Skocz do zawartości
Zamknięcie Forum PC LAB

Szanowny Użytkowniku,

Informujemy, że za 30 dni tj. 30 listopada 2024 r. serwis internetowy Forum PC LAB zostanie zamknięty.

Administrator Serwisu Forum PC LAB - Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie: wypowiada całość usług Serwisu Forum PC LAB z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Administrator Serwisu Forum PC LAB informuje, że:

  1. Z dniem 29 listopada 2024 r. zakończy się świadczenie wszystkich usług Serwisu Forum PC LAB. Ważną przyczyną uzasadniającą wypowiedzenie jest zamknięcie Serwisu Forum PC LAB
  2. Dotychczas zamowione przez Użytkownika usługi Serwisu Forum PC LAB będą świadczone w okresie wypowiedzenia tj. do dnia 29 listopada 2024 r.
  3. Po ogłoszeniu zamknięcia Serwisu Forum od dnia 30 października 2024 r. zakładanie nowych kont w serwisie Forum PC LAB nie będzie możliwe
  4. Wraz z zamknięciem Serwisu Forum PC LAB, tj. dnia 29 listopada 2024 r. nie będzie już dostępny katalog treści Forum PC LAB. Do tego czasu Użytkownicy Forum PC LAB mają dostęp do swoich treści w zakładce "Profil", gdzie mają możliwość ich skopiowania lub archiwizowania w formie screenshotów.
  5. Administrator danych osobowych Użytkowników - Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie zapewnia realizację praw podmiotów danych osobowych przez cały okres świadczenia usług Serwisu Forum PC LAB. Szczegółowe informacje znajdziesz w Polityce Prywatności

Administrator informuje, iż wraz z zamknięciem Serwisu Forum PC LAB, dane osobowe Użytkowników Serwisu Forum PC LAB zostaną trwale usunięte ze względu na brak podstawy ich dalszego przetwarzania. Proces trwałego usuwania danych z kopii zapasowych może przekroczyć termin zamknięcia Forum PC LAB o kilka miesięcy. Wyjątek może stanowić przetwarzanie danych użytkownika do czasu zakończenia toczących się postepowań.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

kowallosu

Skutki kręcenia. NEGATYWNE.

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wiadomo każdy z nas chciałby mieć jak najwydajniejszy komputer. Dla naszego szczęścia firmy produkujące podzespoły tworzą je tak, że można je podkręcić. Niektóre BARDZIEJ, niektóre mniej. Cieszy fakt, iż podkręcony procesor daje lepsze wyniki w grach, aplikacjach, w codziennym użytkowaniu.

Zmiana napięć, zabawa magistralą FSB, mnożnik, dzielnik to tylko jedne z wielu opcji ,które oferują nam efektywnie zwiększenie pracy komputera.

Wszystko było by ok gdyby nie fakt ,że podkręcony podzespół jest narażony na większe prawdopodobieństwo zawodzenia niż oryginalnie taktowany.

 

Zastanawiam się nad tym ostatnio, bo podkręcilem e8400 i 9800gt. Jak diametralnie OC skraca żywotność?

 

Mieliście jakieś nie miłe przygody z OC ? Ja w swojej karierze spaliłem kartę x800 która niestety nie przeżyła zmiany biosu :D a warta wtedy była hoho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę ze niektórzy producenci specjalnie zaniżają takty byś się cieszył z dużego oc i wychwalał ich produkt a tak naprawdę to normalna praca podzespołu, tylko niema co przesadzać wszystko z głową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podkręciłem e8400 do 3.9ghz 1.325v. teraz poluje na chłodzenie i staram się zmniejszyć napięcie ;) narazie już mam dość orhosów. Troszke nad tym 9800gt sie cykam bo niby artefaktów nie widzę w grach na 745 na rdzeniu, jednak jakbym dla pewności obniżył te 10-15 to by sie nic nie stało, a jednak czułbym sie lepiej :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niektorzy gadali ze zamiast 10 lat bedzie 5.

 

 

tylko ze wiekszosc z nich nie miala nigdy kreconego sprzetu przez taki okres.

 

 

na pewno skraca podniesienie napiecia. tylko ze jak sie spali to warty bedzie tyle co szrot, lub nie zdazy sie spalic bo wymienisz dawno na nowy.

 

ogolem trzeba byc zdolnym zeby przekrecic.

 

juz ktos tu sie chwalił swoim E7200 i 1,44V

 

a PCLab dostal nawet zaproszenia na pogrzeb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjąłem takie założenie, by stosować najwyższe w pełni stabilne taktowanie procesora przy standardowo ustawionym napięciu. U mnie wynosi ono 1,325V i przy nim zegary mogę podnieść o 20% z 2400 do 2880MHz, co daje wzrost mocy obliczeniowej o 18,5-19%. Wiąże się to z podniesieniem temp w stresie o 3-4st C. By uzyskać stabilne 3000MHz muszę napięcie podbić już do 1,375V, co skutkuje już temperaturą o 10 st wyższą niż bez o/c (na boxie).

 

Co do rdzenia karty graficznej to u mnie było prosto - przy 752 wsio śmiga, a przy 753MHz przy obciążeniu zwyczajnie się zawiesza. Co ciekawsze - bez o/c pamięci ten próg był nieco wyżej. Jednak przy pamięciach takiego progu nie stwierdziłem, a za maksymalne uznałem 1050MHz bowiem przy jednoczesnym rdzeniu na 752MHz, przy nich 3DMark06 pokazywał największą wydajność. Dało się stawić nawet 752/1070, tylko wtedy było wolniej niż 752/1050.

 

Generalnie pobawić się można, a myślę, że większych (lub nawet b.dużych) szkód można przysporzyć sprzętowi dopiero zmianą napięć. Sam o/c, zwłaszcza umiarkowany raczej nie powinien mu zauważalnie zaszkodzić:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chodzi o CPU to rozsądnie z Vcore oraz porządne chłodzenie i nic nie powinno się stać.

Właściwie każdy procesor jaki miałem był podkręcony - żaden nie padł.

Pierwszy to 486DX33@40.

także jak są możliwości i sprzęt jest podatny to trza kręcić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że jeżeli zrobisz OC i poprawisz chłodzenie by układ miał podobne środowisko co wcześniej to mu tam dużej różnicy nie sprawi. Inna sprawa z zasilaniem. Na pewno w jakiś sposób wyciąga to wady techniczne podzespołu ( normalnie działa, +2 MHz lipa = coś nie tak z nim) no i w pewien sposób skraca żywotność układu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przerażajcie mnie.Ja na swoim c2q mam 1.4V,to nie za dużo?W sumie wiem że normalnie powinien mieć 1.1-1.2V także chyba nie za wiele ma do przodu.Co do wkręcania grafy to się nie bawiłem chociaż wiem że podobno można wrzucić na wyższe obroty bez problemu (4870 1GB,750Mhz GPU,900MHz{x4} MEM) bez zmiany chłodzenia bo przy ewolucjach z zastosowaniem edytora biosu to już zwykłe chłodzenie jest za cienkie...No,jeszcze ram zostaje.W sumie co tu kręcić wiele,przynajmniej u mnie.Mam P5Q3 Deluxe,spokojnie 1600MHz ciągnie.No i tak,próbuję przekroczyć tą barierę ale nic,nie wchodzi,ciemność widzę.To prawdopodobnie niedobór napieć na mostkach,są na auto a oc fsb z 333 na 465.Już przy 470(ram ma wtedy coś koło 1590MHz) są bluescreeny,zwieszki a orthos wywala po paru minutach.Temperatury?Niewielkie.W spoczynku tzn przy korzystaniu z lekkich aplikacji proc 22(45-45-45-52),grafa 48(1600rpm wentyl tj 27%rpm w ccc),płyta 34,dyski 29 i 33.Niewiele.W stresie idzie trochę w górę ale nie tyle żeby palić podzespoły bo tak do 62 na rdzeniu #0 ktory jest zawsze najbardziej obciążany (orthos daje mu 72st C max i nie przekracza) grafa ok 70 no a płyta do 42.Także to są moje wyniki które niebawem zamierzam podnieść ale to po rozbudowie chłodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak masz napięcia na AUTO to zapewno są ale za wysokie.

Ramy ci chodzą na 1600 na tej płycie? jakie to pamięci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale macie wazne problemy :szczerbaty:

 

skraca zywotnosc ? nawet jesli, to i tak za ten czas wymienicie komputer 3x, przeszkadza wysokie Vcore ? - jesli temperatury sa w porzadku, a Orthos dziala cala noc bez blednie, to nie widze problemow, ja tam swego czasu Celine D katowalem 1.65Vcore i sie nie obrazil, sluzy w pewnym komputerze po dzis dzien i ma sie dobrze

 

p.s zeby zabic procesory, ktore sa robione obecnie trzeba miec nielada talent, maja tyle zabezpieczen, ze gratuluje komus kto uwalil jakiegos C2D :boink:

 

edit: no jednak widze negatywny skutek, strata czasu podczas testowania stabilnosci i ewentualne straty moralne :szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby podkręcać trzeba mieć wyobraźnię i pewną wiedzę w dziedzinie elektroniki i informatyki. Jeżeli się posiada wcześniej wymienione kompetencje to można się brać za "bezpieczne" OC. Komputer dobrze przetaktowany i dobrze przygotowany do OC będzie służył długo i dobrze. Jednak jeżeli ktoś nie bardzo wie co robi, lub tylko mu się coś wydaje, to proszę wybaczyć ale nie trudno o awarię.

 

Wszystko ma negatywne skutki, jeśli dasz pomalować pokój dziecku to też będzie to negatywny skutek.

 

Negatywne skutki leżą głównie po stronie overlockera, a dobrze podkręcony sprzęt działa o tyle krócej że prędzej zdążysz przesiąść się na nową platformę. Osobiście posiadam w jednym z moich komputerów Celerona 900 @ 1200, procesor już wiekowy a nadal działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elektronika...No cóż,istotna sprawa.Tak samo jak kontrola temperatur.Bo na nowym sprzęcie jest albo dobrze albo nie wejdzie.A jak wejdzie,orthos itp puszcza,tempy spox to raczej padliny prędko zbierać nie będziemy.Przynajmniej do upływu okresu gwarancyjnego :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie wie się co się robi to zawsze jest szansa że coś się zjara przez głupotę (nie kontrolowanie temperatur itp.) Ja kiedyś miałem procka Pentium III 600 MHz którego bez problemu można było kręcić na 980MHz. Dalej nie wiem czy by wytrzymał bo 980MHz to było max ile mogłem na płycie ustawić :P A co najlepsze to procesor ten miał takie chłodzenie że porównał bym je z chłodzeniem jakie ma Geforce2 :D Bez wentylatora sam taki radiatorek aluminiowy :P Jak go znajde to spróbuje go podkręcić bez radiatora :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś słyszałem takie coś, trochę to niedokładne ale brzmi mniejwięcej tak

 

Procesor ze standarowym taktowaniem pożyje około 10 lat ciągłej pracy. Gdy zostanie on podkręcony do stabilnych wartości, przy niezawysokiej temperaturze (z dobrym chłodziwem) pracy - czyli o jakieś nawet 30%, 40% to czas jego ciągłej pracy może się skrócić o jakieś 4 lata - nie więcej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skutki negatywne na pewno jakieś są, ale są one na tyle marginalne, że w ogóle niezauważalne, a zanim wystąpią to 3x albo i więcej wymienimy sprzęt. Nie ma się czym kompletnie przejmować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co moze miec negatywny wplyw na elektronike to nieumiejetne podkrecanie. Czyli nadmiar napiec przy niedomiarze chlodzenia. Ale tak jest z wiekszoscia rzeczy - wszystko dobre do czasu jak robi sie to z glowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciężko spalić procesor przez podkręcenie.

Ja jakiś czas temu gdy dopieru sie uczyłem podkrecac e8200 leciał przez ponad miesiąc na napieciu 1,46V

a podobno powinien tego nie wytrzymać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bardzo ciężko spalić procesor przez podkręcenie.

Ja jakiś czas temu gdy dopieru sie uczyłem podkrecac e8200 leciał przez ponad miesiąc na napieciu 1,46V

a podobno powinien tego nie wytrzymać.

 

Zalezy co rozumiesz przez spalenie - czy calkowita mogile czy stopniowo idace zmiany w strukturze krzemu ktore z czasem beda powodowac niestabilnosci @konkretne napiecie i taktowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Cześć all Znajomy chce złożyć nowego kompa Prosiłbym coś doradzić na temat tego zestawu  Przedział to 5500-6000zł wraz z monitorem  MSI B550-A PRO AMD Ryzen 5 5600X Cooler Master MWE GOLD-V2. 750W 80 Plus Gold Kingston FURY 32GB (2x16GB) 3200MHz CL16 Beast Black Genesis IRID 505F Gigabyte GeForce RTX 4060 Ti Eagle 8G GDDR6 Silver Monkey X STORMY 120mm Lexar 1TB M.2 PCle Gen4 NVMe NQ790 BenQ ZOWIE XL254OK czarny https://ibb.co/3WRkpmk ( zdjęcie zestawu )
    • Siedem to jeszcze niedużo. Są osoby, które mają na przykład ponad setkę latarek. Ja zgromadziłem tylko kilkanaście.
    • Siedem multimetrów.... okeeejjjjjjjjjjjj........ https://i.giphy.com/HoCPpVFKfvK5HRugp3.webp
    • Hmmmm, tak się zastanawiałem jaki ja mam fetysz i opanować się nie mogę. Wyszło na to, że to multimetry. Mam ich chyba z siedem nie licząc zabawek z biedry. Jak nie mam już co mierzyć to biorę sondy w łapę i straszę dzieciaki uważające, że w domu to tylko ojciec jest dziadersem. Dziadersem, który nie rozumie współczesnej młodzieży.  No, kuźwa... nie rozumiem i tyle. 
    • Weź sprzedaj tego Phenoma i kup FX 8300  Będzie na pewno sporo lepiej, a teraz ludzie chcą za te procki grosze. W dodatku na Twojej płycie na spokojnie go podkręcisz wyżej niż na 4GHz, nawet przy chłodzeniu pokroju Spartana Pro - a zegar to właściwie jedyna przewaga wyższych modeli nad tym.  P.S. Normalnie nikomu w życiu nie proponowałbym FX'a, ale skoro chłop zaszalał na tyle by kupić 32GB RAM'u i ma jedną z lepszych płyt to co ma do stracenia  Jakiś czas temu widziałem 8300 z Spartanem 3 Pro ARGB za 7 dych, jak poszuka to sam procek za 50/60 upoluje, a na Phenoma może za te 40 zł znajdzie jelenia Co do NVMe w razie czego służę pomocą, modułami w UEFI bawiłem się już nie raz.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...