Skocz do zawartości
jagular

Luźne fotografów rozmowy

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji nasycenia kanału zielonego, najłatwiej mi było obejrzeć ostatnie foto, z lasem.

Dziwna sprawa.

Wrzuciłem obydwie wersje do PS. Wersja przed zapisem wygląda jakby albo nie miała tak naprawdę profilu sRGB, albo miała jakiś własny profil aparatu (z wyższą saturacją, przynajmniej w niektórych kanałach/obszarach), albo miała inną, niż typową wersję ICC (v2 vs v4?), albo XnView sobie z czymś nie radzi.

W każdym razie jest inna. Obejrzana w przynajmniej częściowo kontrolowanej kolorystycznie przeglądarce (Firefox) jest zdecydowanie przesycona, coś jest nie tak. Wrzucona do PS (środowisko w pełni kontrolowane) z zachowaniem profilu dalej wydaje się być nieco przesycona. Wersja po zapisie wydaje się być bliższa naturze, ale chyba nie o to chodzi? :)

Zrobiłem jednak taki myk: wymusiłem na wersji 'po zapisie' przejście do przestrzeni adobergb (translacja, nie konwersja), przez co kolory stały się bardziej nasycone. Nie jest to dokładnie kopia tego, co jest w wersji 'przed zapisem', ale jest bliska. Porównałem histogramy wersji 'przed zapisem' z wersją 'po zapisie+translacja do argb' - histogramy różnią się tym, że wersja 'po zapisie+argb' ma dodany kontrast. Wydaje się, że z jakiegoś powodu XnView podczas zapisu dodaje kontrastu oraz zbija saturację.

Próbowałeś innego programu? Może np. Faststone Viewer?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chyba znalazłem w czym rzecz.

Wygląda, że przy użyciu profilu ICC z systemu (niby pod mój monitor) podczas zapisu program zmienia kolory, tak jakby ten systemowy profil był wpisywany do pliku?

Dorzuciłem do tamtego katalogu pliki c i d, więc teraz:

-bez literek oryginalny plik

-b włączony profil ICC, ustawienie domyślnego na sRGB

-c wyłączony profil ICC

-d włączony profil, ustawienie domyślnego na wskazany plik (ten sam co w systemie i ogólnym ustawieniu programu)

Jestem ciekawy jak u was to będzie wyglądać. U mnie tylko 'b' ma zmienione kolory.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

u mnie też B ma trochę mniej niebieskiego(zielony las, reszta prawie bez różnic), "A" ma więcej czerni tak z 2-5% ale to może być wina przeglądarki (safari Mac OS + asus ucx-k)

sprawdziłem kolorymetrem przypadkowy "listek" fota A R189 G211 B124 fota B R180 G214 B122

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hah, żeby to było realne. W końcu miałbym pracę w zawodzie :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Żadna "praca". Jedziesz tam, gdzie każą, kiedy każą. Robisz co każą. Siedzisz tyle, ile każą. Dostajesz znormalizowaną 'dietę'. Jeżeli zostaniesz podpięty pod WOT to podobno będziesz karmiony nawet nawet. Jak pod SZ, to odpadami. Po fakcie won do domu i tyle z przygody :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 17.03.2020 o 21:59, jagular napisał:

F1Afwb9.jpg

konkrecik. od jakiegoś czasu zastanawiam się nad tą puszką, ale trochę siara wymieniać na to 5DIV, bo to praktycznie to samo. Bardzo dobre aparaty, chociaż mojej piątki używam głownie przez ekran na statywie / gimbalu, cokolwiek poważniejszego i dalej wolę wrócić do swojego starego 1DSIII :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Puszka bardzo fajna, mimo potencjalnej ułomności obsługi. Da się tę ułomność ominąć konfigurując sprzęt pod siebie, więc nie jest źle i przykładowy brak joysticka nie przeszkadza.
Nie mam 5D4, dalej do tej pory siedziałem na 5D3, ale podobno (!) różnica w np. AF pomiędzy tymi puszkami nie jest aż tak duża. Za to różnica w stosunku do R...no cóż, nie ma sensu porównywać, to inna liga. Nie sprawdzałem jednak trybu servo, nie wiem jak się sprawuje w dynamice, ale w ujęciach statycznych, lub w spokojnym ruchu miazga.

Generalnie nigdy już nie kupię dslr. Mam teraz dylemat, bo obsługa 5D vs R jest na tyle inna, że jest mi bardzo ciężko się przestawiać. Na razie nie dokupuję jednak kolejnej Rki - nie w czasach covida :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, jagular napisał:

Puszka bardzo fajna, mimo potencjalnej ułomności obsługi. Da się tę ułomność ominąć konfigurując sprzęt pod siebie, więc nie jest źle i przykładowy brak joysticka nie przeszkadza.
Nie mam 5D4, dalej do tej pory siedziałem na 5D3, ale podobno (!) różnica w np. AF pomiędzy tymi puszkami nie jest aż tak duża. Za to różnica w stosunku do R...no cóż, nie ma sensu porównywać, to inna liga. Nie sprawdzałem jednak trybu servo, nie wiem jak się sprawuje w dynamice, ale w ujęciach statycznych, lub w spokojnym ruchu miazga.

Generalnie nigdy już nie kupię dslr. Mam teraz dylemat, bo obsługa 5D vs R jest na tyle inna, że jest mi bardzo ciężko się przestawiać. Na razie nie dokupuję jednak kolejnej Rki - nie w czasach covida :)

moim zdaniem 5D3 nie była zbyt udana. owszem, padło sporo świetnych zdjęć tym aparatem, ale na tle innych sprzętów zawsze wydawał się być dość przeciętny. Mark IV robi bardzo dobre obrazki ale po przesiadce z jedynek ergonomia i przede wszystkim czas pracy na baterii zostawia wiele do życzenia.  Z 6D chodziłem z dwiema bateriami, z 1D jedna wystarczała, do tego muszę przynajmniej trzy...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hmm, 5D4 i 5D3 pod względem ergonomii to to samo, nie?

Osobiście nigdy nie widziałem powodu na upgrade do marka IV. Nie potrzebowałem nigdy realnie jakiejś tam większej rozpiętości tonalnej. Gdybym naprawdę potrzebował, to i tak kierunek to Nikon, albo Sony :) Poza tym to ten aparat realnie więcej mi by nie dał.

Jedynki miło wspominam, bardzo fajnie się toto trzyma, ale to już przeszłość dla mnie, tak jak i całe dslr :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
16 godzin temu, jagular napisał:

Generalnie nigdy już nie kupię dslr

Bo?
Lustrzankę w rękach miałem dosłownie kilka razy w życiu, więc ciężko mi porównać do bezlustra. Porównując jednak te lepsze modele, to gabarytowo i sprzętowo chyba nie odbiegają znacznie od siebie?

Ja po przesiadce z kompakta na bezlustro: ale wielkie, ale ciężkie. Obecnie jak czasem sięgnę po stary aparat: ale mały, ale lekki, jest jak zabawka ;)
Ergonomię ciężko porównywać, bo to innej klasy urządzenia. Stary mogłem spokojnie jedną ręką trzymać, teraz ciężko, dodatkowo tam zoom miałem pod palcem wskazującym, teraz potrzebuję drugiej ręki. Na minus pokrętło trybu pracy, w starym mogłem kciukiem przestawić, teraz muszę drugą ręką, bo pokrętło jest na pokrętle EV.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Można by napisać w skrócie, bo nie pojawi się już nigdy żadna ciekawa lustrzanka :P

Ogólnie chyba dalej jeszcze powychodzi parę modeli. Nie dość, że duże, stare korpo mają dużą bezwładność projektów i działów, to jest po prostu tanio wciskać nowe modele np. tanich dslr, na których r&d nie trzeba wydawać kasiory. Do tego dojdą aparaty niszowe, dla tych, którzy muszą mieć coś innego :)

Bardziej rozwijając, ale bez przesady: bo nie da się zrobić lustrzanki o możliwościach bezlustra. Nawet jakby się wrzuciło mocarne cpu w lustro, to i tak to cpu będzie ślepe - ograniczy je sam mechanizm lustra - delikatnego, mechanicznego reliktu.
Do tego dslr ma cechy, które mnie osobiście wkurzały.
ML obecnie dojrzały. Takie przykładowe nowe Canony z serii R, jeżeli nie zaliczą wpadki, najprawdopodobniej rozłożą wszystko, co istnieje, na łopatki.

A waga? Panieeee, pewnie nie miałeś w ręku jedynki Canona (albo czegoś w rodzaju Nikona D4), z jakimś obiektywem typu klasyczne 70-200/2.8 IS :E:E

Edytowane przez jagular

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie miałem i widzę, że nie ma czego żałować ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Eee, to zależy :)

To jest sprzęt, przy którym wiele (większość? wszystkie?) obecne aparaciki to zabaweczki pod względem wytrzymałości i trwałości.

Te "kwadraciaki" (dslr ff z wbudowanym gripem) wytrzymują o wiele więcej, niż typowy aparat, mają baterię starczające na solidne tysiące zdjęć. Mają też porządne uszczelnienia.

Jeżeli ktoś potrzebuje aparatu, którego może użyć w samoobronie, albo jako podpórki przy zmianie koła w aucie, to to jest produkt idealny :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mój obecny zrobił mi siniaki na żebrach jak się na rowerze wywaliłem, wystarczy? ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jakbyś jechał z jedynką Canona z białym tele, to byś się nie wywalił, to planeta by się obróciła wokół :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi