Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Andree

California Access M161S T8100 WSXGA+ (Compal JFL-92)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Żeby nie odpowiadać wciąż na pytania odnośnie tego notebooka, postanowiłem zrobić jego recenzję.

 

Notebook California Access M161S T8100 WSXGA+.

Ma procesor C2D T8100 3MB Cache, 2,1 GHz, 45 nm (powinien być energooszczędny), 160 GB HDD, grafikę 8600M-GT, kamerkę, BT, WiFi etc.

 

Najbardziej podoba mi się ekran, bez odblasków, nie zauważyłem żadnych martwiaków (testowałem programem Nokia Monitor Test). W końcu dopłaciłem 200 zł do matowej matrycy!

To jest TN, kąty z boku są bardzo dobre, ale ekran widziany od góry i dołu pod kątem powyżej 30 stopni wchodzi w negatyw - tak już jest z TN-ami. Jak się patrzy na wprost to wszystko jest ok.

 

Laptop dostałem z Mandrivą, niestety nie działa w niej WiFi, widać że wgrali to ot tak, bez żadnej konfiguracji, tylko po to żeby się BSA nie mogła przyczepić. Do tego dziwnie się muli, szkoda na to dysku.

 

A jak to wygląda z zewnątrz?

Od tyłu jest wsadzony akumulator, trochę wystaje (na ok. 15 mm) poza obręb obudowy. Są tam też wyloty powietrza i Kensington lock.

Z przodu są tylko głośniki, diody świecące i wyłącznik WiFi.

Po lewej stronie są 2 złącza USB, wyjście VGA (D-Sub), S-Video, wejście i wyjście audio, Ethernet, modem, PCI Express, czytnik kart MS/SD/MMC.

Po prawej stronie są 2 złącza USB, nagrywarka DVD oraz złącze zasilania.

Pokrywka jest czarna, błyszcząca, z jakimś brokatem :E

 

Co widać po otwarciu laptopa?

Klawiatura jest przyzwoita, touchpad nie ma scrolla, tylko dwa przyciski. Do scrollowania służy prawa krawędź touchpada. Jest to bardzo wygodne.

Na prawo od touchpada jest czytnik papilarny.

Powyżej klawiatury jest wyłącznik i jakieś pole dotykowe z niebieskimi diodami i symbolami, globus, poczta, mute, video, audio . Na lewo są dwa przyciski, jeden z symbolem USB a drugi z symbolem wtyczki.

Oczywiście te atrakcje nie działają z tą mandrivą.

Kamerka powyżej ekranu ma srebrną obwódkę wokół obiektywu.

 

p1010524nv7.jpg

 

p1010525cj8.th.jpg

 

p1010526pd9.th.jpg

 

p1010527rd6.th.jpg

 

p1010533gw9.th.jpg

 

p1010528gw7.th.jpg

 

p1010529qv0.th.jpg

 

p1010532jh1.th.jpg

 

p1010535hu9.th.jpg

 

p1010534wv4.th.jpg

 

Dlaczego kupiłem właśnie ten model (zapłaciłem 3700 zł w Karen Notebooks) ?

UPDATE: już go nie mają w ofercie, osobom które chcą laptopa z matową matrycą, polecam laptopy  Lenovo/IBM, szczególnie tego z Radeonem HD3470.

Procesor T8100 jest wykonany w technologii 45 nm, jest bardziej energooszczędny niż np. T7700 wykonany w technologii 65 nm.

Ponieważ zależało mi na długiej pracy na bateriach, to kupiłem laptopa z T8100. Poza tym planuję używać na nim XP-ka a nie Visty, a do niego 2 GB wystarczą. 32-bitowy system może obsłużyć tylko 3 GB, a pod 64-bitową Vistą nie wszystko działa.

Na Allegro te Californie są znacznie taniej niż w Karen, warto rozważyć ten model z T9300 (45 nm) za ok. 4000 zł.

 

Żeby zainstalować Windows XP należy zintegrować z płytą instalacyjną XP-ka za pomocą nLite sterownik SATA od tego laptopa. Nie ma go na płycie z driverami.

Sterownik SATA należy rozpakować poleceniem iata86cd.exe -a.

Rozpakuje się on do katalogu C:\Program Files\Intel\Intel Matrix Storage Manager

Po rozpakowaniu z pliku iastor.inf trzeba wybrać trzeci od dołu sterownik trybu tekstowego

Intel 82801HEM/HBM SATA AHCI Controller (Mobile ICH8M-E/M)

i dołączyć za pomocą nLite do instalacji.

Z tym sterownikiem XP-ek zainstalował się poprawnie.

satazj9.th.gif

Tak można ustalić typ posiadanego kontrolera SATA.

 

Po zainstalowaniu XP-ka wreszcie mogłem ten laptop przetestować.

Ekran nie ma żadnych wad (sprawdzałem Nokia Monitor Test) poza tą że jest to TN i trochę wchodzi w negatyw gdy się patrzy od góry. No ale zawsze można trochę odchylić go do tyłu.

Matryca jest matowa, nie ma żadnych odblasków przeszkadzających w pracy, rozdzielczość 1680x1050 jest dla mnie odpowiednia, przy laptopie siedzi się przecież bliżej i litery nie są za małe.

 

Co do temperatur procesora T8100, to są one bardzo niskie, 41 stopni C w Idle, 55 stopnie C w stresie (Orthos).

W Idle jest bardzo cichy, w stresie trochę szumi, ale da się wytrzymać. Laptop w stresie się wyrażnie nagrzewa od spodu i tam gdzie trzymam nadgarstek lewej ręki, nie jest to zbyt komfortowe, ale na szczęście jeszcze nie parzy (chociaż gdybym zechciał trzymać go na kolanach to bym zmienił zdanie).

 

Dzwięk jest dobry (a w każdym razie głośny), kamerka działa świetnie, czytnik linii papilarnych też się przydaje przy logowaniu, trzeba tylko umieć przesuwać palec i go lekko dociskać przy przesuwaniu.

 

Touchpad jest wygodny, trzeba przestawić ustawienia myszy na największą czułość, na szczęście działa scrollbar po jego prawej stronie.

 

2 GB RAM do XP-ka wystarcza w zupełności.

 

Testy wydajności (sterowniki XTreme-G Mobile 175.63)

 

Test 3DMark 2003

10634 3DMarks

 

Test 3DMark 2005:

3DMark Score: 6998 3DMarks

CPU Score: 7408 CPUMarks

 

czyli jest prawie trzykrotnie wolniejszy w grafice 3D od tego blaszaka co mam w sygnaturce, czyli C2D E6600 @3,56 GHz, 4GB RAM, GF 8800 GTX 768 MB RAM.

3DMark Score 19614 3DMarks

CPU Score 12277 CPUMarks

 

Test 3dMark 2006:

 

3DMark Score 3436 3DMarks

SM 2.0 Score 1361

SM 3.0 Score 1259

CPU Score 1909

 

Trzeba przyznać że nierewelacyjne, ale nie martwi mnie to bo nie kupiłem laptopa do gier (tylko ze względu na doskonałą matową matrycę 1680x1050 i dla przyjemności posiadania  ),

wolę grać na GF8800 GTX + 24'' LCD.

 

Wyniki desktopa z sygnaturki (C2D E6600 3,56 GHz, 8800 GTX) dla porównania:

3DMark Score 12344 3DMarks

SM 2.0 Score 5387

SM 3.0 Score 5561

CPU Score 3174

 

Najważniejszy jest wynik dla trybu Shader Model 3, używanego we współczesnych grach.

Wniosek? Mój laptop nie nadaje się do grania w nowe wymagające gry w natywnej rozdzielczości matrycy (1680x1050).

Nawet gdyby miał pamięci DDR3 to byłby tylko o połowę szybszy i by to wiele nie zmieniło.

Za cenę laptopa (ok. 4000 zł) można kupić desktopa z C2Q Q6600, monitorem 22'' i GeForce 260GTX.

W związku z tym laptopa trzeba traktować jako narzędzie pracy a nie zabawkę, więc warto zwrócić uwagę na cechy ważne podczas pracy, także w terenie, przede wszystkim pozbawiony odblasków ekran i energooszczędny procesor 45 nm (tzn. T8xxx / T9xxx).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas pracy na bateriach to około dwóch godzin podczas odtwarzania filmu x.264 720p z twardego dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem test Battery Eaterem w trybie Classic, przy wyłączonym wygaszaczu ekranu.

Po godzinie i 57 minutach włączył się alarm, po dwóch godzinach przerwałem test.

W akumulatorach zostało 8% energii, battery eater zgłaszał że będzie działać jeszcze przez 10 minut, ale nie chciałem całkowicie wyładowywać akumulatorów.

 

Myślę że to jest niezły wynik, wiele laptopów opisywanych na pclab nie było w stanie odtworzyć dwugodzinnego filmu do końca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy, mnie tam najbardziej interesował test czytelnika, ale ok ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Znaczy, mnie tam najbardziej interesował test czytelnika, ale ok ;]

W trybie czytelnika laptop osiągnął 8% naładowania baterii po trzech godzinach i jedenastu minutach.

 

 

Ten lapek ma taki sam kadlubek jak http://www.memosklep.pl/go/_info/?id=163&a...16fea97420cd885 . Moim zdaniem przeplaciles troche

Może i tak, ale ja mam matowy ekran 1680x1050, potrzebowałem wysokiej rozdzielczości bez odblasków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak z temperaturą? Takie niby kadłubki mocno się grzały (~FL90)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam gdzie trzymam nadgarstek lewej ręki, laptop ma około 40 stopni. Nie jest to zbyt komfortowe. Trzeba go trzymać na stole, bo trzymanie na kolanach odpada, temperaturę spodu szacuję na co najmniej 50 stopni w najcieplejszym miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie ma problemów z odprowadzaniem ciepła, albo przynajmiej nie większe niż bardziej markowe modele...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

F.E.A.R. Performance Test (1680x1050x32, Computer: Maximum, Graphic Card Maximum

 

Laptop CA M161S:

 

FPS:

Minimum: 17

Average: 33

Maximum: 82

 

FPS Distribution:

27% below 25 FPS

51% between 25 and 40 FPS

22% above 40 FPS

 

Desktop (C2D E6600 @ 3,56 GHz, GF8800GTX, 4GB RAM)

 

FPS:

Minimum: 76

Average: 163

Maximum 443

 

FPS Distribution:

0% below 25 FPS

0% between 25 and 40 FPS

100% above 40 FPS

 

Ponieważ najważniejszy jest minimalny FPS, to mój desktop jest 4,4 razy wydajniejszy od laptopa (76 / 17).

Gdyby porównywać średnie FPS, to wynik byłby jeszcze gorszy dla laptopa (4,9 razy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jest sęs porównywać taki komputer do tego laptopa. Tak jak byś porównywał Pentium z Pentium 3. Laptop nie dorówna dla stacjonarnego komputera. Oczywiście porównanie dotyczy np. najmocniejszy laptop VS. najmocniejszy stacjonarny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój desktop (nawet z monitorem 22'') i laptop są mniej więcej porównywalne cenowo, więc moim zdaniem warto było pokazać co gracz może dostać w obu przypadkach.

 

Chciałem wylać kubeł zimnej wody na rozpalone głowy dzieci neostrady, które kupują sobie za wszystkie pieniądze rodziców laptopa do gier, a dostają sprzęt do nauki programowania :E

 

Oczywiście nie zamierzam na tym laptopie grać w Fear, wybrałem tą grę do testów bo ma wbudowany benchmark i jest względnie nowa. Na laptopie było wyraźnie widać klatkowanie podczas testu, więc może tą grę przejdę na desktopie, skoro już jest zainstalowana.

 

Cieszę się że udało mi się kupić przyzwoitego laptopa z matową matrycą, bo jak go zaniosłem do pracy to stwierdziłem że gdyby miał matrycę glare, to bym na ekranie widział tylko świetlówki (musiałem odchylić ekran do tyłu z powodu kiepskich kątów widzenia w pionie). Producenci powinni instalować matryce MVA, zamiast tych warstw refleksyjnych glare na TN-ach.

Podsystem graficzny był mniej istotny, ale chciałem żeby jednak dało się pograć w starsze strzelanki i RTSy, widziałem jak działa Sniper Elite na laptopie z wbudowaną grafiką Intela (max. 5 kl./sek. i błedy w grafice) :E

Nie wiem czy dobrze zrobiłem że dopłaciłem 300 zł do procesora 45 nm T8100 na Socket P (planowałem kupić T5550 na Socket M), ale to się wiązało głównie z droższą płytą główną. Przynajmniej procek jest nieco szybszy, ma wirtualizację, megabajt więcej cache, i jest całkiem energooszczędny, skoro laptop jest w stanie odtwarzać film przez 2 godziny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za test, chciałem sie dowiedzieć tylko w przybliżeniu jak się sprawuje lapek, gdyby trzeba było awaryjnie pograć :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar kupic Compala FL90. A jak jest z częściami do tego ? Jak mi coś padnie, to z jakiej firmy nowe części kupować ? ASUS ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elektronika rzadko się psuje bez powodu, a poza tym jest gwarancja. Dlatego trzeba się patrzeć nie tylko na cenę ale także na warunki gwarancji.

To co się najczęściej psuje (bateria, dysk twardy, nagrywarka) możesz wymienić we własnym zakresie, podzespoły są łatwo dostępne.

Procka raczej nie podkręcisz więc się nie spali, pamięci RAM się nie psują (ale mogą zabrudzić się styki).

W wypadku uszkodzenia płyty głównej, obudowy, klawiatury lub monitora będziesz raczej musiał zgłosić się do serwisu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a w jakim jeszcze sklepie mozna dostac compala z matowa matryca??/

Musisz szukać compala z grafiką gf8600GT 512mb ddr2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andree, polecasz tego notebooka ? Ja mam zamiar kupic Compala ( sygnaturka ). Opłaca się to kupować ?

 

Troche temperatury mnie niepokoją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Andree, polecasz tego notebooka ? Ja mam zamiar kupic Compala ( sygnaturka ). Opłaca się to kupować ?

 

Troche temperatury mnie niepokoją.

Pod względem technicznym nie mam do notebooka zastrzeżeń. Sprawdził się w tym do czego go kupiłem, czyli do programowania w Visual C++.

Czy się opłaca? Karen nie jest tanią firmą, ale za to mam rzetelną gwarancję, a poza tym trudno jest kupić coś porządnego z matową matrycą 1680x1050, co było najważniejszym kryterium zakupu.

 

Co do temperatur to faktycznie podgrzewa nadgarstek lewej ręki i nie jest to zbyt komfortowe. Nie żeby parzył, ale jest to odczuwalne.

Tak samo nie nazwał bym tego notebooka laptopem, bo można sobie przegrzać coś więcej :elefant: trzymając go na kolanach, poza tym można w ten sposób zablokować wloty powietrza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Andree, polecasz tego notebooka ? Ja mam zamiar kupic Compala ( sygnaturka ). Opłaca się to kupować ?

 

Troche temperatury mnie niepokoją.

 

Z dedykowaną grafiką chłodniej nie będzie, czy to w kadłubku czy markowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem nowe, dobre zdjęcia i nowe testy w 3D Markach i FEAR na nowych sterownikach. Wyniki są trochę lepsze.

 

Do notebooka dokupiłem mysz Microsoft Wireless Laser Mouse 8000.

Działa świetnie bez wtyczki USB, ale żeby ją wbudowany Bluetooth wykrył, trzeba w trakcie wykrywania wciskać przycisk Connect na spodzie myszy przez 5 sekund. Edit: Oczywiście tylko za pierwszym razem, podczas instalacji myszki w Windowsach!

Mysz jest duża i ma rolkę z odchylaniem na boki w celu przewijania okna w poziomie, polecam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...