Skocz do zawartości
malyfotograf

Pecelabowy Poradnik Fotograficzny (update 2008/01/02)

Rekomendowane odpowiedzi

Gdyby brać pod uwagę przy GO co ma większy wpływ: wartość przysłony czy czas otwarcia migawki, to owszem.

Ale zawsze warto nadmienić, że nie tylko ta przysłona taka istotna ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przepraszam ale czy mowienie o czasie otwarcia migawki w kontekscie glebi ostrosci ma jakikolwiek sens ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naturalnie. Jak za krótko otworzysz migawkę to nawet tej głębi nie zobaczysz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łamiecie moje dotychczasowe przekonania. Tez fotografuje, i mysle ze technicznie znam sie na tym dosyc dobrze, i dla mnie wartość przysłony nie ma zadnego wpływu na głębie ostrości. Jedynie prędkość migawki. Autor napisał ze zmniejszenie przysłony daje więkrzą głębie, bo jak ją zmniejszymy to musimy ustawić szybsza migawke no i mamy nasza głębie własnie przez to. Wynika to z tego, ze przy czasie 1/2000 np. musimy zogniskować określony fragment obrazu i pozostałe są zniekształcone (zalezność prędkości światła?) przy 1/2s, światło ma wystarczająco czasu aby dotrzeć do matrycy w takiej samej formie z kazdej odległości od obiektywu (wszystko jest ostre).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mikkonen, jest trochę inaczej. Jeżeli czas jest za krótki, to elementy daleko od aparatu nie będą nieostre, ale po prostu będą ciemne, albo w ogóle ich nie będzie widać. GO zależy jedynie od przysłony - im większa dziura, tym elementy, na których nie jest ustawiona ostrość, są bardziej rozmazane (mogą trafić na kilka miejsc na matrycy z powodu większego otworu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ty łamiesz tu ogólnie przyjęte prawdy, rzekłbym aksjomaty. Przecież światło porusza się z prędkością ff1515877a92ea4c014baf6605efec77.png. 1/2000 sekundy wystarcza mu na przebycie 149896,229 metrów.

Zrób zdjęcie z niską wartością przysłony jakiegoś obiektu blisko obiektywu i daj choćby 10 sekund. Zobacz czy wszystko będzie ostre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Łamiecie moje dotychczasowe przekonania. Tez fotografuje, i mysle ze technicznie znam sie na tym dosyc dobrze, i dla mnie wartość przysłony nie ma zadnego wpływu na głębie ostrości. Jedynie prędkość migawki. Autor napisał ze zmniejszenie przysłony daje więkrzą głębie, bo jak ją zmniejszymy to musimy ustawić szybsza migawke no i mamy nasza głębie własnie przez to. Wynika to z tego, ze przy czasie 1/2000 np. musimy zogniskować określony fragment obrazu i pozostałe są zniekształcone (zalezność prędkości światła?) przy 1/2s, światło ma wystarczająco czasu aby dotrzeć do matrycy w takiej samej formie z kazdej odległości od obiektywu (wszystko jest ostre).

 

Proszę powiedz, że to taki żarcik był.

Zmniejszenie przysłony powoduje wydłużenie czasu otwarcia migawki tak na marginesie. Chyba, że chodziło Ci o zmniejszenie wartości przysłony wtedy czas się skraca. Ale mniejsza z tym. Najważniejsze jest jedno:

 

- głębia ostrości nie zależy od czasu naświetlania. Zależy od ogniskowej obiektywu, odległości od obiektu, na który ostrzymy, wspomnianej wartości przysłony ale nie od czasu.

 

Głębia ostrości to proste fizyczne zjawisko objawiające się tym, w uproszczeniu, że w zależności od wielkości otworu roboczego światło mniej lub bardziej się rozprasza. Im większa dziura tym bardziej rozproszone. Dlatego stosuje się soczewkę skupiającą by te rozproszone światło znów zebrać w jednym punkcie - na materiale światłoczułym. Dzięki rożnym zależnością (odległość od obiektu, ogniskowa) dostajemy odpowiednią powierzchnię fokalną. To co się w niej zawiera jest dokładnie skupione na materiale światłoczułym czyli jest ostre. To co znajduje się poza tą powierzchnią skupia się przed lub za lub przed kliszą/matrycą co owocuje rozmyciem/nieostrością obrazu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, ciekawe rzeczy pisze Mikkonen. Wyrzuce chyba te wszystkie ksiazki o fotografii (a mam ich troche), bo glupoty pisza. Glebia ostrosci zalezy od przyslony? Pffff, kto to slyszal!

Edytowane przez docxxx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
O, ciekawe rzeczy pisze Mikkonen. Wyrzuce chyba te wszystkie ksiazki o fotografii (a mam ich troche), bo glupoty pisza. Glebia ostrosci zalezy od przyslony? Pffff, kto to slyszal!

Nie drąż już dalej :thumbup: Bo się zrobi niemiło. Każdemu zdarza się być ignorantem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę, mógłby mi ktoś zarzucić jakiś poradnik, czy coś w tym stylu, abym nie posiadając ŻADNEJ wiedzy na temat fotografii mógł wykorzystać chociaż w części możliwości Canona A570IS? Za kilka dni będę go miał, i wypadałoby nie pstrykać fotek tylko auto, ale pobawić się manualem...

a wiem, ze z instrukcji tego nie wyczytam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam prośbę, mógłby mi ktoś zarzucić jakiś poradnik, czy coś w tym stylu, abym nie posiadając ŻADNEJ wiedzy na temat fotografii mógł wykorzystać chociaż w części możliwości Canona A570IS? Za kilka dni będę go miał, i wypadałoby nie pstrykać fotek tylko auto, ale pobawić się manualem...

a wiem, ze z instrukcji tego nie wyczytam

Właśnie warto zacząć od instrukcji, a potem jakiś poradnik. Wg mnie ten tutaj jest bardzo dobry, ale jeżeli chcesz inne, to proszę: http://www.google.com/search?ie=UTF-8&...dnik+fotografii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Autora poradnika:

 

Masz u mnie duże piwo :exclam: I mówie to całkiem poważnie :) Czegoś takiego szukałem i choć znalazłem, nie było na pierwszy rzut oka tak łatwo zrozumiałe jak tutaj - mimo tego zapewne parę pytań się znajdzie ;)

 

 

Pozdrawiam

poznaniak77

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, w fotografii się używa paru skrótów językowych, głównie pochodzących z j. angielskiego. Może by tak dołączyć jakąś listę do poradnika, aby już każdy wiedział co to takiego te dziwne DOF itd?

 

Na razie zebrałem taką listę:

AF - AutoFocus - chyba oczywiste :P

IS - Image Stabilisation - stabilizacja obrazu, inne nazwy to np. VR

CA - Chromatic aberration - aberracja chromatyczna

OOF - Out Of Focus - zdjęcie jest nieostre

OOPF - Ouf Of Perfect Focus - zdjęcie nie jest idealnie ostre

USM - UltraSonic Motor - rodzaj silnika AF, inne nazwy to np. HSM

DOF - Depth Of Field - głębia ostrości

GO - polska wersja powyższego - Głębia Ostrości

EV - Exposure Value - wartość ekspozycji

NR - Noise Reduction - redukcja szumów

IQ - Image Quality - jakość obrazu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tych czesciej spotykanych skrotow dorzucilbym jeszcze:

 

WB - White Balance - balans bieli

IR - Infrared - podczerwień

PF - Purple Fringing (tak, tak - wiem, zawiera sie w CA)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O właśnie...można wspólnie stworzyć taką listę i dorzucić do poradnika...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny poradnik! :D

Gratuluję i baardzo dziękuję.

:beer:

 

Sporo moich wątpliwości wyjaśnił... i jest o tyle lepszy od tych, które wcześniej czytałem, że jest pisany "na chłopski rozum" --> i z przykładami.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poradnik dobry. Zawiera ilustracje i wiele praktycznych porad. Został napisany w świetnym języku, dzięki któremu najbardziej początkujący fotoamator zrozumie istotę prawdziwej fotografii.

Edytowane przez scooby91

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem go już jakiś czas temu, lecz dopiero wczoraj wystawiłem komentarz :P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Oznaczenie jasności obiektywu nie oznacza powierzchni soczewek tylko stosunku światła, który pada na materiał światłoczuły:

 

Jasność obiektywu to miara ilości światła przepuszczanego przez obiektyw do wnętrza aparatu. Jej wielkość obliczana jest jako kwadrat stosunku średnicy otworu obiektywu do jego ogniskowej, jest więc kwadratem wielkości otworu względnego obiektywu.

 

Miarą jasności obiektywu jest liczba przysłony obiektywu.

 

Tak mi się rzuciło to w oczy czytając poradnik, potem dyskusję... Światłosiła to po prostu stosunek apertury (średnicy) obiektywu do jego ogniskowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może by tak poszerzyć wątek o pomiarze światła i wytłumaczyć, który tryb pomiaru dobrać do danej scenerii ilustrując to zdjęciami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Może by tak poszerzyć wątek o pomiarze światła i wytłumaczyć, który tryb pomiaru dobrać do danej scenerii ilustrując to zdjęciami.

W tygodniu bede sie staral opanowac system stref (? - po angielsku Zone System), jak to zrobie bede mogl cos skrobnac. Albo niech zajmie sie tym ktos z doswiadczeniem :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W tygodniu bede sie staral opanowac system stref (? - po angielsku Zone System), jak to zrobie bede mogl cos skrobnac. Albo niech zajmie sie tym ktos z doswiadczeniem :P

 

Ten Ansela Adamsa? Kiedyś się tego uczyłem i coś tam pamiętam. Może się uda wspólnymi siłami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, Ansela Adamsa, zaczynam nauke focenia na podstawie jego podrecznikow, bywa ciezko, bo sa po angielsku, ale jak trzy razy przeczytam i jeszcze popytam sie wuja-fotografa, idzie to zrozumiec ;P Jak odbiore komputer z naprawy to sie bedzie mozna porozumiec jakos przez gadu-dziadu. Dzisiaj ide potestowac sobie swiatlomierz punktowy i wlasnie system strefowy na starym srednim formacie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ps. Jeśli trzeba, mogę trochę popaplać o punktowym mierzeniu światła i o tych nieszczęsnych strefach, które chyba już opanowałem ;)

 

łops, dubel :mad2:

Edytowane przez _igi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...