Skocz do zawartości
jacekcz

BAZA podkręcania oraz kompatybilności pamięci DDR2/3/4/5 - dowolna platforma

Rekomendowane odpowiedzi

Ale nie rozumiesz ktoś zrobi test na np niskim tREFI i 2T będzie twierdził, że inaczej ?

Jak masz wyostrzone wszystko ładnie to inaczej wygląda skalowanie z taktowaniem. Tak samo inaczej skalują się timingi na dwustronnych pamięciach(lepiej).

Jak ktoś chce na własnych nastawach sprawdzić jak to u niego reaguje to nie ma problemu tylko to będą wyniki dla tych konkretnych ustawień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra pytanie mam a nie chce zakładać nowego tematu. Ktoś coś wie czy Patrioty 4400 C19 dalej się tak samo kręcą jak stare rewizje bo chciałem sobie dokupić drugi komplet póki są ale nie wiem czy czegoś nie popsuli po drodze i czy dalej C14/C15 jest możliwe przy 3733?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam patrioty z połowy tego roku, 3900mhz cl14 ciasno na 1.52v osiągalne. Tylko skubane są strasznie czule na temperaturę. Zszedlem wczoraj na 4200mhz cl16 na 1.43v i zobacze czy dalej podczas gry potrafią się wyłożyć od temp. Przekleilem taśmy termoprzewodzace ale to zbytnio nic nie zmieniło, jak karta dogrzeje ramy podczas gry siedzącej mocniej na cpu to mi wywala gre od temperatury. Podejrzewam ze bin nadal dobry leci do 4400cl19 . Ktos chyba niedawno kupil patki i cisnal je na 4000cl14, nie wiem czy przypadkiem w tym temacie nie wrzucał ss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde nie dobrze bo teraz na ram mi dmucha przez dziurę w backplacie 3070 gorącym powietrzem i nawet jakbym założył cooler to pewnie nic nie da :E Te co mam nie mają problemu z 1.5v tylko z przeciągiem w budzie, nawet robiłem hotboxa wentyle na 700 rpm i też ich nie bolało. Jak wstawię 4x8GB to będą się grzały jedne od drugich i jeszcze ogień z gpu:/ Kurde dobrze, że mi się powaliło i wziąłem przedpotopowy przelew który muszę zrobić ręcznie to się dobrze muszę nad tym zastanowić 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest spora szansa, że przy niższych częstotliwościach na 1.5v beda latac jak burza. Slyszalem, że czym wyzsze taktowania + mocniej dociśnięte tym sa czulsze na temperatury. Ale sam fakt wywalania 2x8gb przy 1.5v z nadmuchem stałym, jest niepokojący. Podejrzewam, czemu poprzedni wlasciciel sie ich pozbyl, po niedługim czasie użytkowania, za 60% ceny z dowodu zakupu :). Sprobowac mozesz, jak będą się wywalac to najwyzej zrobisz 14 dniowy zwrot. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to się skuszę testowo zawsze to trochę więcej wydajności z ryzena a B550 pozwala na cuda na kiju. No i czekamy na jakieś wersje XT 5900 ewentualnie poczekam do lutego i wtedy powinny być już fajniejsze sztuki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Art385 napisał:

Kurde nie dobrze bo teraz na ram mi dmucha przez dziurę w backplacie 3070 gorącym powietrzem i nawet jakbym założył cooler to pewnie nic nie da :E Te co mam nie mają problemu z 1.5v tylko z przeciągiem w budzie, nawet robiłem hotboxa wentyle na 700 rpm i też ich nie bolało. Jak wstawię 4x8GB to będą się grzały jedne od drugich i jeszcze ogień z gpu:/ Kurde dobrze, że mi się powaliło i wziąłem przedpotopowy przelew który muszę zrobić ręcznie to się dobrze muszę nad tym zastanowić 

Nie tylko Ty masz z tym problem, dość wiele modeli Ampere ma to okienko które zaważanie poprawia sprawność chłodzenia GPU, ale za to podgrzewa wszystko powyżej. Długo się opierałem chłodzeniu DRAM, ale będę się musiał poddać i jakiś aktywny nadmuch wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się dorwać nowe kosteczki https://www.gskill.com/product/165/184/1594279359/F4-4266C17D-32GVKB-Overview

Powinny być u mnie w przyszłym tygodniu. Będzie testowanko :-)

Może byłby ktoś chętny na moje obecne Patrioty z customowymi radiatorami? Jeżeli tak to zapraszam na PW.

4300-CL16-16-16.png

IMG-0293.jpg

Edytowane przez Crusio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testuje Gskille 3200/cl14 na mobo z sygny i zastanawiam się co zrobić. Domyślne ustawienia z biosu 3600/18 idą, dałem sa i io 1,15V, vdimm 1.45 i 3600/16 poszło, puściłem krótkiego superpi i wszystko ok, a przy restarcie komp nie wstał. Powinno pójść w miarę na lajcie 3600/15, może nawet 14 ale nie wiem co zwiększać żeby nieprzeholować. Docelowo są na B550 ależ chce podłubać i potestowac. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piękny zestawik. Czekamy na wyniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, jacekcz napisał:

piękny zestawik. Czekamy na wyniki.

Dziś w nocy ostro męczyłem się z tym nowym kitem, a łatwo nie było.

Od razu po włożeniu kości i wcześniejszym wprowadzeniu luźniejszych ustawień --> kod 55. Wszystkie timingi na auto na 4300 MHz --> kod 55. Wszystko na auto na 4000 i 3800 Mhz --> kod 55. WTF? Ruszyło dopiero przy 3600 MHz ale przecież nie o to chodziło. XMP także wywalał kod 55 ale mniejsza o to. Z racji, że na swoich poprzednich Patkach jechałem na dość starym biosie, zacząłem od update-u biosu. Sukces - startują max na 4000MHz :-) Wyżej nie dawały rady. Okazało się, że kosteczki są wymagające i aby ruszyć na wyższym zegarze potrzebują już dostrojonych ustawień ODT (WR, PARK, NORM). Dla dwóch kości dual rank stabilnie zadziałały mi odpowiednio 120-48-0. Dodatkowo zamieniłem jeszcze miejscami kości i się udało.

Po kilku godzinach zabawy wyszło póki co coś takiego @4300-16-17-35 (napięcia DRAM 1.5V, IO/SA: 1.3V):

cachemem.png timings.jpg

Wydajność, przynajmniej jeżeli chodzi o AIDĘ jest wyższa od single rank 2x8 GB Patriotów @4300-16-16-34. W grach nie sprawdzałem bo nie mam punktu odniesienia.

 

Na szybko sprawdziłem czy coś jeszcze da się z nich wycisnąć i tak:

4300-16-16-34 - błędy w TM5 po 2-3 minutach. Nawet napięcie DRAM 1.55V, IO/SA: 1.4V za bardzo sytuacji nie poprawiły.

4400-16-17-35 - błędy w TM5 po 3-4 minutach. Z napięciami jak wyżej.

Na pamięci skierowany bezpośredni nadmuch. Temperaturka kości maks 36 stopni wg wbudowanego czujnika.

 

Co do jakości wykonania samych kostek, to jedynym i zarazem najpoważniejszym mankamentem jaki rzucił mi się w oczy po otwarciu pudełka jest fakt, że taśma termoprzewodząca i sam radiator nie dolega do wszystkich kości. Może to być właśnie przyczyna niestabilności na bardziej wyżyłowanych ustawieniach. Cały czas biję się z myślami czy ściągać oryginalne radiatory i utracić gwarancję. a przecież w/w kosteczki tanie raczej nie są...

Edytowane przez Crusio
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wstawiłem nowe kostki 2x16 GB jak w sygnaturze oraz poniżej screenshot z CPU-Z.

obraz.png.552dbfa924358780f2050de73e2a0476.png

Na stocku testowałem je AIDA64, OCCT i w RDR2 - wszystko stabilnie.

Mogę jakimś delikatnym setupem bezpiecznie je podkręcić? Tak żeby nie bawić się w wyciskanie ostatnich timingów przez kilka dni.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Które napięcia to są IO i SA, ewentualnie jakim innym programem to sprawdzić?

hw monitor1.jpg

 

Edit: poszło 3600/CL15 na 1,4V; IO i SA na auto. Więcej nie chce mi się cisnąć, szczególnie, że nic powyżej 3600 nie wstaje. Więcej powinno pójść na B550, 3600/3733 CL14 będę atakować.

Edytowane przez damyan123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj odczytać napięcia w HWInfo. lepiej nie zostawiaj ich na auto bo płyta na pewno ustawiła ze sporym zapasem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na auto wg biosu było ok. 1.28V tu i tu. Normalnie było ok 1,08V. Zostawić czy zmniejszyć? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz, ale sprawdź stabilność.

po co niepotrzebnie podgrzewać CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak nie mogłem dłużej wytrzymać i zdjąłem oryginalne radiatory z moich nowych pamięci. Przy oryginalnych radiatorach przynajmniej 2 kostki na stronę każdego modułu był zupełnie odsłonięte a skrajne częściowo odsłonięte co na pewno negatywnie wpływa na możliwości OC.

Założyłem więc w ich miejsce swoje customowe radiatorki z Ali i różnica jest naprawdę spora. A przy wentylatorze na pamięciach na maksymalnych obrotach, zyskuję jeszcze dodatkowe 3 stopnie w dół od wartości pokazanych poniżej.

radiator-temps.jpg

Zobaczymy co teraz uda się wycisnąć zważywszy, że można na luzie uzyskać coś takiego.

4533-dr-png-2467574.webp

 

Edytowane przez Crusio
  • Like 1
  • Thanks 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, czy tu biją? 

:)

A na poważnie - dorwałem właśnie platformę AMD: msi b550 gaming edge +5600x +32Gb cl14-14-14 Gskill. Wcześniej na każdej generacji Intela robiłem co trzeba było. 

Na AMD jestem jak dziecko we mgle bo wypiciu butelki Dzonniego... 

Egzotyka większa niż trójkącik z eskimoską i ugandyjką...

To UEFI  od msi to też jakaś masakra :(     Ma ktoś podobną platformę i wrzuciłby screeny co gdzie ustawić żeby w miarę ruszyć z OC pamięci głównie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.
Mam problem z pamiątkami G.Skill Trident Z DDR4 32GB (2 x 16GB) 3200 CL14  prosił bym o podpowiedz w jakim kierunku dalej kombinować. Ponieważ ostatnie moje walki z pamięciami rozgrywały się w czasach DDR2 to lekko nie domagam. 
Udało mi się zapiąć stabilnie (10h memtest,  kilka godzin OCCT w obu trybach i kilka cykli TM5 na profilu anta777)  wszystko jak na załączniku ale martwi mnie wysokie latency w AIDA64. Cokolwiek próbuje ruszyć niżej z timingami to już nie jest stabilnie. Jakie jeszcze ustawienie w biosie można by zmienić albo jakim napięciem się pobawić chwilowa mam:
 VRAM na 1.55V     SA 1.35V  i   IO 1.3V  dodatkowo na sztwyno   RttWR   120  RTTPARK 48  RTTNOM 0.

Pamięci z nawiewem według czujnika nie przebijają 40 stopni.

https://ibb.co/HHvF63Z

 

2101724455_410014.png.f91594ecb2960da466b8fba80b18ba95.png

 

Edytowane przez Zaknafar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zaknafar Pokaż pozostałe timingi z Asus Timing Configurator to na pewno coś doradzimy. Na początku na pewno możesz podciągnąć ring/cache clock do wartości 4700 MHz bo z tego co widzę masz ustawione 4300 MHz jeżeli to nie błąd AIDY.

Czy masz w biosie w ustawieniach timingów takie opcje jak tXP, PPD?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, że masz rozjechane RTL/IOL: 65/61/14/7.

Spróbuj tREFI = max, tRTP = 6-8.

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trtp na 6 większy rozjazd. Na 8  mam tak jak 7  różnica o 1

 

trtp 7.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...