Skocz do zawartości
jacekcz

BAZA podkręcania oraz kompatybilności pamięci DDR2/3/4/5 - dowolna platforma

Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, Send1N napisał:

@prilo

wygląda świetnie 4x16 dr poszło na 3800 z płaskimi 14 to aż za dobrze wygląda :E  w zentimings masz równe 14 a według aidy trcdrd jest podbite na 15 :> ?

Przy 4x8 jest ciężko o takie nastawy, trafiłeś chyba jakis złoty imc :] 

Wiem dlaczego, wydaje mi sie ,że zły screenschoot wrzuciłem, z moich beta testów/nastawów. Dziś sprawdzę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zmieniłem niedawno ram na viper steel 2x8 3600mhz cl17 na płycie msi  B350M PRO-DVR z ryzen 5 2600

Po podłączeniu i włączeniu profilu XMP2 odrazu zadziałały na 3600 cl17, działały dobrze przez cały dzień, następnego podczas skanowania antyviren wyskoczył niebieski ekran, i tak po każdym restarcie, zmieniłem na 3466 16-18-18-36 i działają już dobrze ze 2tygodnie, po jakielkolwiek zmianie powyzej 3466 komp się wogule nie włącza, niby ta płyta na początku według opisu producenta nie obsługiwała ryzena 2600 i ramu powyżej 3200, czy mogę zmienić jeszcze jakieś ustawienia żeby działały wydajniej? jest jakiś program który po jednym teście gwarantuje że są stabilne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyjdziesz stabilnie z taktowaniem powyżej 3466 to już masz farta przy ryzenie 2600, lepsze sztuki robiły stabilne 3600 większość kończyła na 3400-3466, to 3600 pewnie nie było wcale stabilne tylko miałeś farta że nic nie docisnęło pamięci przez ten czas :] kręcenie ramu to długa zabawa tym bardziej że nie wiesz ile pozwoli ci twoja sztuka cpu ugrać ale z xmp 3600mhz to może być jak najbardziej problem i będziesz musiał zejść niżej, zawsze można ciaśniejsze timingi wrzucić. Do ramu masz np TM5 z profilami, jak nie czujesz się na siłach z ustawianiem wszystkiego ręcznie to kup ram z profilem xmp np 3200mhz z ciaśniejszymi timingami.

Edytowane przez Send1N
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nabyłem Patriot Viper 4000MHZ CL19

Chyba 4000Mhz CL14 nie pyknie przy 1,55V :E

Jakieś porady co tu można pozmieniać? :hmm:

SA 1,3V

IO 1,26V

LAiS6Bv.jpg

Edytowane przez DyndaS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elo elo,

Dorwałem G.Skill Trident Z RGB 2x8GB DDR4 3866 CL18 na samsungach B-DIE, (sprawdzałem w b-die finder i na innych stronach, dokładnie te kości są na liście: F4-3866C18Q-32GTZR, z zestawu 32gb) za 300 zł

Jakie można atakować CLki, jakie są bezpieczne napięcia B-Die, jak wzrost napięcia skaluje się z taktowaniem? nie ukrywam, że b-die to dla mnie obcy temat 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, DyndaS napisał:

Nabyłem Patriot Viper 4000MHZ CL19

Chyba 4000Mhz CL14 nie pyknie przy 1,55V :E

cl14 to na 99% nie zrobisz na binie 4400 cl19 spróbuj ogarnąć 15 na 4000mhz jest do zrobienia

3 godziny temu, s99 napisał:

Jakie można atakować CLki, jakie są bezpieczne napięcia B-Die, jak wzrost napięcia skaluje się z taktowaniem? nie ukrywam, że b-die to dla mnie obcy temat 

Zależy od binu, b-die potrafią wytrzymać wyższą temperaturę i napięcie, możesz załadować nawet 1.6v jeżeli to schłodzisz :] do 1.55v powinny wytrzymać normalnie jeśli maja jakis tam radiator a nie atrapę jak np patrioty steel :E które i tak na tych fabrycznych przy zestawie 2x8 potrafiły wytrzymac ponad 1.5v bez przegrzewania, problem zrobił się dopiero na 4x8 i trzeba było schodzić poniżej 1.5v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Send1N

CL15 to zrobi z palcem w rzyci nawet poniżej 1,5V, ale łudziłem się na CL14.

Marzenia jednak legły w gruzach :P

Edytowane przez DyndaS
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, DyndaS napisał:

@Send1N

CL15 to zrobi z palcem w rzyci nawet poniżej 1,5V, ale łudziłem się na CL14.

Marzenia jednak legły w gruzach :P

Moze z prawdziwymi radiatorami i nawiewem by dalo rade ... Tylko po co .... 

To dlatego sie ich pozyblem i zamienilem na tansze a nie wiele wolniejsze Cruciale DR 3600...

Gra nie warta swieczki zeby ustawiac cl.14.

Siedze na 4133MHz. cl.18 przy 1.41V i nie widze potrzeby powrotu do tandetnie zrobionych B-die ...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Send1N napisał:

Zależy od binu, b-die potrafią wytrzymać wyższą temperaturę i napięcie, możesz załadować nawet 1.6v jeżeli to schłodzisz :] do 1.55v powinny wytrzymać normalnie jeśli maja jakis tam radiator a nie atrapę jak np patrioty steel :E które i tak na tych fabrycznych przy zestawie 2x8 potrafiły wytrzymac ponad 1.5v bez przegrzewania, problem zrobił się dopiero na 4x8 i trzeba było schodzić poniżej 1.5v

Jak fabrycznie kości mają nastawę 3866 CL18 1.35V to próbować po prostu wskoczyć na 4000mhz okolice CL15-17 na 1.5? :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, s99 napisał:

Jak fabrycznie kości mają nastawę 3866 CL18 1.35V to próbować po prostu wskoczyć na 4000mhz okolice CL15-17 na 1.5? :) 

Zalezy jakie sa to kosci ale patrzac na fabryke nie sa to bdie wiec mozliwosci OC raczej nie pozwola na takie timingi  i taky o ktorych piszesz, przynajmniej nie na ciasnych timingach 1/2/3 rzedu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kręcisz je na 12400? Bo jak tak, to więcej jak 3600 synchronicznie nie zrobisz. Na G.Skillach kości sprawdzisz po naklejce na module, tam jest oznaczenie modelu, nr seryjny i trzecia kombinacja cyferek i liter - to Cię interesuje. Przykładowo na 3600 16-19-19 mam 04240R8821C. Pogrubiona cyfra to producent (1 - Hynix, 2 - Samsung, 3 - Micron), a litera to rodzaj kości - w tym przypadku Hynix CJR.

Edytowane przez tomcug
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, tomcug napisał:

Kręcisz je na 12400? Bo jak tak, to więcej jak 3600 synchronicznie nie zrobisz. Na G.Skillach kości sprawdzisz po naklejce na module, tam jest oznaczenie modelu, nr seryjny i trzecia kombinacja cyferek i liter - to Cię interesuje. Przykładowo na 3600 16-19-19 mam 04240R8821C. Pogrubiona cyfra to producent (1 - Hynix, 2 - Samsung, 3 - Micron), a litera to rodzaj kości - w tym przypadku Hynix CJR.

On ma Z690 wiec chyba SAA bedzie dzialac?? Czy tez lipa na procku non-k?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Zalezy jakie sa to kosci ale patrzac na fabryke nie sa to bdie wiec mozliwosci OC raczej nie pozwola na takie timingi  i taky o ktorych piszesz, przynajmniej nie na ciasnych timingach 1/2/3 rzedu.

Kupiłem specjalnie B-Die. 
F4-3866C18Q-32GTZR według b-die finder:
image.png.fe70cc443b8e6a28ceb64ae107f15bf6.png

g-skill-trident-z-rgb-f4-3866c18d-16gtzr

 

 

Dlatego właśnie pytam co dałoby się wyciągnąć z takich b-die, zakładając średnio uzyskiwane wyniki. Z690 i i5-12400 nie dadzą rady nic więcej niż 3600? ja mam 3700 na micronie e-die

image.png.d76e72789fc8bd9bee6a1cc66ffd6412.png

 

a to nalypka kości które kupiłem za 3 stówki:
image.png.fca1f902628e919abef63b39efe6780e.png

Edytowane przez s99

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 kosci nigdy nie krecilem ale na dwochte 3800cl14/3900cl15 mozesz zrobic jesli cpu pozwoli. Wroce poznym wieczorem to ci podrzuce moje nastawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej bylo kupić 2x16 jak już kupowałeś cały zestaw a nie dokładałeś do np 2x8 :> mniej problemów ze stabilizowaniem i temperaturą byś miał :] 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Phoenixsuple napisał:

On ma Z690 wiec chyba SAA bedzie dzialac?? Czy tez lipa na procku non-k?

Nie będzie działać :E

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje 5 letnie b-die corsair 3466Mhz CL16 18 18 1,35V idą 4000Mhz CL16 16 16 1,49V.

Może i bym coś jeszcze urwał z tego, ale moja płyta z tymi ramami bardzo ciężko ma się zgrać jeśli chodzi o RTL i IOL.

Kupiłem te Patrioty 4400/19 łudząc się właśnie na te CL14... ba... kupiłem nawet więcej niż jeden set :E

CL15 dla 2x8GB mnie tak średnio urządza.

Chociaż testowałem 4x8GB i powiem, że wstępnie przy CL15 15 15 zdawało się latać git.

Także nie wiem co jeszcze zrobić z tymi ramami. Bo już mam myśl aby to olać i zostać przy swoich starych sprawdzonych corsair.

Tak czy inaczej jeszcze potestuję i zdecyduję. No chyba, że ktoś by je chciał odkupić, to jak coś pisać na PW.

Edytowane przez DyndaS
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, tomcug napisał:

Nie będzie działać :E

To nie wiedziałe, ze az tak ujnia :D Czyli sens zakupu zaden z Z690 pod non K.

9 minut temu, DyndaS napisał:

Kupiłem te Patrioty 4000/19 łudząc się właśnie na te CL14... ba... kupiłem nawet więcej niż jeden set :E

 

Celuj w 4000/16 patrioty jesli myslisz o czyms wiecej. Lub 4400/19.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Celuj w 4000/16 patrioty jesli myslisz o czyms wiecej. Lub 4400/19.

Źle mi się napisało. Chodziło oczywiście o 4400/19.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.03.2022 o 16:20, nitrO_ napisał:

SCL na 2?
tRAS na 28?

DSD na 4
DDD na 5?

RSD na 6
RDD na 7?

Petarda

Weszlo , jesli dobrze odebralem Twoj post. Ponizej nastawy.

hmjkljmn.png

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Send1N napisał:

Nie lepiej bylo kupić 2x16 jak już kupowałeś cały zestaw a nie dokładałeś do np 2x8 :> mniej problemów ze stabilizowaniem i temperaturą byś miał :] 

Wymieniam swoje kości na 2x8 b-die, nie potrzebuję więcej niż 16gb. Także to będą tylko te kości co wysłałem powyżej, nic poza tym. :D a, że pochodzą z kompletu 32gb (4x8gb) to już inna kwestia. Po prostu dorwałem je w całkiem sensownej cenie jak na b-die.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, nitrO_ napisał:

No to zostaje już walka o gdm off

 

Sztos

Szkoda czasu na cos co przyniesie zero zysku ;)

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.03.2022 o 21:08, Send1N napisał:

Jak wyjdziesz stabilnie z taktowaniem powyżej 3466 to już masz farta przy ryzenie 2600, lepsze sztuki robiły stabilne 3600 większość kończyła na 3400-3466, to 3600 pewnie nie było wcale stabilne tylko miałeś farta że nic nie docisnęło pamięci przez ten czas :] kręcenie ramu to długa zabawa tym bardziej że nie wiesz ile pozwoli ci twoja sztuka cpu ugrać ale z xmp 3600mhz to może być jak najbardziej problem i będziesz musiał zejść niżej, zawsze można ciaśniejsze timingi wrzucić. Do ramu masz np TM5 z profilami, jak nie czujesz się na siłach z ustawianiem wszystkiego ręcznie to kup ram z profilem xmp np 3200mhz z ciaśniejszymi timingami.

a gdybym zmienił procesor? Jest drogi jak na takiedo średniaka z tego co czytam, na allegro są używki za 600 czyli nie wiele więcej niż na niego dałem, sprzedałbym go tanio i zmienił na lepszy

tylko jaki proc by dobrze działał z moją płytą z moją B350M PRO-DVR i ile bym z niego i ramu wycisnoł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na gorszych timingach mam niższe opóźnienie.

8 minut w anta to wiesz :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...