Skocz do zawartości
jacekcz

BAZA podkręcania oraz kompatybilności pamięci DDR2/3/4/5 - dowolna platforma

Rekomendowane odpowiedzi

Nie twierdzę że są ładne, uważam po prostu że nie są paskudne. Szary kolor wizualnie pasuje idealnie do M9H, zresztą mam to w poważaniu.

Ustawienia domyślne(XMP):

f4e245860dc633fb.png

Czy te Crucial Ballistix Tactical, DDR4, 2x8GB, 3000MHz, CL15 potrafią np coś takiego?

dbb4f731a0e7beed.png

Na serio pytam bo sam do tej pory siedziałem na DDR3. Dla porównania:

e6a27eef4e0cd128.png

Nie mam praktycznie żadnego doświadczenia z DDR4. Dlatego też powyżej prosiłem żeby ktoś coś doradził.

Tak na szybko wpisałem w biosie z palca napięcie 1,55V i

bfa50a640fe6ffe4.png

Prawdę mówiąc to nie wiem czy to stabilne ustawienia ale nadal brak czasu na głębsze wnikanie. Boru napisz jakie testy konkretnie Cie interesują to z chęcią wykonam w wolnej chwili.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra jako że parę dni temu dostałem kości do zabawy miałem czas żeby się dużo nauczyć, podaję w pełni stabilne wyniki z OC moich pamięci.

 

G.Skill|KamraK|F4-3600C16D-8GTZ|DDR4-3600|16-16-16-36-1.35V|MSI Z270 G M7, bios 1.20|@3866MHz 16-16-16-30 1.44V

 

G.Skill Trident Z 3600MHz 16-16-16-36-2T XMP (F4-3600C16D-16GTZ)

G.Skill Trident Z @3866MHz 16-16-16-30-2T bez XMP (F4-3600C16D-16GTZ)

 

DRAM 1.44V VCCSA-1.28V VCCIO-1.24V

HWinfo 1.44V VCCSA-1.30V VCCIO-1.25V

E26Nowr.jpg

 

Odświeżone już jestem blisko perfekcji :)

Edytowane przez KamraK85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zatkało mnie jak te pamiątki się kręcą.

Jestem ciekaw jak to podkręcanie się przekłada na wyniki w grach w postaci FPS?

 

Powiedzmy pamiątek Corsair 3000MHz cl 15-17-17-35 vs 3866MHz 16-16-16-30 1.42V, czy to w grach jest zauważalne ile fps się zyska?

KamraK85, czy udałoby Ci się zrobić jakiś test porównując wydajność w grach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są na kościach B-DIE - muszą dobrze się kręcić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zatkało mnie jak te pamiątki się kręcą.

Jestem ciekaw jak to podkręcanie się przekłada na wyniki w grach w postaci FPS?

 

Powiedzmy pamiątek Corsair 3000MHz cl 15-17-17-35 vs 3866MHz 16-16-16-30 1.42V, czy to w grach jest zauważalne ile fps się zyska?

KamraK85, czy udałoby Ci się zrobić jakiś test porównując wydajność w grach?

Nie ma żadnego przełożenia w grach tak naprawdę może 0.5 fps. Lepsze wyniki to tylko w programach i benchmarkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy pamiątek Corsair 3000MHz cl 15-17-17-35 vs 3866MHz 16-16-16-30 1.42V, czy to w grach jest zauważalne ile fps się zyska?

Max do 10%, ten pierwszy tryb to jest wolniejszy do 2400cl10. Kręcąc wysoko na luźniejszych timingach to nic ciekawego nie uzyskasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, to w takim razie, w stosunku do moich memek aktualnych 2400MHz cl10, jakie musiałbym pamięci kupić, by mieć wzrost minimum 10%, jest to osiągalne, chciałbym gotowca co mi da największy wzrost wydajnościowy w grach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez kombinowania ze wszystkimi timingami to będzie pupa blada, poza tym żeby ujrzeć różnicę to wąskim gardłem musi być cpu i wydajność samej gry musi być zależna od podsystemu pamięci. Jeżeli grasz przykładowo w BF1 multi to zobaczysz figę z makiem z tego względu, że wszystkie wersje frostbite są bardzo małe zależne od podsystemu pamięci pomimo, że potrafią nieźle gnieść cpu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, to w takim razie, w stosunku do moich memek aktualnych 2400MHz cl10, jakie musiałbym pamięci kupić, by mieć wzrost minimum 10%, jest to osiągalne, chciałbym gotowca co mi da największy wzrost wydajnościowy w grach.

Podam Ci taki może nie najlepszy przykład bo 3Dmark nie jest najlepszym przykładem.

25 marca pamięci 3066MHz.

oD0hY0T.jpg

3866MHz

mV5djOM.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze zakładając grę która to potrafi wykorzystać i procesor 6700K czy można coś wykombinować i z jakimi pamięciami.

 

UP, po tym 3DMarku to właściwie nie widzę żadnej znaczącej różnicy i OC staje się bezsensowne, ale skoro składam od nowa to chciałbym wybrać najlepiej jak można, bez zabawy w podkręcanie. Więc może 3DM to zły przykład. po nim mogę spokojnie kupić memki które podałem wyżej.

 

Ale jeżeli jednak można czasami coś ugrać, to nie chciałbym żałować że nie wybrałem tych lepszych, które posłużą mi dłużej.

Edytowane przez WORMS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze zakładając grę która to potrafi wykorzystać i procesor 6700K czy można coś wykombinować i z jakimi pamięciami.

 

UP, po tym 3DMarku to właściwie nie widzę żadnej znaczącej różnicy i OC staje się bezsensowne, ale skoro składam od nowa to chciałbym wybrać najlepiej jak można, bez zabawy w podkręcanie. Więc może 3DM to zły przykład. po nim mogę spokojnie kupić memki które podałem wyżej.

 

Ale jeżeli jednak można czasami coś ugrać, to nie chciałbym żałować że nie wybrałem tych lepszych, które posłużą mi dłużej.

Masz łap link od połowy filmiku jest pokazana różnica między taktowaniem ramów i testy w grach.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze zakładając grę która to potrafi wykorzystać i procesor 6700K czy można coś wykombinować i z jakimi pamięciami.

Trident Z/Ripjaws 3200cl14 nic droższego nie ma sensu. Na jakich timingach i taktowaniu skończysz to kwestia napięcia. Dla zwykłego śmiertelnika to zostaje manipulacja podstawowymi timingami + TRFC oraz tWCL, będziesz chciał uzyskać coś więcej to musisz poświęcić czas i sam wszystko ogarniesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przebijam swój wynik dopiero się zacząłem bawić z 4000 przy CL16 ale wygląda to obiecująco. Dla posiadaczy pamięci na kościach samsunga b-die nie wiem czy to u mnie takie cyrki są czy wszyscy to mają ale test który wklejam przy 1.44V na ramach wywalił się po 2 minutach, zszedłem na 1.43V i leci i leci i pewnie już poleci jak moja ostatnia walka z 3866 CL16 4 godziny i sam wyłączyłem już bo szkoda prądu :) Testów wydajności nie wklejam bo dupy nie urywają za przeproszeniem jeszcze nie zagłębiałem się we wszystkie timingi dopiero zrobiłem bazę do dalszego OC.

 

RAM-1.43V SA-1.28 IO-1.26(tutaj jeszcze na wyczucie możliwe że wystarczyło by IO 1.25V nie wiem nie testowałem)

 

EE3KHic.jpg

Edytowane przez KamraK85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam koneserów szybkich pamięci, potrzebuje informacji czy te moduły oparte są o samsungi b-die Mój link z tego co wiem przy 3200 powinny być już szajsungi.

 

Ogólnie poszukuje w miarę tanich 3200 CL16 b-die najlepiej w kolorze białym, z OC nie będę bóg wie jak szarżować bo do benchmarków pada nie podłącze, więc 3600 MHz CL15/16 1-2T w zależności od możliwości IMC mnie w pełni ubawi.

 

Aktualnie 3000 MHz CL15 na Hynix MFR więc lipa totalna, max co wyciągam to 3200 MHz CL15-18-18-30-1T 420 TRFC 1.5v, dalszych timmingów nie ruszam bo szkoda czasu tracić na tak słabe moduły, a jako że mogę mieć okazję zamiany na pamięci to chcę to maksymalnie wykorzystać.

 

Z góry dzięki za porady.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam koneserów szybkich pamięci, potrzebuje informacji czy te moduły oparte są o samsungi b-die Mój link z tego co wiem przy 3200 powinny być już szajsungi.

 

Ogólnie poszukuje w miarę tanich 3200 CL16 b-die najlepiej w kolorze białym, z OC nie będę bóg wie jak szarżować bo do benchmarków pada nie podłącze, więc 3600 MHz CL15/16 1-2T w zależności od możliwości IMC mnie w pełni ubawi.

 

Aktualnie 3000 MHz CL15 na Hynix MFR więc lipa totalna, max co wyciągam to 3200 MHz CL15-18-18-30-1T 420 TRFC 1.5v, dalszych timmingów nie ruszam bo szkoda czasu tracić na tak słabe moduły, a jako że mogę mieć okazję zamiany na pamięci to chcę to maksymalnie wykorzystać.

 

Z góry dzięki za porady.

3200 tylko CL14 podam Ci najtańsze na samsungach b-die choć po testach szczerze odradzam zabawę w OC z b-die są okrutnie czułe na zmianę napięć ale jak chcesz :) Ja straciłem dni żeby zrobić 4000 CL16 stabilne.

 

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-trident-z-ddr4-2x8gb-3600mhz-cl17-f4-3600c17d-16gtz-828910/

 

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-trident-z-ddr4-2x8gb-3200mhz-cl14-f4-3200c14d-16gtz-858854/

 

Ja za niewielką dopłatą kupiłem te też b-die

 

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-trident-z-ddr4-2x8gb-3600mhz-cl16-f4-3600c16d-16gtz-836224/

 

A jak znajdziesz sklep w którym sprzedają Patrioty 3600 CL16 to też b-die i są tańsze bo kosztują w okolicach 800 zł

Edytowane przez KamraK85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To przecież zwiększona czułość na punkcie napięć to nie jest większy problem, będzie po prostu więcej restartów aż dojdę do żądanych wartości.

 

Przy obecnych Hynixach też mówiłem że nic z tego ale wyszedł nowy bios i na spokojnie doszedłem do tych 3200 CL15-1T, powoli manipulowałem VCCIO i VCSSA aż wyszedłem z naprzemiennych kodów 49 i 55.

 

Te kostki co podałeś to jednak nie to czego szukam, konkretnie chcę 3200 CL16 jeżeli są aktualnie jakieś warte uwagi, bo po co mam bulić 2 stówy skoro mogę to skorygować samemu, nie wspominając że przy obecnych cenach szarpanie się tak daleko to zwyczajny bezsens.

 

Myślę jeszcze nad tymi Mój link ale jestem otwarty na propozycję byle były życiowe kwoty przy obecnych chorych cenach DRAM'u.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To przecież zwiększona czułość na punkcie napięć to nie jest większy problem, będzie po prostu więcej restartów aż dojdę do żądanych wartości.

 

Przy obecnych Hynixach też mówiłem że nic z tego ale wyszedł nowy bios i na spokojnie doszedłem do tych 3200 CL15-1T, powoli manipulowałem VCCIO i VCSSA aż wyszedłem z naprzemiennych kodów 49 i 55.

 

Te kostki co podałeś to jednak nie to czego szukam, konkretnie chcę 3200 CL16 jeżeli są aktualnie jakieś warte uwagi, bo po co mam bulić 2 stówy skoro mogę to skorygować samemu, nie wspominając że przy obecnych cenach szarpanie się tak daleko to zwyczajny bezsens.

 

Myślę jeszcze nad tymi Mój link ale jestem otwarty na propozycję byle były życiowe kwoty przy obecnych chorych cenach DRAM'u.

Nie znajdziesz 3200 CL16 na samsungach b-die niestety za to trzeba dopłacić a według moich testów w grach żadnej różnicy nie ma. Zresztą też miałem te Corsarze co ty i pisaliśmy o kłopotach z OC :)

 

Te co podałeś to nie b-die niestety. Na pewno to samsung ale jaki może E-die nie wiem nie jestem w temacie.

Tutaj masz listę b-die.

http://forum.hwbot.org/showthread.php?t=152523

 

Jeszcze te b-die od Corsarza ale cena gruba.

 

https://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-lpx-ddr4-2x8gb-3600mhz-cl18-cmk16gx4m2b3600c18-846355/

Edytowane przez KamraK85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Corsary to bidne przy tej cenie, zobaczymy co reszta powie, bo ta lista na kompletną nie wygląda, generalnie nie musi to być koniecznie b-die, do 3600 MHz powinna bez problemu wystarczyć nawet starsza matryca samsunga.

 

EDIT: mam zielone światło do zamiany, także może zmienię zakres pytania, poszukuje pamięci 3200 MHz CL16 samsunga ale mogą być na starej matrycy byle te 3600 dało się rozbujać. :thumbup:

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz jeszcze 3000 cl14 od G.Skill - F4-3000C14D-16GTZ. Też B-DIE i dobre OC.

3600 bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz jeszcze 3000 cl14 od G.Skill - F4-3000C14D-16GTZ. Też B-DIE i dobre OC.

3600 bez problemu.

 

Już mi je podrzucali, a masz jakieś propozycje do 700 zł żeby osiągnąć te 3600 MHz, nie chcę zbytnio szarżować bo ceny nie są aktualnie łaskawe, jednak głupio nie skorzystać z okazji zamiany, bo następnej może szybko nie być ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rekord pobity.

 

G.Skill|KamraK|F4-3600C16D-8GTZ|DDR4-3600|16-16-16-36-1.35V|Maximus IX APEX, bios 0.801|@4272MHz 17-18-18-38-CR2 1.445V

 

qpZxPgL.jpg

A34a9ma.jpg

Edytowane przez KamraK85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super. płyta daje radę.

U mnie 3866 cl15 idzie a 4000 nawet nie mogę wejść do win.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co lepiej kupić:

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-trident-z-ddr4-2x8gb-3600mhz-cl16-f4-3600c16d-16gtz-836224/

 

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-trident-z-ddr4-2x8gb-3200mhz-cl14-f4-3200c14d-16gtz-858854/

 

Mam wrażenie że te tańsze zrobią tyle samo co te droższe i to te same memki, ale może jednak nie po ostatnich dwóch postach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co lepiej kupić:

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-trident-z-ddr4-2x8gb-3600mhz-cl16-f4-3600c16d-16gtz-836224/

 

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-trident-z-ddr4-2x8gb-3200mhz-cl14-f4-3200c14d-16gtz-858854/

 

Mam wrażenie że te tańsze zrobią tyle samo co te droższe i to te same memki, ale może jednak nie po ostatnich dwóch postach?

Tak te same w zasadzie to jeszcze te są na samsungach b-die. Jeśli nie masz płyty pokroju APEX albo OC Formula to i tak skręcisz wszystkie do 3866. No może przy dobrych wiatrach bo płytę masz całkiem w porządku do 4000.

 

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-trident-z-ddr4-2x8gb-3000mhz-cl14-f4-3000c14d-16gtz-860226/

Edytowane przez KamraK85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...