Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

mikilys

ACER TM5520G

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie,

 

Pozbywając się, a dokładniej oddając starego lapka w ręce siostry otrzymałem "spadek" po bracie. Używał go tydzień i stwierdził, że to nie to samo i kupił to co najbardziej mu pasuje czyli coś ze stajni Apple.

 

Przejdźmy jednak do sedna.

 

##################################################################

CO NAM PRODUCENT PISZE

Notebook: TM 5520G

System operacyjny: Oryginalny system Windows? Vista Home Premium SP1

Procesor

Klasa procesora: AMD Turion X2

Kod procesora: TL-60 (65nm, 31W)

Taktowanie procesora: 2x2 GHz

Pojemność pamięci podręcznej: 2x512 kB

Technologia Mobilna: AMD PowerNow!

Pamięć operacyjna

Zainstalowana pamięć RAM: 2048 MB

Typ pamięci RAM: DDR2 667MHz Dual Channel

Dysk twardy

Pojemność dysku: 160 GB

Interfejs dysku twardego: SATA

Dodatkowe informacje n/t dysków: 5400 obr/min

Ekran

Typ ekranu: TFT CrystalBrite

Przekątna ekranu LCD: 15,4 cali

Maksymalna rozdzielczość LCD: WXGA 1280x800 pikseli

Karta graficzna

Typ karty graficznej: ATi Mobility Radeon HD 2400 XT

Pamięć wideo: 256 MB DDR2

Karta dźwiękowa

Karta dźwiękowa: Zgodna z AC'97 i HD

Napędy dysków wymiennych

Napędy optyczny wbudowany: DVD+/-RW DL

Złącza i interfejsy

Złącza zewn.: 4x USB, 1x FireWire 400, D-SUB, DVIi S-Video, RJ11 (modem), RJ45 (LAN), Mikrofon, Słuchawki, Wejście liniowe

Złącze PCMCIA: typ II

Złącze Express Card: tak

Bluetooth: nie

IR (podczerwień): tak

Czytnik kart pamięci: 5 w 1

Komunikacja

Bezprzewodowa karta sieciowa: 802.11 b/g

Karta sieciowa przewodowa: 10/100 Mbps

Modem: 56K, V.92 fax modem

Informacje użytkowe

Urządzenia wskazujące: Touchpad

Przybliżony czas pracy na bateriach: do 2,5 godz.

Stacje dokujące (opcja): nie

Bateria

Pojemność: 4000mAh

Ilość komór: 6

Oprogramowanie

Dołączone oprogramowanie: Program antywirusowy w wersji 90 dni, Adobe Acrobat Reader, Acer Launch Manager, NTI CD-Maker, Acer eManager, Acer GridVista, Acer Arcade, Acer System Recovery

Paramtery fizyczne

Wymiary (wysokość): 43 mm

Wymiary (szerokość): 360 mm

Wymiary (głębokość) : 267 mm

Waga: 2,88 kg

Informacje o gwarancji

Podstawowa gwarancja: 12 miesięcy

 

 

##################################################################

WSTĘP

Na wstępie krótko ;)

 

vistagz6.jpg

 

##################################################################

PROCESOR

Laptop wyposażony został w dwurdzeniowy procesor AMD Turion X2 wykonany w technologii 65nm i z TDP na poziomie 31W.

 

Jest to układ wydajny i zarazem energooszczędny (patrząc się na inne Turiony X2).

 

#### 2000MHz #### #### 800MHz ####

2ghznz7.th.png 800mhzzj5.th.png

I te same zegary ale po mojej modyfikacji napięć:

2000105yp0.th.jpg 800075ax1.th.jpg

 

##################################################################

MATRYCA

Świeci ładnie =)

Dlatego praca wygodna zaczyna się od 80% , a ja mam ustawioną ją na 80% jasności i uważam, że to jest akurat dla mnie :)

 

Kąty widzenia są porównywalne z tymi co w moim Hyundaiu B70A, czyli przyzwoite i dopiero przy dużym odchyleniu zawodzą.

Matryca jest szklista co może doprowadzić do szału jest jej największa wadą, bo odbija KAŻDE światło :kwasny:

 

Poza tym kolory są soczyste i wszystko jest wyraźne :)

 

##################################################################

GŁADZIK I KLAWIATURA

Gładzik dobry i wygodny.

Posiada funkcje scrolla w poziomie jak i pionie.

 

p8163121ot9.th.jpg

 

Klawiatura dobra, miękka, przyjemna w dotyku oraz dość czuła na dotyk. Z jednej strony to plus z drugiej minus.

Jednak najważniejsze jest to, że jest wygięta. O wiele lepiej się na niej pisze.

 

Jej jedyna wada to troszkę inny układ klawiszy, bo laptop pochodzi z Finlandii, ale dopóki się nie patrzy na klawiaturę i pisze na pamięć to jest ok.

 

##################################################################

OBUDOWA

Mistyczne obudowy ACERa.

Podobno kiepskie, giętkie, słabe i ogólnie do bani.

Śmiem zaprzeczyć!

Dobry, nielakierowany plastik. Wszystko poskręcane dokładnie.

 

Matryca ma solidną obudowę z tylu a zawiasy są solidne.

 

##################################################################

NAPĘD I DYSK

Napęd...

Działa cicho i sprawnie. Co tu dużo pisać

Jest to: LG HL-DL-ST DVDRAM GSA-T20N

 

Dysk...

Mruczy, brzęczy, działa i jest dość szybki ;)

Jest to: Hitachi HTS542516K9A00

Ma on 160GB, 5400rpm i 8MB cache.

 

hddsi9.th.jpg

 

##################################################################

CO DOSTAJEMY

Standardowy zestaw aplikacji ACERa w zasyfionym systemie.

ALE!

Jest to Vista.

Pobrałem ze strony MS, zrobiłem kopię aktywatora, sformatowałem i zainstalowałem CZŚCIUTEŃKĄ Vistę Home Premium.

 

Jedyne co przydatne było z dodatków to sterowniki i aplikacje (obsługująca przyciski skrótów, NTI CD\DVD Maker i PowerDVD)

 

##################################################################

BATERIA

Fabryka dała 6 komór przy 4000mAh.

W porównaniu do poprzedniego laptopa to ta sama pojemność i 2 komory więcej...

Co więc nam to daje?

Otóż dużo.

Poprzedni laptop nie był w stanie osiągnąć 2h, a ten przekracza nawet 2,5h przy WiFi włączonym!

 

Test nr1: Cykl mieszany

Włączenie, praca na necie bezprzewodowym, pokazanie animacji 3D renderowanej w czasie rzeczywistym, co dało nam wynik ciężki do określenia, ale przekraczający 2 godziny.

 

Test nr2: Necik i mp3 oraz GG i w tle FireFox z Thunderbirdem

Czas jaki tu osiągnąłem to 2h 31minut.

Jest to test najmniej prądożerny gdyż wszystko co jest używane jest załadowane do pamięci RAM i dysk praktycznie leży odłogiem, a procesor nie ma się przy czym zmęczyć.

 

Test nr3: Battery Eater 05

Test klasyczny

OpenGL 800x600-32

Procesor 800MHz@0.75V

WiFi ON

WYNIK: 1:29

Main Battery Info

Device Name GRAPE32

Manufacture SANYO

Serial # 20676

Unique ID 20676SANYOGRAPE32

Chemistry Lithium Ion

Temperature Termal Control Not Present

Designed Capacity 44400mWh

Full Charged Capacity 44655mWh

Designed Voltage 10,8V

Current Voltage 10,119V

Manufacture Date 0/0/0

Cycles Count 0

Cells count 3

Force charge support Not Supported

Force discharge support Not Supported

Benchmark results

CPU BEmarks 0

GPU BEmarks 0

RAM BEmarks 0

HDD BEmarks 0

Work Done

Pi calculations 39991 Cycles

HDD read\write 22136 Mb

Fames Rendered 1173934 Frames

Benchmark Options

Resolution 800x600x32

FullScreen Disabled

Mode Classic

Results

Total time 1:29:34

Discharge rate (minimum) 4294936738 mWh

Discharge rate (maximum) 4294946983 mWh

Discharge rate (average) 4294940279 mWh

dischargeyc3.th.gif

Komentując ten test:

Nie jest on adekwatny do normalnego użytkowania (moje zdanie). Procesor był obciążony non stop w 100% tak samo jak karta graficzna. Pamięć była w 34% zajęta, a dysk też sporo się napracował.

 

##################################################################

UKŁAD GRAFICZNY

ATI Mobility Radeon HD 2400XT... Co to jest?

 

Nie ukrywajmy, nie potwór, ale całkiem przyzwoity rdzeń.

4 jednostki ROP oraz TMU i 40 shaderów w wersji 4.0 przy 65nm procesie oraz 64 bitach które tworzą szynę dla 256MB pamięci typu DDR2 potrafią dopiec ale i mocno zaskoczyć.

 

gpuir0.th.jpg

 

3DMark06

3dm06lq5.th.jpg

A tu dokładniej pozostałe testy:

3dm06adw0.th.jpg

 

S.T.A.L.K.E.R. chodzi w 1280x800 z 2xAA i detalami na medium przy pełnym dynamicznym oświetleniu. Szok... Lekki. Nie jest to gra z wysokim framerate'm (nawet nie wiem jakim bo fraps nie działa...), ale jest ot gra jak dla mnie płynna (czyli okolice 25-30 klatek na sekundę) z przycięciami gdy coś ładuje się do pamięci.

DoW: SS chodzi jak na tą serię ze wszystkim na max\a i w natywnej rozdzielczości. Nie ma się co dziwić, bo to gra, która lub dobre procesory.

Assassin's Creed po walce i próbach uruchomienia go pod DX10 uruchomił się na DX9 i ustawił sam natywną rozdzielczość oraz detale na poziomie środkowym (wszędzie jest 2/coś). Gra jest płynna z przycięciami w momentach zablurowania ekranu oraz ostrej walki :)

Morrowind z dodatkami chodzi zaskakująco płynnie w porównaniu do poprzedniego X1300. utrzymuje ponad 40 klatek zawsze przy włączonym TrueForm (Morrowind FPS Optimizer), maksymalnym dystansie widzenia oraz cieniach ustawionych na 1/3. Wszystko w rozdzielczości 1280x800.

 

##################################################################

WENTYLE, TEMPERATURY I GŁOŚNOŚĆ

Przy pracy mało wymagającej procesor trzyma się w granicach 50 stopni. Jak mu zadam coś cięższego to już się nie ogranicza i przypieka na poziomie 60 stopni.

 

Dysk niewykorzystywany pracuje w temperaturze około 46 stopni, zaś pomęczony niewiele dopieka, do nagrzał się do 52 stopni.

Sam twardziel siedzi pod gładzikiem, z którego jeśli nie korzystamy jest ok, ale jak nie mamy myszki to praca na gorącym nie jest przyjemna... :kwasny:

 

To jestem w stanie określić.

Oprócz dokładnej temperatury pracy procesora jestem w stanie napisać, że lewa strona laptopa się mocno grzeje na całej swojej głębokości.

 

Wentyle pracują cały czas w trakcie pracy na zasilaniu sieciowym, zaś przy pracy na baterii sporadycznie się włączają.

Nawet w trakcie pracy zachowują wysoką kulturę i nie robią nam obciachu.

 

Zaletą jest otwór wydmuchiwania ciepłego powietrza umieszczony nie jak w większości laptopów z boku, ale z tyłu.

Do tego sam wentylator jest w miejscu na tyle rozsądnym, że spokojnie można laptopa położyć na kolanach (co grozi pzzy dłuższej pracy oparzeniem) i nie martwić się o zatkanie dziurki wlotowej :)

 

##################################################################

ŁĄCZNOŚĆ

Mamy do dyspozycji 4 porty USB, port FireWIre, FIR i WiFi...

Hm...

Brakuje tu czegoś... Bluetooth! Niestety nie wyposażono tego modelu w to udogodnienie :( Szkoda.

 

Oczywiście czytnik kart pamięci 6in1 to już standard, więc nie ma co wspominać.

 

Za sieć bezprzewodową odpowiada układ Broadcom 802.11a/b/g z anteną pracującą w systemie SignalUp ACERa.

I jest to gorszy układ od Atheros'a 5005 z poprzedniego modelu.

Wnioskuję to po sile sygnału, która mimo tego samego miejsca użytkowania jest słabszy.

 

##################################################################

SESJA ZDJĘCIOWA

 

p8163115jt3.th.jpg # p8163117xv2.th.jpg

całość # przód

 

p8163116jd8.th.jpg # p8163119iz5.th.jpg

porty wizyjne ;) # USB z tyłu

 

p8163118tx3.th.jpg # p8163124vt3.th.jpg

napęd # kamerka

 

p8163123wk4.th.jpg # p8163127tg5.th.jpg

włącznik i diody # klawisze skrótów

 

##################################################################

by mikilys

 

Uwagi kierować w tym wątku. Zapraszam do dyskusji.

Resztę testów i innych rzeczy postaram się dopisać.

Za jakość zdjęć przepraszam, ale pogoda jest ciulowa i u mnie w domu jest tak dziwnie, że przy lampie zdjęcia wychodzą źle, a bez czasami się rozmazują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nastąpiła pewna zmiana w konfiguracji

;)

 

Oto jej rezultaty:

clipboard02je4.jpg

 

3DMark06

dgsfo8.th.jpg

sdasrl3.th.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób tej zmiany dokonałeś? Nowy lapek, czy wymieniałeś samą grafikę? Jeśli to drugie to ile za nią dałeś i ile roboty było z wymianą? I jak temperatury?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu jest temat, a w zasadzie poradnik:

http://forum.pclab.pl/t451254.html

 

Kartę oczywiście zmieniłem własnoręcznie.

Koszt to ehem... Szczęście głupiego, bo kupiłem niesprawdzoną kartę, wiedząc, że to M76 :E

Dałem 99.99zł + 25zł za kuriera.

Próbowałem wcześniej GF8600GT (~399zł), ale te pewnie by zadziałały, jednak się okazuje MXM'y z Compal'i nie mają BIOS'ów...

Zajęło mi to jakieś 20 minut łącznie cała wymiana.

Temperatury...

No procek nie skoczył dramatycznie (powód skoku to jeden radiator dla CPU i GPU), ale karta owszem.

HD2400XT granicę miało na 70*C, ten do 100*C pozwala sobie nawet dojść...

Jednak nie ma zwisów czy błędów więc spoko ;)

Podstawkę chłodzącą też mam kupioną za 69.99zł i to Revolteca :cool: Kolejne szczęście głupiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nieźle Ci to wyszło,szkoda że moja to 8400gs na MXMI bo inaczej też pewnie bym ja wymienił na coś innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jawor121

No niestety... Z tego co mi wiadome to 8400GS jest faktycznie najmocniejszą kartą MXM II...

Wiele nie poszalejesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety,jedyne wyjście to zmiana lapa no ale ni ma kasy :E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Nowy firmware Wam wskoczył dla AW3423DWF.  https://www.dell.com/support/home/pl-pl/product-support/product/aw3423dwf-monitor/drivers   1. Fix synchronization issue between DDM and OSD 2. Update HDR behavior 3. Fix issue of monitor shows different sharpness effect between left and right side of screen. 4. Clarify warning message due to thermal behavior Poprawka HDR to teraz standard w aktualizacjach monitorów , alepodoba mi się punkt 3.  
    • Rynek zweryfikuje tylko zbyt późno. Niestety deweloperzy wykorzystują głupotę Polaków aby podonosić te ceny mieszkań a oni dalej będą kupować Rynek zadziałał by prawidłowo jakby kraj nie był jednym wielkim bagnem pod względem podatkowym, biurokratycznym oraz prawnym (jeśli mówimy o przepisach budowalanych, działkach, najmu, unijnej pseudo-ekologii). Jak ma to rynek prawidłowo zweryfikować jeśli jest on upośledzony zaczynając od samej głowy? Nieudolne próby "naprawy" sytuacji tylko ją pogarszają i tak to się kręci błędne koło pogarszające sytuacje. Ale najprościej nazwać konfederacje konforusami, bo proponują nie wpowadzać tych kretyńskich przepisów pogarszających sytuacje   Nikt im nie dał szansy czegoś spróbować ale krytyka leci jakby rządzili 10 lat i rujnowali kraj. Jak w tym kraju ma się coś zmienić jak wszystko poza POPIS jest krytykowane za wszystko jak leci? Mówię ogólnie o każdej nowej opcji politycznej teraz. Jak jakiekolwiek ugrupowanie ma się przebić jak od początku jest mieszane z błotem od samego początku? Nie ma i nie będzie partii która spełni oczekiwania każdego. A mnie z drugiej strony śmieszą teksty o państwie opiekuńczym zapewniającym godne życie każdemu mieszkańcowi - jednocześnie porównując się np. do krajów skandynawskich. Lewactwo (od pisu po lewice) myśli że możemy być drugą Norwegią będąc X razy biedniejszym państwem bez bogactw naturalnych. Nie da się przejść od lepianki z gówna od razu do Burj Khalifa, ale niektórzy myślą, że to możliwe
    • A co ma CIA, MI6 czy inne służby wywiadowcze do artykułów na portalach internetowych czy twiterowych pseudo-analiz, rozumiem że czytanie ze zrozumieniem kontekstu jest dla kolegi zbyt dużym wyzwaniem.   Rosja ma skończone rezerwy ludzkie, no ale skoro twoja 6 letnia bratanica twierdzi, że Rosja jest duża więc wygra to tak musi być. Co do Trumpa i jego zdecydowanego prowadzenia w sondażach to chyba też ci to twoja bratanica powiedziała, Trump i Biden w ogólnokrajowych sondażach idą mniej więcej z podobnym poparciem raz jeden raz drugi prowadzi więc nie wiem skąd bierzesz to zdecydowane prowadzenie Trumpa, a biorąc pod uwagę specyficzny system wyborów prezydenckich w USA jest jeszcze ciekawiej, wystarczy sprawdzić sondaże z podziałem na stany i zobaczyć, że dokładnie jak w 2020 wygrać mogą obydwaj wszystko znowu rozbije się o pojedyncze stany, do tego w USA wybory wygrywają pieniądze a tych Biden zebrał na początek kwietnia dwa razy więcej niż Trump.   Ukraina już się obroniła przed Rosją i wypchnęła ją z większości zajętego na początku wojny terytorium, i od dwóch lat się broni dalej, nie będe wnikał co miało znaczyć twoim zdaniem że cytuje "Rosja sama bez pomocy z zewnątrz jest 50x wiekszą od Ukrainy", że niby wielkośc terytorium ma znaczenie w kwestii wygrywania wojny, no to całkiem ciekawe podejście, ale niestety kompletnie bezsensowne, podczas inwazji na sąsiada liczą się zasoby ludzkie tu Rosja ma większe fakt ale jakie 3-4 krotnie a nie 50 krotnie, a i tak trzeba by spojrzeć dokładnie w demografie żeby wyiągnąć wnioski. Nie wiem co mają prawa człowieka do mobilizacji w czsaie W ale mniejsza z tym, pominmy to bo to niczego nie wnosi. Przestawienie przemysłu na tryb wojenny, niczego nie zmienia jeżeli jedyne co to spowodowało to ewentualne zwiększenie produkcji bieda wersji T-ciaków bez zachodniej elektroniki i optyki w ilościach pozwalających na zastępowanie utraconego sprzętu, i umożliwia dużą akcje przywracania do służby złomu z lat 50-70 ubiegłego wieku, faktycznie wyczyn jak cholera.  Czytam takie głupoty od dwóch lat, Ukraina według waszych analiz z czterech liter powinna być zniszczona/podbita mniej więcej od dwóch lat, Puitn miał zaorać wszystko nukami i być carem wszechświata, a jak narazie mija 27 miesięc pełnoskalowej inwazji drugiej armii świata na jeden z biedniejszych krajów w Europie, pomijam już fakt zajęcia części terytorium w 2014 i pełzający konflikt trwający dekadę. Ale zapewne jest tak jak piszesz, Putin jest gotowy wojskowo do zajęcia całej Ukrainy, ale nie jest politycznie i dlatego dwa lata temu wywołał największych konflikt w Europie od dziesięcioleci, i tak sobie mieli od dwóch lat żołnierzy i sprzęt bo musi się jeszcze politycznie przygotować. Co do Skrzypczaka to mnie nie rozsmieszaj, z całym szacunkiem dla kariery pana generała, ale obecnie to on na potrzeby artykułów (raczej nie za bóg zapłać) reaguje na bieżące wydarzenia i zgodnie z trendem na dany moment zmienia wersję, to nie jest analiza konfliktu zbrojnego tylko zwykłe wróżenie z fusów na zasadzie "będzie tak,albo będzie inaczej", do analizy konfliktu zbrojnego potrzebujesz danych, danych i jeszcze raz danych, a robienie analiz strategicznych na podstawie dostępnych w internecie po fakcie danych ze starć na poziomie taktycznym bez dokładnej znajomości rozmieszczenia jednostek ich stanów osobowych, wyposażenia oraz odwodów strategicznych ich stanów osobowych, wyposażenia i rozmieszczenia zakrawa o kpine. Na chwilę obecną Ukraina przegrywa na poziomie taktycznym, strategicznie jeszcze źle nie jest, co nie znaczy że to się nie zmieni w bliższej lub dalszej przyszłości, ale napewno się zmieni bez wsparcia z zachodu to jedno jest pewne i do tego dąży Putin, Rosja nie wygra jeżeli nie odetnie Ukrainy od wsparcia z zachodu, Ukraina ze wsparciem nie przegra .... czego proszę nie mylić z wygra, bo obecnej sytuacji Ukraina nie ma szans na zwycięstwo stricte. Będą musieli wcześniej czy później pójść na jakieś ustępstwa i wiedzą to jedni i drudzy, kwestia pozycji wyjściowych w przyszlych rozmowach pokojowych.
    • Gaming i Aero  od GB to tożsame konstrukcje (radiator, miedziana płyta zamiast komory parowej jak w wersji bobn Super); Różnią się zabudową i kolorem tworzywa sztucznego. Na Plus (obie wersje) szansa na cichsze cewki niż u innych producentów, nowsza rewizja wtyczki 12VHPWR -  H++ 12V-2X6;  Możesz sie rozczarować: Gaming i Aero BIOS OC nadaje się do kosza - zbyt głośno;  Najlepiej cihcy BIOS i ustawić w MSI AFT na krzywej 2700Mhz@950mV + 1000 VRAM 
    • Takie firmy dają właśnie wysoką pewność. OLEDy są tanie w produkcji a drogie w sprzedaży więc ostatnie o co trzeba się martwić to że korpo nie przekalkulowało tego  DW jest już na rynku ponad 2 lata.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...