Skocz do zawartości
jacekcz

BAZA podkręcania oraz kompatybilności pamięci DDR2/3/4/5 - dowolna platforma

Rekomendowane odpowiedzi

Pytaliście o screen z Aida

 

Maximus ma kilka ciekawych profili dla RAM w BIOSIE, zapewne już je znalazłeś :P, w simie nic ciekawego poza wyśrubowanymi V, jedyne co jesz fajne to czas dostępu, transfery raczej średnie względem luźniejszych T1 na wyższych zegarach, a sprawdzałeś ile poleca na maxa przy C16 lub C17 ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maximus ma kilka ciekawych profili dla RAM w BIOSIE, zapewne już je znalazłeś :P, w simie nic ciekawego poza wyśrubowanymi V, jedyne co jesz fajne to czas dostępu, transfery raczej średnie względem luźniejszych T1 na wyższych zegarach, a sprawdzałeś ile poleca na maxa przy C16 lub C17 ??

Nie bawiłem się w te profile, wszystko generalnie z ręki z testowaniem dlaczego tak, a nie inaczej :) Wydaje mi się, że procesor (7700k) nie ma tak dobrego kontrolera jak 8xxx i 9xxx, okolice 4150, może 4200 to jego max. W tej chwili mam możliwość testu tylko na powietrzu. Takie timingi jak podałeś są w ogóle nie użyteczne, do innych testów np Cinebench R15 puszają RAM na 4800 CL14 na niektórych prockach :D

 

Chłodek z procesora owszem pomaga, ale pamięci w dalszym ciągu są w temperaturze pokojowej +/- 5C.

Edytowane przez _bartx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak ale na azocie swiat sie nie konczy, ilu uzytkownikow chlodzi kontroler azotem by wydobyc c12?, jak juz lecisz na azocie to co zaszkodzi sprawdzic ile poleci do 24/7 i jak ciasno, zachowujac zdrowe napiecia. jak widzisz w temacie max to 1.5v z hakiem na ramach i transfery na poziomie 70k z dostepem ponizej 35ns,

 

z tego co pamietam to 24/7 konczyl sie na 4300 chyba na m9a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak ale na azocie swiat sie nie konczy, ilu uzytkownikow chlodzi kontroler azotem by wydobyc c12?, jak juz lecisz na azocie to co zaszkodzi sprawdzic ile poleci do 24/7 i jak ciasno, zachowujac zdrowe napiecia. jak widzisz w temacie max to 1.5v z hakiem na ramach i transfery na poziomie 70k z dostepem ponizej 35ns,

 

z tego co pamietam to 24/7 konczyl sie na 4300 chyba na m9a

Azot czy suchy lód i 24/7 to nie występuje razem :) Tak samo zdrowie napięcia, te większe też są zdrowe (w miarę), ale przy zachowaniu odpowiednich warunków (temperatura, płyta itd.).

 

Bawisz się jako entuzjasta, ja jako overclocker, więc celujemy w coś innego. CL16 lub 17 to nie wiem czy w ogóle ma sens nawet do daily. Na każdej poprzedniej platformie (a miałem wszystkie) generalnie liczyło się zachowanie rozsądnego kompromisu pomiędzy timingami a taktowaniem. Nie wiem jakie będzie najwydajniejsze ustawienie do daily, ale szukałbym czegoś w okolicach 3700-3833 CL14, tj. wysokie taktowanie + nie za wysokie timingi. Co zresztą ma odzwierciedlenie w testach: https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i7-8700k-coffee-lake-memory-performance-benchmark-analysis/5.html

 

CL12 akurat można na powietrzu też wydobyć, ale u mnie było max w okolicach 4000 1T. Przynajmniej do superpi, bo jakiś Cinebench czy Aida to pewnie więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Próbuje zmaksymalizować wydajność platformy i przyszedł czas na sprawdzenie możliwości setu, który mam w tym zestawie: 2x8GB G.Skill Trident Z 3200, CL 14: F4-3200C14D-16GTZKO:

Mój link

 

Zwykle korzystałem z profilu xmp lub wpisywałem ustawienia ręczne z opakowania:-) ale czas to zmienić.

Platforma:

i5 6600k@4,6 1.35v na chłodzeniu AC(Pure Rock) - obecnie 4,4Ghz

MSI Z170i Pro Gaming AC ITX(5 fazowa sekcja)

F4-3200C14D-16GTZKO(sprawdzałem w Taiphoonie są tam B-Die)

Phanteks Evolv (przód 200mm + tył 140mm)-przewiew jest dość dobry

Corsair RM850x

Evga GTX 1070 FTW

 

Obecnie platforma działa na takich ustawieniach:

msi_snapshot_00q6kq1.png

msi_snapshot_0124jid.png

msi_snapshot_02yoj1y.png

msi_snapshot_03b4jtd.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Azot czy suchy lód,,,,,,,

Overcloker ma zawsze łatwiej :E,

 

 

Hej,

Próbuje zmaksymalizować wydajność platformy i przyszedł czas na sprawdzenie możliwości setu.............

 

 

w takim zestawieniu to aż dziw ze komp ci restarow nie robi....

Edytowane przez VSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym się zgadzam:-) ale na razie stoję na 3200 CL14-14-14-34-561 CR1, z procka raczej już więcej nie wycisnę na AC ale ramów mam nadzięję, że się uda. A może okaże się, to selekty:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ VSS domyślam się, że mocno biją ustawienia "auto"?

CPU SA Voltage - na 1,25v?

CPU IO Voltage - na 1,25v?

DRAM Voltage - na 1,35v?

Jakie info dla oc ramu mogę wyciągnąć z Taiphoon Burner oraz z Ryzen/Asrock DRAM Calculator?

 

w takim zestawieniu to aż dziw ze komp ci restarow nie robi....

 

Jakie ustawienia zauważyłeś, które mogą powodować restarty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli zmieniasz jaka kol wiek wartość w CFG RAM pozostawiając 2-3-4 plan na Auto jak i V na Auto musisz się liczyć ze płyta może dobrać wartości [AUTO] wedle schematu nie koniecznie stabilne,

 

po pierwsze potrzebujesz zestaw narzędzi

Aida ATC i HCI lub podobny, krok po kroku weryfikujesz kazdy CFG, możesz coś zaadoptować z tematu i sprawdzić czy będzie działać u ciebie lub spróbować własnych sil od zera, Twój Ram wygląda podatnie na OC ale warto sprawdzić co tam za IC siedza

Edytowane przez VSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym się zgadzam:-) ale na razie stoję na 3200 CL14-14-14-34-561 CR1, z procka raczej już więcej nie wycisnę na AC ale ramów mam nadzięję, że się uda. A może okaże się, to selekty:-)

Jeżeli chcesz pozostać przy cl14 to proponuję:

14-14-14-30-300-1T, V=1.45V, IO/SA = 1.2V/1.2V

podnoś częstotliwość i szukaj stabilności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic specjalnego ten nowy HCI PRO 7.0 wink.gif nie posiada opcji zatrzymania liczenia kiedy wyskoczy error kwasny.gif dla przebiegu 100% mniej wiecej 30 minut. Moim zdaniem chyba bardziej czuły na niestabilność scratchhead.gif trzeba protestować smile.gif

Na razie testuje 4000 16 16 16 32 tRFC 390 tREFI 15600 reszta w auto i co zaliczone 100% zmieniam timing. Chyba prawidłowe podejście do sprawy co ??

4200 17171734 + dociśnięte timingi nie ogarnia BF_V multi sad.gif

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, pc bedzie używany do gier/normalnych zadań jak przeglądarka jakis film itp . Czyli 3600-3800 1t na ciasnych timingach będzie wydajniejsze od 4000 2t i sensownych timingach?

Wiem , że mało kiedy da się przeklepac 1:1 ustawienia i będzie stabilne , zawszę jakaś korekta będzie wymagana . Glownie chciałbym mieć jakichś punkt odniesienia, o ile na ryzenie kręcę ram z zamkniętymi oczami i wiem które timingi dają najwięcej, tak na intelu jestem jak dziecko blądzące we mgle . Ostatni raz , solidnie ram na intelu kręciłem 3-4lata temu i to nie żadne bdie , tylko jakieś Microny. Poza 1t , trfc i głównymi timingami, które timingi dają najwięcej ? Plyta już do mnie przyjechała, w poniedziałek dopiero będzie procesor.

Wiem również, ze potencjał podkrecania zależy od konkretnych egzemplarzy cpu , posiadanej plyty i ramu . Wiem że ram robi stabilne 3733 14.14.14 , wyżej nie był testowany :)

Tak jak pisałem poprzednio tylko na razie nie mam czasu, jak wbijesz na pw to Ci mogę podać ustawienia od czego zacząć i na które timingi zwrócić uwagę z pkt widzenia wydajności w grach. Część timingów nie ma praktycznie znaczenia dla wydajności w grach tylko ładnie cyferki idą do góry w AIDA wink.gif

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic specjalnego ten nowy HCI PRO 7.0 wink.gif nie posiada opcji zatrzymania liczenia kiedy wyskoczy error kwasny.gif dla przebiegu 100% mniej wiecej 30 minut. Moim zdaniem chyba bardziej czuły na niestabilność scratchhead.gif trzeba protestować smile.gif

Na razie testuje 4000 16 16 16 32 tRFC 390 tREFI 15600 reszta w auto i co zaliczone 100% zmieniam timing. Chyba prawidłowe podejście do sprawy co ??

4200 17171734 + dociśnięte timingi nie ogarnia BF_V multi sad.gif

 

Rzeczywiście jest bardzo czuły albo skopany.

Ja aktualnie przerzuciłem się na GSAT bo mam wrażenie, że HCI krzaczy się nawet na stabilnych ustawieniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GSAT jest dostępny po zasinstalowaniu shell-a Bush w windows 10 i instalacji pakietu stressapptest.

Można go również zainstalować w popularnych dystrybucjach Linuxa.

 

I1J7COD.png

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

i5 zmontowana, są lekkie problemy na auto z nią, ale zanim wyjedzie na rma , chcę trochę zaciaśnić timingi i sprawdzić jak to faktycznie jest z tą wydajnością. Zmiana ustawienia ramu z 3300mhz na 3700mhz oba cl14 i cr1 ucięło mi sporo fps w grach. Sprawdzałem wstępnie hci i do 100% bez błędu, więc podejrzewam, że suby zaczynają rozjeżdżać wydajność . Na razie mam coś takiego:

 

 

79ac8f61b2bb5d91.jpg

1a7f2bba6c7fb437.jpg

 

Sa i io po 1.23v

V dram 1.48v

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale sieczka w opóźnieniach :) nie dziw się, że wydajność leży.

musisz manualnie to uporządkować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeszperałem parę stron i znalazłem 2 wrzuty na 3800cl14 i 3700cl14 , zdjęcie zrobione idę ustawić i zobaczę czy jest stable :). Od razu wyczułem, że się rozjechały suby, w aidzie nie jest źle, ale już w teście rzeczywistym urywa fpsy znacznie (15-20% mniej fps)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze komenda do przeprowadzenia testu.

 

stressapptest -W -M (wpisać ilość pamięci jaką ma rezerwować na test) -s 3600 (ilość sekund testu 1 godzina jest ok) --pause_delay 14400 (na skoki napięcia)

 

Czyli dla testu 16GB

 

stressapptest -W -M 12288 -s 3600 --pause_delay 14400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeszperałem parę stron i znalazłem 2 wrzuty na 3800cl14 i 3700cl14 , zdjęcie zrobione idę ustawić i zobaczę czy jest stable :). Od razu wyczułem, że się rozjechały suby, w aidzie nie jest źle, ale już w teście rzeczywistym urywa fpsy znacznie (15-20% mniej fps)

W programie AIDA też jest katastrofa :)

 

[stressapptest -W -s 3600]wystarczy

-M mbytes : megabytes of ram to test (auto-detect all memory available)

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem okazyjnie Crucial Ballistix Sport LT Gray [bLS8G4D32AESBK.M8FE1], aktualnie sprawdzam na czym wstaje system i co przechodzi test AIDA64. Takie coś udało mi się zmajstrować, SA oraz IO na 1.2 a DRAM na 1.45V:

zqh9o5H.png

 

P.S. na 17-19-19-40 system wstaje, AIDA przechodzi, ale po chwili BSOD.

Edytowane przez 2 Pac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opóźnienia słabiutkie, alfy też, już wolał bym zejść na 3600/3733 ale z dużo ciaśniejszymi opóźnieniami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mówię zimno to myślę przynajmniej z -50 :) DDR3 można było mrozić spokojnie, a te z tego co wiem poniżej 10C nie lubią. U siebie mam mocny nawiew zawsze, radiatory nawet się nie grzeją.

 

A to wybacz. Przez chłodzenie myślałem o jakimś pierdziku 80 mm :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek , niestety bez tego parametru w pewnym momencie może zacząć testować plik wymiany. Co będzie widoczne pod koniec testu w prędkości per s. Już tak mialem.

Edytowane przez Ogider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem okazyjnie Crucial Ballistix Sport LT Gray [bLS8G4D32AESBK.M8FE1], aktualnie sprawdzam na czym wstaje system i co przechodzi test AIDA64. Takie coś udało mi się zmajstrować, SA oraz IO na 1.2 a DRAM na 1.45V:

zqh9o5H.png

 

P.S. na 17-19-19-40 system wstaje, AIDA przechodzi, ale po chwili BSOD.

 

 

Kolega ma 2x16 puszczone na aorus pro na 3800 16.18.16.36.60 trfc 580 1.41v cr1 , majac te cruciale wydaje mi się , ze taki max dla nich to 3700/3800mhz , żeby timingi były dość Oki. Na x570 odpalalem moje cruciale na 4200mhz cl16 i 4600mhz cl18 , ale timingi już musiały być tragicznie luźne , żeby to było stabilne.

 

Ps aorus elite strzela u mnie fochy , nie nadpisalem profilu , który przepisalem tu z forum + lekko zmodyfikowałem żeby płyta wstawała i nie mogę go odtworzyć. Plyta nie chce bootowac jak mam suby ręcznie ustawione .

Próbowałem na luźnym ramie sprawdzić, do ilu bootuje płyta, i na cr1 jest to max 3700mhz , na cr2 3866mhz max . Próbować 3700mhz cl14 cr1 , czy 3866mhz cl15 cr2 ? Niestety nie pamiętam co przedwczoraj przestawilem, ze plyta wstawała na 3700mhz cl14 , teraz tylko 5 pikniec i błąd boota :E . Ahh ten gigabaJt. Mam nadzieję, ze uda mi się to ogarnąć, podkrecic na max ram i tak zostawić. Na aorusie pro kolegi płyta normalnie wstaje do 4000mhz , a wedle strony producenta , są to wręcz bliźniacze plyty . Oboje mamy najnowszy bios .

 

Sa 1.3v io 1.25v mam ustawione, napiecie ramu 1.5v

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem Ci na PW nastawy pamięci. Nic z tego Co nie działa? 3866 to max? To tragedia nie Intel z Bdie. Z370 asrocka są nawet lepsze.

 

Poproś Disconnect o screena on ma 4x8GB dobrze nastawione i nie ma bata żeby 2x8 tego nie powtórzyło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • To już druga osoba bodajże w tym temacie z tym samym modelem i po własnej aplikacji pasty taka duża różnica, gwarancji nie trzeba żegnać jak przyrosty są tak fajne to warto to zrobić, jak jest plomba na którejś śrubie to można zamówić i nakleić jeżeli np suszarka + żyletka nie dały rady lub w ogóle ktoś robi dziurę w plombie od razu  Chwile temu zamawiałem z alledrogo do xfx https://allegro.pl/oferta/5x-naklejki-gwarancyjne-asus-msi-palit-xfx-evga-gigabyte-zotac-15362612792
    • Dane CFM z opakowań producentów nie można porównywać między nimi, a najlepiej kompletnie na te dane nie patrzeć. Nie dość, że nie ma żadnego ogólne standardu względem którego dokonywane są te pomiary, więc każdy producent mierzy jak uważa, to dodatkowo zarówno te dotyczące przepływu jak i ciśnienia są dokonywane przy skrajnych i nierealnych sytuacjach. Na przykład w przypadku ilości przepchniętego powietrza mogą być stosowane kilkudziesięciocentymetrowe tunele z "prostownikami przepływu" na końcu którego znajduje sie wentylator i po przeciwnej stronie przyrząd do pomiaru, czyli coś czego nikt w domowym komputerze nie zastosuje przez co taki wynik jest niestosowalny w praktyce dla wentylatora zamontowanego bezpośrednio na radiatorze (czy to od wieży chłodzenia czy układu cieczą) lub kratce obudowy. Zostają tylko praktyczne testy jak np. TechPowerUP czy HWCooling.net lub takie przy stałej metodologii dla wszystkich śmigieł jak np. Cybenetics. W takim przypadku będziesz miał miarodajne wyniki. Nie potrzebujesz takiej przejściówki dopóki gniazdo do którego wpinasz 4 pinową wtyczkę nie jest blokowane plastikiem z boku w którym wtyczka by wystawała (a jeżeli blokuje to możesz próbować tę blokadę usunąć). Rozstaw pinów w wentylatorze 2, 3 i 4 pinowym jest teoretycznie identyczny, bo dwa pierwsze piny to kolejno uziemienie i napięcie, kolejny to pomiar obrotów i ostatni czwarty to pin do sterowania PWM. Wentylator 2 i 3 pin można sterować tylko poprzez zmianę napięcia pracy, a dla wentylatora PWM nie ma teoretycznie znaczenia czy steruje się go sygnałem czy napięciem, tak długo jak jego sama konstrukcja nie przeszkadza w sterowaniu jego obrotami poprzez zmianę napięcia zamiast sygnałem modulacyjnym (jak np. nie powinno się robić w przypadku łożysk magnetycznych jak w wentylatorach Phanteks T30 lub Corsair ML120 czy konstrukcjach Sunona MagLev).
    • Świetny ruch, ale mimo wszystko wk*****m się niemiłosiernie, że występują takie egzemplarze. Sam polecam/poleciłem ten model nie jednemu znajomemu i wszystko jest ok. Super, że pomogło, przykro, że Asus wypuszcza takie buble w postaci Asus Dual, które człowiek musi sobie poprawiać sam. Wiadomo, że mógłbyś to próbować zrobić w inny sposób i szkoda, że tak fajny model jakim jest Asus Dual, potrafi wypuścić takie gówno.
    • Jak laptop działa stabilnie po mimo whea w dzienniku zdarzeń to możesz olać (myślałem że miałeś co innego na myśli pisząc "sypie błędami") albo spróbuj zrobić te rzeczy o których piszą w tym temacie z reddita no może oprócz wymiany dysku na gen 3   
    • Gniesz pałkę znowu. Znajdź mi kraj gdzie każdy dobrowolnie chce iść zginąć.  Jak można się dziwić, że ktoś nie chce iśc na wojnę i jak można się dziwić, że ludzie przed nią uciekają.   Z rosji wyjechał tak samo ogrom ludzi przed wojną. Z każdego kraju kto będzie mógł to będzie kombinował jak uniknąć wysłania na front, jest to oczywiste. 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...