Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Fotografia stała się bardzo popularna. Każdego w tej chwili stać na mały cyfrowy kompakcik, których jest masa na rynku. Dlatego aby uprzedzić wiele pytań postanowiłem założyć ten temat. Mam nadzieje że pomoże użytkownikom w wyborze aparatu.

 

Zakładam że użytkownicy czytający ten temat chociaż przejrzeli przyklejony watek "Pecelabowy Poradnik Fotograficzny". Mogę czasem użyć słownictwa które jest wyjaśnione tam bardzo dobrze i nie chce się powtarzać.

 

Spis treści

 

1. Cel posiadania aparatu.

2. Jakość zdjęć.

2.1 Szumy.

3. Zdjęcia testowe.

4. Zoom a przybliżenie.

5. Aparaty dla imprezowiczów.

6. Aparaty dla amatorów żądnych przygody z fotografią!

7. Dział lustrzanek!

8. Kilka słów o tanich obiektywach.

9. Polecane body.

 

1. Cel posiadania aparatu.

Podstawową sprawą jaką musimy stwierdzić przy wyborze to cel posiadania aparatu fotograficznego. Zupełnie innego aparatu potrzebuje osoba, która chce robić zdjęcia tylko na imprezach czy jak to się potocznie mówi u cioci na imieninach niż użytkownik, który nawet jest zielonym amatorem ale chce nauczyć się trochę o fotografii.

 

2. Jakość zdjęć.

No więc zacznijmy zabawę. Jakość zdjęć to podstawowy wyznacznik podczas wyboru aparatu. Jednak co wpływa na nią?

 

* Matryca: im większa tym lepsza, jednak chodzi tu o jej fizyczną wielkość a nie ilość MPix. Proszę tego nie mylić. Aparaty kompaktowe mają często matryce dosłownie wielkości główki od szpilki. Można to porównać to do standardowej matrycy z lustrzanek cyfrowych, czyli formatu DX który ma wymiary 24×16 mm i nie ma w tym nic dziwnego że te drugie wykonuja zdjęcia dużo szczegółowiej. Wielkość matrycy poza oddaniem szczegółowości zdjęcia ma również wpływ na zaszumienie zdjęć. Im większa matryca tym szumów jest zasadniczo mniej ale o tym jeszcze później.

 

* Optyka; Zarówno zintegrowana z aparatem (jak ma to miejsce w kompaktach) jak i obiektywy w przypadku lustrzanek SLR/dSLR. Słaba optyka może powodować takie efekty jak:

- Zniekształcenia geometryczne obrazu, szczególnie na końcowych ogniskowych z zakresu obiektywu. W przypadku obiektywów o szerokim kacie widzenia zniekształcenia są nie do uniknięcia nawet w przypadku drogiego sprzętu. Najpopularniejsze zniekształcenie to Dystorsja czyli naginanie obrazu ?na beczkę?.

- Efekty takie jak aberracja chromatyczna, coma czy winietowanie.

- Problemy z ostrością zdjęć czy po prostu wolne ustawianie ostrości.

 

* Ilość MPix. Zasadniczo ilość pixeli daje nam wielkość zdjęcia. Im jest ich więcej tym jest większa wielkość zdjęcia. Jednak boom pixelowy to jedynie ?chwyt marketingowy? sprzedawców. Do drukowania zdjęć w zwykłych formatach nie potrzeba dziesiątków milionów pieli a wystarczą nawet wartości takie jak 3.2MPix. Dlatego zasadniczo odradzam kierowaniem się tym parametrem podczas wyboru aparatu. Dodatkowo większa ilość pieli na tej samej wielkości matrycy daje w efekcie większe zaszumienie obrazu! Dlatego lepszym wyborem może się czasem okazać aparat z mniejsza ilością punktów. Z drugiej strony większe zdjęcia nadają się lepiej do głębokiej obróbki zdjęć oraz wydruków wielkoformatowych, ale szczerze kto z nas często staje przed zadaniem robienia zdjęć na bilbord?

 

* Hardware aparatu. Nowsze modele aparatów zasadniczo lepiej obrabiają wtórnie zdjęcia, np. lepiej odszumiają. Nie ma to znaczenia przy robieniu zdjęć w popularnych RAW'ach.

 

2.1 Szumy

Często nasze zdjęcia po przerzuceniu okazują się "ziarniste". Poprawnie mówi się w tym przypadku o szumach. Zaszumienie zdjęć zależy od fizycznej wielkości matrycy (im większa tym lepsza), ilości MPix - im mniejsze "upchanie" matrycy tym lepiej, jednym słowem im mniej pixeli tym będzie mniej szumów oraz wartość ISO jaką ustawimy w aparacie. Aparaty z lepszymi matrycami umożliwiają skuteczne używanie wyższych wartości ISO co dla nas oznacza wykonywanie zdjęć w trudniejszych warunkach oświetleniowych bez poruszenia.

 

3. Zdjęcia testowe.

Najlepszym sposobem ocenienia aparatu jest obejrzenie zdjęć testowych w internecie, jednak należy uważać ponieważ często te pokazane przez producentów są wykonane w idealnych warunkach. Zdjęcia wykonane np w gorszych warunkach oświetleniowych mogą okazać się dużo gorsze. Najlepiej oglądać zdjęcia wykonane przez niezależne grupy testujące sprzęt. Warto przyjrzeć się zdjęciom wykonanym z wysokim ISO oraz obiektywem ustawionym na którymś z krańców zakresu ogniskowych aby zobaczyć czy matryca nie szumi za bardzo czy obiektyw nie powoduje zniekształceń.

 

Linki do stron na których znajdziesz testy aparatów i masę zdjęć testowych.

 

http://www.dpreview.com/

http://www.steves-digicams.com/

http://www.imaging-resource.com/

http://pl.pixel-peeper.com/

http://www.dcresource.com/reviews/cameraList.php

http://www.megapixel.net/

http://www.digitalkamera.de/Kameras/default.htm

http://www.fotopolis.pl/

http://www.pbase.com/cameras

http://www.penum.de/

 

4. Zoom a przybliżenie.

Ostatnio producenci bardzo często reklamują swój sprzęt ogromną wartością tak zwanego Zoom'u. Jednak parametr ten jest źle rozumiany przez większość użytkowników. Nie ma on nic wspólnego z przybliżeniem... Zoom jest parametrem określającym zakres obiektywu. Im jest większy Zoom tym większa jest rozpiętość ogniskowych oferowanych przez obiektyw aparatu. Określa się go w łatwy sposób dzieląc największą ogniskową obiektywu (dającą największe przybliżenie) przez najmniejszą (dającą najszersze zdjęcia). Tak więc np. obiektyw o przykładowym zakresie 18-180mm ma zoom o wartości 10x. Nie oznacza to jednak że zapewnia on duże przybliżenie. Np. stało ogniskowy obiektyw o ogniskowej 300mm ma Zoom 0x (ponieważ nie umożliwia zmiany ogniskowych) a przybliżenie jakie będzie oferował okaże się dużo większe niż wspomniany wcześniej obiektyw 18-180mm.

 

5. Aparaty dla imprezowiczów.

Zaczynamy wybór! Zajmijmy się najpierw pierwszym przypadkiem tj. aparatem dla imprezowicza/czki. Najważniejsze cechy aparatu dla takowych użytkowników to zazwyczaj wielkość (zazwyczaj preferują małe, płaskie aparaty) oraz ich wygląd. Jak wiadomo design sprzętu to bardzo subiektywna sprawa. Każdy wie co jemu się podoba i o tym się nie dyskutuje jednak możemy z pośród tych ?ładnych? wybrać nie tylko ładny ale także i dobry aparat.

 

 

Do 400zł

* Canon A560

Aparat jest bardzo tani. Mimo wszystko posiada tryby manualne, jakość zdjęć jest zadowalająca. ISO do wartości 400 jest używalne.

Specyfikacja: http://www.canon.pl/produkt/kategoria,Apar...A560,p,789.html

 

canon_powershot_a560_300.jpg

 

 

550zł

* Canon A590IS

Droższa wersja aparatu powyżej. Jakość obrazu jest podobna. Posiada dodatkowo optyczną stabilizację obrazu.

Specyfikacja: http://www.canon.pl/produkt/kategoria,Apar...0_IS,p,855.html

 

PowerShot_A590_w200_tcm13-487355.jpg

 

 

650zł

* Canon IXUS 70

Specyfikacja: http://www.canon.pl/produkt/kategoria,Apar...S_70,p,791.html

 

IXUS70_Black_Angle[4].jpg

 

 

850zł

* Panasonic TZ3

Aparat w miarę mało szumi. Jakość zdjęć jest bardzo dobra. Bardzo dobra optyka. Jak na mały kompakt dobra ergonomia. Duży zakres ogniskowych mimo małych rozmiarów.

Specyfikacja: http://www.panasonic.pl/oferta.php?prod=3262

 

TZ3a.jpg

 

 

* Canon SX100 IS

Posiada optyczną stabilizację zdjęć, duży zakres ogniskowych. W miarę wygodny w użyciu. Użyteczne ISO 400.

Specyfikacja: http://www.canon.pl/produkt/kategoria,Apar...0_IS,p,813.html

 

SX100_big.gif

 

Powyżej 1200zł

 

* Canon G9

Bardzo dobra jakość zdjęć. Użyteczne wyższe wartości ISO (nawet 800), dzięki bardzo dobrej mało szumiącej matrycy. Gorąca stopka - umozliwia podłączenie alternatywnej lampy.

Specyfikacja: http://www.canon.pl/produkt/kategoria,Apar...t_G9,p,812.html

 

G9_big.jpg

 

6. Aparaty dla amatorów żądnych przygody z fotografią!

Po drugiej stronie stoją użytkownicy których chociaż po części fascynuje lubi bawi fotografia. Są to osoby które chciałyby nauczyć się czegoś więcej niż tylko klikania na automacie. Dlatego ważne są tryby manualne, lepsza optyka. Wedle uznania można szukać sprzętu nadającego się do macro.

 

Bardzo trudnym wyborem może się okazać wybór rodzaju aparatu w tym przypadku. O ile jeżeli chodzi o sprzęt poniżej 1000zł mamy kilka odpowiednich modeli kompaktów to powyżej zaczyna się już możliwość wyboru miedzy tak zwanymi hybrydami (czyli aparatami ze zintegrowana optyka podobną do tej z lustrzanek jednak działającymi jak kompakty) a lustrzankami cyfrowymi dSLR. Lustrzanka zasadniczo ma przewagę jeżeli chcemy powiększać nasz magazyn akcesoriów. Możemy kupić kilka wyspecjalizowanych obiektywów do różnych zadań, konwertery na bagnet itp.. Jeżeli nie chcemy po zakupie samego aparatu nie chcemy wydawać już więcej pieniędzy warto wybrać hybrydę. Z drugiej strony ogromna wadą tych systemów jest cyfrowy wizjer który nijak się ma do optycznego działającego poprzez lustro z lustrzanek.

 

Wstępna lista aparatów tańszych aparatów dla amatorów:

APARATY NOWE:

 

Do 400zł

* Canon A560 - jest to absolutne minimum jeżeli chodzi o amatorską zabawę w fotografię. Posiada tryby manualne i wykonuje zdjęcia w miarę dobrej jakości.

Specyfikacja: http://www.canon.pl/produkt/kategoria,Apar...A560,p,789.html

 

canon_a560_400.jpg

 

 

800zł

* FujiFilm S5800

Dobra optyka. Matryca niestety bardziej szumiąca niż u poprzednika jednak na dobrym poziomie. ISO 400 można śmiało używać. Bardzo dobra ergonomia dzięki wygodnemu uchwytowi. Szybki Zoom i AF.

Specyfikacja: http://www.fujifilm.com/products/digital_c...5800/index.html

 

fuji4.jpg

 

 

* Panasonic FZ8

Posiada bardzo dobra optykę. Ergonomia na dobrym poziomie, dobry uchwyt. Łatwy w użyciu. Matryca niestety szumiąca ale na niskich ISO jakość zdjęc bardzo dobra.

Specyfikacja:http://panasonic.pl/oferta.php?prod=3261

 

FZ8k.jpg

 

 

1100zł

* Canony S5 IS

Wysoka rozdzielczość obrazu osiągana dla maksymalnie otwartej przysłony. Duży zakres ogniskowych. Wysokiej klasy obrotowy wyświetlacz. Aparat bardzo szybko "zoomuje" i równie szybko i trafnie nastawia ostrość. Obecność "gorącej stopki". Użyteczne zdjęcia przy ISO 400.

Specyfikacja: http://www.canon.pl/produkt/kategoria,Apar...5_IS,p,794.html

 

Canon%20Powershot%20S5is.jpg

 

 

* FujiFilm S9600

Bardzo dobra jakość zdjęć. Matryca Szumiąca bardziej niż w super cenionym jednak już nie produkowanym S6500. ISO 400 jest jak najbardziej użyteczne. Obiektyw umożliwiający manualne zmiany ogniskowych oraz ostrości. Ergonomia na najwyższym poziomie wśród hybryd.

Specyfikacja: http://www.fujifilm.com/products/digital_c...9600/index.html

 

s9600_image.jpg

 

* Panasonic Lumix FZ18

Aparat bardzo podobny do FZ8. Posiada jeszcze większy zakres ogniskowych. Niestety również szumiąca matryca.

Specyfikacja: http://panasonic.pl/oferta.php?prod=3620

 

FZ18K.jpg

 

APARATY UŻYWANE:

Warto wymienić takie aparaty jak:

* Fuji S5600

* Fuji S6500FD - niemal legenda wśród amatorów. Świetna matryca pozwalająca używać wysokich ISO. Doskonała ergonomia.

* Panasonic FZ30

 

Poza hybrydami w cenie do 1200zł można dostać również Nikona D40 z Kitowym obiektywem. Jako dSLR ma on wiele wad, takich jak brak silnika AF czy tylko 3 punkty ostrości jednak zważywszy na cenę jest to także dobry wybór!

 

7. Dział lustrzanek!

Jeżeli jednak zdecydowałeś że chcesz naprawdę bawić się w fotografię i nie boisz się późniejszych wydatków to oto przedstawiam propozycję lustrzanek dla amatorów.

 

Zacznijmy od najtańszych propozycji. Przedstawiam tylko "body". Kupno lustrzanki niestety nie jest tak proste jak w przypadku kompaktu czy hybryd. Poza samym Bod należy wybrać jeszcze obiektyw/ywy. Po zakupie należy liczyć się z tym że fotografia to worek bez dna. Z czasem zaczniemy odczuwać potrzebę posiadania owych obiektywów do wszelakich zadań, lampy błyskowej czy wszelakich filtrów.

7. Kilka słów o tanich obiektywach.

Wybór obiektywu pozostawiam wam. Rodzaje obiektywów są przedstawione w poradniku przyklejonym na forum. Jedyne o czym chcę napisać to tak zwane kit'y czyli obiektywy standardowe. Zazwyczaj każdy kupujący po raz pierwszy lustrzankę kupuje ją właśnie z kitem. Trzeba jednak pamiętać że są to obiektywy marnej jakości (zdjęcia wykonane nimi nie oddają możliwości aparatu), i dodatkowo kit kitowi nie jest równy! Poniżej opiszę kilka systemów abyście zrozumieli zasady gry:

- Zasadniczo kit od Sony są tragiczne. Odradzam jakiekolwiek ich stosowanie.

- W przypadku Canona najnowyszy model kita wydany razem z 450D jest już dobrze wykonany i z powodzeniem można go stosować jednak wszystkie poprzednie modele były bardzo słabe, dlatego trzeba się liczyć z tym że jak chcemy zacząć pracę w systemie właśnie Canona to jesteśmy skazani na słaby obiektyw kitowy który nie bardzo ma alternatywę, bo dobre obiektywy sa juz duzo droższe.

- Nikon w tanim segmencie ma podwójną przewagę nad konkurencją jeżeli chodzi o obiektywy. Posiada 2 kitowe obiektywy. Zarówno tańsza wersja 18-55 (opcjonalnie z VR - redukcją drgań) jak i 18-70 są bardzo dobre w swojej klasie. Tak jak Canon nie pozostawia swoim użytkownikom wyboru jeżeli chodzi np. o kity do 400D itp to u Nikona wystarczy trochę dołożyć i mamy bardzo dobry obiektyw 18-70.

 

Kit jest obiektywem o takich ogniskowych które sa najczęściej używane w fotografii standardowej. Praktycznie nie idzie się obejść bez obiektywu o takim czy podobnym zakresie. Dodatkowo na początek do nauki bardzo dobre są tanie stało ogniskowe obiektywy takie jak 50mm f/1.8 (występujące w systemach Canona i Nikona). Pozwala on na wykonywanie np. bardzo ładnych portretów z pięknym rozmyciem tła. Jeżeli chcemy bawić się w fotografowanie natury (zwierzęta itp.) czy może w fotografi sportową to warto pomyśleć na początek nad tanim teleobiektywem. Na rynku jest dużo tanich obiektywów z zakresem typu 70-300 i zwykłym światłem typu 4.5-5.6 i on spisuje się idealnie w tym przypadku jednak należy pamiętać że są one słabo wykonane.

 

W sumie trudno przedstawiać zalety i wady każdego z systemów. W przypadku lustrzanek ważne jest aby aparat dobrze leżał nam w ręce. Jego obsługa była dla nas jak najbardziej podświadoma itp. Ergonomia to cecha duuużo ważniejsza niż np. reklamowane (ponownie wspominane przeze mnie) MPixele. Dlatego nie będę opisywał aparatów a po prostu wymienię aparaty godne polecenia i te które powinno się omijać. Do sprzętu doliczcie oczywiście cenę obiektywu przynajmniej kitowego.

9. Polecane body.

 

Do 1200zł.

* Nikon D40 - z zaznaczeniem że jest ograniczony o czym wspominałem wcześniej jednak cena jest bardzo dobra.

* Olympus E510 (bardzo opłacalna jest wersja DualKit - idealny zestaw dla początkującego fotoamatora.

 

Z aparatów używanych do 1200zł warto polecić:

*Nikon D50/D70S

*Canon 350D

 

Z nowych modeli do 2000-2200zł warto rozważyć:

 

* Canon 400D

* Nikon D80

* Pentax K200D

 

Nie będę polecał aparatów Sony z prostej przyczyny. Ich matryce szumią w bardzo dużym stopniu i do wielu zadań się nie nadadzą.

 

Używane body do 2000-2200zł:

 

* Nikon D200

* Canon 30D

 

Nowe propozycje do 3000zł i powyżej:

 

* Canon 40D

* Nikon D200

* Nikon D300

 

O sprzęcie powyżej tych progów nie zamierzam pisać ponieważ jeżeli ktoś się decyduje na wybór takiego sprzętu to powinien mieć pojęcie co kupuje!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko o aparatach dopiszę. Na razie prosze tylko o modele jakie uważacie ze powinny się znaleźć :>.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra robota, gratuluję :thumbup:

 

Znalazłem kilka drobnych błędów:

Każdego w tej chwili stać na mały cyfrowy kompakcie, których jest masa na rynku.

Najpopularniejsze zniekształcenie to Dystorsja czyli naginanie obrazu „na beczke”.

Zasadniczo ilość pieli daje nam wielkość zdjęcia.

 

Zrezygnowałbym z listy polecanych lustrzanek, bo prawie wszystkie są godne polecenia i chyba lepiej będzie scharakteryzować każdy system, tak jak np. tutaj: http://www.cyberfoto.pl/jaka-cyfrowka/9122...nie-kasowac.htm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już to nie matryca formatu DX tylko APS-C. DX to jest nazwa matrycy w Nikonie. Niby to samo ale nie do końca ;-)

 

Jak oglądamy przykładowe zdjęcia wykonane podobającymi się nam aparatami powinniśmy zwracać uwagę aby były one wykonywane w trudnych dla aparatu warunkach. Tzn. obiektyw powinien być ustawiony na jednym z końców zakresu ogniskowych. Ustawienie ISO powinno być podniesione. Przy niskiej wartości trudno ocenić jak aparat szumi, a przecież często musimy wykonywać zdjęcia w ciemnych pomieszczeniach i wtedy wyższe ISO są niezbędne.

 

A tego to w ogóle nie rozumiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BTW - wielkość matrycy to nie tylko mniejsze szumy ale i lepsza plastyka zdjęcia i mniejsze GO :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze by było wprowadzić podział aparatu ze względu na zastosowanie, bo po co amatorowi aparaty z rozbudowanym manualem skoro i tak z tego nie będzie korzystać ;)

 

Ogólnie wielki + dla autora za poświęcony czas. :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto dozucic opcje powiedzmy do 400 zl. Jest sporo takich topicow. :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze szacunek za podjęcie się roboty.

A teraz odnośnie tekstu:

 

Nie ma to znaczenia przy robieniu zdjęć w popularnych RAF’ach.

 

Chodziło o RAWy ?

 

Pentax K20D ? Czytałem test tutaj: http://www.optyczne.pl/69.1-Test_aparatu-Pentax_K20D.html i po jego lekturze wnioskuję o usunięcie go z listy polecanego sprzętu. Ingerencja w rawy, powolność, hotpiksele itp.

 

Powinny się znaleźć też konkretne przedziały cenowe, bo wiele osób przystępuje do zakupu z pewną określoną kwotą. Określenia typu "sprzęt droższy" są bardzo nieprecyzyjne i względne. Osobiście proponuję przedziały w okolicach 500, 1000, 2000 i "3000 i więcej". Dopiero po ich ustaleniu można chyba myśleć jakie aparaty tam polecić. W przypadku lustrzanek powinno być zaznaczone że cena obejmuje body lub body z kitem.

Poza tym uważam że określenie aparaty "używane" nie powinny się znaleźć w zestawieniu. Kupujący po wyborze modelu sam już zdecyduje czy kupić nowy czy szukać używanego by zaoszczędzić.

 

Moje częściowe propozycje:

 

około 2000zł.

 

Canon 400D + nowy kit IS

Nikon D80 (body)

Pentax K200D + kit

Olympus E-510 Dual Kit :)

 

 

3000zł i powyżej:

 

Canon 40D

Nikon D200

Nikon D300

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątek rozbudowałem. Proszę o poprawki i kolejne propozycje aparatów :) !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Wątek rozbudowałem. Proszę o poprawki i kolejne propozycje aparatów :) !

Zdecydowanie trzeba dodac olka E510 w opcji najtanszych lustrzanek. Z kitem mozna juz kupic za ok 1700 zl i na pewno jest to lepszy wybor niz A200, ktory kupilem i jest w podobnej cenie...

 

Poza tym swietna robota :)

 

PS.niektore foty od canona mi nie chodza

Edytowane przez Pablo300

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
około 2000zł.

 

Canon 400D + nowy kit IS

Nikon D80 (body)

Pentax K200D + kit

Olympus E-510 Dual Kit :)

Jeszcze Alfa 200/300/350

 

3000zł i powyżej:

 

Canon 40D

Nikon D200

Nikon D300

No a tu już na bank powinna być Alfa 700...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Jeszcze Alfa 200/300/350

Co do alfy 200 i lustrzanek sony to moznaje polecic pod jednym warunkiem. Od razu przy zakupie trzeba kupic jakies inne szklo poniewaz jakosc kitowego obiektywu jest po prostu skandaliczna. Z porzadnym szklem zdjecia sa bardzo ostre i technicznie poprawne. Co do rzekomego strasznego poziomu szumow w sony to jest to zwykly mit. Test na fotopolis pokazuje wyraznie niski poziom szumow do ISO800. Wyzsze ISO jest juz zaszumione, ale problem ten istnieje w kazdej lustrzance tego przedzialu cenowego. Nie mniej jednak olympus E510 jest na pewno lepszym wyborem jak na razie. Rynek wtorny systemu sony/minolta nie jest zbyt szeroki, ale z czasem bedzie sie to zmieniac za sprawa niezwykle dynamicznej akcji promocyjnej marki sony.

Edytowane przez Pablo300

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wypowiedzcie się czy dopisać alfy. Osobiście uważam że w swojej klasie zawsze za tą samą kasę mają rywali którzy mniej szumią i ogólnie robią lepsze zdjęcia. A200 i A300 w ogóle maja matryce starej technologii i szumią prawie jak kompakty dlatego ja osobiście nikomu nie polecam tych aparatów. Płaci się za MPix a nie jakość zdjęć. W przypadku A350 jakość obrazu już trochę podchodzi pod konkurencję jednak płacimy dużo za bajery. Osobiście wole polecić aparat z lepsza jakością zdjęć niż ten który ma odchylany wyświetlacz (dodajmy ze zyskała go kosztem wizjera który jest bardzo mały w tym aparacie ) czy 14mln pixeli. Wypowiedzcie się i ewentualnie dorzucę te aparaty.

 

Na fotopolisie maja dziwne testy szumów. Po zdjęciach widać ze testy wykonuja na JPEGach a takie testy powinno przeprowadzać się z RAWów. Odzsumianie zdjęć w JPG'ach nie jest do końca dobre. Zdjęcia tracą duzo drobnych szczegółów ponieważ hardware myśli że to szum. Dlatego bardzo denerwuje mnie A700 która dosyć mocno ingeruje w JPGi i nie idzie np. wyłączyć odszumiania tak jak w D300 czy D40.

Edytowane przez The Fly

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coz tekst na pewno przydatny dla poczatkujacych jednak mam jedna propozycje - usuniecie z niego wszystkich aparatow polecanych. Z prostego powodu - bedzie tu milion pytan czemu nie ma tego albo jest tamten...

Juz sie zaczyna batalia o Alfe (a wlasciwie wszystkie, lol), juz z powodu jednego testu na optyczne.pl (co to - wyrocznia jakas?!?) trzeba ponoc wykreslic K20d itd. itp.

 

Trzeba ludzia tlumaczyc ze mpx to nie wszystko, ze im wiekszy zakres ogniskowych tym gorsza jakosc optyczna itp. itd. ale nie warto wskazywac palcem co dobre a co zle nie majac rozeznania co do potrzeb kupujacego! Jeden bedzie walczyl o jak najlepsza jakosc zdjec, a dla innej osoby wazny bedzie rozmiar i waga...

 

Jeszcze jedno - jesli ktos mysli ze ten watek zmieni ilosc pytan typu "jaki aparat za x zl" to sie baaaardzo myli. Nawet jesli napiszecie superhipermega wypasony poradnik i bedziecie maksymalnie obiektywni co do ew. wskazan sprzetowych to i tak nie zmienice jednego - szybciej i latwiej zalozyc nowy topic niz przeczytac Wasz tekst ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeszcze jedno - jesli ktos mysli ze ten watek zmieni ilosc pytan typu "jaki aparat za x zl" to sie baaaardzo myli. Nawet jesli napiszecie superhipermega wypasony poradnik i bedziecie maksymalnie obiektywni co do ew. wskazan sprzetowych to i tak nie zmienice jednego - szybciej i latwiej zalozyc nowy topic niz przeczytac Wasz tekst ;)

Bana takim ludziom dawać i będzie spokój! Nauczą się czytać. Tą umiejętność ludzie posiedli tysiące lat temu a teraz coraz częściej ją tracą :thumbdown:.

 

Co do propozycji, ja poradnik będę rozwijał. To jest na razie wersja wstępna. Mogę usunąć aparaty. Nie ma problemu. Wypowiedzcie się co sądzicie :). :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciez ten poradnik jest po to zeby byly w nim propozycje sprzetu. Bez sensu jest usuwac wg mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam natomiast pytanie. Dajmy na to chce sobie kupic, na przykład filtr polaryzacyjny albo statyw. Tytuł wątku to "Wybór aparatu cyfrowego." Jezeli chcialbym kupic, te sprawy to mam zakladac nowy wątek? Czy tu się pytac?

 

Moze warto rozszerzyć zakres topicu, bo fotografia to nie tylko aparat, ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wybrałem dzisiaj aparat casio ex-z20,odrazu napisze ze nie jestem profesionalista w tej branzy,i nie mam ochoty podniecac sie mozliwosciami innych aparatów bo jest mi to nie potrzebne(jak narazie),mam nadzieje ze bede zadowolony z jakosci robionych fotek.Ale przejdzmy do rzeczy,otoz interesuje mnie opcja iso, mam do wyboru - auto 64 100 200 400 800 1600 , i tu rodzi sie pytanie jaką czulosc najlepiej bedzie ustawic,przeczytalem ze im wieksza tym gorszej jakosci sa zdjecia,po co wiec az takie zakresy tej czulosci.Nic z tego nie rozumiem.Jak sie tym posłuzyc?za wszelkie odpowiedzi serdecznie dziekuje i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
(...)

 

Jeszcze jedno - jesli ktos mysli ze ten watek zmieni ilosc pytan typu "jaki aparat za x zl" to sie baaaardzo myli. Nawet jesli napiszecie superhipermega wypasony poradnik i bedziecie maksymalnie obiektywni co do ew. wskazan sprzetowych to i tak nie zmienice jednego - szybciej i latwiej zalozyc nowy topic niz przeczytac Wasz tekst ;)

 

Ależ ty jesteś zajebiście marudny... Chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę jakie mamy społeczeństwo... Żeby wymigać się od wysiłku(którym dla wielu jest... czytanie) często podejmą kroki wymagające nawet większego poświęcenia(czasu, energii). Nawet jeśli ten topic nic nie zmieni w ilości zakładanych tematów to jednak trzeba próbować. Lepsze to niż gdybanie i narzekanie 'to i tak nic nie da' a w efekcie nic nie robienie.

 

Mi już pomógł bo szykuję się do zmiany systemu i tutaj dostałem szybką odpowiedź na pytanie co w jakich cenach oferują WIELKIE C i WIELKIE N. Jak już przeszliśmy do tematu 'potentatów' na rynku - Canon robi tragicznie wykonany sprzęt amatorski. Jego D400 i D450 są wykonane tandetnie(zwłaszcza 400 którą miałem dzisiaj w rękach) a obiektyw kitowy wygląda jakby był odlewany z plastiku tą samą metodą co pistolety na kulki dla dzieci Made in China. Najtańszy DSLR Olympusa z najgorszym systemowym obiektywem prezentuje się dużo lepiej niż droższy aparat Canona. Duży minus dla tej stajni u mnie. Nikon za to w cenie Canonów nie ma tego co by mnie interesowało. Tak naprawdę żeby robić zdjęcia czymś co w dotyku nie przypomina mydelniczki musiałbym zarobić na Canonwski D40. W sumie może się udać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wybrałem dzisiaj aparat casio ex-z20,odrazu napisze ze nie jestem profesionalista w tej branzy,i nie mam ochoty podniecac sie mozliwosciami innych aparatów bo jest mi to nie potrzebne(jak narazie),mam nadzieje ze bede zadowolony z jakosci robionych fotek.Ale przejdzmy do rzeczy,otoz interesuje mnie opcja iso, mam do wyboru - auto 64 100 200 400 800 1600 , i tu rodzi sie pytanie jaką czulosc najlepiej bedzie ustawic,przeczytalem ze im wieksza tym gorszej jakosci sa zdjecia,po co wiec az takie zakresy tej czulosci.Nic z tego nie rozumiem.Jak sie tym posłuzyc?za wszelkie odpowiedzi serdecznie dziekuje i pozdrawiam

Wybor odpowiedniego ustawienia ISO zalezy od warunkow swietlnych. Zasadniczo im ciemniej tym wieksze ISO trzeba wybrac zeby fota byla odpowiednio naswietlona (przy tym samym czasie). Osobiscie doradzam Ci ustawic na AUTO i nie zawracac sobie tym glowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wybrałem dzisiaj aparat casio ex-z20,odrazu napisze ze nie jestem profesionalista w tej branzy,i nie mam ochoty podniecac sie mozliwosciami innych aparatów bo jest mi to nie potrzebne(jak narazie),mam nadzieje ze bede zadowolony z jakosci robionych fotek.Ale przejdzmy do rzeczy,otoz interesuje mnie opcja iso, mam do wyboru - auto 64 100 200 400 800 1600 , i tu rodzi sie pytanie jaką czulosc najlepiej bedzie ustawic,przeczytalem ze im wieksza tym gorszej jakosci sa zdjecia,po co wiec az takie zakresy tej czulosci.Nic z tego nie rozumiem.Jak sie tym posłuzyc?za wszelkie odpowiedzi serdecznie dziekuje i pozdrawiam

Marketing. Dzięki temu że aparaty są kierowane do osób które nic nie wiedzą i tak naprawdę nie chcą się dowiedzieć można wkręcać ludziom wałki typu 'cyfrowa stabilizacja' czyli podbicie ISO do niesamowitych jak na kompakty wartości. Zdjęcie wyjdzie paskudne ale nieporuszone ze względu na skrócenie czasu naświetlania. A że mamy społeczeństwo akceptujące kiłę jakościową byle za niewielkie pieniądze to coś takiego się sprzedaje. IMO w kompaktach ISO 800 to wartość na której się już nie powinno robić zdjęć. ISO 400 często bywa po prostu nieakceptowalne. Ale taka funkcja jest bo 'u nas nie ma minusów, tylko same plusy'.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wybor odpowiedniego ustawienia ISO zalezy od warunkow swietlnych. Zasadniczo im ciemniej tym wieksze ISO trzeba wybrac zeby fota byla odpowiednio naswietlona (przy tym samym czasie). Osobiscie doradzam Ci ustawic na AUTO i nie zawracac sobie tym glowy.

 

dzieki,ide testowac dalej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ISO się przydaje, przeciesz nie zawsze chcemy zdjecie "czyste i o wartosci artystycznej" ;)

 

ale racja. Zazwyczaj powyzej 400 zdjecie wyglada jak z telefonu O_o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...