Skocz do zawartości
jacekcz

BAZA podkręcania oraz kompatybilności pamięci DDR2/3/4/5 - dowolna platforma

Rekomendowane odpowiedzi

spróbuj: 17-17-17-34, tRFC=380

IO=1.2V/SA=1.2V

 

Pojawiają się pojedyncze errory.

 

Czy czasem niestabilne cpu tez nie potrafi powodować tu błędów? Kiedyś przy ddr3 pamiętam, że 4 kości szybkiej pamięci sprawiały, iż cpu potrzebowało dużo więcej napięcia.

 

Jak oceniasz ten mój ram? Przeciętny czy syf?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę ustawień. Myślę, że 4000 cl17 jest do ustabilizowania.

CPU ustaw na def albo daj V z zapasem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mi przyjdą, to sprawdzę jeszcze te drugie pamięci. Tylko jaki program jest do sprawdzania co tam w środku siedzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6q5anNf.jpg Edytowane przez DyndaS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walczę dalej ze swoją płytą i na razie udało mi się ustabilizować taki wynik. Jak na B-DIE to bez rewelacji chyba :( do tego napięcie na 1.4V musiałem dać, poniżej były krzaki np po 30 minutach testu, na takim secie z 1,4V i IO/SA 1.23/1.24V przeszło 16h testu AIDA64 dla pamięci. Potem będę walczył dalej bo trochę mnie już to zmęczyło :P Wszystko od tWR do tCWL ustawiłem na auto i na razie bawię się samymi podstawowymi timmingami. Jakieś sugestie co można poprawić albo spróbować poprawić? Czy taki set tWR-tCWL można użyć też do np 4000 MHz?

 

Kostki to Trident Z 2x8GB 3000 14-14-14-34-2T

 

memyxaj8a.jpg

Edytowane przez ThePunisher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na 3600 to IO/SA zdecydowanie za wysokie.

Sprawdzałeś wydajność przy tych ustawieniach?

Obawiam się, że jest bardzo niska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakie IO/SA Polecasz? 1.18/1.20 będzie spoko?

 

Taki wynik mam. Wcześniej miałem Ripjaws V 3200 16-18-18-42 więc teraz i tak jest na pewno lepiej :)

 

memy7hj7x.jpg

Edytowane przez ThePunisher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież już Ci pisałem 4000 cl16-16-16 1t lub 3733 cl15-15-15 1t

 

Edit:

 

Z tego co pamiętam 1.43-1.44v z biosu.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w ogóle na takich ustawieniach nie wstaje nawet, Aorus to nie Apex :) A nawet jak wstaje to nie przechodzi testu prime, linx, aida, żadnego. Jakie napięcie dawałeś do takich ustawień?

 

 

EDIT: kurde faktycznie jest cienko, na ustawieniach xmp 3000 14-14-14-34-2T jest sto kroć lepiej :/

 

3000 14-14-14-34-2T

 

3000nbjgz.jpg

 

3600 15-16-16-36-2T

 

memy7hj7x.jpg

 

 

EDIT 2:

 

Zgłupiałem teraz....

 

ustawiłem w BIOSIE XMP i po prostu ręcznie zmieniłem częstotliwość na 3600 a wszystko inne na auto, wiec niech mi ktoś powie jak to możliwe że na takich timingach kręci o 30% lepsze wyniki niż na tych które ustawiłem ręcznie czyli 15-16-16-36-2T ??!! Takie rzeczy dzieją się jak wyłącze XMP, z włączonym xmp zrobiłem potem 3600 15-15-15-35-1T na 1,38V ! WTF?! dla 15-16-16-2T potrzebowałem 1.4V bo nawet nie bootowało windowsa.

 

memytestj9k6q.jpg

Edytowane przez ThePunisher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustaw tWRWR_dg i tRDRD_dg na 4.

odczyty powinny się poprawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie testuję 3600 15-15-15-35-1T na 1.38V i póki co nie krzaczy od 35 minut, więc jak już przejdzie testy na tych ustawieniach to zapiszę to jako bezpieczny optymalny set do któego mogę wrócić zawsze, a potem będę bawił się dalej.

Macie pomysł dlaczego na włączonym XMP robi o wiele lepsze wyniki na sporo niższych napięciach i timmingach niż jakbym to samo ręcznie ustawił?

 

ustaw tWRWR_dg i tRDRD_dg na 4.

odczyty powinny się poprawić.

 

Ale one są ustawione na 4 nawet na AUTO :P Chyba że mówisz o tym secie który wczesniej wrzuciłem na ręcznych ustawieniach a nie tym który obecnie testuje?

Edytowane przez ThePunisher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do takich ustawień z wyostrzonymi subami na maxa wystarczy 1.36v wink.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do takich ustawień z wyostrzonymi subami na maxa wystarczy 1.36v wink.gif

 

 

WHAT?? :hmm::o Zapomnij, AsRock Formula i ASUS APEX to płyty stworzone do OC, na moim AORUSIE takie wyniki są nieosiągalne, na 4000 16-16-16-1T nie wstaje nawet na 1.4V a co dopiero na 1,36, dopiero jak 1T zmienię na 2T t owstaje przy 1.4V ale nie przechodzi żadnego testu, na 1,42 wykrzacza się po 15-20 minutach, dopier 17-17-17-37-2T działa stabilnie. Na 1.35 mogę dojść do 3200 14-14-14-34-1T. Potem muszę już podnosić napięcie.

 

Nie mam pojęcia jak Wy robicie takie wyniki przy ledwo ruszonym napięciu :D

Edytowane przez ThePunisher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na mojej MSI też są problemy ale trochę na innym pułapie. Mam wgrany wcześniejszy bios i jakoś to działa.

Ostatni bios 1.7 to totalna porażka w kwestii RAMu.

 

mjL65F1.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Biosie F9 działał mi procek na 1,37V z AVX OFFsetem na 0 przy 5,2 GHz , na Biosie F11 dopiero po podbiciu napiecia do 1,42 działał stabilnie 24h więc wróciłęm do F9. Nowszy nie zawsze jest fajniejszy :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na mojej MSI też są problemy ale trochę na innym pułapie. Mam wgrany wcześniejszy bios i jakoś to działa.

Ostatni bios 1.7 to totalna porażka w kwestii RAMu.

 

https://i.imgur.com/mjL65F1.png

 

Widzę że mamy podobne zdanie, ja siedzę na biosie 1.50, to ostatnia normalnie działająca wersja pod moją płytę, 1.60 i 1.70 to dno totalne...

Wyłączony od strony biosu sensor temperatury od PCH, mimo że zgłaszałem to jegomościom już dawno, to nie poprawili tego.

Generalnie bios szaleje jak opętany, wbijam setup na 4000 MHz, a płyta sobie radośnie wisi na 3466c17 i ani drgnie, procesor także trzyma 4GHz i jakiekolwiek ustawienia z poziomu biosu robią za atrapę.

Najlepsze jest jak próbuję ruszyć RTL'e, praktycznie zwis totalny, nie wiem co im na głowę się rzuciło, ale od czasu premiery Ryzenów 3000 i sławnych problemów MSI z biosami do tych procesorów jakość zauważalnie spadła nawet na Intelu.

 

Na 1.50 działa praktycznie wszystko bez zająknięcia.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówiłem, nowsze wcale nie oznaczają lepsze, pamięci też dużo szybciej ustabilizowalem, na nowszym biosie nie mogłem żadnego setu ustabilizować i zostawiłem takie ustawienia jakie dobrze działały w grach, teraz ramy jak wróciłem do poprzedniej wersji biosu przeszły wszystko testy 12h+ na dobrych ustawieniach z których jestem zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie kupiłem właśnie takie ramy: F4-3600C17D-32GTZKW niby miały być b-die a tutaj taipoon pokazuje:

 

jnKPBeU.png

 

To są zwykle hynixy czy jak? Dużo pewnie z tego nie wykręce?

Edytowane przez marcinowozniako

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już masz, to chyba pozostaje po prostu sprawdzić :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już timmingi wskazywały na to że możesz spodziewać się że to nie będą B-DIE, 17-19-19 przy 3600 Mhz? Nie brzmi jak B-Die :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już timmingi wskazywały na to że możesz spodziewać się że to nie będą B-DIE, 17-19-19 przy 3600 Mhz? Nie brzmi jak B-Die :P

 

Szanse są, ale głównie na odpady B-Die BCRC, mało było Hynixów MFR które były zdolne bez większych problemów przekroczyć zegar 3466 MHz.

Najśmieszniejsze jest to że ja ten komplet pamięci rozważałem w 2018 roku, ale szybko doczytałem o loterii i to jeszcze wyborze między kiłą, a rzeżączką.

To wziąłem dwa osobne komplety po 2x8GB 3600c16 łącząc je w 4x8GB i wyszło dobrze, gdybyś ktoś pytał czemu nie od razu 4x8GB skoro brałem jednego dnia to powiem, że ram wtedy był na górce i pełen kit 32GB był o ponad 400 zł, droższy od dwóch kitów 16GB ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszły mi te kingstony 3600 CL17, chociaż mam dylemat czy testować je na 4 modułach czy 2. Na ten moment chodzi mi w sumie o porównywanie przy tych samych ustawieniach.

 

Ewentualnie dam cpu na defalut i od nowa przetestuję obecne corsair.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że mamy podobne zdanie, ja siedzę na biosie 1.50, to ostatnia normalnie działająca wersja pod moją płytę, 1.60 i 1.70 to dno totalne...

Sprawdzę dokłdnie wersję 1.5 skoro u Ciebie dobrze działa.

Ja mam aktualnie wgrany bios 1.6 i wszystkie opóźnienia wpisane ręki a mimo to na płycie swiecą się diody wskazujące, że mam włączony XMP :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już masz, to chyba pozostaje po prostu sprawdzić :P

 

Tak, sprawdziłem i niestety dużo ponad xmp nie udało mi się ugrać, 3600-16-18-18-18-32-50 I za dużej różnicy w stosunku do xmp nie było, zresztą tutaj ram nie będzie wąskim gardłem w 1440p przy rtx2070super i r5 3600x.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Dodatkowo, nawet w 1440p z rt/pt bardzo szybko się zapycha cały vram w 4070ti.
    • No więc sytuacja wygląda tak, że spadł na mnie zakup i instalacja nowego routera do routera SIM na wieś. Została zamontowana antena - jeśli się nie mylę jest to Signaflex XRANGE 2x48 dBi. Zanim przejdę do rzeczy to jeśli ktoś jest w stanie określić czy ta antena jest w ogóle warta czegokolwiek, to dzięki za info. A, końcówki to bodajże 2x SMA. No i tutaj pojawia się pytanie - jaki router do takiej anteny wybrać? Musi to być router na kartę SIM - jest już takowa zakupiona w Play. Moim największym problemem jest zrozumienie, skąd mam wiedzieć po opisie routera czy podłączę do niego antenę. Który parametr to sugeruje? Czy jeśli router ma po prostu antenki, to można je zawsze wykręcić i podłączyć kable? Przyznam, że nie mam w tym temacie żadnego pojęcia. Kolejne pytanie, jeśli w ofercie Play jest dostęp do 5G i antena też obsługuje 5G, to router też musi mieć 5G, czy wystarczy sama antena?   Będę wdzięczny za wskazówki dotyczące zakupu routera i ogólnie na temat stawiania tej sieci. Jak brakuje jakichś informacji to podam. 
    • @MarioDee właśnie u siebie sprawdzałem. Gdy w opcjach zasilania mam ustawione Wyłącz monitor = nigdy i jak włączę test w CB23 i wyłączę monitor przyciskiem, a za około 30 sekund włączę to nic się nie zawiesza. Jeśli ustawię w opcjach zasilania Wyłącz monitor = 1min i jak włączę test w CB23(multi core), a następnie poczekam tak z 1min15sek.(monitor się wyłączy sam po 1min.) i ponownie włączę(poruszając mysz) to przez jakieś 10 sekund widzę, że czas w CB23 nie odlicza się i obrazek nie zmienia się, ale po chwili wszystko wraca do normy (czas przeskakuje w dół o tyle o ile był chyba wyłączony monitor programowo). Jednak cały czas test był wykonywany bo wentylatory grały tak jak przy włączonym monitorze. @MarioDee jak u ciebie wygląda "zawieszenie CB23"? Wyskakuje błąd?
    • Odpowiedź wysłano o 16:59 przez pracownika z pokolenia Z.
    • Czy jest sens zabierać się za streamowanie gier w jakości 1080p na Youtube skoro mieszkam na wiosce, gdzie nie mam światłowodów i musiałbym streamować za pomocą internetu mobilnego?  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...