Skocz do zawartości
Quattro

Motoryzacyjna Blabla

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, marko125-91 napisał:

A audi zapowiedziało, że w 2026 nie będzie miało żadnego silnika spalinowego ani hybrydy w ofercie. 

Nie wiem jak w innych państwach ale Polska ni cholery nie jest przygotowana na takie rewolucje - totalny brak sieci ładowarek, nie mówiąc o infrastrukturze potrzebnej do ich zasilenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tak patrzę, to przez ostatnie 2 lata u mnie w okolicy przybyło multum hybryd i elektryków. Jak postawili kilka miesięcy pod blokiem 2 ładowarki na 4 auta, tak będą to za chwilę rozbudowywać. Nawet przy ostatniej dyskusji na temat leasingu prywatnego sprawdziłem oferty i salony robią tak, że na hybrydę czy elektryka jest dopłata od państwa. Więc oni biorą tę dopłatę jako Twój wkład własny, co znacząco obniża ratę za samochód. Ubezpieczenie auta też sporo taniej wychodzi jak bierzesz coś na prąd.

Edytowane przez marko125-91

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A infrastruktura do ładowania na trasie? I bardziej chodzi mi o jakieś drogi krajowe/powiatowe niż autostrady

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś nie lata tras, tylko do pracy, na zakupy i z powrotem, to jest to super rozwiązanie. Do takiej codziennej jazdy w małym mieście to te 200km zasięgu by starczyło na cały tydzień. Moja teściowa robi 10kkm rocznie, albo nawet nie, więc dla niej taki zasięg nie stanowi problemu :) I tak by ładowała raz na tydzień, heh.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, marko125-91 napisał:

Jak tak patrzę, to przez ostatnie 2 lata u mnie w okolicy przybyło multum hybryd i elektryków. Jak postawili kilka miesięcy pod blokiem 2 ładowarki na 4 auta, tak będą to za chwilę rozbudowywać. Nawet przy ostatniej dyskusji na temat leasingu prywatnego sprawdziłem oferty i salony robią tak, że na hybrydę czy elektryka jest dopłata od państwa. Więc oni biorą tę dopłatę jako Twój wkład własny, co znacząco obniża ratę za samochód. Ubezpieczenie auta też sporo taniej wychodzi jak bierzesz coś na prąd.

no fajnie, ale czy ty nie mieszkasz w Niemczech aby czasem? Przejedź się do mojego rodzinnego miasta powiatowego, 70k mieszkańców - najbliższa ładowarka w Łodzi jest, ponad 55km :E pół miasta zasrane blokami, bez garaży, spora część ludzi parkuje na trawnikach, bo PRLowiskie osiedle nie jest przystosowane nawet na połowę aktualnie posiadanych aut, a Ty z elektryfikacją wyjeżdżasz :E Likwidacja oferty aut spalinowych sprawi, że ludzie będą wozili się niebezpiecznymi, starymi szrotami z chorą emisją. Tyle i aż tyle.

  

3 godziny temu, jarux napisał:

Nie wiem jak w innych państwach ale Polska ni cholery nie jest przygotowana na takie rewolucje - totalny brak sieci ładowarek, nie mówiąc o infrastrukturze potrzebnej do ich zasilenia.

+1

Edytowane przez huudy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogólnie blokowiska u Nas nie są przygotowane na hybrydy... brak ładowarek, brak możliwości wpięcia się nawet w głupie 1 fazowe gniazdko - bo sąsiedzi odpinają i straszą !

 

Ostatnio pytałem u siebie na parkingu pod chmurką, gdzie trzymam obecne auta i mam możliwość podpięcia pod gniazdko to zrobiło się hur dur, że mam zamiar kraść prąd - z którego w sumie chciałbym się rozliczyć...  

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bodajże we Francji PSA wprowadziło taki system, że jak kupujesz elektryka, to raz w roku, jak np. zostawiasz go na serwis/przegląd - dostajesz spalinówkę na 2 tygodnie. Całkiem rozsądne rozwiązanie jeśli na co dzień jeździsz do pracy/na zakupy, nawet wyjeżdżasz gdzieś niedaleko na weekend, a raz w roku na dłuższe wakacje (czyli IMO zdecydowana większość użytkowników).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, huudy napisał:

no fajnie, ale czy ty nie mieszkasz w Niemczech aby czasem?

od czegos trzeba zaczac. 

PlugShare - EV Charging Station Map - Find a place to charge your car!

wiec nie ma tragedi. no chyba, ze faktycznie ktos chce hybryda pokonywac trase tylko na napedzie ekektrycznym, no to nawet w niemczech bedzie mial problem, aby znalezc punkt co 30-40km. hybryda nie do tego zostala stworzona, aby pokonywac dlugie trasy jako EV. od tego sa EV z zasiegiem 300-400km i tutaj bez problemu mozna zaplanowac dluuuuga trase, tak aby spedzic <1h na doladowanie na kolejne 300km.

unia chce mocno przycisnac emisje. sugeruje sie, ze juz po 2035 tylko auta zeroemisyjne beda mogly byc sprzedawane na terenie EU.

Brussels drafts death sentence for the internal combustion engine car – POLITICO

tak wiec nawet hybrydy tutaj wypadna. japonczykom juz sie goraca zrobilo, jak skandynawia te date okreslila u siebie na 2025. sciagac z indii spalinowce? unia juz zadba o odpowiednie clo/akcyze ;) 

imho tutaj nie ma pytania, czy spalinowce sie skoncza, tylko kiedy. i oby jak najszybciej...

Edytowane przez mALEK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Trepcia napisał:

Sredni wiek samochodu osobowego w Polsce to 13 lat. Ile z tych aut jest rzetelnie serwisowanych tak jak to tutaj chlopaki na forum opisuja? 
 

@marko125-91

zarzuc linkiem to stwierdzenia, ze nie bedzie miec w ofercie? Z rzeczy, ktore wyczytalem, napisane jest ze po 2026r nie powstanie zaden nowy model z silnikiem spalinowym ani tez hybryda co nie oznacza, ze dotychczas produkowane przestana byc sprzedawane. Nie, beda dalej sprzedawane oraz modernizowane ale nie powstanie juz zaden nowy silnik spalinowy. Audi nie idzie w Euro 7. I generalnie tyczy sie to Europy bo np w Indiach dalej beda oferowane spalinowki :E

Ja to słyszałem w radiu. I było wyraźnie zaznaczone, że nie będzie modeli w ofercie. Ja to rozumiem tak, że to co będzie na placu, to ok - do sprzedania, ale jak będziesz chciał sobie zamówić, to nie będzie możliwości. Co do dalszego rozwoju silników spalinowych, to przecież to już dawno nastąpiło, ludzie potracili prace albo muszą się przeszkolić na silniki elektryczne. Sam znam inżynierów, którym zamknęli działy.  Owszem, ciągle przerabiają obecne konstrukcje pod nowe wytyczne, ale to jest odgrzewanie kotleta. I chyba trzeba być świadomym, że obecne silniki już są udoskonaleniami poprzednich, ale to jest dobre na 2-3 lata, a nie 6-8. W końcu stwierdzasz, że dalej się nie da albo się nie opłaca.

Najsensowniej byłoby popatrzeć, ile siana wkładają obecnie producenci w linie montażowe dla elektryków. Żeby to się opłacało, to nie może być to na zasadzie "a coś tam sprzedamy, 15-20% będzie ok". 

Edytowane przez marko125-91

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, elkocuro napisał:

ogólnie blokowiska u Nas nie są przygotowane na hybrydy... brak ładowarek, brak możliwości wpięcia się nawet w głupie 1 fazowe gniazdko - bo sąsiedzi odpinają i straszą !

 

Ostatnio pytałem u siebie na parkingu pod chmurką, gdzie trzymam obecne auta i mam możliwość podpięcia pod gniazdko to zrobiło się hur dur, że mam zamiar kraść prąd - z którego w sumie chciałbym się rozliczyć...  

Ja się dziwię, że deweloperzy nie biorą tego pod uwagę. Kupujesz nowe mieszkanie, często wysoki standard, a tam miejsce parkingowe na co najwyżej Twingo, gdzie teraz prym wiodą suvy j crossovery, a o prądzie zapomnij. Trzeba byłoby całe przyłącze wymieniać.

No ale i tak się sprzeda, więc po co się starać?  Na zasadzie "na mieszkanie mam 10 chętnych, więc decyduje się Pan czy nie?" ?

Edytowane przez marko125-91

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamawiałem na allegro wycieraczki boscha, a przysłali mi też boscha, ale 0280750085 :E 70 vs 400+ PLN. Zadzwonię w poniedziałek podziękować za prezent i poinformować, że niestety nie mogę go przyjąć :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, marko125-91 napisał:

Ja się dziwię, że deweloperzy nie biorą tego pod uwagę. Kupujesz nowe mieszkanie, często wysoki standard, a tam miejsce parkingowe na co najwyżej Twingo, gdzie teraz prym wiodą suvy j crossovery, a o prądzie zapomnij. Trzeba byłoby całe przyłącze wymieniać

maja wejsc przepisy, ze kazda wieksza inwestycja, ma miec juz w standardzie punkty ladowania. w niemczech zas ma dotyczyc to tez instalacji PV :) i nie tylko na nowo budowanych, ale tez kazdego remontowanego dachu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, mALEK napisał:

od czegos trzeba zaczac. 

PlugShare - EV Charging Station Map - Find a place to charge your car!

wiec nie ma tragedi.

już pierwsze zdanie i walisz kocopoły - postaw się w sytuacji moich rodziców. Miasto powiatowe, mieszkanie w bloku, brak wyznaczonych miejsc parkingowych a co dopiero miejsca na ładowarkę - a najbliższe punkty ładowania albo na ZAMKNIĘTYM ośrodku wypoczynkowym albo na trasie kilkanaście kilometrów za miastem:

zrzutekranu2021-06-1951jts.png

Ja nie mówię o żadnych trasach, tylko życiu codziennym. Przez najbliższe NAŚCIE lat nie ma co się spodziewać żadnych większych zmian, bo struktura mieszkaniowa się nie zmieni. Co z tego, że na BP 1,5km od mieszkania będzie ładowarka, skoro nikt nie będzie tam zostawiał auta na godziny...

Elektryfikacja/hybrydy są dla młodych, dynamicznych co albo mieszkają na nowej deweloperce (i to też przystosowanej bo np w Łodzi mało która ma taką szansę) albo dla ludzi co mieszkają w domu z garażem. Tyle w temacie. Wraz z odejściem aut spalinowych, wiele, wiele osób dosięgnie ubóstwo, bo stracą często jedyną możliwość dojazdów do pracy. Auta elektryczne są za drogie i nie zapowiada się, żeby coś się zmieniło w tej kwestii.

Edytowane przez huudy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, huudy napisał:

już pierwsze zdanie i walisz kocopoły - postaw się w sytuacji moich rodziców. Miasto Tomaszów Maz, mieszkanie w bloku, brak wyznaczonych miejsc parkingowych a co dopiero miejsca na ładowarkę - a najbliższe punkty ładowania albo na ZAMKNIĘTYM ośrodku wypoczynkowym albo na trasie kilkanaście kilometrów za miastem:

ale czy ktos kaze ci isc i kupowac EV jutro? masz na to min 14 lat ;) zakup kazdego auta powinien byc przemyslany. nie kupujesz EV jak nie masz go gdzie ladowac. logiczne. wiec narzekanie, ze elektryfikacja  jest "be", bo nie mam gdzie DZISIAJ ladowc, jest z lekka z czapy wziete. wejda przepisy, to i kasa w UE sie znajdzie, aby porobic punkty ladowania tam gdzie bedzie taka potrzeba, wiec nie widze problem, aby przez te nascie lat osiagnac cel.

ciekawe, ze ludzie nie maja problemu z kupowaniem kolejnego samochodu, jak nie maja gdzie zaparkowac nawet tego pierwszego :D

Cytat

Elektryfikacja/hybrydy są dla młodych, dynamicznych co albo mieszkają na nowej deweloperce (i to też przystosowanej bo w Łodzi mało która ma taką szansę) albo dla ludzi co mieszkają w domu z garażem. Tyle w temacie.

bzdura. tak samo mozna pisac o PV, ale jakos nie ma problemu, aby sie dogadac i polozyc PV na dachu starego PGRowskiego bloku, zamontowac pomy ciepla i wywalic stara kotlownie. wlasnie takie ograniczone myslenie za przeproszeniem, powoduje, ze jestesmy tam gdzie jestesmy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, mALEK napisał:

ale czy ktos kaze ci isc i kupowac EV jutro? masz na to min 14 lat

i w takim Niewiadowie, Ujeździe czy Czerniewicach na pewno będę te stacje za te 14 lat :) w tej bajce był smoki? Zwróć uwagę kiedyś, jak pojedziesz na jakąś mniejszą, biedniejszą wioskę. Myślisz, że nawet za tą dekadę kogoś będzie tam stać na hybrydę? :E

18 minut temu, mALEK napisał:

, ale jakos nie ma problemu, aby sie dogadac i polozyc PV na dachu starego PGRowskiego bloku, zamontowac pomy ciepla i wywalic stara kotlownie. wlasnie takie ograniczone myslenie za przeproszeniem, powoduje, ze jestesmy tam gdzie jestesmy. 

powodzenia w blokach WAMowskich czy TBSowych. Życia nie znasz, realiów nie znasz. Zresztą daleko by szukać - mieszkam w świeżej deweloperce (5 lat), administracja wyraziła zgodę na umieszczenie przyłączy w garażach, a wspólnota powiedziała nie i uj :E  i czekaj tatka latka, aż ludzie zmądrzeją, a tymczasem ładuj sobie w Galerii 2 km dalej :E 

Edytowane przez huudy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie. Po Francji i Portugali pora na najlepszy mecz kończący drugą kolejkę :E 

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Trepcia napisał:

Zluzujcie majty. Dla przykladu BMW i Mazda nie planuja zrezygnowa z rozwijania silnikow spalinowych. Ba, Mazda nawet pracuje nad nowym silnikiem 6 cylindrowym! :E kurla, w czasach eko pizdziolkow o pojemnosci kartona mleka i z 3 turbinami wolnossacy 6 cylindrowiec brzmi jak abstrakcja.

No. Tyle tylko, że UE może zachować się jak w stosunku do innych producentów i da bana na handel tym na terenie UE. Więc najbliżej gdzie sobie kupisz, to w Kaliningradzie.

BMW na razie przenosi produkcję silników spalinowych na inne fabryki. Te główne będą robić elektryki. Widocznie zostawiają sobie plan awaryjny i będą obserwować rynek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, resistance napisał:

Spokojnie. Po Francji i Portugali pora na najlepszy mecz kończący drugą kolejkę :E 

O przepraszam. Akcją meczu zostało wykonanie karnego :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, DannyKay napisał:

Do takiej codziennej jazdy w małym mieście to te 200km zasięgu by starczyło na cały tydzień.

Niektórzy robią nieco więcej niż 200km tygodniowo, ja dzisiaj tylko zrobiłem jakieś 120-150km po Warszawie i okolicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko jestem ciekawy jaki rozwiązanie proponują dla obecnej sytuacji zwolennicy aut spalinowych i tego, że każdy musi się takim autem na co dzień przemieszczać. Bo ja nie widzę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@resistance nikt nic nie proponuje, bo nie ma tutaj innego wyjścia jak bardzo, ale to bardzo powolna elektryfikacja samochodów i stopniowe przejście. Siłowe przymuszenie będzie tylko produkowało patologie.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Trepcia napisał:

Raczej jestes w bledzie.

Możliwe. Z tym, że raz stanowisko zmieni im się jeszcze z 15 razy, a dwa produkować, a sprzedawać, to są dwie różne kwestie. Śmiało mogą zakończyć produkcję wcześniej jak im się komponenty skończą, a sprzedawać kolejne 5 lat. Tak samo możesz pytać po dealerach o poprzednią generację, czy stoi jakaś sztuka gdzieś na placu i jak nie było jeszcze zarejestrowane, to nagle się okaże, że masz auto z rocznika 2021, gdzie produkcję zakończyli 5 lat temu. Ale to trzeba pytać w salonach poza Polską, bo chyba Polska jako jedyna albo nieliczny kraj wpisuje datę produkcji, a nie pierwszej rejestracji :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, huudy napisał:

@resistance nikt nic nie proponuje, bo nie ma tutaj innego wyjścia jak bardzo, ale to bardzo powolna elektryfikacja samochodów i stopniowe przejście. Siłowe przymuszenie będzie tylko produkowało patologie.

Nie żebym chciał obrazić Ciebie, twoich rodziców czy samego siebie, ale naprawdę myślisz, że warunki rynkowi i trendy zmian dyktują ludzie z miast powiatowych w Polsce?

Edytowane przez resistance

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Albo jak nie zdążysz skończyć w miesiąc a gry UBI krótkie nie sią. Ja sam kilka razy wykupowałem game pasa aby coś przejść. Przeważenie jak widziałem, że będzie kilka dni wolnego. Z drugiej strony denerwuję mnie w abonamentach przeświadczenie, że jak wykupiłem to musze grać w tą konkretną grę z abo bo jak nie skończę to przecież kasa przepada (trzeba wykupić kolejny miesiąc) a czasami w grach mam tak, że robię przerwę i wracam po ograniu innej.
    • Właśnie dlatego jest tak szczuta bo nie chcą opowiadać się za żadną ze stron bo to gwóźdź do trumny każdej partii. Krytyka konfy - ok, raz jest lekko stronnicza w jedną stronę, raz w drugą. taka ich taktyka. Ale sporo tu też teorii spiskowych gdzie partia jest jednocześnie koalicjantem pisu i pupilkiem putina. Dowodów oczywiście brak. Kiedyś taka partia mogła by być nazwana patriotyczną, później nacjonalistyczną, teraz jest się albo ruską onucą. Jednocześnie uderza brak jakichkolwiek hamulców w obronie wszystkiego co robi rząd. Lewica też przez tych ludzi nietykalna bo jest w koalicji. To mój główny zarzut. Dla mnie konfa mogła by nie istnieć. Chcę tylko jakiegoś głosu rozsądku w niektórych sprawach W Polsce to niemożliwe. Wybory co 3 miesiące aż by zrobili rozbiór Polski. Taki system może funkcjonować w Szwajcarii ale nie u nas. Inna mentalność.
    • Od dawna korzystam z tego fixa(znalezione gdzieś w czeluściach internetu) i rzeczywiście praktycznie nie ma migotania.
    • No to pochwal się wynikami. Jakie odczucia ? UV procesora i karty robiłeś ? Według testów, 14600k jest wydajniejszy od 12700k, nawet od 12900k https://www.purepc.pl/test-procesora-intel-core-i5-14600k-niewiele-wydajniejszy-od-intel-core-i5-13600k-jak-dziala-z-pamiecia-ram-ddr5-8000-mhz?page=0,20
    • Obydwie drogi o kant dupy :E Ten co bierze abo będzie czekał na patche jak ten co kupił za 300zl. Tyle ze po miesiącu jak się abo skończy a gra dalej będzie niepołatana to już zapłacisz 180zl
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...