Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

RYSIU

Sieć - Coś takiego będzie działać?

Rekomendowane odpowiedzi

To nie przejdzie - twój AP musiałby "robić" za dwa interfejsy z dwóch różnych podsieci (prywatnej i routowalnej). Żeby mieć publiczne IP musisz mieć routowalną podsieć na APku. Jeżeli interfejs APka to ethernet, to być może tą podsieć będziesz mógł wpiąć bezpośrednio do switcha (w zależności od tego jak po swojej stronie zestawi łącze isp). Do tego samego switcha dodajesz jakiś router który będzie robił translacje adresów dla podsieci wewnętrznej a za nim drugi switch. Drugi wariant, to APek i oba switche wpięte do routera. Ale wtedy musisz dostać minimum podsieć /21 lub większą. Przy czym na /21 zabraknie adresów i będziesz musiał zestawić most na dwóch ethernetach lub ew. proxy arp. Wszystkie pseudo-"routery" które wymieniłeś raczej tych rzeczy nie wspierają.

Przecież wyszedłem z założenia, że jakiekolwiek router jest mi nie potrzebny... Przecież będę miał przypisane przez dostawcę zew. i wewnętrzne [te do sieci dostawcy] IP...

 

Wariant z starym pc i slackiem/bsd jest wtedy, moim zdaniem, najlepszy. Masz za darmo tabelki, shapera, serwer poczty/www czy dnsa, gdybyś miał ochotę. Przy okazji czegoś się nauczysz :) Dobrze skonfigurowany będzie podobnie niezawodny co te tzw. "routery", aczkolwiek trochę głośniejszy.

Szczególnie dużą niezawodność będę miał jak na chwilkę zniknie prąd... Co do poczty/www/dns to już to mam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te ruterki w sklepie to nie sa tak naprawde rutery. W prawdziwym ruterze kazdy interfejs to osobna podsiec, a pokazcie mi takie cos w pudelku zapalek ze sklepu za rogiem? Te pseudo-rutery moga obsluzyc tylko jedna podsiec prywatna i tyle. Reszta to a'la switch lub firewall (sa wtyczki, ale do tej samej podsieci). W prawdziwym ruterze ile wtyczek (wlasciwie: interfejsow) tyle podsieci. Patrz na Twoj schemat z glownego watku wychodzi, ze nie bardzo bedzie to dzialac. Jedynie co, to mozesz sobie wybrac siec prywatna. Z kolei jesli masz publiczne IP do kazdego z kompow, to ruter nie jest Ci potrzebny. A nie mozesz zrobic tak?:

 

provider

|

|

switch ----- publiczne IP (kazdy komp ma wlasny)

|

|

ruter ----- i tu siec prywatna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A nie mozesz zrobic tak?:

 

provider

|

|

switch ----- publiczne IP (kazdy komp ma wlasny)

|

|

ruter ----- i tu siec prywatna?

Niby mogę ale ile wydam na taki najzwyklejszy router?

 

Ja widzę chyba cały czas nikt mnie nie rozumie :E Te wew. IP będą udostępnione przez dostawcę [adresy z jego sieci]. W takim przypadku chyba nie potrzebuję routera...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jak to jest? Provider to taki prawdziwy, czy kolega z bloku ktory tez robi prywatne podsieci zeby dorobic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Te wew. IP będą udostępnione przez dostawcę [adresy z jego sieci]. W takim przypadku chyba nie potrzebuję routera...

 

A w ogóle jest taka możliwość???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Niby mogę ale ile wydam na taki najzwyklejszy router?

 

4-portowe TP-Linki chodzą na allegro po ok 50 zł.

 

Ja widzę chyba cały czas nikt mnie nie rozumie :E Te wew. IP będą udostępnione przez dostawcę [adresy z jego sieci]. W takim przypadku chyba nie potrzebuję routera...

 

A w ogóle jest taka możliwość???

 

No właśnie ja też nie bardzo jestem w stanie to sobie wyobrazić. Chyba RYSIU powinien dokładniej wyjaśnić jak to ma wyglądać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja widzę chyba cały czas nikt mnie nie rozumie :E Te wew. IP będą udostępnione przez dostawcę [adresy z jego sieci]. W takim przypadku chyba nie potrzebuję routera...

 

To musisz mieć 2 APki albo APek z dwoma interfejsami wan. Albo zrobić jakiś miszmasz, typu ip tunel. Tego ostatniego na pewne żaden z tych jak to mówisz "routerow" nie wspiera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No to jak to jest? Provider to taki prawdziwy, czy kolega z bloku ktory tez robi prywatne podsieci zeby dorobic?

Prawdziwy :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Planet to zła firma?

 

Tylko po co mi w tej topologii router? On tylko zwiększy koszty - zapewne więcej będzie kosztował od switcha :kwasny:

 

A po to że komputery które nie mają własnych IP zewnętrznych muszą stać za NATem czyli routerem. Topologia którą przedstawiłem sprawdzi się tylko nie zepsuj tego AccesPoint'em za 50 zł :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A po to że komputery które nie mają własnych IP zewnętrznych muszą stać za NATem czyli routerem.

Przecież będą miały wew. IP w sieci dostawcy... sprawę chyba rozwiąże router po stronie providera...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim przypadku wystarczy AP + 2 switche (z tym że na tyle komputerów radziłbym jakiś markowy i dobry AP) W zasadzie cały sprzęt jest Ci potrzebny tylko żeby odebrać i przekazać sygnał od ISP na inne kompy. AirLive w trybie bridge powinien sprostać zadaniu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...