Skocz do zawartości
malyfotograf

Pecelabowy Poradnik Fotograficzny (update 2008/01/02)

Rekomendowane odpowiedzi

To głębia ostrości ;)

Jak taki efekt uzyskać na aparacie? Zależy od aparatu.

Ogólnie głębię ostrości zmniejszają:

- duża ogniskowa (mm na obiektywie jak największe)

- duży otwór przysłony ("f" na obiektywie jak najmniejsze)

- duża różnica pomiędzy odległością od aparatu obiektu i odległością od aparatu tła

- bliskość obiektu

 

W niektórych "normalnych" przypadkach, przy robieniu np. portretu, uzyskuje się głębię ostrości rzędu kilku mm. Podobnie jest w makro, ale tam zazwyczaj 'zanik' ostrości jest gwałtowny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam małe pytanko. Jak się robi fotki, żeby było na nich widać głebię pola ? Chodzi o to, że postać jest ostra a np to co za nią dajmy na to meblościanka na drugim planie będzie "zblurowana". W grach to się nazywa Depth on Field a jak taki efekt uzyskać na aparacie ? I czy można tak zrobić zwykłym kompaktem ? Ja zawsze ten efekt uzyskiwałem w PS'ie.

Jeśli chodzi Ci o to o czym myślę to przeczytaj podrozdział:

14. Dalej o przysłonie . Głębia Ostrości

a jak chcesz wiedzieć jeszcze więcej to warto przeczytać książkę "Ekspozycja bez tajemnic" autorstwa Bryan`a Petersona.

Edytowane przez Slash0r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki o to mi chodziło. Tylko kurcze w ES73 nie da się zmienic wartości przysłony ani ogniskowej więc zostaje ustawić ostrości na center Af. wycelować w obiekt i mieć nadzieję, że wyjdzie taki efekt :( Do tego raczej trzeba aparatu z ręczną możliwością ustawień tego typu parametrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jakiś profil "portret" coś da.

Generalnie jednak kompakty, ze względu na swoje mikroskopijne ogniskowe, matryce itd, nie nadają się zbytnio do zdjęć z małą głębią ostrości.

 

Najtańszym możliwym sprzętem, który umożliwia takie zabawy jest jakaś stara, analogowa lustrzanka z tzw. "jasnym" obiektywem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt teraz próbowałem i jedynie wychodzi trochę taki efekt w trybie makro. Tyle, że czym bliżej obiektywu jest oobiekt tym bardziej tło traci ostrość. Więc intensywność trzeba ustawiać odległością od obiektywu ale dobre i to. Dziękuję za pomoc :) Chyba jednak dalej wspomogę sie PS'em :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CANON POWERSHOT SX20 MA moze ktos ten kompakt,potrzebyje malej pomocy co do zdjec portretowych...chcialabym miec idealna opcje widzenia osoby ktorej robie zdjecie a miec rozmyte tlo,jak to zrobic??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość _ako_

Gorzej, odpowiedź na to pytanie znajduje się nawet kilka postów wyżej. Czasami niektórzy mnie przerażają ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

POradnik ciekawy.

Jesli ktoś interesuje się fotografią krajobrazową to... daje linka do mojego bloga www.tercjak.com zapraszam wszystkich fotoamatorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...