Skocz do zawartości
Zamknięcie Forum PC LAB

Szanowny Użytkowniku,

Informujemy, że za 30 dni tj. 30 listopada 2024 r. serwis internetowy Forum PC LAB zostanie zamknięty.

Administrator Serwisu Forum PC LAB - Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie: wypowiada całość usług Serwisu Forum PC LAB z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Administrator Serwisu Forum PC LAB informuje, że:

  1. Z dniem 29 listopada 2024 r. zakończy się świadczenie wszystkich usług Serwisu Forum PC LAB. Ważną przyczyną uzasadniającą wypowiedzenie jest zamknięcie Serwisu Forum PC LAB
  2. Dotychczas zamowione przez Użytkownika usługi Serwisu Forum PC LAB będą świadczone w okresie wypowiedzenia tj. do dnia 29 listopada 2024 r.
  3. Po ogłoszeniu zamknięcia Serwisu Forum od dnia 30 października 2024 r. zakładanie nowych kont w serwisie Forum PC LAB nie będzie możliwe
  4. Wraz z zamknięciem Serwisu Forum PC LAB, tj. dnia 29 listopada 2024 r. nie będzie już dostępny katalog treści Forum PC LAB. Do tego czasu Użytkownicy Forum PC LAB mają dostęp do swoich treści w zakładce "Profil", gdzie mają możliwość ich skopiowania lub archiwizowania w formie screenshotów.
  5. Administrator danych osobowych Użytkowników - Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie zapewnia realizację praw podmiotów danych osobowych przez cały okres świadczenia usług Serwisu Forum PC LAB. Szczegółowe informacje znajdziesz w Polityce Prywatności

Administrator informuje, iż wraz z zamknięciem Serwisu Forum PC LAB, dane osobowe Użytkowników Serwisu Forum PC LAB zostaną trwale usunięte ze względu na brak podstawy ich dalszego przetwarzania. Proces trwałego usuwania danych z kopii zapasowych może przekroczyć termin zamknięcia Forum PC LAB o kilka miesięcy. Wyjątek może stanowić przetwarzanie danych użytkownika do czasu zakończenia toczących się postepowań.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

recorder

Przełącznik napięcia wentylatorów z 12V na 5V.

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem coś takiego na jednym forum, niestety z powodu regulaminu nie mogę podać adresu, jest to schemat jak podłączyć do panelu przełączników pomiędzy napięciami 12V a 5V (dobre zastosowanie jak się za dużo nie gra, a w czasie grania można przełączyć wszystko na większe obroty).

Autor tekstu: Barton.

 

Wentylatorki boczne przylutowałem do dość długich kabelków skręconych wcześniej wiertarką ,aby tworzyły warkoczyk. Dlaczego trzy przewody ?.Ano jak wiadomo aby sterować każdym z nich potrzeba osobnych plusów i wspólnej masy - więc prowadzenie trzech wystarczy. Jeden plus z jednego wentyla, drugi z drugiego wentyla i trzeci - polutowane dwie wspólne masy. Wcześniej zasilaczem na 12 volt uzgodniłem kierunki wirowania wentyli. tzn. odwrotne podłączenie wentyla nie spowoduje jego kręcenia w drugą stronę - wentyl stoi - ale trzeba wcześniej uzgodnić którą stroną go przykręcić aby wprowadzał powietrze do środka!. Te z tyłu mają oczywiście wyciągać – trzeba na to zwrócić uwagę.

 

dd2cbe89effcf356.jpg

 

To samo zrobiłem z wentylatorami z tyłu obudowy. Dokładnie to samo. Pozostało kupić cztery przełączniki w sklepie elektronicznym. Trzeba tylko pamiętać aby były TRÓJPOŁOŻENIOWE z zerem w środku. Taki przełącznik ma trzy położenia. Środkowe położenie jest neutralne. Jeśli przełącznik przełączymy w dół to z tyłu łączy nam styki - środek - góra a jeśli w górę to odwrotnie. Myślę że to jest zrozumiałe. Teraz wyjmujemy przednią atrapę stacji dysków (lub myślimy gdzie tu wmontować nasze przełączniczki :).

 

426ef17b0c0e040a.jpg

 

Przełączniczki z przodu.

 

5950cf8225289ad2.jpg

 

Przełączniki - widok od tyłu.

 

Wystarczy tylko wszystko polutować zgodnie ze schematem - podłączyć i MUSI działać. No chyba że zakupiliście takie wentyle co na 5 volt nie ruszą ...pytać w sklepie….mają chodzić na 5 volt inaczej nie brać !.Niech wam w sklepie sprawdzą ! a co ! klient nasz (ich) panem:). Dodatkowo na potrójnym przewodzie idącym z bocznych wentyli zamontowałem szybko-złączkę audio dla większej wygody przy otwieraniu komputera. Po prostu jak chcę coś w PC zrobić to ją odpinam i mam blachę z wentylami osobno. Takie szybko-złączki można kupić TYLKO W DOBRYCH SKLEPACH MUZYCZNYCH I ELEKTRONICZNYCH - żartowałem. W środku wtyczki są trzy bolce i otworki – sprawa prosta. Trzeba je polutować zgodnie z kolorami – przewody przy połączeniu muszą się spotkać o tym samym kolorze. To chyba zbyt proste aby to tłumaczyć. Zresztą nie wiem kto to czyta , więc może się mylę.

 

5b67370a4e6febc9.jpg

 

Schemat ideowy naszego panelu.

 

045368946294ae36.jpg

 

Tu widzimy jak należy połączyć nasze wentylatorki.

 

Po polutowaniu wszystkiego wszystko działa... górne położenie czterech przełączniczków to cichy szum wszystkich czterech wentyli - środek - wszystko wyłączone - dół - wszystkie chodzą na 12 volt - no i tu jak je włączam to w elektrowni chyba węgla muszą dorzucić do pieca...he he .Tą prostą przeróbką zapewniłem sobie komfort ciszy w moim PC , a jak trzeba to można każdy wentylatorek inaczej ustawić. Wprawdzie są panele fabryczne z płynną regulacją, ale uwierzcie mi że większa satysfakcja i duma jest jak się coś samemu zrobi. Mnie to działa fajnie czego i kolegom życzę. A na koniec parę zdjęć jak prezentuje się to w obudowie.

 

054639e5e364e2e9m.jpg

 

A tak prezentuje się nasz panel.

 

Mam takie pytanie czy nie dało by się zrobić przełącznika pomiędzy 12V a 7V. Prosiłbym o schemat kogoś obytego w tych sprawach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7v.gif

 

Ale... w ten sposób część prądu wraca do źródła i nie jest to najlepsze rozwiązanie dla zasilacza. Piszą o tym wszyscy opisujący taką metodę uzyskiwania 7V. Jest to potencjalnie niebezpieczne w przypadku kilku wiatraków i/lub słabszego jakościowo zasilacza. W praktyce może inaczej, bo osobiście nie czytałem by ktoś w ten sposób coś zniszczył. Ale lepiej, żebyś wiedział co i jak ;)

 

Tu masz strrrasznie dużo info- KLIK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7v.gif

 

Ale... w ten sposób część prądu wraca do źródła i nie jest to najlepsze rozwiązanie dla zasilacza. Piszą o tym wszyscy opisujący taką metodę uzyskiwania 7V. Jest to potencjalnie niebezpieczne w przypadku kilku wiatraków i/lub słabszego jakościowo zasilacza. W praktyce może inaczej, bo osobiście nie czytałem by ktoś w ten sposób coś zniszczył. Ale lepiej, żebyś wiedział co i jak ;)

 

Tu masz strrrasznie dużo info- KLIK

słyszałem że gdy wentylator stanie czy przestanie chodzić można zrobić zwarcie

więc lepiej stosować Diodę Zenera która "zżera napięcie" np montujemy ją na żółtym kablu czyli 12v i ta dioda zabiera V np. stosując diodę 4V otrzymujemy 8V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
słyszałem że gdy wentylator stanie czy przestanie chodzić można zrobić zwarcie

więc lepiej stosować Diodę Zenera która "zżera napięcie" np montujemy ją na żółtym kablu czyli 12v i ta dioda zabiera V np. stosując diodę 4V otrzymujemy 8V

 

Jeśli bym zastosował tą diodę Zenera, to czy przy 12V napięcie wentylatora było by mniejsze niż 12V, czy ona obniża napięcie całego układu, czy tylko się włącza jak jest przeciążenie, czy przez to wentylator by wolno chodził. Jaka byłaby najlepsza dioda (napięcie V), jeśli wogóle jest potrzebna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to zrobił za pomocą przełącznika i odpowiedniego rezystora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...