Skocz do zawartości
jacekcz

BAZA podkręcania oraz kompatybilności pamięci DDR2/3/4/5 - dowolna platforma

Rekomendowane odpowiedzi

AUTO. nie wiem co ustawia. jak chcesz bawić się BCLK zacznij od LVL=6.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak z czystej ciekawoscxi uzyskal ktos 4000 mhz na 6700k?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak z czystej ciekawoscxi uzyskal ktos 4000 mhz na 6700k?

Tak WORMS tak wstępnie dla sportu z napięciami na oko. 4133 nie próbował. Napięcia grubo zawyżone dla SA i IO wczoraj doszliśmy do tego że potrzebuje znacznie mniejszych 1.2375/1.175 ale dla 3866Cl15. Dziś chyba nie ma czasu ale 4000 CL16 spokojnie ogarnie.

16iwsom.jpg

Edytowane przez KamraK85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak tylko z270 ma lepszy bios i to formuła, bardziej chodziło mi o z170, miałem zmieniać ale czekam na coffy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dodam również coś od siebie:

 

HCI ~1000%/4.5h

 

G.Skill|RemiKo|F4-3200C14D-16GVK|DDR4-3200|14-14-14-34-1.35V|Maximus IX APEX, bios 0.906|@4133MHz 17-18-18-38-CR1 1.40V

 

VCCIO 1.2375V (z BIOSu), VCCSA 1.25V (z BIOSu), VTT 1.0V

 

Dodam tylko, że jest to gotowe ustawienie zaimplementowane w BIOSie od APEXa dla pamięci B-die. U mnie zadziałało od strzała.

 

hci1z9us4.png

 

 

EDIT:

 

aida1toul6.png

Edytowane przez RemiKo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też coś drgnęło. CPU na razie na 4.9GHz.

AKuPGKH.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jacek wiesz może co to jest T2 sensor ?

Edytowane przez VSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie mam pojęcia. Już szukałem wielokrotnie i nie znalazłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To trzeba poszukac info no i na m9 nie ma chyba Tc sekcji ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacku gratki wyniku, mobo się nie buntuje przy restartach?

W których bankach masz pamięci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory miałem z tym problemy i rano płyta mnie witała 55. Tera wygląda, że jest dobrze.

Jeszcze poobserwuję i zdam relację.

U Ciebie chyba trochę za niskie IO/SA.

Pamięci mam włożone zgodnie z zaleceniami z instrukcji: A2/B2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory miałem z tym problemy i rano płyta mnie witała 55. Tera wygląda, że jest dobrze.

Jeszcze poobserwuję i zdam relację.

U Ciebie chyba trochę za niskie IO/SA.

Pamięci mam włożone zgodnie z zaleceniami z instrukcji: A2/B2.

Czyli jednak chyba tak jak pisałem przy +4000 MHz trzeba wyższego SA i IO przy 3866 potrzeba dużo niższego. Ale i tak strasznie wysokie u mnie mam na 4133 CL16 1.232v 1.176v wiem że to APEX ale żeby takie różnice były przy odpalaniu kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swoich ustawień jeszcze nie optymalizowałem. Nie są to wartości minimalne dające stabilność.

najpier musze mieć pewność, że na zimno nie powita mnie kodem 55. jeżeli tak będzie to ustawienia są nieprawidłowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zachęcony Twoim podkręcaniem, spróbowałem ponownie pokombinować napięciami SA i IO. Wydaje mi się że to nie jest możliwe by to te napięcia miały wpływ na to czy komp zabotuje czy też nie.

4 razy wszedłem do windy z SA-1.2250v, IO 1.2125v, później tylko 55, następny udany post to SA-1.2875v, IO-1.2500v, ale tylko raz. I więcej już nawet się mi to nie udało.

Myślę sobie że to coś się z automatu za każdym razem inaczej ustawia i przez to to te problemy.

Jeszcze próbowałem napięcie dla botowania ustawić dla SA, IO, DMI Voltage, ale też to nic nie dawało.

 

Podziwiam za wytrwałość, ja za szybko się zniechęcam, jak nie widzę jasnych wskazówek swoich poczynań.

Myślę żeby jeszcze zwiększyć timingi i wyjść z SA powyżej 1.3v, ale chyba to już mało bezpiecznie i żaden z tego pożytek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci ustabilizowałem na 3866MHz z cl15, a właściwie to tego dokonał KamraK85, jeszcze raz dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zmienisz ustawienia pamięci w biosie to jak po starcie ci odpali z kodem 55 to użyj przycisku "Retry".

Po kilku razach może się okazać, że płyta odpali i będzie działać stabilnie. Kolejny boot będzie już bez 55.

Wiem, że to dziwne ale u mnie działa. Chyba bios deko niedopracowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zachęcony Twoim podkręcaniem, spróbowałem ponownie pokombinować napięciami SA i IO. Wydaje mi się że to nie jest możliwe by to te napięcia miały wpływ na to czy komp zabotuje czy też nie.

4 razy wszedłem do windy z SA-1.2250v, IO 1.2125v, później tylko 55, następny udany post to SA-1.2875v, IO-1.2500v, ale tylko raz. I więcej już nawet się mi to nie udało.

Myślę sobie że to coś się z automatu za każdym razem inaczej ustawia i przez to to te problemy.

Jeszcze próbowałem napięcie dla botowania ustawić dla SA, IO, DMI Voltage, ale też to nic nie dawało.

 

Podziwiam za wytrwałość, ja za szybko się zniechęcam, jak nie widzę jasnych wskazówek swoich poczynań.

Myślę żeby jeszcze zwiększyć timingi i wyjść z SA powyżej 1.3v, ale chyba to już mało bezpiecznie i żaden z tego pożytek.

To musi być kwestia timmingów które są na Auto ustawione w biosie dlatego brak postu i śmieszne kody raz dobierze dobrze i wtedy warto wejść do biosu i wszystkie ustawić na sztywno tak jak dobrał. Zrobić parę restartów czy działa i po sprawie. To będzie jakaś mała pierdoła do zmiany ale nie posiadam Waszych płyt więc nie wiem. Dla mnie ewidentnie jeśli parę razy bootuje ok a raz nie to timmingi które są na Auto się zmieniają tzn. płyta dobierze jakiś źle i pudło.

 

Może to być tRTL albo tIOL ale nie musi może to być inny timing albo wszystkie razem :D Warto po udanym bocie jak już pisałem wejść w zakładkę timmings i zmienić wszystkie na sztywno jak są rozpisane z góry na dół. Wydaję mi się że problem będzie solved. Spróbujcie.

Edytowane przez KamraK85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym żeby działało jak piszesz - w sumie logiczne. niestety dane ustawienia są OK a za chwilę nie wstaje.

16-17-17-38-2T, 61/62 7/7. Wczoraj 1,5h prime zaliczyło.

U mnie wygląda wszystko dobrze. Przyszedłem po pracy i komp normalnie odpalił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Chciałbym żeby działało jak piszesz - w sumie logiczne. niestety dane ustawienia są OK a za chwilę nie wstaje.

16-17-17-38-2T, 61/62 7/7. Wczoraj 1,5h prime zaliczyło.

U mnie wygląda wszystko dobrze. Przyszedłem po pracy i komp normalnie odpalił.

Dobra ale to są tylko podstawowe timingi a co z całą resztą masz na Auto ??

 

Ja już testy zakończyłem z 2 tygodnie albo i lepiej ,od tamtej pory jak ustawiłem tak mam. Powiem tak ja mam każdy jeden timing ustawiony na sztywno z góry na dół każdy przetestowany czy jest stabilny. Paradoksalnie tRTL i tIOL mam AUTO bo za każdym razem od 2-3 tygodni płyta dobiera mi tylko i wyłącznie 58/59/7/7 dlatego nie zdarzyło mi się żebym miał zimny start albo coś w tym stylu.

Edytowane przez KamraK85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A różnie. na pewno zacieśnienie tak jak u ciebie nie wchodzi w grę. Płyta nie radzi sobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ja dokładnie wiem w czym leży przyczyna nie chodzi o zaciśnianie timingów to inna bajka. Płyty asus nawet moja mają chorobę że nawet po ustawieniu głupiego profilu XMP 3600 timingi są z kosmosu a nie takie jakie powinny być w według standardu JEDEC. Na płycie MSI wszystko działało ok zawsze te same timingi można je było mieć na auto ale na płytach Asus zaznaczam nawet mojej jak coś jest na Auto to czasem płyta dobiera kosmiczne timingi. To może być tWR tRTP RDRD WRWR WRRD RDWR tCKE tCWL różnie jest ich masa trzeba je ustawić manualnie.

 

To są moje zaciśnięte sprawdzicie po każdym udanym bocie czy Wam się zmieniają i co się zmienia, piszę o wartościach ustawionych na Auto.

 

Ja mam to co widzicie wszystko z ręki oprócz tRTL i tIOL.

xOuYA1T.png

Edytowane przez KamraK85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co na tej płycie jest pewne to 3733. To zawsze startuje.

jak przesadzę z opóźnieniami to nawet wczytany profil nie działa na 3866.

Niestety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jedyne co na tej płycie jest pewne to 3733. To zawsze startuje.

jak przesadzę z opóźnieniami to nawet wczytany profil nie działa na 3866.

Niestety.

3866 CL15 dobrze ustawione jest naprawdę dobre potem dopiero 4133 CL16. Odpuście sobie 4000 bo skończycie na CL16 wydajność nie będzie powalająca praktycznie znikoma. Ja też mogę mieć 4266 Cl17 ale wybrałem 4133 CL16 do codziennego użytku bo szybciej liczy Pi :E Nie ma co cisnąć osła jak stoi i nie chce iść wiem że ciśnienie jest wielkie ale wydajnościowo nie ma się czym przejmować. Macie coś stabilne na 3866 ok zostawicie i różnicy w codziennym użytkowaniu nie zobaczycie. Lepiej na procku mieć więcej MHz i wyższy Cache niż pamięci oczko wyżej. To z moich testów. Cache ma ogromny wpływ na wyniki przepustowości pamięci.

Edytowane przez KamraK85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...