Skocz do zawartości
Boro666

Raporty do przejrzenia dla moderatorow

Rekomendowane odpowiedzi

Ogólnie to jakiś czas temu, głównie po dodaniu nowych modów, trochę za dużo tego straszenia było. Byle pierdoła, a już bany chcą rozdawać. Zero upomnienia, zero procentów. Tylko od razu ban, a jakby mogli, to pewnie by strzelali jak ruscy do cywilów. Zasady regulaminu mocno naciągane, po stronie modów. 

Nie będę podawał przykładów, bo obecnie trochę spokój, a i tak to nic nie da, co najwyżej dostanę "nagrodę". Użytkownik nie może się bronić w ogóle, jeśli mod bawi się w Putlera.

Tak samo jak coś miesiąc temu kolejna rozmowa o przetrwaniu Laba. Blind swoje, a reszta swoje. Jak powiedziałem, że w tonie korpo wszystko leci, to momentalnie temat się urwał i dalej nie dyskutował. Widocznie trafiłem. Z doświadczenia przez lata wiem, że jak się wyciągnie konkretne argumenty to druga strona znika. Nie ma dyskusji, przepraszania, przyznania się do błędu itd. Ucieczka.

Po prostu ogólnie twierdzę, że forum działa źle. Co raz gorzej. Na każdej płaszczyźnie. Jedynie kasa z forum może jeszcze się zgadza. Sporo dzieci wśród użytkowników piszących bez ładu i składu, ale i mody obecnie nie błyszczą rządząc wg własnego widzimisię momentami. Nie chcę żadnej wojenki na linii mody - użytkownicy, ale jest bieda.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jedynie kasa z forum może jeszcze się zgadza.

W jaki sposób? Mam babola i nie widzę reklam (nie używam adblocków), czy w jakiś inny sposób forum mnoży kasę?

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli wierzyć w to co było wypisywane, to nigdy się nie zgadzała.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zasady regulaminu mocno naciągane, po stronie modów. 

Poproszę więc o konkret gdzie naciągam zasady regulaminu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie pisałem teraz tego bezpośrednio w twoją stronę, a raczej ogólnie. 

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli i w moją stronę, bo piszesz o moderatorach w liczbie mnogiej, więc masz na myśli wszystkich. Stosujesz w tym momencie odpowiedzialność zbiorową. Zrobiłeś w tym momencie dokładnie to samo co Disconnect. To tak samo jakby napisać, że użytkownicy laba są niezrównoważeni psychicznie, bo jest pośród nich jeden czub z 1300+ multi.

Dosłownie kilka postów wyżej pisałem:

Jeśli masz jakieś problemy, rozwiązuj je z konkretnymi osobami/moderatorami.

oraz

Pamiętaj że psiocząc na moderację psioczy się na ogół. A ludzi masz przecież w tym gronie różnych, tak samo różne sytuacje i kontekst, a także decyzje jakie są podejmowane. Twojego przypadku nie znam, ale będąc w tym gronie notorycznie czytam jaki to jestem taki, śmaki, owaki, choć ludzi pierwszy raz na oczy widzę i nigdy z nimi nie miałem sprawunków. Uroki stosowania odpowiedzialności zbiorowej. Nie pamiętam abym wytaczał w Twoją stronę ciężkie działa i groził permem, ale jeśli moderatoRZY są źli i w ogóle, to jednak ja też. Rozumiesz teraz mój punkt widzenia?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Nie pomyślałeś o jednej opcji, którą teraz stosuję. Piszę mocno ogólnikami aby nie wywoływać konkretnych sytuacji/osób, by nie robić przypadkiem burzy. Po prostu ogólnie zwracam uwagę na problem. Czasem warto rozważyć możliwą inną interpretację. Szczególnie właśnie w problematycznych sprawach kiedy nie zawsze mówi się wprost, że białe jest białe, a czarne jest czarne.
Nie raz człowiek chciałby powiedzieć na głos co się dzieje, ale z doświadczenia od najmłodszych lat wiem, że czasem jest lepiej trzymać język za zębami. Trochę jak obecna sytuacja za wschodnią granicą. Zachód pewnie by zrobił porządek z ruskimi obecnie, ale boją się atomówek.

P.S. Nie chodzi o ciebie.

Edytowane przez Pawelek6
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiem jaką opcję stosujesz, podejrzewam nawet do kogo pijesz (i że nie jestem to ja), ale problem z ogólnikami jest taki, że to ogólniki: strzelasz w jedną osobę raniąc/zabijając cały tłum. Spróbuj więc też zrozumieć mój punkt widzenia. Moderacja jest zła, bo jeden z moderatorów zrobił komuś krzywdę. Takie sytuacje są i będą że ktoś może popełnić błąd, wszyscy jesteśmy tylko ludźmi. Nie jestem adminem i nie mam żadnego umocowania do rozstrzygania sporów tego typu, ale jeśli ktoś uzna że będę w stanie pomóc jako osoba postronna (technicznie to w sumie jestem adminem innego zupełnie forum), to mogę spróbować. Istnieje 50% szans na to że jedna ze stron się na mnie obrazi, ale co tam :D.

Burza wychodzi z tego jeszcze większa, bo znacznie prościej, szybciej (i poważniej) byłoby po prostu wygarnąć do konkretnej osoby o co konkretnie chodzi, a przede wszystkim na spokojnie. Trzymanie języka za zębami nic nie da, bo tylko będzie kumulowało atmosferę "wiem ale nie powiem" oraz piętrzące się w człowieku animozje. Zresztą od tego są działy administracyjne, aby takie rzeczy sobie wyjaśniać. Co najwyżej można rozważyć formę prywatną, jeśli nie chcesz być oskarżany o te przysłowiowe "pranie brudów" na forum albo będziesz poruszał kwestie bardziej intymne, że tak powiem.

Swoją drogą ostatnio miałem taki przypadek, że za kilkudniowy urlop od forum user znalazł mnie na Allegro i wysyłał jakieś głupoty w formie zapytań o przedmiot, miejscami wyglądające jak pogróżki. Przecież to jest żenujące. Ale nie spowodowało to mojej opinii o tutejszych użytkownikach jako ogóle. Ot zdarzył się taki przypadek.

Nie mieszajmy do tego geopolityki, nie ten dział, nie ten wątek.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Krąg swych podejrzeń musisz rozszerzyć, nie wszystko rozgrywa się na widoku publicznie. Bywało więcej akcji ;)  Nie chcę być od rozwiązywania problemów i pouczania ludzi z belką. Dlatego, że to ryzykowne.

I tak dodam, że sam osobiście nigdy się nie ubiegałem o moda i raczej nie będę. Miałbym zapewne na pieńku z wyższym szczeblem, z całym korpo.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Więc wygląda mi to jak kreowanie burzy w szklance wody dla samego kreowania, aniżeli faktyczna chęć rozwiązania problemu który się zaobserwowało. Nie wiem po co próbujesz co rusz przemycać jakiś bezsensowny offtop, ale nie widzę sensu dalszej rozmowy. Strata czasu na gadaninę o niczym.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Twój punkt widzenia z wygodnej pozycji. A problemy próbowałem rozwiązywać na pw i jak to pisałem w początkowym poście (pierwszy na tej stronie), obecnie spokój. Ale wiec, że nie każdy użytkownik/mod jak np. ty teraz, potrafi rozmawiać, tylko po prostu ucieka z konwersacji bez słowa po zwróceniu uwagi jak braknie argumentów.

Dobranoc

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wygoda pozycja tylko prosta logika i zwykła przyzwoitość nakazująca problemy konkretnie opisywać i przynajmniej próbować rozwiązywać. Dobrze że próbowałeś temat załatwić via PW, źle że się nie udało.

Ale wiec, że nie każdy użytkownik/mod jak np. ty teraz, potrafi rozmawiać, tylko po prostu ucieka z konwersacji bez słowa po zwróceniu uwagi jak braknie argumentów.

Przynajmniej wreszcie porzucamy tą nieszczęsną odpowiedzialność zbiorową.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiem jaką opcję stosujesz, podejrzewam nawet do kogo pijesz (i że nie jestem to ja), ale problem z ogólnikami jest taki, że to ogólniki: strzelasz w jedną osobę raniąc/zabijając cały tłum. Spróbuj więc też zrozumieć mój punkt widzenia. Moderacja jest zła, bo jeden z moderatorów zrobił komuś krzywdę. Takie sytuacje są i będą że ktoś może popełnić błąd, wszyscy jesteśmy tylko ludźmi.

Można sprawę rozpatrywać na różnych poziomach.
Moderacja jako zbiór jednostek bez powiązań - masz rację ciężko winić wszystkich za przewinienia jednej osoby.
Moderacja jako grupa, społeczność współpracujących ludzi - nie działacie jako pojedyncze osoby, macie wzajemny wpływ na swoje działania, współpracujecie, wypracowujecie sposoby postępowania. Tutaj jak najbardziej ogólne stwierdzenia mają sens, przeniesienie działań jednej osoby na całą grupę. Tutaj nie obrażałbym się na narzekania na całą grupę, to wskazówka (nie zawsze miła) że coś nie działa jak powinno, że jest sprawa do obgadania. Jest tutaj miejsce na wypracowanie standardów, uspokojenie młodszych stażem, na jakieś spójne działanie.

Ja bym wolał dążyć do drugiego modelu. Jest trudniejszy ale daje lepszy efekt.
Jak zaczynałem, to właśnie tak wyglądał zespół. Było indywidualne podejście, różna surowość karania i sprzątania ale miał też kto wylać wiadro zimnej wody, ustawić do pionu. Mieliśmy też pewne ustalone standardy, wytyczne.

Burza wychodzi z tego jeszcze większa, bo znacznie prościej, szybciej (i poważniej) byłoby po prostu wygarnąć do konkretnej osoby o co konkretnie chodzi, a przede wszystkim na spokojnie.

Przykłady jak takie wygarnięcie poszło mamy (posprzątane) przykłady wyżej.
Jeżeli dwie osoby mają ze sobą na pieńku, to nie dogadają się ani na PW, ani publicznie. Tutaj musi być ktoś trzeci, kto stoi z boku i będzie w stanie rozładować napięcie sporu.

A moje luźne obserwacje z boku?
No widzę, że młodym lekko belki uderzyły do głowy. Jeżeli są zatargi z wieloletnimi użytkownikami, których nie kojarzę z robienia bałaganu na forum, to coś jest nie tak.
Rozumiem chęć działania, uporządkowania forum ale łatwo tutaj przegiąć z własną wizją jak forum ma wyglądać, formować wspólnotę pod swoje preferencje.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

forum, some serious business :E 

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi