Skocz do zawartości
jacekcz

BAZA podkręcania oraz kompatybilności pamięci DDR2/3/4/5 - dowolna platforma

Rekomendowane odpowiedzi

Chcesz lepiej schłodzić pamięci to zdejmujesz ten zakryty radiator i zakładasz pojedyncze miedziane radiatory na każdą kostkę + nadmuch wink.gif

 

Pamięci dużo ciepła oddają poprzez kulki do pcb dlatego takie rozwiązanie będzie lepszy, ponieważ przy okazji chłodzisz pcb wink.gif

 

Bardzo dobry pomysł thumbup.gif w ogóle wywiało z głowy ten myk kwasny.gif

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema, doradzi ktoś jak najlepiej ustawić ramy Patriot Viper RGB 4133 CL19 21-21-41 na płycie ASUS ROG STRIX Z370-E GAMING? CPU to i7 8700k stock. Chodzi mi o jakieś ustawienia, które będę mógł zmodyfikować u siebie. Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam temat od początku i w końcu nie wytrzymałem i postanowiłem coś z tym moim ramem zrobić ;) Jestem laikiem jeśli chodzi o kręcenie ramu,ostatni raz robiłem to na i5 2500K :o Gdybyście mogli spojrzeć i coś doradzić ;) Ram to:

9462149500_1591122060_thumb.jpg

 

ustawienia w biosie:

3626867000_1591122155_thumb.jpg 3090535000_1591122162_thumb.jpg 2288428300_1591122165_thumb.jpg 8552850600_1591122168_thumb.jpg

 

co dziwne mam niby XMP,ale jednak nie,chyba :hmm:

 

wyszło takie coś:

9099414100_1591122373_thumb.jpg

 

tutaj chwila Dan Wang:

8946212500_1591122526_thumb.jpg 4659361600_1591122529_thumb.jpg

8UoVovh.jpg

 

Jeszcze "zwykłe" XMP na stock

kjzyGII.jpg

 

Z góry dzięki za wszystkie sugestie ;)

 

Sugerowałem się ustawieniami pewnego użytkownika z tego forum ;) Pozdro Fikołek :)

Edytowane przez maras2574

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdz ten set czy ci wstanie

 

fy5tcm4v.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok,dziękuję :thumbup: Sprawdzę jutro ;)

Powodzenia w kreceniu :) i cierpliwości, ja już dałem se siana, za dużo nerwów. Obecnie jestem na etapie wyczekiwania kiedy moja "niby" nowa karta z reklamacji.... wybuchnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia w kreceniu :) i cierpliwości, ja już dałem se siana, za dużo nerwów. Obecnie jestem na etapie wyczekiwania kiedy moja "niby" nowa karta z reklamacji.... wybuchnie.

Dzięki :) No cierpliwości to może też za dużo nie mam (i czasu),ale jeśli można coś ulepszyć to trzeba spróbować ;) Nic Ci nie wybuchnie,aż takiego pecha nie możesz mieć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstać wstało,ale i tak płyta coś pozmieniała wzglądem tego co ustawiłem :hmm: Acha,zmieniłem procka na x48 na wszelki wypadek

 

qsL3jHq.jpg

 

o420Iyb.png9ubv5fS.png

Edytowane przez maras2574

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja mam takie co Ci podałem i absolutnie nic juz nie ruszam ,bo mam dosc.

w6yg89nyckmb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja mam takie co Ci podałem i absolutnie nic juz nie ruszam ,bo mam dosc.

w6yg89nyckmb.png

A ja zaczynam dopiero ;)

Wróciłem z prockiem na 5.0 jak widać wyżej,potestowałem trochę MemTestem (mało bo tylko do 50% dojechałem),i grałem ponad dwie godziny. Nic się nie wydarzyło ;) Wszystko na ustawieniach które VSS podesłał :thumbup: Teraz pytanie co dalej :hmm: Narazie zapiszę sobie profil w biosie żeby jakaś baza do dalszego działania była ;) Acha,max temp przez ten czas,to 42st w grach i 48st w MemTest na jednej z kości,druga ciut mniej,tyle pokazuje HWinfo

Edytowane przez maras2574

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja zaczynam dopiero ;)

Wróciłem z prockiem na 5.0 jak widać wyżej,potestowałem trochę MemTestem (mało bo tylko do 50% dojechałem),i grałem ponad dwie godziny. Nic się nie wydarzyło ;) Wszystko na ustawieniach które VSS podesłał :thumbup: Teraz pytanie co dalej :hmm: Narazie zapiszę sobie profil w biosie żeby jakaś baza do dalszego działania była ;) Acha,max temp przez ten czas,to 42st w grach i 48st w MemTest na jednej z kości,druga ciut mniej,tyle pokazuje HWinfo

 

 

Spróbuj mój na 4133 CL 17 VCCSA 1.18V VCCIO 1.16V VDRAM 1,415V

 

 

 

lI0pWui.png

 

 

Edytowane przez Vullcan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj mój na 4133 CL 17 VCCSA 1.18V VCCIO 1.16V VDRAM 1,415V

 

 

 

lI0pWui.png

 

 

Sprawdzę,dzięki :thumbup: Twoje ładnie poszły ;) Póki co wbiłem 2133Mhz na tym co miałem i testuję

 

GYLk5QW.png

Niestety po wbiciu Twoich ustawień z ATC,MemTest wali błędami i blue screen:( Wróciłem do poprzednich, zostawiłem napięcia które mi podałeś i MHz. Testuję

Edytowane przez maras2574

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę,dzięki :thumbup: Twoje ładnie poszły ;) Póki co wbiłem 2133Mhz na tym co miałem i testuję

 

GYLk5QW.png

Niestety po wbiciu Twoich ustawień z ATC,MemTest wali błędami i blue screen:( Wróciłem do poprzednich, zostawiłem napięcia które mi podałeś i MHz. Testuję

Jak przejdą testy napisz,myślałem że nasze hero jest za słabe do 4133.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co dalej :hmm:

 

 

postaraj się o lepsze RTL i IOL, albo ręcznie wymuszasz inicjacje na 62/64 albo losujesz, później IOL-e tak co by było jak najbliżej tego co na moim pixie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

postaraj się o lepsze RTL i IOL, albo ręcznie wymuszasz inicjacje na 62/64 albo losujesz, później IOL-e tak co by było jak najbliżej tego co na moim pixie

No i tutaj leżę i kwiczę :( Chyba się rzuciłem na zbyt głęboką wodę z tym ramem :( Wiem gdzie jest RTL i IOL,ale nie mam zielonego pojęcia w które miejsce mam wbić to co podałeś :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i tutaj leżę i kwiczę :( Chyba się rzuciłem na zbyt głęboką wodę z tym ramem :( Wiem gdzie jest RTL i IOL,ale nie mam zielonego pojęcia w które miejsce mam wbić to co podałeś :hmm:

 

 

Ogólnie te parametry IOL i RTL, jak nie chcesz sie grzebać za bardzo, zostaw sobie na koniec testów i korzystaj z auto.Często eksperymenty z sztywnym IOL i RTL kończyły się niestety resetem biosu zworka.

Usztywnij wtedy kiedy płyta losuje ci zawsze te same wartości i nie chcesz aby je zmieniala.

Czasami usztywniając można pomoc płycie np u mnie losując dawało 7 i 8 IOl, a jak usztywniłem na 7 i 7 weszło z nowymi RTL co poprawiło znacznie wydajność.

 

Zacznij cisnąć krok po kroku testując parametry drugorzędne i trzeciorzędne pamięci.

Daj TREFI na 65535, CMD Rate ustaw na sztywno 2T, zmniejszaj tTRP, oraz RRD oraz tWTR.

TFAW ustaw 16 lub 20 (tRRDx4)

TCWL ustaw 1-2-3 oczka mniej od CL.

 

Za każdym razem sprawdzaj szybkim testem (np ja używam szybkiego testu z DRAM Ryzen Calc Mem Bench) czy ustawienia są wstępnie stabilne.

Edytowane przez Vullcan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwróć jedynie uwagę aby wartości RTL i IOL nie miały różnicy większej niż 2. To wpływa na wydajność i stabilność.

tREFI z wartości AUTO możesz stopniowo podnosić i patrzeć czy nie tracisz stabilności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie te parametry IOL i RTL, jak nie chcesz sie grzebać za bardzo, zostaw sobie na koniec testów i korzystaj z auto.Często eksperymenty z sztywnym IOL i RTL kończyły się niestety resetem biosu zworka.

Usztywnij wtedy kiedy płyta losuje ci zawsze te same wartości i nie chcesz aby je zmieniala.

Czasami usztywniając można pomoc płycie np u mnie losując dawało 7 i 8 IOl, a jak usztywniłem na 7 i 7 weszło z nowymi RTL co poprawiło znacznie wydajność.

 

Zacznij cisnąć krok po kroku testując parametry drugorzędne i trzeciorzędne pamięci.

Daj TREFI na 65535, CMD Rate ustaw na sztywno 2T, zmniejszaj tTRP, oraz RRD oraz tWTR.

TFAW ustaw 16 lub 20 (tRRDx4)

TCWL ustaw 1-2-3 oczka mniej od CL.

 

Za każdym razem sprawdzaj szybkim testem (np ja używam szybkiego testu z DRAM Ryzen Calc Mem Bench) czy ustawienia są wstępnie stabilne.

To narazie RTL i IOL odpuszczę

 

Zwróć jedynie uwagę aby wartości RTL i IOL nie miały różnicy większej niż 2. To wpływa na wydajność i stabilność.

tREFI z wartości AUTO możesz stopniowo podnosić i patrzeć czy nie tracisz stabilności.

Ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Za każdym razem sprawdzaj szybkim testem (np ja używam szybkiego testu z DRAM Ryzen Calc Mem Bench) czy ustawienia są wstępnie stabilne.

Coś w ten deseń?

2726343600_1591284429_thumb.jpg

Edytowane przez maras2574

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś w ten deseń?

Tak, to na szybki test czy wywali błąd. Szybko wyłapuje podstawowa niestabilność.

Edytowane przez Vullcan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tą chwilę jest tak,test przeszedł ;) tWTR mam na auto,ile tam wpisać?

 

2783659800_1591286530_thumb.jpg

 

Niestety na dziś już muszę kończyć :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wbiłem 4266 17171737 2T tRFC430 (200ns) reszta auto 1.46V SA 1.25V, IO 1.2375V - jak na razie 0 błędów smile.gif coś zaskoczyło scratchhead.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś jest za ciasno..albo napięcia za niskie. IOL sie rozjechł..cyfry 14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już po zawodach... 10% HCI i 2 errory kwasny.gif

Chyba będę dociskać 4133 C17 

Edytowane przez sniper76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wbiłem 4266 17171737 2T tRFC430 (200ns) reszta auto 1.46V SA 1.25V, IO 1.2375V - jak na razie 0 błędów smile.gif coś zaskoczyło scratchhead.gif

 

o widzisz ...... a ty chciałeś pozbyć się dobrej płyty :)

Im starsza tym lepsza.

 

Zacznij od tCWL - to jest chyba najważniejszy parametr. po paru godzinach testów na STRIX-ie wiem, że od tego właściwie wszystko zależy.

17-17-17-34-380-2T, reszta AUTO.

Zacznij od tCWL=13 i zwiększaj. Sprawdzaj czy poprawia się stabilność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...