Skocz do zawartości
malyfotograf

Pecelabowy Poradnik Fotograficzny (update 2008/01/02)

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze jedna rzecz, która w cyfrówkach jest łatwiejsza - obróbka :)

 

Nie jest łatwiejsza. Jest tańsza :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie jest łatwiejsza. Jest tańsza :)

Jest łatwiejsza, a do tego bardziej dostępna. Wykadrować czy podregulować kolory w PSie może zrobić każdy samemu, nie trzeba do tego jakiś umiejętności, a przy zdjęciach analogowych jest gorzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jest łatwiejsza, a do tego bardziej dostępna. Wykadrować czy podregulować kolory w PSie może zrobić każdy samemu, nie trzeba do tego jakiś umiejętności, a przy zdjęciach analogowych jest gorzej.

 

Film - skan na skanerze do filmów i masz to samo co z cyfry. Potem możesz cyfrowy plik naświetlić w każdym labie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Film - skan na skanerze do filmów i masz to samo co z cyfry. Potem możesz cyfrowy plik naświetlić w każdym labie.

Jeżeli się czepiać, to nie to samo :) Oczywiście nie ma jakiejś ogromnej różnicy, ale mogą powstać problemy np. z detalami (np. małymi kropkami), spowodowane inną "budową" zdjęcia analogowego (plamka) i cyfrowego (piksel).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kurczę, wywołałem dyskusję cyfra vs analog :E

 

Żadna dyskusja :D Prawdziwa dyskusja cyfra vs analog (pamiętam jeszcze z czasów pl.rec.foto) ciągnie się na minimum sto postów i kończy smakowitym flame war'em

 

@Lopcio: łapy precz od ziarna ;) Ziarno jest git!

Edytowane przez malyfotograf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@Lopcio: łapy precz od ziarna ;) Ziarno jest git!

Ja tylko mówię, że skanery czasami głupieją z powodu ziarna :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się podoba "czystość" cyfrowych zdjęć. Aczkolwiek w niektórych, artystycznych zdjęciach ziarno i wszystko "niedoskonałości" anala wyglądają rewelacyjnie :)

 

No i nigdy nie udało mi się uzyskać na analogu takiego ładnego zdjęcia oświetlonej choinki bożonarodzeniowej jak przy cyfrze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli się czepiać, to nie to samo :) Oczywiście nie ma jakiejś ogromnej różnicy, ale mogą powstać problemy np. z detalami (np. małymi kropkami), spowodowane inną "budową" zdjęcia analogowego (plamka) i cyfrowego (piksel).

Skanowałem już filmy foto przy użyciu skanera i wg mnie nie ma porównania do obrazu z cyfrówki. Przynajmniej na domowym skanerze. Dziadostwo jakich mało wychodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w punkcie 14 rzuciło mi sie w oczy "mniejsza/większa przysłona". Masz na myśli wartość przysłony czy wielkość otworu? Bo są to odwrotne rzeczy.

 

Lepiej napisać "Mniejszy otwór(=większa wartość przysłony)".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Skanowałem już filmy foto przy użyciu skanera i wg mnie nie ma porównania do obrazu z cyfrówki. Przynajmniej na domowym skanerze. Dziadostwo jakich mało wychodzi.

 

Masz rację - na domowym skanerze nie ma porównania. Dobre skanery do filmów kosztują naprawdę dużo i skanują TYLKO filmy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać, że jestem pod mocnym wrażeniem. Umiejętności ciekawego pisania idą w parze z umiejętnościami fotograficznymi. Nie myślałeś, żeby opublikować go poza pclabem? Ja np chętnie sama kupiłabym taki poradnik dla amatorów :) Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak a propos wskazówek co do fotografowania to już od dłuższego czasu leci na tvn meteo/turbo poradnik fotograficzny- krótki 15 min. program o technikach foto- forma dosyć prosta i przejrzysta, ale zawsze się można czegoś dowiedzieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na TV Biznes leci (albo leciał, już dawno go nie widziałem) Autofokus. Jak ktoś chce, to mam kilkanaście odcinków na komputerze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanko do autora tematu i nie tylko - mam zamiar napisać podstawowe zasady obróbki zdjęć przed wrzuceniem do neta - żeby ludzie przestali wrzucać zdjęcia robione z rozdzielczością 3 megapikseli w oryginalnym rozmiarze - tego się nie da oglądać. Pytanie moje brzmi - czy dołączyć to do tego poradnika czy zrobić osobny temat który zostanie przyklejony?

 

A ten poradnik na TVN Meteo widziałem, ale nie znam godzin emisji. Pokazywali jak robić zdjęcia nocne, dowiedziałem się tylko tego że przydać się też może osłona przeciwsłoneczna i zainspirowali mnie tak że wymyśliłem domowy sposób na hotpiksele. Resztę informacji już znałem ale dla całkowitego laika to istna skarbnica wiedzy. Zapamiętałem jak fotograf pocisnął po statywie - "ten co tu mam jest słaby, kosztował jakieś 200zł". A niektórzy wożą się z digipodami za 60zł i myślą że 'żondzom'. :E

Edytowane przez jcakov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta pamiętam to stwierdzenie: "Tutaj mamy jakiś zwykły statyw za 200 zł", se pomyślałem...

 

Co do pierwszej części pytania to właśnie fajnie byłoby gdyby wszystko było tutaj na jednym miejscu, no ale nie wiadomo, czy się autor topika zgodzi.

 

Edit

"Fotomania, czyli jak fotografować"

 

TVN Meteo :

15.30, 19.30, 22.30 codziennie

 

TVN Turbo :

Niedziela : 8.45

Poniedziałek: 13.45

Wtorek: 10.30, 17.15

Czwartek: 8.15

Sobota: 22.30

Edytowane przez outca$t.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzucilem okiem n aporadnik i cos mi sie rzucilo w oczy

Dlaczego jednak wartość f nie zaczyna się od "0" albo "1" tylko od np f2.0 albo f 3.5 ?(...)

Po co te oznaczenia i dlaczego nie zaczynają się od 0? Otóż sprawa jest prosta - obiektyw sam przez siebie "zabiera" trochę światła wpadającego do aparatu. Światło musi przejść po drodze zwykle przez kilka lub kilkanaście soczewek i zanim dotrze do matrycy jest już go trochę mniej. Wartość wypisana na obiektywie oznacza ile światła "zabiera" po drodze obiektyw.

Wszystko fajnie - wartosc przyslony mowi ile swiatla zabieramy, ale nie jest wyjasnione dlaczego wartosc F2.8 to jest akurat 2.8 a nie np 1.4. Z powyzszych zdan mozna wysnuc wniosek ze F1.0 - obiektyw nie zabiera swiatla, a taki np 0.95 dodaje swiatla - wypuszcza na matryce/film wiecej niz do niego wpada ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wszystko fajnie - wartosc przyslony mowi ile swiatla zabieramy, ale nie jest wyjasnione dlaczego wartosc F2.8 to jest akurat 2.8 a nie np 1.4. Z powyzszych zdan mozna wysnuc wniosek ze F1.0 - obiektyw nie zabiera swiatla, a taki np 0.95 dodaje swiatla - wypuszcza na matryce/film wiecej niz do niego wpada ;)

Tak na prawdę nie chodzi o ilość wpuszczanego światła (chociaż to też się odczytuje z wartości przysłony). Wartość f określa stosunek powierzchni soczewki odkrytej do powierzchni soczewki, jaka zostaje po jej przykryciu przez przysłonę. Ciężko mi to ładnie opisać...

Błędem jest stwierdzenie, że obiektyw F1.0 nie zabiera światła. KAŻDY obiektyw zabiera światło (szkło nie jest idealnie przezroczyste). Oznaczenie F1.0 oznacza, że cała soczewka jest odsłonięta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oznaczenie jasności obiektywu nie oznacza powierzchni soczewek tylko stosunku światła, który pada na materiał światłoczuły:

 

Jasność obiektywu to miara ilości światła przepuszczanego przez obiektyw do wnętrza aparatu. Jej wielkość obliczana jest jako kwadrat stosunku średnicy otworu obiektywu do jego ogniskowej, jest więc kwadratem wielkości otworu względnego obiektywu.

 

Miarą jasności obiektywu jest liczba przysłony obiektywu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Punkt 14. "Dalej o przysłonie . Głębia Ostrości", napisałes ze zalezy od przysłony. Tymczasem z tego co ja wiem co zmiana tejze przysłony pociąga za sobą zmiane prędkosci migawki, a to od niej zalezy własnie głębia ostrości. Prawda to ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Punkt 14. "Dalej o przysłonie . Głębia Ostrości", napisałes ze zalezy od przysłony. Tymczasem z tego co ja wiem co zmiana tejze przysłony pociąga za sobą zmiane prędkosci migawki, a to od niej zalezy własnie głębia ostrości. Prawda to ?

Nieprawda. Przynajmniej nie do końca.

Zmiana samej przysłony nie pociąga za sobą zmiany migawki, chyba że w trybach półautomatycznych. W manualu osobno nastawiasz przysłonę i migawkę. A głębia ostrości zależy tylko od przysłony, migawka na nią nie ma wpływu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A głębia ostrości zależy tylko od przysłony [...]

 

Nieprawda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nieprawda.

Wiem, ale w gdy oceniamy tylko wpływ dł. otwarcia migawki i przysłony to przysłona się liczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...