Skocz do zawartości
Quattro

Motoryzacyjna Blabla

Rekomendowane odpowiedzi

Możliwe, że klocki hamulcowe z tyłu w passacie zeżarło w ~~25k km do blachy od normalnego zużycia? Żona mi powiedziała, że coś szura z tyłu. Zaglądam w koło, a tam już w tarczy wyrzeźbione :/ Komplet wymieniony w zeszłym roku we wrześniu. Klocki brembo, tarcze textar... Dla porównania przednie wymieniałem z rok wcześniej i jeszcze pół klocka jest, jak nie więcej. Tarcze obecnie są textar 92140803, klocki brembo P85109.

W dniu 20.09.2022 o 06:19, Gang napisał:

 

Na ziemi bym to zrobił sam / z braćmi.

Tylko trzeba znaleźć kogoś kto fv wystawi,

uwielbiam takie kombinatorstwo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, DannyKay napisał:

uwielbiam takie kombinatorstwo :)

Też mi nowość :E choć jest też opcja, że samemu zrobi się lepiej :D

Edytowane przez marko125-91

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brat 3 lata zakładał panele fv
Wszyscy 3 są elektrykami, ojciec i jego brat bliźniak też.
Wiem jakie marze i jaka zmowa cenowa jest na tym. W 80 procentach tych firm robią to paprochy ;)

Na pewno miałbym to zrobione lepiej i zabezpieczone lepiej.

Danny jak bagażnik nie jest zawalony czały czas i mocno dociążony to myślę, że to przynajmniej dziwne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To niech otworzą działalność i fv wystawią. Zmowa cenowa :E Biznes to biznes, po to go prowadzisz, żeby robić na nim pieniądz. Nie, nie handluje i nie montuję foto. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, DannyKay napisał:

Zaglądam w koło, a tam już w tarczy wyrzeźbione

 

Na obu kołach czy jedno? Bo jeśli to drugie to przyczynę samemu można samem ustalić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, DannyKay napisał:

To niech otworzą działalność i fv wystawią. Zmowa cenowa :E Biznes to biznes, po to go prowadzisz, żeby robić na nim pieniądz. Nie, nie handluje i nie montuję foto. 

Wszędzie łoją kasę i zmowa cenowa. A jak zaproponujesz "to też załóż firmę", to od razu miliard wymówek :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mają ale w de.

Sprawdźcie cenę falownika czy paneli na Allegro, nie trzeba nigdzie szukać, ani mieć wejść.

Zaraz lycone dostanie oferty i jakimś cudem nie będą się za wiele od siebie różnić zobaczycie ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zamów i zamontuj. W czym problem? Ciekawe co zrobisz, gdy firma krzak handlująca na marży 3% zawinie się, a przyjdzie na przykład coś zareklamować :E Wielokrotnie przerabiałem typów, którzy zamawiali sobie sprzęt bezpośrednio od pana chińczyka, a potem próbowali to reklamować u mnie :E 

 

Allegro to patologia i każdy, kto czymkolwiek handluje Ci to powie.

Edytowane przez DannyKay

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalej mam za małe rachunki, żeby się to zwróciło sensownie.

Firma która montuje nie może się zwinąć? Pewnie prędzej niż sprzedawca z historią choćby na allegro. 

Jak kupisz na allegro jest jeszcze allegro protect :) Czy jak to się tam nazywa. 

Ja sobie jak kalkulowałem to patrzyłem na falownik Huaweia np., nie segregowałem po cenie. Przewody też pewnie bym dał lepsze niż firmy które mają je "w cenie".

Dalej uważam, że bez sensownej dopłaty na ten moment nie ma co w to wchodzić, bo czas zwrotu z inwestycji jest za długi, tym bardziej jeżeli nie mam na to wolnych środków.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w końcu psioczysz na zmowę cenową czy co? 

Sam mam  serwis auta w grudniu i warsztaty na częściach dopisują sobie 50% ceny.

Edytowane przez marko125-91

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Gang napisał:

Mają ale w de.

Sprawdźcie cenę falownika czy paneli na Allegro, nie trzeba nigdzie szukać, ani mieć wejść.

Zaraz lycone dostanie oferty i jakimś cudem nie będą się za wiele od siebie różnić zobaczycie ;)

 

Tu jest inny problem. Aby skorzystać z dofinansowania musisz wybrać wykonawcę, który jest na liście i bierze w tym udział. Oferty mam dwie. Czekam jeszcze na kilka. Za 6,2 KW bez optymalizatorów wychodzi 28k zł, Solaredge z optymalizatorami wychodzi za 30 - 35k zł. Póki co skłaniam się na Solaredge za 30k zł do tego na dwóch obwodach, gdzie w tej wycenie 35k zł jest dopłata 2k zł za rozstawienie paneli na dwóch częściach dachu (niestety układ dachu to wschód, zachód). Czekam jeszcze na pozostałe oferty, ale coś czuję, że ciężko będzie przebić tą jedną. Z prostego względu. W tej najtańszej odebrał telefon, przyjechał na oględziny i wysłał wycenę sam właściciel. W innych firmach telefon wyglądał wszędzie podobnie, w stylu "dzień dobry, jasne, jest Pan zainteresowany blabla, więc przekazuje telefon do naszego handlowca i będzie się kontaktować", potem dzwoni handlowiec i umawiał się na wycenę, a sam kosztorys często jeszcze ktoś inny wysyła :E Cały ten sztab ludzi trzeba utrzymać, więc cena musi być wyższa...

Ktoś coś więcej o Solaredge z optymalizatorami? W teorii wydaje się super. 

Co do rachunków to jak spełni się czarny scenariusz i prąd powyżej 2000 kWh będzie kosztował 1,4-1,7 zł to samo utrzymanie rachunków w taryfie do 2000 kWh pozwoli mi na zwrot inwestycji w 4-5 lat maksymalnie. Używam około 5000 kWh rocznie. 

 

Myślę jeszcze nad taką opcją, aby wziąć PV za 10 - 15k zł max. Potem dołożyć sobie panele we własnym zakresie... :)

Edytowane przez lycone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50 oczek na częściach.. ładnie, u nas nie ma nawet połowy tego.

Jak ktoś chce niech ma i 2000 procent. Ale chodzi w wolnym rynku o możliwość wyboru. Zawsze możesz wybrać serwis niezależny np.

Na fv był ogromny bum, nadal jest całkiem spory. Gdzie nie zadzwonisz ceny są bardzo podobne.

To tak samo jak z pelletem teraz, Materiałami budowlanymi niedawno czy nagłym brakiem cukru w dużych sieciach. Jak jest ssanie na rynku to ludzie z tego korzystają.

Dalej nie widzę nic złego w robieniu czegoś samemu.

Nie każdy z nas jeździ do ASO, albo nawet do warsztatu, nie kazdy dzwoni po elektryka, żeby wymienił żarówkę.

Nie kumam hejtu na inny sposób założenia fv niż przez firmy stricte od tego.

Ja śledzę ogólnie stawki i ogłoszonia o pracę. Widzieliście ile było ogłoszeń z pracą bez doświadczenia dla monterów fv? Dodajcie sobie do tego że dobry elektryk nie zakłada paneli, bo ma 2 pip pracy, gdzie słońce nie grzeje, deszcz się nie leje i po dachach nie lata. Zakładają to często osoby młode, po 2000 nie raz. Zatrudniałem kilka osób w życiu, okolice 2000 roku to nie są pewne strzały na pracownika. 

Inwestycja jest droga i ma długi okres zwrotu, chciałbym aby było to zrobione porządnie, elektryka w mojej rodzinie stoi na całkiem dobrym poziomie, sam w miarę ogarniam. Kupując materiał sam, można dużo zaoszczędzić. Fv jest potrzebna żeby chociaż raz coś odzyskać od państwa. Do zakładu energetycznego potrzebny jest chyba protokół z badań, ale to żaden problem, bo wujek je robi na codzien i ma wszelkie możliwe kwity.

Nie udawajcie takich świętych, bo nie raz kombinowaliscie żeby było taniej [a wcale nie gorzej]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Gang napisał:

50 oczek na częściach.. ładnie, u nas nie ma nawet połowy tego.

Jak ktoś chce niech ma i 2000 procent. Ale chodzi w wolnym rynku o możliwość wyboru. Zawsze możesz wybrać serwis niezależny np.

Na fv był ogromny bum, nadal jest całkiem spory. Gdzie nie zadzwonisz ceny są bardzo podobne.

To tak samo jak z pelletem teraz, Materiałami budowlanymi niedawno czy nagłym brakiem cukru w dużych sieciach. Jak jest ssanie na rynku to ludzie z tego korzystają.

Dalej nie widzę nic złego w robieniu czegoś samemu.

Nie każdy z nas jeździ do ASO, albo nawet do warsztatu, nie kazdy dzwoni po elektryka, żeby wymienił żarówkę.

Nie kumam hejtu na inny sposób założenia fv niż przez firmy stricte od tego.

Ja śledzę ogólnie stawki i ogłoszonia o pracę. Widzieliście ile było ogłoszeń z pracą bez doświadczenia dla monterów fv? Dodajcie sobie do tego że dobry elektryk nie zakłada paneli, bo ma 2 pip pracy, gdzie słońce nie grzeje, deszcz się nie leje i po dachach nie lata. Zakładają to często osoby młode, po 2000 nie raz. Zatrudniałem kilka osób w życiu, okolice 2000 roku to nie są pewne strzały na pracownika. 

Inwestycja jest droga i ma długi okres zwrotu, chciałbym aby było to zrobione porządnie, elektryka w mojej rodzinie stoi na całkiem dobrym poziomie, sam w miarę ogarniam. Kupując materiał sam, można dużo zaoszczędzić. Fv jest potrzebna żeby chociaż raz coś odzyskać od państwa. Do zakładu energetycznego potrzebny jest chyba protokół z badań, ale to żaden problem, bo wujek je robi na codzien i ma wszelkie możliwe kwity.

Nie udawajcie takich świętych, bo nie raz kombinowaliscie żeby było taniej [a wcale nie gorzej]

 

Ja tam myślę podobnie. Zawsze kombinuje tak, żeby wyszło taniej i nie gorzej. Gdyby nie to to dawno bym z torbami poszedł. Naprawy w ASO by mnie zabiły finansowo :E Jak remontowałem mieszkanie to oferty wahały się od 18 do 38 tys zł. Wybrałem najtańszą ofertę. Do dzisiaj z tym gościem współpracuje. 

Edytowane przez lycone
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Gang napisał:

Zawsze możesz wybrać serwis niezależny np.

No to są ceny z serwisów "z błogosławieństwem producenta" i niezależnych. Ceny takie same... Mógłbym jeszcze się rozpytywać po małych warsztatach, ale nawet mi się nie chce. Różnica nie byłaby raczej porażająca. Tutaj przynajmniej mam bezproblemowo i w terminie. No i automatycznie assistance na kolejne 12 miesięcy. 

PS: w Polsce szukałbym oczywiście niezależnego serwisu, bo różnice względem ASO są kosmiczne. Chodziło mi jedynie o przebitkę na częściach, która wydaje się przesadzona. No ale tak jest i trzeba z tym żyć. Ew. lewarek i samemu walczyć.

10 godzin temu, Gang napisał:

Nie udawajcie takich świętych, bo nie raz kombinowaliscie żeby było taniej [a wcale nie gorzej]

Tworzysz szarą strefę i psujesz rynek. Z jednej strony na to narzekasz, z drugiej robisz tak samo.

Ja jak coś robię, to nie szukam potem lewych faktur. Trzeba kwit -> wzywam firmę. Ostatnio zamawiałem elektryka do podłączenia indukcji. Bo potrzebny kwit. Samo podłączenie żadna filozofia.

To tak jak kupować bezpośrednio u chińczyka i narzekać, że lokalny rynek upada, i jednocześnie sie cieszyć ile to się zaoszczędziło.

Co do jakości użytych materiałów czy zastosowanego systemu, zawsze można to uzgodnić przed rozpoczęciem prac. Będzie drożej, ale tak jak chcesz. 

Edytowane przez marko125-91

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakich lewych FV? po prostu FV z mniejszą marżą niż u firm zajmujących się tym na co dzień. o żadnych karuzelach VAT nie ma mowy.

np. w czystym powietrzu ocieplić dom możesz sam i przedstawić same FV za zakup materiałów, ale instalacje muszą być robione przez firmy.
A w miejscach gdzie są dotacje od gmin to często jest lista do wyboru, albo nawet jeden konkretny wykonawca.

przykład mojej Mamy, ma instalacje 3,5. Koszt: 35 000!!! organizowane przez gminę, 90% płaci gmina, a 10% user.  Przecież to śmierdzi na kilometr. wiadomo, że tam każdy działkę dostał po drodze. I w ramach świętych zasad, miała nie skorzystać? Albo nie brać 500+ bo się nie zgadza człowiek z rozbudowanym socjalem? Ludzie którzy pracują są rypani na każdym kroku, nie ma sensu nadstawiać się specjalnie.

Lycone ma brać firmę z poza listy i nie brać dofinansowania? daje sobię rękę uciąć, że ta lista to nie jest top10 (100) najlepszych instalatorów w kraju, wyłonionych na podstawie super profesjonalnych testów lub audytów.


@Trepcia w sobotę obejrzany, prawie od razu ;)   bardzo lubię ten kanał, ale takie techniczne odcinki uwielbiam. nim więcej schematów, mechanizmów działania, tłumaczenia co daje to, a co daje tamto, baaaardzo mi odpowiada!

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, DannyKay napisał:

Możliwe, że klocki hamulcowe z tyłu w passacie zeżarło w ~~25k km do blachy od normalnego zużycia? Żona mi powiedziała, że coś szura z tyłu. Zaglądam w koło, a tam już w tarczy wyrzeźbione :/ Komplet wymieniony w zeszłym roku we wrześniu.

Możliwe, zależy od kierowcy :)obie strony równo wytarte? u mnie były rant i starte klocki po 12k, ale zacisk się zaciął.

 

https://biznesalert.pl/kutno-niskoemisyjne-autobusy-ceny-pradu-wysokie-ceny/

czas odkurzyć Ikarusałki :E

Edytowane przez huudy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i trasa rdm-zakopiec-rdm zrobiona :D 700km i spalanie 4,9l/100km w pługu wyszło, a po 900km filtr jeszcze się nie wypalał... brakuje 0,4g/l 8:E

 

btw. założyłem zimowe opony już, bo bałem się przymrozków, a tu ani razu nie zeszło poniżej 10 stopni :D

Edytowane przez elkocuro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Gang napisał:

 

O jakiej mniejszej marży Ty piszesz? W pierwszym poście napisałeś, że zrobisz sam i FV Ci ktoś wystawi po to, żeby wyciągnąć dofinansowanie :) Tak można to zrozumieć. Kombinować można, a nawet trzeba, ale ku%$a bez przesady.

 

Na te marże już też nie stękaj. Jak idziesz do pracy, to chcesz zarabiać jak najwięcej, nie? I tak to działa wśród przedsiębiorców. Też chcą zarobić. A teraz wszystko drożeje. Czynsze, zusy, prądy, spedycja...

Edytowane przez DannyKay

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, DannyKay napisał:

O jakiej mniejszej marży Ty piszesz? W pierwszym poście napisałeś, że zrobisz sam i FV Ci ktoś wystawi po to, żeby wyciągnąć dofinansowanie :) Tak można to zrozumieć. Kombinować można, a nawet trzeba, ale ku%$a bez przesady.

 

Na te marże już też nie stękaj. Jak idziesz do pracy, to chcesz zarabiać jak najwięcej, nie? I tak to działa wśród przedsiębiorców. Też chcą zarobić. A teraz wszystko drożeje. Czynsze, zusy, prądy, spedycja...

Z tą FV to bardziej o mnie chodziło. Wiadomo, że nie dostaniesz dotacji, a w sumie taką FV sam sobie mógłbym wystawić. Tylko pewnie wtedy na 4000 zł bym się złapał z prąd 4.0, a tak dostanę 7200 zł. Warunek to wybór instalatora z listy i odbiór przez inspektora z PONE. Zresztą jedziecie po chłopaku jakby tak zrobił, a to tylko luźna rozmowa... 

BTW. U mnie sprawa wygląda tak na tę chwilę. Jutro dostanę 2 kolejne i chyba ostatnie już wyceny. Biorę pod uwagę 1 i 4 wycenę. Wydają się najlepsze. 

Screenshot-20220926-214835-Sheets.png

Edytowane przez lycone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież dofinansowanie to procent od pełnej kwoty, więc fv by musiała być na towar z materiałem... Więc materiał też byłby kupowany.

Ale to tylko teoria. Jak się kiedyś zdecyduje będę myślał ;)

Lycone obiło mi się kilka razy o uszy że Huawei robi dobre falowniki. W tak mi sie wydaje że falownik to chyba najważniejszy element instalacji. Jak w domu będziesz skrzynkę zakładał [chyba  że się zmieści w rozdzielni] to wez sobie większą żeby móc coś tam dołożyć

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Falowniki Foxess są bardzo w porządku, śmiało można brać. Jeżeli chodzi o same koszty montażu paneli to jednak firmy ostro kroją za sam montaż, który (nie ukrywajmy) skomplikowany nie jest. Mój klient, który okazał się montować to na co dzień (w sensie, że tylko tym się pała) nawet nieśmiało polecał zakupić sobie wszystkie potrzebne graty i osobno znaleźć kogoś kto to podłączy. Gość, który zajmuje się tym zawodowo...

W dniu 25.09.2022 o 20:34, lycone napisał:

rozstawienie paneli na dwóch częściach dachu (niestety układ dachu to wschód, zachód). 

Przy nowych zasadach to jest właśnie sensowna opcja ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, zdunzdun napisał:

Przy nowych zasadach to jest właśnie sensowna opcja ;) 

Rozwiniesz myśl?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kierunek wschód- zachód generuje gdzieś ~80% uzysku względem południowego, ale same panele w ciągu dnia w takim układzie produkują zwyczajnie dłużej. Przy dzisiejszym systemie bardziej opłaca się produkować dłużej, aby więcej z tego (uzysku) konsumować. Po zmianach przewidzianych za dwa lata będzie to miało pewnie jeszcze większy sens, ale i dzisiaj tak to wygląda.

Generalnie przedział czasowy produkcji jest dłuższy i możesz tym samym zrównoważyć bilans energii pobieranej od zakładu energetycznego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdunzdun, skoro wschód zachód produkuje 80 procent. To można dać paneli które w sumie teoretycznie są w stanie wytworzyć 115 procent mocy falownika?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Gang napisał:

Zdunzdun, skoro wschód zachód produkuje 80 procent. To można dać paneli które w sumie teoretycznie są w stanie wytworzyć 115 procent mocy falownika?

 

Myślę, że może nawet więcej. Np. 16 paneli to 6,2 kWp, ale jak je podzielisz na wschód zachód to taki falownik 5kW powinien spokojnie nawet z 25 paneli po 400W obrobić albo i więcej bo najpierw max będzie na wschodzie, a kiedy te na wschodzie będą działały na minimum to max przechodzi na zachód. Sam zobaczę jak to w praktyce wyjdzie i może dopkauje kolejne panele ustawiając je na zachód. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...