Forum PCLab.pl: Pecelabowy Poradnik Fotograficzny (update 2008/01/02) - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Najnowsze pliki

• (6 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ostania »
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Pecelabowy Poradnik Fotograficzny (update 2008/01/02) w trakcie rozwoju Oceń temat: ***** 10 Głosów

#41 Użytkownik jest niedostępny   outca$t. 

• Gaduła
  • PipPipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 28 Grudzień 2007 - 23:57

Ta pamiętam to stwierdzenie: "Tutaj mamy jakiś zwykły statyw za 200 zł", se pomyślałem...

Co do pierwszej części pytania to właśnie fajnie byłoby gdyby wszystko było tutaj na jednym miejscu, no ale nie wiadomo, czy się autor topika zgodzi.

Edit
"Fotomania, czyli jak fotografować"

TVN Meteo :
15.30, 19.30, 22.30 codziennie

TVN Turbo :
Niedziela : 8.45
Poniedziałek: 13.45
Wtorek: 10.30, 17.15
Czwartek: 8.15
Sobota: 22.30

Ten post był edytowany przez outca$t. dnia: 29 Grudzień 2007 - 00:05

#42 Użytkownik jest niedostępny   lopcio 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 29 Grudzień 2007 - 11:36

Autofocus na TV Biznes (odcinki do ściągnięcia): http://www.tvbiznes.pl/?p=57

#43 Użytkownik jest niedostępny   Sleepy 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 06 Luty 2008 - 12:34

Rzucilem okiem n aporadnik i cos mi sie rzucilo w oczy

Dlaczego jednak wartość f nie zaczyna się od "0" albo "1" tylko od np f2.0 albo f 3.5 ?(...)
Po co te oznaczenia i dlaczego nie zaczynają się od 0? Otóż sprawa jest prosta - obiektyw sam przez siebie "zabiera" trochę światła wpadającego do aparatu. Światło musi przejść po drodze zwykle przez kilka lub kilkanaście soczewek i zanim dotrze do matrycy jest już go trochę mniej. Wartość wypisana na obiektywie oznacza ile światła "zabiera" po drodze obiektyw.

Wszystko fajnie - wartosc przyslony mowi ile swiatla zabieramy, ale nie jest wyjasnione dlaczego wartosc F2.8 to jest akurat 2.8 a nie np 1.4. Z powyzszych zdan mozna wysnuc wniosek ze F1.0 - obiektyw nie zabiera swiatla, a taki np 0.95 dodaje swiatla - wypuszcza na matryce/film wiecej niz do niego wpada ;)

#44 Użytkownik jest niedostępny   witmann 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 06 Luty 2008 - 12:59

Zobacz postSleepy, o 6 Luty 2008, 12:34, napisał(a):

Wszystko fajnie - wartosc przyslony mowi ile swiatla zabieramy, ale nie jest wyjasnione dlaczego wartosc F2.8 to jest akurat 2.8 a nie np 1.4. Z powyzszych zdan mozna wysnuc wniosek ze F1.0 - obiektyw nie zabiera swiatla, a taki np 0.95 dodaje swiatla - wypuszcza na matryce/film wiecej niz do niego wpada ;)

Tak na prawdę nie chodzi o ilość wpuszczanego światła (chociaż to też się odczytuje z wartości przysłony). Wartość f określa stosunek powierzchni soczewki odkrytej do powierzchni soczewki, jaka zostaje po jej przykryciu przez przysłonę. Ciężko mi to ładnie opisać...
Błędem jest stwierdzenie, że obiektyw F1.0 nie zabiera światła. KAŻDY obiektyw zabiera światło (szkło nie jest idealnie przezroczyste). Oznaczenie F1.0 oznacza, że cała soczewka jest odsłonięta.

#45 Użytkownik jest niedostępny   Sleepy 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 06 Luty 2008 - 13:43

Swietnie ale co z obiektywem np 0.95 ? Oznacza to ze powierzchnia soczewki odkrytej jest wieksza niz powierzchnia samej soczewki ? ;) Cos Twoja definicja wartosci przysłony slabo trzyma sie kupy ;)
http://img.club.pcho..._1166018039.jpg
http://img.club.pcho..._1166018846.jpg

#46 Użytkownik jest niedostępny   Yuurei 

• manualfocus
  • PipPipPipPipPip

Napisany 06 Luty 2008 - 13:52

Oznaczenie jasności obiektywu nie oznacza powierzchni soczewek tylko stosunku światła, który pada na materiał światłoczuły:

Jasność obiektywu to miara ilości światła przepuszczanego przez obiektyw do wnętrza aparatu. Jej wielkość obliczana jest jako kwadrat stosunku średnicy otworu obiektywu do jego ogniskowej, jest więc kwadratem wielkości otworu względnego obiektywu.

Miarą jasności obiektywu jest liczba przysłony obiektywu.

#47 Użytkownik jest niedostępny   Mikkonen 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 06 Luty 2008 - 16:25

Punkt 14. "Dalej o przysłonie . Głębia Ostrości", napisałes ze zalezy od przysłony. Tymczasem z tego co ja wiem co zmiana tejze przysłony pociąga za sobą zmiane prędkosci migawki, a to od niej zalezy własnie głębia ostrości. Prawda to ?

#48 Użytkownik jest niedostępny   jcakov 

• If you wanna fuck me, first you got to kiss me
  • PipPipPipPipPip

Napisany 06 Luty 2008 - 16:33

Zobacz postMikkonen, o 6 Luty 2008, 16:25, napisał(a):

Punkt 14. "Dalej o przysłonie . Głębia Ostrości", napisałes ze zalezy od przysłony. Tymczasem z tego co ja wiem co zmiana tejze przysłony pociąga za sobą zmiane prędkosci migawki, a to od niej zalezy własnie głębia ostrości. Prawda to ?

Nieprawda. Przynajmniej nie do końca.
Zmiana samej przysłony nie pociąga za sobą zmiany migawki, chyba że w trybach półautomatycznych. W manualu osobno nastawiasz przysłonę i migawkę. A głębia ostrości zależy tylko od przysłony, migawka na nią nie ma wpływu.

#49 Użytkownik jest niedostępny   Yuurei 

• manualfocus
  • PipPipPipPipPip

Napisany 06 Luty 2008 - 16:42

Zobacz postjcakov, o 6 Luty 2008, 16:33, napisał(a):

A głębia ostrości zależy tylko od przysłony [...]

Nieprawda.

#50 Użytkownik jest niedostępny   jcakov 

• PipPipPipPipPip

Napisany 06 Luty 2008 - 16:44

Zobacz postYuurei, o 6 Luty 2008, 16:42, napisał(a):

Nieprawda.

Wiem, ale w gdy oceniamy tylko wpływ dł. otwarcia migawki i przysłony to przysłona się liczy.

#51 Użytkownik jest niedostępny   Yuurei 

• manualfocus
  • PipPipPipPipPip

Napisany 06 Luty 2008 - 16:59

Gdyby brać pod uwagę przy GO co ma większy wpływ: wartość przysłony czy czas otwarcia migawki, to owszem.
Ale zawsze warto nadmienić, że nie tylko ta przysłona taka istotna ;)

#52 Użytkownik jest niedostępny   Sleepy 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 06 Luty 2008 - 19:20

Ja przepraszam ale czy mowienie o czasie otwarcia migawki w kontekscie glebi ostrosci ma jakikolwiek sens ?

#53 Użytkownik jest niedostępny   Yuurei 

• manualfocus
  • PipPipPipPipPip

Napisany 06 Luty 2008 - 19:34

Naturalnie. Jak za krótko otworzysz migawkę to nawet tej głębi nie zobaczysz ;)

#54 Użytkownik jest niedostępny   Mikkonen 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 07 Luty 2008 - 21:17

Łamiecie moje dotychczasowe przekonania. Tez fotografuje, i mysle ze technicznie znam sie na tym dosyc dobrze, i dla mnie wartość przysłony nie ma zadnego wpływu na głębie ostrości. Jedynie prędkość migawki. Autor napisał ze zmniejszenie przysłony daje więkrzą głębie, bo jak ją zmniejszymy to musimy ustawić szybsza migawke no i mamy nasza głębie własnie przez to. Wynika to z tego, ze przy czasie 1/2000 np. musimy zogniskować określony fragment obrazu i pozostałe są zniekształcone (zalezność prędkości światła?) przy 1/2s, światło ma wystarczająco czasu aby dotrzeć do matrycy w takiej samej formie z kazdej odległości od obiektywu (wszystko jest ostre).

#55 Użytkownik jest niedostępny   lopcio 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 07 Luty 2008 - 21:32

Mikkonen, jest trochę inaczej. Jeżeli czas jest za krótki, to elementy daleko od aparatu nie będą nieostre, ale po prostu będą ciemne, albo w ogóle ich nie będzie widać. GO zależy jedynie od przysłony - im większa dziura, tym elementy, na których nie jest ustawiona ostrość, są bardziej rozmazane (mogą trafić na kilka miejsc na matrycy z powodu większego otworu).

#56 Użytkownik jest niedostępny   jcakov 

• PipPipPipPipPip

Napisany 07 Luty 2008 - 21:33

To ty łamiesz tu ogólnie przyjęte prawdy, rzekłbym aksjomaty. Przecież światło porusza się z prędkością Dodaj obrazek. 1/2000 sekundy wystarcza mu na przebycie 149896,229 metrów.
Zrób zdjęcie z niską wartością przysłony jakiegoś obiektu blisko obiektywu i daj choćby 10 sekund. Zobacz czy wszystko będzie ostre.

#57 Użytkownik jest niedostępny   Yuurei 

• manualfocus
  • PipPipPipPipPip

Napisany 07 Luty 2008 - 21:58

Zobacz postMikkonen, o 7 Luty 2008, 21:17, napisał(a):

Łamiecie moje dotychczasowe przekonania. Tez fotografuje, i mysle ze technicznie znam sie na tym dosyc dobrze, i dla mnie wartość przysłony nie ma zadnego wpływu na głębie ostrości. Jedynie prędkość migawki. Autor napisał ze zmniejszenie przysłony daje więkrzą głębie, bo jak ją zmniejszymy to musimy ustawić szybsza migawke no i mamy nasza głębie własnie przez to. Wynika to z tego, ze przy czasie 1/2000 np. musimy zogniskować określony fragment obrazu i pozostałe są zniekształcone (zalezność prędkości światła?) przy 1/2s, światło ma wystarczająco czasu aby dotrzeć do matrycy w takiej samej formie z kazdej odległości od obiektywu (wszystko jest ostre).

Proszę powiedz, że to taki żarcik był.
Zmniejszenie przysłony powoduje wydłużenie czasu otwarcia migawki tak na marginesie. Chyba, że chodziło Ci o zmniejszenie wartości przysłony wtedy czas się skraca. Ale mniejsza z tym. Najważniejsze jest jedno:

- głębia ostrości nie zależy od czasu naświetlania. Zależy od ogniskowej obiektywu, odległości od obiektu, na który ostrzymy, wspomnianej wartości przysłony ale nie od czasu.

Głębia ostrości to proste fizyczne zjawisko objawiające się tym, w uproszczeniu, że w zależności od wielkości otworu roboczego światło mniej lub bardziej się rozprasza. Im większa dziura tym bardziej rozproszone. Dlatego stosuje się soczewkę skupiającą by te rozproszone światło znów zebrać w jednym punkcie - na materiale światłoczułym. Dzięki rożnym zależnością (odległość od obiektu, ogniskowa) dostajemy odpowiednią powierzchnię fokalną. To co się w niej zawiera jest dokładnie skupione na materiale światłoczułym czyli jest ostre. To co znajduje się poza tą powierzchnią skupia się przed lub za lub przed kliszą/matrycą co owocuje rozmyciem/nieostrością obrazu.

#58 Użytkownik jest niedostępny   docxxx 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 14 Luty 2008 - 16:46

O, ciekawe rzeczy pisze Mikkonen. Wyrzuce chyba te wszystkie ksiazki o fotografii (a mam ich troche), bo glupoty pisza. Glebia ostrosci zalezy od przyslony? Pffff, kto to slyszal!

Ten post był edytowany przez docxxx dnia: 14 Luty 2008 - 16:48

#59 Użytkownik jest niedostępny   jcakov 

• PipPipPipPipPip

Napisany 14 Luty 2008 - 20:26

Zobacz postdocxxx, o 14 Luty 2008, 16:46, napisał(a):

O, ciekawe rzeczy pisze Mikkonen. Wyrzuce chyba te wszystkie ksiazki o fotografii (a mam ich troche), bo glupoty pisza. Glebia ostrosci zalezy od przyslony? Pffff, kto to slyszal!

Nie drąż już dalej :thumbup: Bo się zrobi niemiło. Każdemu zdarza się być ignorantem.

#60 Użytkownik jest niedostępny   Petru23 

• 5`nizza
  • PipPipPipPipPip

Napisany 12 Marzec 2008 - 22:03

Mam prośbę, mógłby mi ktoś zarzucić jakiś poradnik, czy coś w tym stylu, abym nie posiadając ŻADNEJ wiedzy na temat fotografii mógł wykorzystać chociaż w części możliwości Canona A570IS? Za kilka dni będę go miał, i wypadałoby nie pstrykać fotek tylko auto, ale pobawić się manualem...
a wiem, ze z instrukcji tego nie wyczytam

• (6 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ostania »