Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

adonim

Gigabyte GA-P35 DS3 + Pentium Dual Core E2160

Rekomendowane odpowiedzi

Gigabyte GA-P35 DS3

autorska fotorecenzja.

 

 

PIERWSZE WRAŻENIA

Witam - po tym jak zaprezentowałem niedawno kartę graficzną EVGA 8800GS czas przedstawić kolejnego bohatera [choć nie ostatniego z mojej strony :cool: ]. Płyta zakupiona była po bardzo atrakcyjnej cenie dlatego brat zdecydował się na zmianę platformy z AMD na Intela. Płyta posiada gwarancję do 4 Marca 2009 roku. Powiedzmy na wstępie od razu - płyta jest produktem używanym a nie nowym - przez poprzedniego właściciela zakupiona była dnia 4 marca 2008 roku.

 

 

SPECYFIKACJA MODELU;

Przedstawiany model to Gigabyte GA-P35 DS3

 

imge0bc89bdgp1.th.jpgcebit2008previewgigabytws9.th.jpg436747702jy5.th.jpg

płyta zapakowane jest w pudło o jasnej tonacji kolorystycznej - zawarte sa na nim wszystkie podstawowe dane techniczne ale dość wyraźne przez Gigabyte zaznaczone jest to iż powyższy model obsługuje słynną technologię Ultra Durable 2 a takźe inne pomniejsze fakty takie jak np. obsługa procesorów 45nm.

4367477026xp3.th.jpg4367477025tc1.th.jpg

Garść danych techniczych opisywanej płyty głównej >

> Obsługa 45nm procesorów Intel [na szynie 1333MHz a w trybie OC na szynie 1600MHz]

> Obsługuje pamięci DDR2 max 1066MHz [w trybie OC - DDR2 1200MHz] - pojemność do 8GB

> Obsługa trybów SATA 3GB/s RAID, SATA 3GB/s RAIDz

> Gigabitowy kontroler LAN 10/100/1000

> Port Port IEEE1394 Firewire [sPID/F]

> Audio kontroler ALC889A wspierający technologię Blu-Ray and HD-DVD

> Chipset Intel ICH9R [obsługa technologii Raid]

gigabytep35rn7.th.jpgzzvx0.th.jpg

 

 

1 >>>

P35 - i co z tego wynika ???

p35blockdiagramwr3.th.jpg

 

Testowana płyta oparta została właśnie o chipset P35;

Zaprezentowany w maju chipset P35 to kolejny krok w stronę zwiększania częstotliwości taktowania magistrali systemowej FSB, w tym wypadku oficjalnie wspierana jest 1333 MHz szyna, choć wielu producentów chwali się obsługą magistrali na poziomie nawet 1600 MHz. P35 promowany był swego czasu z myślą o nadchodzących 45-nanometrowych procesorach Penryn, które zdążyły zadebiutować już w listopadzie zeszłego roku. Samo wsparcie dla najnowszych procesorów nie wystarczy, aby przekonać klienta do swoich produktów. Intel musiał mieć na uwadze bardzo udany chipset P965, który postawił poprzeczkę naprawdę wysoko, z drugiej strony pojawiła się natomiast NVIDIA, która raz po raz poszerzała ofertę chipsetową o układy nForce 680i, a następnie nieco bardziej ekonomicznego nForce 650i.

79677092fu4.th.jpg

Patrząc na płyty główne oparte o P35, zauważyły sporą ilość podobieństw, ale również nowości. Najlepiej w tym wypadku zacząć od wsparcia dla nowych modułów pamięci DDR3, które są już dostępne w oficjalnej sprzedaży detalicznej. Nie wiemy, jednakże, czy należy traktować to jako zaletę, czy wadę ? moduły DDR3 są ndal za drogie, a różnica w wydajności niewiele wyższa porównując je do modułów DDR2. Zasadnicza zmiana to wsparcie dla nowych czterordzeniowych procesorów. Oczywiście znajdziemy szereg płyt obsługujących wiele rdzeni, jednak należy mieć również na uwadze pewien problem z sekcją zasilania, która musi być nieco bardziej rozbudowana, aby płyta główna poradziła sobie ze stabilną pracą z procesorem Intel Core2 Quad. Dzięki zastosowaniu nowej magistrali 1333 MHz, zwiększyła się przepustowość danych pomiędzy samym procesorem, a chipsetem. Nowością jest wprowadzenie funkcji Intel Turbo Memory, która to jest pamięcią opcjonalną typu NAND, montowaną w komputerze w porcie PCI Express x1. Ma ona w połączeniu z funkcją ReadyBoost systemu Windows Vista poprawić wydajność. Jeśli chodzi o pamięć to nie możemy również zapomnieć o funkcji Intel Fast Memory Access, która wprowadzona była jeszcze za czasów P965 ? poprawia ona przepustowość pamięci, jednocześnie zmniejszając cykle dostępu do pamięci.

 

p35jt9.th.jpg

mostekpoudniowyp35dj0.th.jpgmostekplnocnyp35qd6.th.jpg

2 >>>

technologia Ultra Durable 2 - o co w tym chodzi?

Literka D oznacza w tym modelu to iż jest to model o wzmocnionych podzespołach. Chodzi mianowicie o 3 rzeczy:

- Aluminiowo polimerowe kondensatory renomowanych, japońskich producentów

- Wysokie możliwości podkręcania

- Płyta główna o podwyższonej trwałości Ultra Durable 2

87573150hh9.th.jpg

69229570dc3.th.jpg

 

GIGABYTE Ultra Durable 2

W celu zapewnienia jeszcze większej niezawodności oraz stabilności płyt głównych, zarówno w normalnym codziennym użytku jak również podczas ich ekstremalnego wykorzystania np. podczas podkręcania, firma GIGABYTE stosuje na płytach wyłącznie aluminiowo-polimerowe kondensatory o podwyższonej trwałości , które w znacznym stopniu wpływają na trwałość i niezawodność całego zestawu komputerowego. Dodatkowo na płytach znajdują się nowoczesne tranzystory MOSTET o niskiej emisji ciepła oraz cewki z rdzeniem ferrytowym, które umożliwiają obniżenie temperatury pracy układów zasilających znajdujących się na płytach głównych.

p35ds3rultradurablero7.th.jpg

Na płytacie Gigabyte DS3 zastosowano dość sporych rozmiarów chłodzenie chipsetu i małe, standardowe do chłodzenie mostka południowego.

Przykuwa uwagę sporych rozmiarów chłodzenie chipsetu - przynajmniej mamy pewność że sprosta ona OC procesora.

98064035kk8.th.jpg

Natomiast chłodzenie mostka północnego jest standardowych rozmiarów - z racji tego że ten element nie nagrzewa się zbytnio to też powinień dać radę sobie spokojnie po OC. Ale o tym przekonamy sie po serii prób OC.

44789098bo4.th.jpg

 

3 >>>

Pudełko i jego zawartość:

cebit2008previewgigabytws9.th.jpg

 

W pudełku otrzymujemy:

- 2 kable SATA

- 2 taśmy IDE-ATA

- 1 taśma FDD

- zaślepkę tylną

- instrukcję obsługi

- płytę z niezbędnymi sterownikami

cables1365fe1.th.jpgmanuals1365ka9.th.jpg

 

jezeli chodzi o zawartość płyty cd ze sterownikami od GA-P35 DS3 to prezentuję się ona tak;

driveryp35ds3xr9.th.jpg

nic szczególnego tu nie zobaczymy - na biednym tle można by rzec mamy do wyboru jakie sterowniki mamy wgrać i praktycznie po sprawie - nic więcej szczególnego w oczy się nie rzuca.

 

podsumowujac wyposażenie można powiedzieć że prezentuje się ono dość skromnie - jest wszystko to co tylko potrzebne i ani więcej. Oceniając zawartość pudła skalą szkolną wystawiam jej 3+.

 

4 >>>

kwestia zasilania procesora, a co za tym idzie -wytrzymałości płyty;

przedstawiany model płyty wyposażony jest w solidne 6 fazowe zasilanie procesora o wzmocnionej wytrzymałości.

Dlatego nie bedzie żadnych problemów z obsługą procesorów Core2Quad [65 i 45nm], zresztą nawet płyty 4 fazowe sobie z tym radzą :-) i np. dalszym ich podkręcaniem - płyta główna zapewne podoła temu zadaniu :-).

 

84797883wb5.th.jpg

90278763ky9.th.jpg

5>>>

Jakość zintegrowanego dźwięku;

Płyta wyposażona została w zintegrowany kodek muzyczny typu ALC 889A. Wyróżnia się on tym że posiada możliwość odtwarzania dźwięku w formacie 8-kanałowym. Za to należy się duży plus ponieważ mamy możliwosć podłączenia np. zestawu grającego 7.1 i tym samym doznamy większej głębi słuchanej muzyki w zaciszu domowym.Kodek ponadto wspiera technologię Blu-ray and HD-DVDPłyty z serii Ultra Durable 2 wyposażone zostały w układ dźwiękowy ALC889A oferujący pełne wsparcie dla formatów Blu-ray oraz HD DVD. Płyty główne wyposażone w ten układ dźwiękowy są idealną podstawą bo budowy domowych centrów rozrywki.

 

Chwile własne "sam na sam" ze zintegrowanym kodekiem ALC889A :-)

Teraz pora na bliższe przybliżenie jakości oferowanego przez 889A dźwięku. Jak narazie zastrzeżen nie mam aczkolwiek nie jestem melomanem więc nie będe tu wchodził w szczegóły ale mogę na wstępie powiedzieć że dźwięk wydobywający się ze słuchawek jest czysty, soczysty - nie doznalem podczas sluchania muzyki żadnych trzasków, przerywań, pisków czy zaników dźwięku - choć nie jest to idealna jakość dżwięku też, ale w stosunku do tych kodeków które miałem na poprzednich swoich płytach głównych totu jakość tego kodeka jest wręcz fantastyczna :-) i dlatego w mojej skali ocena 5-. A prawde mówiąc jestem na jakość dźwięku dość uczulony ponieważ słucham muzyki praktycznie na okrągło i przeważnie jest to grane na słuchawkach więc te elementy szybko bym wykrył. Aczkolwiek robiłem też próby jakości dźwięku przy podłączonej domowej wieży Hi-Fi i musze powiedzieć iz jakość przesyłanego dźwięku jest relatywnie wysoka aczkolwiek nie aż tak wysoka jak na głośnikach komputerowych czy własnie słuchawkach ale jest powyżej dobrej - i stąd moja ocena za ten element to 4+. Natomiast w teście ciszy nie usłyszałem żadnych zakłóceń pochodzących od płyty [i jej elementów], a test odsłuchu wykazał bardzo dobrą jakość również przy mocniejszym basie oraz z efektami 3D, tu mogę jedynie przyczepić się do jakości odsłuchu dźwięku z wieży Hi-Fi podłączonej do kompa gdzie w tle słychać jednak wyraźnie buczenie [dość dobitnie to słychać w przerwach między granymi utworami].

Podsumowanie;

Moja ocena ogólna jakości dźwięku na ALC889A to zatem 5- i mówiąc tu o ocenie bardzo dobrej - rozpatruję oczywiście zintegrowane kodeki, bo oczywistym faktem będzie wyższość zewnętrznych kart muzycznych [np. Creative SB]. W mojej opinii jak już wcześniej wyżej zaznaczyłem ocena za efektywność i poziom dźwięku to 5-.

EDIT >

WAŻNE;

trzeba odpowiednio umiejętnie wgrać sterowniki od dźwieku z dołączonej do mobo płyty bo inaczej będa problemy z dźwiękiem podczas pracy z systemem - choc może to tylko mój odosobniony przypadek ;-).

 

6>>>

BIOS

płyta wyposażona została w bios firmy Phoenix. Jest on m.in. rozbudowany w sekcji odpowiedzialnej za ustawienia OC - znajduje sie tam masa ustawień różnego typu [m.in procesor, ram], Napięcia możemy zmieniać dowolnie wedle własnego uznania. To samo tyczy się timingów pamięci, i tu natomiast mozna przyczepić się do dziwnego oznaczenia dzielników pamięci w płytach Gigabyte. Nie jest to standardowy typ np. 1;2 2.3 czy 4;5. W Gigabyte wygląda to na zasadzie:

Gigabyte - Normal

2.00 - 1;1

2.40 - 5;6

2.50 - 4;5

3.00 - 2;3

3.33 - 3;5

4.0+ - 1;2

Dziwne to trochę oznaczenia dzielników więc dla początkującego albo nie obeznanego w takim systemie dzielników overclokera może to przysporzyć drobnych problemów podczas OC.

 

19912290kg9.th.jpg67549651ht2.th.jpg

99854925yj4.th.jpg34092417ab4.th.jpg

34307096ki7.th.jpg55231480is2.th.jpg

78022442ax5.th.jpg61084009cj0.th.jpg

***[powyższe screeny biosu zapożyczone zostały z pewnego polskiego portalu komputerowego - mianowicie z FrazPC.pl]

:thumbup::thumbup::thumbup:

 

po przedstawieniu płyty głównej pora na drugiego naszego bohatera czyli:

 

Intel Pentium Dual Core E2160 1.8GHz [rewizja MO];

 

Wstęp;

Kiedy pojawiła się rodzina procesorów Intel Core 2 Duo, byliśmy niemalże przekonani, że marka Pentium została odłożona do historycznego archiwum Intela i już nie trafi do naszych komputerów, tym bardziej, że ostatnie modele z tej linii nie zyskały sobie najlepszych notowań.

small7fr1.th.jpg

small8yu3.th.jpg

big3uw8.th.jpg

 

procesor korzysta z 800-megahercowej szyny FSB, podobnie jak układy Core2Duo z serii E4x00. Jaka jest więc pomiędzy nimi różnica? Pentium DualCore ma tylko 1MB pamięci cache drugiego poziomu L2, podczas gdy układy z serii E4x00 mają 2-megabajtową pamięć cache L2.

W niektórych grach ze względu na tylko 1MB pamięci L2 widać więc przewagę procesorów E4x00 nad E2xxx [dobitnie to widać w grze Doom 3] i tu E21xx będzie zawsze wolniejszy nawet przy równym zegarze.

 

TESTY;

 

PLATFORMA TESTOWA >>>

Gigabyte GA-P35 DS3

Intel Pentium Dual Core E2160 1.8GHz

2 x 1GB DDR2 Patriot LLK 800 EPP CL4 5.5.5.16

EVGA e-GeForce 8800GS [OC]

Seagate 7200.9 SATA - 160GB

Pentagram Silent Force 370 Wat

 

 

Super PI mod 1.5 - próbka 1MB -> procesor bez OC

33.467 sek

33647seksuperpi15modls8.th.jpg

tu dla porównania >

Athlon 64 X2 4400+ @ 3.122MHz

superpi1529797sekvs4.th.jpg

nawiasem mówiąc jest to niewiele gorszy wynik od najlepszego wyniku uzyskanego na procesorze AMD Athlon 64 X2 4400+ 2.3GHz Brisbane G2 podkręconym do poziomu 3.122MHz gdzie wynik jaki uzyskałem to 29.797 sek. Widać tu jaka róznica dzieli te procesory w wydajności w aplikacjach tego typu. A po OC wynik E2160 powinnień zejść gładko poniżej 20 sekund

 

RightMark Memory Stability Test > procesor bez OC;

rmmstvu1.th.jpg

 

Cinebench 2003 [bez OC]

cinebebench2003on2.th.jpg

 

 

Lavalys Everst Cache;

@ memory benchmark

everestultimateeditionak7.th.jpg

program do testowania dysków twardych HD Tune>

hdtunemt3.th.jpg

 

następnie pora na pare wykresów z programu SANDRA - Sisoft

 

Testy SANDRA

1 - Processor Arithmetic

sandra1rq9.th.jpg

 

2 - Multi-Core Efficiency

sandra2bw7.th.jpg

 

3 - Cache @ Memory

s3qx6.th.jpg

 

4 - Power Management Efficienty

s4oy3.th.jpg

 

Próby OC;

Narazie moje maksymalne OC [próby w toku]

oce2160na33ghzim0.th.jpg

nawet nawet - nie powiem :Up_to_s:

 

dalsze testy w 2 części recenzji.

 

PODSUMOWANIE;

 

Płyta główna >>>>

ZALETY:

obsługa wszystkich dostępnych na rynku procesorów Intela w tym także 45nm

obsługa procesorów na szynie 1333MHz [OC 1600MHz] i pamięci DDR2 1066MHz [OC 1200MHz]

6 złącz SATA II

8 kanałowy dźwięk w formacie HD AZALIA

3 złącza PCIexpress x1

8 portów USB 2.0/1.1 na tylnym panelu + 4 na płycie do podłączenia = 12USB 2.0/1.1 razem

szeroki zakres zmiany ustawień i napięć w biosie

technologia Ultra Durable 2

obsługa RAID

niskie temperatury pracy chipsetu i MP

port S/PDIF

wysoka jakość zintegrowanego dźwięku [najlepsza integra na rynku]

wysokie możliwości OC [FSB na poziomie ponad 500]

WADY:

fatalne umiejscowienie złącza IDE1 - PATA

źle oznaczone dzielniki pamięci [nie standardowo jak w innych płytach]

dośc nieforturnie umiejscowiona wtyczka podłączenia dodatkowego zasilana 4pin

na upartego można też wymienić brak portu rownoległego i szeregowego

dośc mała ilość na płycie dodatkowych wtyczek do wentylatorów

radiator chipsetu może lekko utrudniać montaż większego [nieboxowego] chłodzenia procesora [np. Pentagram Karakorum, itp]

procesor >>>>

 

ZALETY:

- architektura oparta na natywnych 2 rdzeniowych Core

- niska cena zakupu

- niewiele odbiega wydajnością od modeli Core2Duo E4 i E6

- niskie zapotrzebowanie na prąd

- słabe zdolności do grzania się

- potężne możliwosci OC :thumbup:

 

WADY:

- tylko 1MB cache L2

- stosunkowo niski standardowy zegar pracy

- stosunkowo niewielka przewaga wydajnościowa nad procesorami Athlon X2 przy standardowym zegarze 1.8GHz

- swoją pełną możliwość wydajnościową pokazuje dopiero po OC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o możliwości OC to nie oczekiwałbym zbyt wiele. Niezła recka chociaż mnie osobiście interesują tylko zady i walety :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeśli chodzi o możliwości OC to nie oczekiwałbym zbyt wiele. Niezła recka chociaż mnie osobiście interesują tylko zady i walety :D

Ze wzgledu na mobo czy proca :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeśli chodzi o możliwości OC to nie oczekiwałbym zbyt wiele. Niezła recka chociaż mnie osobiście interesują tylko zady i walety :D

Własnie że możłiwości OC na tej płycie są spore :Up_to_s:

FSB na poziomie 500^ - sprawdzałem na moim E6850 i tak jest faktycznie. Jedynie V-Droop jest wysoki :kwasny: - 0.04v zawyza płyta napięcie względem cpu-z.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdybym mógl zmieniac napiecia w zakresie 1.6-1.7v co 0.025v to zapewne tak ale niestety od razu mam przeskok z 1.6 na 1.8v w biosie i dupa zimna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale gratulacje naprawdę świetny wynik zupełnie jestem zaskoczony. Ale to musiałeś trafić na super sztukę :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wgrać te sterowniki od dźwięku? Bo po auto_instalacji driverów z płytki, dźwięku jak nie było tak nie ma [xp pro]

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witaj w klubie - robiłem dziśrano format i mam ten sam problem - nie mam dżwięku i nic nie daje skutku, już mnie wnerwia to, i to chyba wina tego że mam SP3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witaj w klubie - robiłem dziśrano format i mam ten sam problem - nie mam dżwięku i nic nie daje skutku, już mnie wnerwia to, i to chyba wina tego że mam SP3.

 

A za pierwszym razem jak instalowałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problem nie tyczy sie sterów tylko bardziej windowsa - moja to wersja MX7 od Malcolma z SP3 a ta ma problemy z kodekami HD Realtek. No to sie trafiło. Musze wgrać inny XP albo z SP2 albo inna wersję z SP3 [ ale nie MX7]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problem nie tyczy sie sterów tylko bardziej windowsa - moja to wersja MX7 od Malcolma z SP3 a ta ma problemy z kodekami HD Realtek. No to sie trafiło. Musze wgrać inny XP albo z SP2 albo inna wersję z SP3 [ ale nie MX7]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze starymi sterownikami do dźwięku czasami bywały jajca - szczególnie po podłączeniu głośników i dodatkowo słuchawek do Front Panela. Z nowymi ze strony gigabyte'a już tego motywu nie ma - także wszystkim radzę pobrać najnowsze sterowniki ze stronki.

 

Co do AHCI - ja nie mam z tym żadnych problemów... Podejrzewam, że to kwestia ustawień systemu lub w BIOSie.

 

Port równoległy jest na płycie! Nie jest tylko wyprowadzony na tylny panel :P Można kupić śledzia z nim jak ktoś potrzebuje (za 10zł w komputroniku był).

 

Nie wiem czemu ktoś się czepiał lutowanego BIOSu - na płycie jest DUAL BIOS więc w czym problem??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra recenzja, jedyna rzecz która mnie irytuje w tej płytce; sloty na pamieci ddr 3 <lol>.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dobra recenzja, jedyna rzecz która mnie irytuje w tej płytce; sloty na pamieci ddr 3 <lol>.

 

że co słucham? :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dobra recenzja, jedyna rzecz która mnie irytuje w tej płytce; sloty na pamieci ddr 3 <lol>.

Jakie DDR3 kolego?

normalne DDR2 - max Ram DDR2 to 1066MHz lub szybsze w trybie OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...