Skocz do zawartości
jagular

Luźne fotografów rozmowy

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, Lowepro. Model podałem wyżej, widać też na zdjęciu.
Przegródka wyjęta bo nie była mi potrzebna, aparat by mi się nie zmieścił (nie wchodzi prostopadle ani obiektywem w dół, ani w bok, muszę skosem pomiędzy tymi pozycjami).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak. Zależy, jaki obiektyw. Szerokątny zazwczyaj wejdzie z dodatkowym osprzętem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaki szerokokątny.
Mój kitowy (12-32) jest malutki i się mieści. Te co by mnie interesowały nie są zasadniczo mniejsze od zapiętego 14-140, ba potrafią być większe (np. Panas 12-60).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Bono[UG] napisał:

Zależy jaki szerokokątny.
Mój kitowy (12-32) jest malutki i się mieści. Te co by mnie interesowały nie są zasadniczo mniejsze od zapiętego 14-140, ba potrafią być większe (np. Panas 12-60).

Czy Panasonic sam produkuje obiektywy czy wszystkie to Leica? Z tego, co widzę maja slaby wybór jasnych obiektywów. A jeśli się pojawia to w recenzjach od razu zarzuty, e duże winietowanie i dystorsja.

 

Np. tutaj. Na papierze niby ok:

https://allegro.pl/oferta/panasonic-lumix-g-1-2-5-14-asph-11329284051

W fachowych testach podsumowanie:

https://www.optyczne.pl/210.11-Test_obiektywu-Panasonic_G_14_mm_f_2.5_ASPH._Podsumowanie.html

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, przypuszczam, że tylko te lepsze oznaczone logiem są od Leicii. Nie zdziwiłbym się nawet jakby to była ta sama fabryka, tylko inny projekt i kontrola jakości.

 

Mało szeroki, mało jasny, tani naleśnik - czego się spodziewać? ;)
Wybór szerokich jest: H-X1025 i H-X012, H-X015, H-F007014 (raczej ciemny), ale to inne gabaryty i cena, jakość też pewnie lepsza.

Czy są dobre nie wiem. Jak dla mnie to albo za drogie albo za wąskie albo za ciemne ale to dyskusja na sąsiedni temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panasonic+Leica to nie będzie to samo co Leica :)

Ot zdecydowanie inna grupa docelowa, koncepcja, ceny (proszę sobie sprawdzić cenę np. flagshipa z gatunku "prawdziwa Leica": 50mm/f0.95 :E ).

7-14mm to na tyle wyciśnięte kąty widzenia, że musi wystąpić kompromis: albo ciemny, albo duży, drogi i ciężki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, jagular napisał:

50mm/f0.95 :E

 

0.95? Jak to mozliwe? Z tego, co mi wiadomo ostateczna wartością powinno być 1.0 czyli w pełni otwarty obiektyw. Jak można go otworzyć "bardziej"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego miałoby to być granicą? Nie żebyś był sam, mnóstwo ludzi z jakiegoś powodu tak uważa :E

Najjaśniejszy obiektyw, który kiedykolwiek powstał, miał f0.33. Były też f0.6, f0.85. F0.95 ma kilka konstrukcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, jagular napisał:

Dlaczego miałoby to być granicą? Nie żebyś był sam, mnóstwo ludzi z jakiegoś powodu tak uważa :E

Najjaśniejszy obiektyw, który kiedykolwiek powstał, miał f0.33. Były też f0.6, f0.85. F0.95 ma kilka konstrukcji.

No tak, ale jak? Jest jakaś tam granica przysłony, co oznacza dla obiektywu wartość 1.0 - pełne otwarcie, więc co tu można więcej zdziałać? Wysuwają soczewke na zewnątrz obudowy? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przysłony na obiektywie są oznaczone:
f - skala geometryczna
T - skala fotometryczna

Skala geometryczna jest stosunkiem długości ogniskowej do jego średnicy. Czyli obiektyw 50mm i średnicy 25mm to jest f/2.0. Obiektyw 50mm i średnicy > 50mm będzie miał f < 1.0.

Z tego też względu ilość wpuszczanego światła dwóch różnych obiektywów o tej samej wartości przesłony, jest (może być) różna.

Edytowane przez bleidd
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaka to jest sensowna cena, ale masz jeszcze serię obiektywów XC, a w niej 50-230.

Obecna generacja tego zooma ma IS, poprzednie (?) nie miały i powinny być jeszcze tańsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, jagular napisał:

Nie wiem jaka to jest sensowna cena,

Dla mnie?? Jak najtańsza ;) Jako, że tęskno mi było do światła poprzedniego aparatu to od strzału wydałem niebotyczne 3 stówy z hakiem ? na TTArtisan 35mm f/1.4 . nie wiedziałem ,że zabawa z manualnym obiektywem może sprawiać tyle frajdy ?

Edytowane przez Klakier1984

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, czasami to nie jest najwłaściwsza droga, zwłaszcza w czasach, kiedy tanie są jedynie już tylko pieniądze :) TTArtisan ma ciekawe zabawki, a teraz, z bezlustrami, manualne obiektywy przeżywają kolejną młodość tak ogólnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wizjer  w aparacie to już w ogóle kosmos, ostatni raz korzystałem z czegoś takiego  kilkadziesiąt lat temu  w "komunijnym prezencie" -mała rzecz, a cieszy :)

1 godzinę temu, jagular napisał:

No, czasami to nie jest najwłaściwsza droga, zwłaszcza w czasach, kiedy tanie są jedynie już tylko pieniądze :) 

Fakt- czytając różne mądrości często spotykam się z opiniami, że lepiej mieć bieda puszkę z porządnymi obiektywami niż na odwrót.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A chyba różnie z tym bywa. Zależy czego potrzebujesz. Zazwyczaj to obiektyw 'rysuje' obraz, a matryca go jedynie rejestruje, ale czasami to warto mieć lepszy aparat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Klakier1984 napisał:

Ten zoom jest świetny , XC 50-230 ma o wiele gorsze światło , nie poszalejesz z nim w trudnych warunkach , stabilizacja i AF lepszy w XF . Mam 55-200 i jestem z niego zadowolony .

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, oczywiście że ten XF będzie lepszy, ale również droższy.
Moja kobita ma tego XC, rozważała również zakup XF. Zdecydowała się na gorszą konstrukcję gdyż miał to być obiektyw bardzo rzadko używany, ot na wycieczkach do zwierzaków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, jagular napisał:

 manualne obiektywy przeżywają kolejną młodość tak ogólnie.

Za swojej poprzedniej młodości oznaczenia pola ostrości na tych obiektywach też były tak "mocno szacunkowe" ? Jak dla mnie te podziałki są wybitnie orientacyjne i w zasadzie bezużyteczne, nie ma  opcji żeby coś "strzelić z biodra" i trafić z ostrością (nie żebym miał taką potrzebę no ale jak już coś jest to chciałem sprawdzić czy działa...)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy o czym piszesz :)
Z biodra w zasadzie to da się strzelić, znowu zależy co i jak ma być 'strzelone' - kwestia doświadczenia, ustawień sprzętu (przykładowo, klasycznym ustawieniem na street photo był tzw. zone focusing) i innych czynników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No chyba o ten zone focusing?? Załóżmy, że ustawię u siebie f8 i ostrzę na obiekt oddalony o 1,5m- według oznaczeń na obiektywie strefa ostrości powinna być w przedziale od 1m do 5m  w praktyce nie specjalnie mi się to zgadzało. Zapewne kwestia wprawy i innych czynników ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano znam, sprawdzałem internetowe kalkulatory i mniej więcej pasuje to do oznaczeń ze szkła...najwidoczniej muszę dokładniej dystans oceniać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.01.2022 o 16:25, jagular napisał:

No, oczywiście że ten XF będzie lepszy, ale również droższy.
Moja kobita ma tego XC, rozważała również zakup XF. Zdecydowała się na gorszą konstrukcję gdyż miał to być obiektyw bardzo rzadko używany, ot na wycieczkach do zwierzaków.

Tak cena obecnie jest dość spora , mi udało się go kupić pod koniec 2019 po zakupie X-T20 , nowy zoom kosztował mnie 1700  , wtedy Fuji dawało podwójny cashback , można było wyrwać za 2700 16-55 2.8  co obecnie jest kosmosem :) .

Edytowane przez Robert73

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2019? Łeee, to tak jakbyś opowiadał o czymś sprzed 1200 lat :) To były inne czasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...