Skocz do zawartości
jacekcz

BAZA podkręcania oraz kompatybilności pamięci DDR2/3/4/5 - dowolna platforma

Rekomendowane odpowiedzi

Ja się nie podejmę do ilu można bezpiecznie to raz,

Dwa zależy jaki Ci się trafi kontroler w CPU.

Np mój się zadawala 1.35V na SA dla 4400c16 2x16. A znam osoby z 10900k które aby to samo uzyskać muszą dawać 1.55V na SA.

Dla 2x8 widziałem na forach ludzi którzy SA mają  ponad 1.5..dla zegara 4800MHz. Czy to bezpieczne  nie wypowiem się.

Na szczęście mnie to nie dotyczy. (Zastanawianie się nad wartościami powyżej 1.4V). Moje pamięci i tak powyżej 4600 już nie botują.

 

Teoretycznie na z490 przy 2x8 bym oczekiwał 4400MHz-4600MHz przy tej klasie płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogólnie do 4600 można poniżej 1.4v w większości przypadków coś ugrać, wszystko zależy od zestawienia zegara i opoznien, czym ciaśniej tym zazwyczaj SA wyżej, 4800c16 raczej już bym nie próbował post postawić, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Wu70 napisał:

@novi a 4400cl16 też nie przeszlo?

Musiałby mi ktoś pomóc dopasować suby do takiego nastawu, zapewne jak dobrze dokarmię sa/io to da się to ustabilizować, chyba że ram będzie sypał błędami z powodu za wysokiego napięcia. 

@Up chodzi orientacyjnie, wiem że nikt wróżką nie jest, ale powiedzmy do 1.25v będzie bezpiecznie? Mogę próbować iść w górę, 4266 cl16 na sa/io 1.13 i 1.17v normalnie mi testy stabilności przechodziło. Teraz po minimalnej korekcie tcke i trfc, mam stabilne 4300mhz cl16 (na wcześniejszym nastawie wyskoczył 1 błąd pod koniec 10 cyklu, więc skorygowałem te 2 timingi delikatnie). Aidą nie sugerujcie się, windows musi przyjść nowy bo mam z nim problemy.

e56f8a9b31387b38.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ściągnij IOL na ziemie i będzie lepszy czas dostepu, 1.3v jeszcze zadnemu cepowi nie zaszkodzillo, ale nie gwarantuje ze twoja płyta podaje takie wartości jakie ustawisz w biosie,

Edytowane przez VSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Profil masz zapisany zakładam?

Zrób coś takiego. Wyłącz komputer. Zresetuj zworką czy przyciskiem bios. Wejdź do bios i ustaw cpu tak jak miałeś ustawiony ..w sensie że te ustawienia były 100% pewne.

na wszelki wypadek daj -500 cache clock do zegara cpu.

Daj SA na 1.45V 

IO na 1.4V

ddr4 na 1.55V

Wszystko w dziale pamięci na AUTO

Memory fast boot na : slow training

I daj 4266MHz na pamięciach. Jak wejdzie do bios to kolejny wyższy zegar i tak dalej aż przestanie wchodzić.

 

Ciekawe na ile się skończy.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, VSS napisał:

ściągnij IOL na ziemie i będzie lepszy czas dostepu, 1.3v jeszcze zadnemu cepowi nie zaszkodzillo, ale nie gwarantuje ze twoja płyta podaje takie wartości jakie ustawisz w biosie,

Sa pod windowsem mam o 0.005v niżej niż ustawiam w biosie, za to io mam o 0.025v niżej pod windowsem (1.2 w biosie, 1.175v pod windą). Oki, czyli można próbować szczęścia na 4400mhz :) . Zapas napięć jeszcze jest.

Tak, profile nadpisuję na bieżąco, jak mam stabilność.

Mam akurat parę godzinek luzu, to zaraz to sprawdzę. 

edit: 4600mhz to ostatnie taktowanie na jakim wchodzi do biosu 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka ustawień dla z490 msi

 

4400.png
4500.png
4600.png

 

Nie chodzi o tak zwane przepisanie 1:1..tylko poglądowo. można np newralgiczne timingi przepisać

Edytowane przez Ogider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Ogider napisał:

Daj SA na 1.45V 

IO na 1.4V

ddr4 na 1.55V

Wszystko w dziale pamięci na AUTO

Memory fast boot na : slow training

I daj 4266MHz na pamięciach. Jak wejdzie do bios to kolejny wyższy zegar i tak dalej aż przestanie wchodzić.

 

Ciekawe na ile się skończy.

U mnie 4700 ostatnie wejście do biosu :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pewnie 4400-4533 można by powalczyć o coś ciaśniej. Jeśli napięcie w okolicy 1.5 nie robi problemu.(buda/ przewiew/ tempy)

 

Ale to już dłubanie indywidualne. Jako że czynnik kontroler/płyta/pamięci wchodzą do gry.

Jakość tych komponentów. Przy wyższym oc w parze z ciasnymi ustawieniami.

Edytowane przez Ogider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Ogider napisał:

To pewnie 4400-4533 można by powalczyć o coś ciaśniej. Jeśli napięcie w okolicy 1.5 nie robi problemu.(buda/ przewiew/ tempy)

 

Ale to już dłubanie indywidualne. Jako że czynnik kontroler/płyta/pamięci wchodzą do gry.

Jakość tych komponentów. Przy wyższym oc w parze z ciasnymi ustawieniami.

 

Temp to nie problem bo mam zmienione radiatory i dla testów 4133 CL13-15-15 przy 1.67V ustabilizowałem :D

Wstępnie 4300 to stabilny maks i wyżej chyba właśnie pozostałe czynniki (cpu) mnie już ograniczają, chyba że jeszcze wysoki SA/IO spróbuję jak do tej próby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Wu70 napisał:

U mnie 4700 ostatnie wejście do biosu

To możliwe że 1.45 SA zablokowało wyższy zegar :D W sensie może przy wyższym by poszło dalej.

Ale to 50/50 daje.

 

Generalnie 4700 post jest dobry. Czy się uda zrobić 4300-4400c16 lub 4500-4533-4600 cl 17 ?  Możliwe..ale wymaga pracy.

Edytowane przez Ogider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak szczerze, jest sens iść z 4300 cl16 na 4400 cl16/cl17 ? Jeszcze jakby na 16.16.16 się udało ogarnąć to pewnie jakiś jest, ale jak będę musiał luzować na 17tki, to pewnie nic z tego nie zyskam? Może, zostanę przy tym 4300 cl16, tylko ewentualnie poprawię coś jeszcze w tym co mam. Rtl 60/62 nie wstaje, więc dałem 62/64, wstało od strzała, dokarmiłem dodatkowo kontroler (1.22/1.27v), na ramie mam 1.535-1.54v pod windowsem. 

8bae6dea3816667f.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Ogider napisał:

To możliwe że 1.45 SA zablokowało wyższy zegar :D W sensie może przy wyższym by poszło dalej.

Ale to 50/50 daje.

Dobra sprawdzilem :D 1.5 przechodzi training 4800 ale pierwszy ekran się wysypuje i pokazuje niebieskie kolory na całym ekranie

4 minuty temu, novi napisał:

Tak szczerze, jest sens iść z 4300 cl16 na 4400 cl16/cl17 ?

No pewnie, 4400-16-16-16 jakby weszło to bym zmienił, 4300cl16 słabe latency mi robi w porównaniu do tego co mam na 4133

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze spróbuję, przepaliłem 10700k do aidy, ale latency nie spadło jakoś spektakularnie, liczyłem że zejdzie do 35.x :E

7cdee791166b9baa.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, novi napisał:

Tak szczerze, jest sens iść z 4300 cl16 na 4400 cl16/cl17 ?

z ciasnego 4300c16 w c17 bym szedł dopiero na 4533..i to też w miarę ciasno.

Natomiast 4400c16 zawsze można próbować...teoretycznie zwiększenie napięć powinno pomóc...ewentualnie kilka timingów w stylu tcke 6-7-8 , trrd 6 przy twrrd sg dg na auto tcwl 14 ..ale oczywiście nie ma gwarancji że się uda.

 

Generalnie aida wygląda dobrze. Nie wiem czy bym się bawił więcej. Chyba tylko dla zabawy z nudów na oczekiwaniu dostępności rtx 3080 w sklepach :D

8 minut temu, novi napisał:

liczyłem że zejdzie do 35.x

eCIUlxx.png

 

Bawiłeś się txp i txpdll oraz taonpd?

Edytowane przez Ogider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, novi napisał:

Jeszcze spróbuję, przepaliłem 10700k do aidy, ale latency nie spadło jakoś spektakularnie, liczyłem że zejdzie do 35.x :E

No właśnie a odpal to samo na 4133-CL14 :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Wu70 napisał:

Dobra sprawdzilem :D 1.5 przechodzi training 4800 ale pierwszy ekran się wysypuje i pokazuje niebieskie kolory na całym ekranie

No to już elegancko :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie, nie mam bladego pojęcia co tam ustawic. Z oc ramu na intelu leze, dlatego brałem czyjeś nastawy 1:1 i ewentualnie minimalnie cos skorygowałem. A te nowe timingi to juz calkiem dla mnie czarna magia :).

Ogider@ Poprawiłem te ustawienia, ale na 5/10/18 dostałem bsoda przy ładowaniu windowsa, ustawiłem 7/14/20 i cyk , 35.x ns jest ^^

97cb73cc1f04adc1.jpg

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Ogider napisał:

z ciasnego 4300c16 w c17 bym szedł dopiero na 4533..i to też w miarę ciasno.

4500 cl17 też można ładnie dostroić.

O dziwo na niższych częstotliwościach u mnie nie ma szans na tak niskie latency.

hmGQyZK.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, novi napisał:

A te nowe timingi to juz calkiem dla mnie czarna magia :)

To ustaw tak jak na moim screenie te txp i txpdll i odpal aida ..zobacz latency. Kilka razy sobie kilikaj w okno latency aby zobaczyć minimalną wartość.

Odnośnie taonpd , zobacz jak Ci płyta ustawiła taonpd..i sprawdź czy ze 2-3 oczka niżej dasz radę zrobić.

 

 

Power down control już nie masz w swojej płycie?

 

ncHx8ch.png

Edytowane przez Ogider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można powiedzieć, że aida za pierwszym razem oddała złoty strzał, 35.5-36.3ns skacze, 

 taonpd, płyta na auto podaje 20, zaraz zejdę do 18, bo nie wiem które ustawienie mi spowodowało bsoda. 

Txp przyjąłem że się ustawia txp x2= TxpDLL 

 

Edit: Prawdopodobnie nie mam, przeszukałem w biosie i nie rzuciło mi się w oczy (widziałem już wcześniej ssa z tą opcją u Ciebie) . A jak jest, to na pewno nie tam, gdzie się dostraja ram, tylko w jakieś innej podzakładce 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, novi napisał:

Edit: Prawdopodobnie nie mam, przeszukałem w biosie i nie rzuciło mi się w oczy (widziałem już wcześniej ssa z tą opcją u Ciebie) . A jak jest, to na pewno nie tam, gdzie się dostraja ram, tylko w jakieś innej podzakładce 

Jak miałem gaming plusa to jeszcze nie było, ale wyłączysz memtweakiem pod windowsem i latency spadnie trochę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Up@ Masz linka ? Pobrałem wersję od asusa, program w ogóle nie startuję... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...