Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

mikilys

ACER Aspire 5101 AWLMi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Nabyłem tego laptopa w podobnym czasie co założyciel tematu i chciałbym podzielić się moimi uwagami po 1,5-rocznym użytkowaniu :)

Generalnie sprzęt dobrej jakości-zarówno pod względem wykonania jak i parametrów;na tamte czasy bezkonkurencyjny w tym przedziale cenowym. Zintegrowana grafika potrafi poradzić sobie (oczywiście bez zbędnych "wodotrysków") z takimi tytułami jak: STALKER, FEAR, HL2, CoD2,DOOM3...a co ciekawe ostatnio dał radę CRYSISowi -na minimalnych ustawieniach udało się nawet stoczyć początkową bitwę na plaży(grywalność oczywiście żadna,ale chodzi o sam fakt). Przy nowszych tytułach niestety Turion MK36 wymięka i wyraźnie brakuje obsługu SHADER v3.0 na xpress 1100. Sterowniki w miarę uaktualniane i dostępne -obecnie ATI Catalyst v8.3.

Zaktualizowałem BIOS -V3.10A, dorzuciłem 2gb RAM-u i radzi sobie z większością aplikacji użytkowych(AutoCad 2008, MicroStation v8, itp.).

Zastanawiam się teraz nad wymianą procesora na x2 TL-60 2.0GHz; ale nie wiem czy możliwy skok wydajności jest wart zainwestowania ok.300zł? I przede wszystkim,czy wykorzystam jego możliwości?

Żeby jednak tak słodko nie było-sprzęt odwiedził już Czechy :mad: Pewnego dnia matryca po prostu zgasła, przy prawidłowym działaniu pozostałych podzespołów. Laptop wrócił po 4 tyg. ze zregenerowana matrycą i niestety dwoma badpixelami; więc serwis do bani...ale co ciekawsze "buraki" z vobisu informują o 1 roku gwarancji, ale serwis na podstawie paragonu gwarantuje naprawę przez 2 lata(wymóg UE).

Jak na 1,5-rocznego "dziadka" jeszcze dobrze sobie radzi i jestem zadowolony z tego zakupu :cool:

 

Pytanie: jaki przyrost mocy uzyskam po wymianie Turiona MK36 2.0GHz na Turiona X2 TL-58(1.8GHz) lub TL-60(2.0GHz) ???

 

:thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyrost będzie ;)

 

----------------------------------------------

Dodałem zdjęcia po wyczyszczeniu lapka.

Kilka elementów i schemat laminatu :)

Przyznam, że b.dobrze zaplanowano laminat i system chłodzenia :)

 

~edit~

Dziś dodałem wyniki undervoltingu CPU ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

ja rowniez jestem posadaczem tego laptopa

postanowilem wymienic w nim dysk

i moje pytanie brzmi czy taki dysk http://www.allegro.pl/item415333311_salon_...320ji_wawa.html

bedzie pasowal on jest na SATA a w specyfikacji laptopa pisze ze zlacze dysku to ATA czy jest mozliwe podlaczenie tego dysku

jakas przejściowka czy cos ?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
i moje pytanie brzmi czy taki dysk =link= bedzie pasowal on jest na SATA [...]jakas przejściowka czy cos ?
Nie będzie pasował i nie ma przejściówki.

 

Zapraszam do mojej nowej recki: http://forum.pclab.pl/t390614.html ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry fajny,sprawdzony sprzęt polecam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, posiadam tego lapka od prawie dwóch lat. Rysy na obudowie się pojawily, ale poza tym to nigdy mnie nie zawiódł. Aktualnie zwiększyłem mu pamięć do 2 GB i wymieniłem dysk na 120 GB. Powoli zaczyna brakować szybkości procka, stąd też moje zapytanko o ile mocniejszy procek może obłużyć płyta (mam Mk36 - 2GHz) i czy wogóle ma to sens. Rozumiem, że po za wymianą ramu, procka i dysku nic więcej nie można wymienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem wspomnieć, że kupiłem używany sprzęt i nigdy nie byłem w posiadaniu oryginalnej płytki ACER'a (żadnego modelu)...

Dlatego, w tym momencie proszę ewentualnych posiadaczy płyty ze sterami do 5101 AWLMi o udostępnienie, może uda mi się wskrzesić "gluta" i kamerę...

 

Mam Acer Aspire 3103 WLMI o'ile mi wiadomo to te lapki różniły się tylko procesorem seria 5100 miała Turiona a 3100 miały semprony nawet stery są identyczne i nie miały płytek ze sterami tylko ukrytą partycję przywracania z której można nagrać płytkę przywracającą system.

 

Jeśli chodzi o mój egzemplarz to wymieniłem procek na Turiona64 x2 TL-50 i dodałem 1.5 GB ramu i hula jak trzeba ostatnio jako drugi system postawiłem VISTE64 żeby przyzwyczaić się do teg systemu i zaskoczyło mnie że chodzi dużo szybciej od XP.

 

Niewiem skąd ta firma ma taką negatywną opinie wydaje mi się że ci którzy kupili droższe o takich samych możliwościach niemogą się z tym pogodzić i robią krecią robote.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie Acerów to chciałbym tylko dodać że jako posiadacz jednego z nich niedawno zdarzyło mi się być świadkiem jego kontuzji. Otóż bardzo się on przegrzewał i jak już przeszedłem się z problemem do specjalisty okazało się że chłodziwo jest do wymiany a pan zaznaczył że bardzo często już mu się zdarzało to w przypadku tej marki. Wspomniał nawet że można się liczyć z tym że za 2 lata może być znowu potrzeba je wymienić, podobno tak to z Acerami jest....

Ale ogólnie nie narzekam na mojego już doświadczonego podróżami Aspire 5050

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
okazało się że chłodziwo jest do wymiany a pan zaznaczył że bardzo często już mu się zdarzało to w przypadku tej marki. Wspomniał nawet że można się liczyć z tym że za 2 lata może być znowu potrzeba je wymienić, podobno tak to z Acerami jest....

jakie chłodziwo chcesz powiedzieć że w lapku jest jakiś płyn bzdura tan twój specjalista hce ciebie naciągnąć. wydaje mi się że wystarczy wyjąć chłodzenie i dobrze je wyczyścić a jeśli nigdy go nie rozbierałeś to na bank masz korek z syfów między wentylem a radiatorem i oto dlaczego twój lapek się grzeje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Hej, totalnie nie jestem na czasie w temacie sprzętowym i szukam lapka do programowania (Visual Studio, Dockery itp.) w cenie ~15k. Okazjonalnie do pogrania, ale ekran nie ma totalnie żadnego znaczenia, bo będzie podłączony do monitora, więc nie potrzebuję wodotrysków typu 240Hz ekran, 4K rozdzielczość itp. (FHD i 60Hz starczy ). Aktualnie pracowałem na firmowym ZBooku Fury 16 G9 z i7-12850HX, 32GB RAMu i RTX A1000 i było OK (w grach nie szalał, ale od grania jest PS, tutaj jak wspomniałem okazjonalnie), ale czuję że mogłoby być lepiej. Co do RAMu zależy mi na ten moment min. 32GB z możliwością rozbudowy (najlepiej jako wolne sloty).
    • No i nawet teraz widać to np. po Ruskich. Zakaz importu i leżą. Nie mają technologii itd. Gdyby im Chińczycy nie pomogli bez importu już by ich pewnie nie było. Ludzie chcą towarów i konsumpcji a nie eksportu. Eksport jest tylko jednym ze sposobów na osiągnięcie celu.
    • Ja podczas bitki nie uzywam nigdy jendej broni, dlatego mala ilosc strzal a jest ich 15 nie robi mi to klopotu. W sumie to łuku prawie wgl nie uzywam
    • Może ktoś chce komputer pod magazyn danych, 6x sata, z wyjściem hdmi 2.0 z HDR wymienić za miniPC z N100? Jednak dyski zewnętrzne i magazyn danych w głównym PC mi wystarczą   Komplet zawiera: -athlon 200ge i chłodzenie spire -Asus b450m A II, nówka z amazona i właśnie myślę nad odesłaniem https://www.amazon.pl/dp/B08K91L574?smid=A2R2221NX79QZP&tag=egcplpepper2-21&ascsubtag=551695792 -ram 2x4gb 3000mhz, CORSAIR Vengeance LPX -obudowa chieftec bravo CS-03B-U3 z miejscem na 3x dyski 3.5 cala 1x 2.5 cala oraz slot 5.25 na napęd https://www.chieftec.eu/products-detail/pl/416/CS-03B-U3 -2 wentylatory 1x50mm oraz 1x80mm -zasilacz chieftec SFX-350BS MiniPC może być bez dysku, interesuje mnie coś z N100 lub podobne z tej serii. Ewentualnie sama płyta główna na N100 z przynajmniej 2x sata, ale z dopłatą. LUB mogę przyjąć coś innego, choćby płytę na LGA1151 pod pentium g5600, prawie nową. Mogę wysłać bez obudowy i zasilacza, jak ktoś tak woli.
    • My nie żyjemy w tamtych czasach tylko w czasach, gdzie gospodarką rządzi twarda waluta. I słowo kluczowe - jak masz hajs. Co gwoli dopowiedzenia - hajs, który respektuje druga strona. Co było z Hrywną dwa lata temu to chyba każdy wie. Mogłeś mieć Hrywien w bród ale na zagraniczną walutę nie dało się wymienić (łatwo).
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...