Skocz do zawartości
jacekcz

BAZA podkręcania oraz kompatybilności pamięci DDR2/3/4/5 - dowolna platforma

Rekomendowane odpowiedzi

Ja bym nie dał rady, wkładając jednego pina pewnie pogiąłbym 8 innych do okoła. Jak się patrzę w socket to już oczopląsu dostaję. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cachemem.png

Co myslicie o tych pamieciach pod gry? Gdzie sie plasuja biorac pod uwage wszystkie pamieci ram (nie liczac tych Turbo topowych za kosmiczna kase).

 

1.Slabe

2 Slade sredniaki

3. Porzadna klasa srednia

4. Calkiem wydajne w grach

5. Bardzo wydajne w grach (ta opcja to chyba na pewno odpada)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6. chuj wie, pobierz skądś pełną wersje aidy

  • Haha 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Radziuwilk napisał:

1.Slabe

Ile to one kosztowały ? cruciale 3600cl16 szło teraz przez cały tydzień dostać w różnych sklepach za 340-360zł , 4000cl16 lekko zrobią . 

Na marginesie. Ostatnio kupiłem trochę bdie 

Miałem adata D60g 4133mhz cl19 , oczywiście bdie. Radiatorów to one nie mają, zlane całe plastikiem, ale bin całkiem solidny i pcb rasowe A2. 3866cl14 1.5v szły jak dzik, do czasu aż te plastikowe radiatory nie zaczeły się smażyć, pod skalp i custom radiatory bardzo fajne moduły . Bootowały bez problemu na 4400mhz po rozpięciu fclk u mnie. 

TridentZ 4000mhz Cl18 19 19 1.35v z 2018 roku , bin średniawy, 3800mhz 15 15 15 15 1.5v stabilne, 4200 16 16 16 16 1.5v jakieś błędy w tm5, ale wszystkie suby na ostro, pewnie po zluzowaniu scl na 4 by zaliczyły te 4200cl16 :) . Z resztą zaraz sprobuje ję na 4400mhz odpalić i cl17 np . Max bootują 4333mhz cl18, ale błędy w tm5 po 3 cyklu ? . 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

latency to masz prawie jak na ryzenie :E nie wygląda to zby wydajnie.

Może pamięci od wilka jak sam nick wskazuje xD 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Send1N napisał:

latency to masz prawie jak na ryzenie :E nie wygląda to zby wydajnie.

Delikatnie mówiąc :)

To pewnie XMP więc można jeszcze poszukać lepszych ustawień.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze one jakies super szybkie nie sa to ja wiem, ale gdzie sie plasuja srednio, bo jesli maja parametry jak srodek stawki to nie ma sensu ich wymieniac dla 2-3fps, ale wiadomo, ze jesli sa naprawde na poziomie najslabszych pamieci to wymiana moze dac nawet 6-7 fps.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jadą do mnie Tridenty F4-4000C16D-32GTZRA, czyli 2x16GB 16161636 1.4V.

Któryś z Was ogarniał te ramki ?? QVL dla Z490 może Apex wstanie bez większych problemów ? tRFC niby ma być 1100 (550ns)  ? Jacku dłubałeś przy 2x16 ?? 

 

Edytowane przez sniper76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem - testowałem.

QVL nie przejmuj się w przypadku APEX-a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam RAM Crucial 32GB (2x16GB) 3200MHz CL16 Ballistix Sport LT Gray. 

Czy przy procesorze 5800X i GPU 3060 TI opłaca się kręcić ten ram na 3600 CL16 (lub inne parametry)? Mam monitor Full HD 60 Hz.

Lub ewentualnie czy jest sens zmieniać na inny RAM?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, mark2468 napisał:

Czy przy procesorze 5800X i GPU 3060 TI opłaca się kręcić ten ram na 3600 CL16 (lub inne parametry)? 

Tak.

6 godzin temu, mark2468 napisał:

Lub ewentualnie czy jest sens zmieniać na inny RAM?

Nie, to dobre pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mark2468Zmień monitor bo kręcenie twojego GPU i CPU dla Full HD 60hz mija sie z celem jezeli chodzi o gaming. W rzadkich scenariuszach da ci delikatnie lepszy  1% oraz 0,1% min fps w niektórych tytułach.

Edytowane przez Vullcan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Vullcan napisał:

@mark2468Zmień monitor bo kręcenie twojego GPU i CPU dla Full HD 60hz mija sie z celem jezeli chodzi o gaming. W rzadkich scenariuszach da ci delikatnie lepszy  1% oraz 0,1% min fps w niektórych tytułach.

Trochę mi szkoda wydawać ~1500 zł (lub więcej) na nowy monitor skoro obecny mi wystarcza. 

Nie zająłem się jeszcze OC ramu ale raczej nie będę próbował po przeczytaniu twojej wypowiedzi  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.09.2021 o 18:31, sniper76 napisał:

Jadą do mnie Tridenty F4-4000C16D-32GTZRA, czyli 2x16GB 16161636 1.4V.

Któryś z Was ogarniał te ramki ?? QVL dla Z490 może Apex wstanie bez większych problemów ? tRFC niby ma być 1100 (550ns)  ? Jacku dłubałeś przy 2x16 ?? 

 

Testowałem 32GB Ripjawsy F4-4266C17D na Apexie Z490 i F4-4000C16D na Unify Z490 i oba paradoksalnie wypadły ciut gorzej od moich F4-3200C14D wrzuconych na te płyty. Tzn więcej MHz nie wyciągnąłem stabilnie, a do tych samych taktów co 3200 oba nowsze potrzebowały nieco wyższego napięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, Lancer ?

Teraz to ostro poszedłem ze wszystkim... puściłem CPU w AUTO gdzie tylko zdjąłem tylko LLC na 1 i wyczytałem profil XMP 4000 15161636 1.5V ustawiając z palca to co podaje Taiphoon. Ku mojemu zdziwieniu SA, VCCIO tylko po 1.3V ? Dla samej ciekawości zostawiłem sprawdzić temperatury rdzeni i całego krzemu. Nigdy nie spojrzałem jak się skaluje wydajność przy domyślnym dla cepa zegarze RAM 2666 ?? Trzeba bedzie jeszcze raz kupić 2x16GB ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

poratuje ktoś ustawieniami pod intela 11 gen? Kombinowałem samemu wzorująci się na kalkulatorze pod Ryzena ale powiem szczerze, że z tym gear1 naprawdę jest ciężko cokolwiek ustabilizować. Nwm czy taką tragiczny kontroler w 11600K jest czy moje ustawienia są do kitu :E. Pamięci to ballistixy 2X8GB 3200MHz CL16.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kalkulator razen nie sprawdzi się.

3200 cl16(XMP) gear 1 jest stabilne?

Docelowo możesz szukać 3600MHz. 3733 już może być kłopotliwe.

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na domyślnych napięciach to nawet XMP nie jest do końca stabilne na gear1 :/. Podkręcałem już ballistixy na róznych platformach ale na 11600K to jakaś katorga, przy gear1 drobna zmiana i komp nie wstaje. Z VCCIO też nie chce szaleć, ale co ciekawe płyta na auto przy gear1 ustawia to napięcie jakoś kosmicznie wysoko. Kolejna sprawa to często przy gear 1 jak ustawienia niby są stabilne to na drugi dzień komp już nie wstanie :(.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej na MSI Z490 Gaming Edge Wifi ale zdechła. Teraz zamonotowałem Gigabyte Z490 Gaming X AX i chce już zrobić sensowne OC jak Bóg przykazał :E. W 1440p na i5 11600K i tych ballisitxach z XMP wg. mnie RTX 3080 nie rozwija w pełni swoich możliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro XMP nie działa to pozostaje ustawienie manualne.

Dla testu ustaw podstawowe timingi dla 3200 cl16 oraz IO/IO2/SA = 1.2V, G1.

Bios najnowszy do płyty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BIOS najnowszy F20. Po robocie powalczę z tymi pamięciami i wróce z konkretami, ale mam nadzieję, że coś sensownego uda się wstpęnie ustawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ustawić ramy? Chodzi mi o bezpieczne ustawienie, żeby się nie grzało jak popierdolone? Bo te stockowe to chyba bez sensu, nie? Jakieś optymalne ustawienie pod gierki, bez ryzyka wysypywania się czy uszkodzenia. Profile XMP chujowo działają u mnie i się wysypują jak coś.
CPU: Intel Core i7-10700KF
GPU: RTX 3070 Eagle
Płyta: MSI MPG Z490 GAMING PLUS
RAM: Patriot 32GB (4x8GB) 4400MHz CL19 Viper Steel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I ja się przyłącze. Mam Asusa hero XIII z590, 11900k i g. Skill 4400 Cl 16,19,19..bdie. Wiem że jest problem na z590, ustawia się jakieś gear 1 gear 2 a nie bardzo wiem gdzie co jak, moja przygoda z oc skończyła się na i7 950, dfi x58 i 3x2 1866 cl6.. Także całkiem inny bios i wszystko inne.. 

Chciałbym ustawić gear 1, Cl 14 i zobaczyć ile się uda wycisnąć, jest 2x8 GB za jakiś czas jeszcze druga taka paczka będzie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proponuję 3600 14-14-14-28 i Gear1.

napięcia trzeba sobie dobrać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...