniejsze, bo słusznie kombinujesz, że góra najwięcej obciążeń przenosi.

Poszukaj starszych modeli SCOTTa, z żyłką. Wytrzymuje bardzo długo i dużo. Dodatkowo znakomicie i równomiernie opina stopę. To wielka zaleta.

Jeżeli SIDI są Ci za drogie, to może coś z DIADORA zassasz? Są w przystępniejszych cenach.

Jezeli chodzi Ci o ciuchy BIEMME w dość dobrej cenie, to zagadaj do laski z Allegro: basia113. Ma dojście do tych ciuchów i daje dobre ceny. Wiele zkupiłem u niej i polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad 1 - wiesz tylko jest pewnien problem Spece kupuje od reki i na "zywca", a te SCOTTY/DIADORY to raczej tylko via Allegro, wiec odpada (nigdy nie kupie butow bez przymiarki) - a juz nie mam zdrowia lazic po sklepach, bo 2 weekendy zmarnowalem w poszukiwaniu kompletu ciuchow i juz mam dosyc, bo sam "szmelc" zostal :mad2:

poza tym przemawia do mnie marketing Speca (BodyGeometry itp) :P

spec_varuwed194g_05_p.gif

 

ad 2 - THX, :thumbup: nie omieszkam zapytac wskazanej "osobniczki", moze uda sie zassac cos fajnego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cdn ad 1 - Spec robi znakomite buciki, tak jak i resztę ciuchów i osprzetu (rękawiczki długopalczaste, właśnie z BodyGeometry, to mjut na palce ;) )

Wiesz, ja tez nie kupuję butów bez przymierzenia ich. Tyle, że przymierzam w sklepie i następnie kupuję na Allegro :D

Jeżeli mogę Ci coś doradzić z ciuchów, to polecam komplet KELLYS'a W/w basia sprzedaje je zazwyczaj. Na Allegro o dziwo nie ma nikt wystawionych. Cena niemała, bo średnio 300 za komplet, ale zaręczam, że wato. Ładne, miłe w dotyku, swietny pampers i trwałe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
...(rękawiczki długopalczaste, właśnie z BodyGeometry, to mjut na palce ;) ) ...

ehh - przymierzalem Radiatory i ... M sa za wąskie w sródręczu, natomiast L maja za długie paluchy, :( a tak chcialem te rekawiczki :cry:

... to polecam komplet KELLYS'a W/w basia sprzedaje je zazwyczaj...Cena niemała, bo średnio 300 za komplet, ale zaręczam, że wato. Ładne, miłe w dotyku, swietny pampers i trwałe.

jezeli chodzi o ten szary z czerwonym napisem, zrobiony z Coolmax'u to ogladalem, fakt przyjemny w dotyku, ale moj typ to nastepujacy zestaw kolorow czarny + czerwony + ewentualnie bialy/szary (raczej jako wykonczenia, a nie kolor dominujacy)

wiem, moze to zboczenie, ale jak mam wydac do 400 zl to moge powybrzydzac :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Czarny kolor przewodni z szarymi i czerwonymi elementami (fotę strzelę jutro, to Ci zwizualizuję)

Się Ci nie dziwię. Ja też przykładam dużą wagę do kompozycji kolorów (kurna, jak jakaś laska z dobieraniem torebki pod kolor szpilek :D )

 

Rękawiczki, to model RIDGE. Rozmiar L idealnie pasuje na moje przeszczepy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wybacz, ale skąd wziąłeś określenie "szosowe" dla PD-M540??

Co do PD-540 — zajrzałem pod jakiś link i było: szosowe. Ale może po prostu ktoś przykładowo sprzedawał wersję SL i nie dopisał tego "SL" (z tego, co widzę, PD-540 SL to szosówki, PD-540 to MTB).

 

Co do Adidasów Fresco — Google milczy. W przeciwieństwie do Frosco:

 

http://www.allegro.pl/item113845717_nowe_b...das_frosco.html

 

Witamy na aukcji firmy TWOMARK

Celem aukcji są NOWE buty SPD Adidas FROSCO.

Wyczynowe buty szosowe.

 

 

Nie wiem, może to też pomyłka :hmm: Nie znam się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem w poprzednim pościę: Adidas FROSCO, nie Fresco.

Tak, masz rację, są to buciki uszosowione, aczkolwiek są kompatybilne z SPD MTB i dają radę :)

Link: http://www.allegro.pl/item113845717_nowe_b...das_frosco.html

Poleciłem je, ponieważ są lekkie i wytrzymałe ze względu na uzyte materiały.

Zacytuję Ci:

 

"# buty wykonane z kangurzej skóry

 

# podeszwa wykonana z carbonu

 

# możliwość zamontowania bloków do pedałów LOOK, SPD, SPD-R

 

# buty są bardzo leciutkie

 

Marka butów szosowych ADIDAS FROSCO została zaakceptowana przez zespół TELECOM i butów tych używają takie gwiazdy jak Jan Ullrich czy Erik Zabel. "

To, że w nazwie mają SZOSOWE, nie znaczy, że do MTB się nie nadają :0

Minusem tylko może być to, że na dłuższe spacery, to one się nie nadają. (jak każde w sumie twarde buty SPD. W końcu do jeżdżenia służą :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam zamiar kupic SPD'y, ale po przeczytaniu kilku opinii o ciągłych, początkowych wywrotkach, chyba zrezygnuje. Co Wy (pytam użytkowników takowych pedałów) o tym sądzicie, jak Wam się jeździ i czy warto wydawać te 350 zł? Pozdrawiam i proszę o odpowiedzi ;)

 

 

Te bajki o ciągłych wywrotkach są dla dzieci. Fakt, nieprzezwyczajony możesz się przewrócić po zatrzymaniu, ale góra raz czy dwa. Potem załapiesz. SPD jest dużo bezpieczniejsze, bo chroni przed spadnięciem nogi z pedału np. gdy zleci nagle łańcuch, a kręcisz na stojąco. Od kilku lat jeżdżę w SPD, a gdy ostatnio siadłem na rower bez nich to bardzo niepewnie się czułem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem SPD ma tą tylko jedną wade- cene. Mniej wiecej 150 zetów za pedały Shimano 105+ 250-300 za buty to troche dużo. Na razie jeżdze w noskach, też trzymaja noge a nie są takie drogie.

 

Reed, jakie mocowanie blokow maja te buty? Normalne szosowe maja na 3 śruby i blok na wierzchu, co wyklucza chodzenie w nich dluższe jak do roweru i spowrotem, a MTB maja mocowanie na 2 śruby. Poza tym buty szosowe używane w blocie duzo szybciej sie zniszcza, wiec nei wiem czy to taki dobry pomysl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mocowanie na 2 śruby.

Standardowe w blokach MTB.

Bloki są "schowane" a raczej wpuszczone poniżej protektora buta i da się w tym normalnie chodzić. W całkiem sztywnych (które najbardziej polecam) nie jest to wygodne do końca. Przypomina to chodzenie w drewniakach. Ale da się i to nawet kilka kilometrów pokonać (miałem już takie wątpliwe przyjemności :D ) Co do niszczenia .... hmmm ..........

W moich SCOTTach jeżdżę już chyba 3 rok, w słońcu, deszczu, błocie i piachu i ............ po umyciu wyglądają niewiele gorzej niż przy kupnie. Dlatego te firmowe buciory zazwyczaj tyle kosztują. Zastosowane materiały nie pozwolą na rozwalenie bucika po sezonie. Moje są w 100% z różnych tworzyw sztucznych na bazie nylkonu. Główny płat podeszwy jest nawet metalizowany aluminium. Nieprędko szlag ich trafi, o ile nadal będą się tak trzymać.

Dodam, że butów nie oszczędzam. Szaleję po górkach, łąkach, lasach i innych hałdach i nie szkodzi im to zbytnio. Może więc warto wdać te 300 - 500 zeta za coś, co posłuży kilka lat?

W końcu kupując buty "do chodzenia" też wywalasz 200 - 300 zł za parę i po sezonie czy 2 nadają się do :ass: prawda?

 

edytowane literówki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na razie jeżdze w noskach, też trzymaja noge a nie są takie drogie.

 

Jak nie miałem SPD to wolałem jeździć bez nosków. To kiepski wynalazek. Z SPD w razie czego się wypniesz, a z noska czasami nie można wyciągnąc buta, bo się czymś zachaczy za pasek etc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szosie noski nieźle sie spisuja, w mtb nie wyobrażam sobie w nich jeździc.

 

Reed, nie wiem czemu te buty są opisane jako szosowe, skoro zdaje sie ze nie da sie w nich zamontować typowych szosowych blokow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na szosie noski nieźle sie spisuja, w mtb nie wyobrażam sobie w nich jeździc.

 

Reed, nie wiem czemu te buty są opisane jako szosowe, skoro zdaje sie ze nie da sie w nich zamontować typowych szosowych blokow.

 

Buty posiadają możliwość zamontowania bloków do pedałów SPD i LOOK

Wychodzi więc na to, że mozna :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na szosie noski nieźle sie spisuja, w mtb nie wyobrażam sobie w nich jeździc.

A ja nie wyobrażam sobie np. zjazdów po korzeniach bez nosków.

Pewnie jakbym spróbował w SPD lub innych zapięciach, to bym zmienił zdanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wychodzi więc na to, że mozna :)

tyle ze nei rozumiem jak, moze istnieja dwie wersje tych butow z roznymi mocowaniami :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tyle ze nei rozumiem jak, moze istnieja dwie wersje tych butow z roznymi mocowaniami :hmm:

 

Można. Mam buty ADIDASa do których i szosówki i MBT się wkręca.

Jedyny minus to to, że blok lekko wystaje poza podeszwę. Ale nie jest to jakiś kłopot. Jeżeli podeszwa byłaby troszkę grubsza, to wcale by nie wystawał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaki styl jazdy preferujesz? XC, szosa jak najbardziej jeśli coś bardziej ekstremalnego typu Dirt to odradzam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...