Skocz do zawartości
jacekcz

BAZA podkręcania oraz kompatybilności pamięci DDR2/3/4/5 - dowolna platforma

Rekomendowane odpowiedzi

Dobrze. A jaką temperaturę mam trzymać? :D :D

 

Najlepiej okolice 40. Przy 50 lubią się już dziać cuda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IO-L =13 kto da więcej :lol2::devil2::mad2::Up_to_s::kwasny: ta płyta jest negatywnie naładowana :atomic::jinjang: :jinjang:

 

 

 

Zobaczymy, mam podejrzenie że stało się to co wcześniej, mianowicie znowu nie trzyma ustawień OC po wyłączeniu zasilania i wywala OC Failed, wtedy wystarczyło drugi raz sflashować bios, jeżeli teraz to wypali to wynika z tego że na przynajmniej niektórych płytach MSI trzeba dwukrotnie wrzucać bios :hmm:

 

Lepsze RTL/IOL trochę dały kopa, ale największa różnica jest na opóźnieniach ponad 2.5ns mniej.

 

EDIT: Tak jak mówiłem drugi flash tej samej wersji i problem znika, dziwna sprawa. Zaraz sprawdzę czy przypadkiem teraz magicznie RTL'e się nie zablokują.

 

ShareX_DisconnecT__2019-03-24_08-57-36_IMG-1314__ded6970a-b8f5-4558-89a8-cd5733396080.png

 

czy tylko Kuba tu na nieparzystych RTLach i IO-Lach jedzie ?? , ja z skarby nie mogę ugryźć niskich nieparzystych przy 4266, tzn RTL=73 i IO-L=13 da sie :lol2:, Kuba/Jacek/Damian zróbcie post na 4266@32GB i niskich RTL i IOL to będę mógł dzisiaj spokojnie spać :E

Edytowane przez VSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież nie ma opcji, żeby były inne, jak nieparzyste. W sensie - będzie działało, ale to z góry jest złe rozwiązanie, bo Kanał A jest bliżej gniazda, niż kanał B i zawsze będzie miał większe opóźnienie. RTL-e liczy się ze wzoru uwzględniającego odległość gniazda od slotów ( największe nerdy )

 

Chyba, że Kanał A nieparzysty i B też. Ale mimo wszystko tego nie widzę scratchhead.gif Co do Postu, to tak. ściągnę sobie 16 Gb z chomikuj.pl i już odpalam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a pamietasz moje püierwsze posty na MXIA ????, nic jednocyfrowego i w dodatku parzystego nie dało sie wylosować by było stable, IO-L ponizej 6 slabo jest z post, powyzej 4133 to juz plycie musi odbic jak robi post na ciasnych IOl

 

edit:

 

Apka DANG WANG nie ustawia jednolitego priorytetu dla wszystkich okien dlatego sa rozjazdy w oknach

Edytowane przez VSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale nie mam w ogóle pomiaru temperatury więc będę jechał trochę na wyczucie i powoli dodawał. Zakończyłem testy ostatecznie z 3600 16-16-16-36 i wychodzi na to że najlepszą wydajność mam przy tRFC 500-520 więc nie ma sensu testować stabilność dla niższych wartości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

postaw wentyl w kierunku Ramow odkrec na 1k rpm i kosci beda mialy chlodno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy tylko Kuba tu na nieparzystych RTLach i IO-Lach jedzie ?? , ja z skarby nie mogę ugryźć niskich nieparzystych przy 4266, tzn RTL=73 i IO-L=13 da sie :lol2:, Kuba/Jacek/Damian zróbcie post na 4266@32GB i niskich RTL i IOL to będę mógł dzisiaj spokojnie spać :E

 

nie ma problemu :)

4x7 bootuje.

f5ptxBL.png

 

4400 tez nie ma problemu.

xdMSO6W.png

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak wyglada 4266c17 ? bo w ten set wlasnie celuje ale nie mam rozrusznika by to uruchomic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie odpalę 4266 na cl17 dla 4x8GB.

GTZ-ty od 4266 tylko na cl19. niestety nie wiem czemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie tylko na 9900k udało mi się odpalić 4266 na fajnym setUpie, C19 daje rade ale miedzy 4133c17 a 4266c19 słabo wygląda

 

a aktualnie C17 wygląda tak :lol2: :lol2:

 

https://streamable.com/ingns

Edytowane przez VSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezła dyskoteka. Jeszcze jakiś podkład muzyczny. :lol2:

W wolnej chwili przelecę parę biosów w tył bo mam wrażenie, że to przez tzw. poprawę kompatybilności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Apex sam nie wiem jaki błąd ma wyje*ć. Dobrze, że CODE nie ma takich problemów 33_8.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie szukam pixa i nie moge znalezsc :kwasny:

 

edit znalazłem, V0231 czyli FristBIOS i tu się chyba cofnę :o , wydaje mi się ze było tez 4266c16 do pixa :hmm:

 

względem Kosci powiem tak: Przymiarka do 24/7

l8ckfnsi.png

 

względem Ai to do dzisiaj biega samopas :E raz sobie wbije 5.400Mhz a jak mu sesja będzie za ciepła to obetnie na zegarze z tego co widzę to średnio biega na x52 z dropsem po restarcie do x51, w sumie to przy Ai mogę go puścić 0 RPM woda podbije do 40°C a cep spadnie do 4700 i 1.030v, a jak mu zapuszczę Prime/linx na 0 RPM to zegar urwie do 4.3Ghz i coś w okolicy 0.859v :lol2: :lol2: ale jak już do tego dojdzie to już można kawe parzyć w Loopie

 

 

Apex sam nie wiem jaki błąd ma wyje*ć. Dobrze, że CODE nie ma takich problemów 33_8.png

:Up_to_s: ,

 

 

wydaje mi sie ze z każdym nowszym biosem jest lekka poprawa tak do 4133 ale w górnych/granicznych obszarach przyzwoitości chyba jest deko gorzej

Edytowane przez VSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie po miesiącu siedzenia i testów wyczarowałem coś takiego nie chce być 16-16-16 w żadnej konfiguracji Mam pewnie jakieś "B-idy" Samsungi gskille 3200cl15.

 

SA 1.150V

IO 1.125V

 

Ram 1.37V 3733Mhz

 

 

Czy można coś poprawić w pozostałych czasach tylko nie proście o 16-16 to jest nie wykonalne nawet na luźnych ustawieniach na start sypie w memteście .

post-321738-15559481528476_thumb.jpg

Edytowane przez Legtom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może SA i IO masz zbyt nisko, najlepiej Jacek to oceni. DRAM na pewno za nisko 1.4V to takie minimum, a czasami może się okazać że więcej. U siebie potrzebowałem 1.42V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może SA i IO masz zbyt nisko, najlepiej Jacek to oceni. DRAM na pewno za nisko 1.4V to takie minimum, a czasami może się okazać że więcej. U siebie potrzebowałem 1.42V.

 

Napięcie tylko pogarsza sprawę błędy na start. Dodam że temperatura na czas testu trzymają 38 i 40C.

 

1.395V to u mnie analogicznie 3866 16-17-32 stable ale mały progres jak na moją obudowę i finalny set.

 

Tylko przy takich SA i IO mogę kręcić te pamięci inaczej wali błędami nie chciałem zanudzać na forum tak jak robią to niektórzy dlatego przychodzę z konkretami.

 

Trosze żałuje że nie kupiłem pewnych b-die 3200 cl14 tylko na prom cl 15 z tego co widzę to jest troszkę przepaść niby też B-die ale na 100% oszukane - B-iedy

Edytowane przez Legtom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

V wygladają dobrze dla tgego setup-u co pokazałeś. Jak zaczniesz zacieśniać to zabraknie V :)

podnieś tRFC do powiedzmy 370 i atakuj 3866 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napewno kosci sa wpiete w odpowiednie sloty ?,

tRFC bardzo fajnie wyglada , w bios RAM ustawiony na 130% ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oszukane? A tutaj pokazuje B-die?

:hmm: odpal TP burner // www.softnology.biz/files/thphn150.zip // i bedziemy wiedziec co tam siedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napewno kosci sa wpiete w odpowiednie sloty ?,

tRFC bardzo fajnie wyglada , w bios RAM ustawiony na 130% ?

 

Mam tylko 2 sloty to itx. 130% proszę o podpowiedz CPU bez k nie wszystko mogę ustawić o co dokładnie pytasz??

 

Oszukane? A tutaj pokazuje B-die?

 

#4352 str 218 tam jest obrazek z info ode mnie że to b-die

Edytowane przez Legtom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w bios zerknij do zakladki gdzie masz LLC ustawienia i tam bedziesz mial odpowiednik dla CPU i RAM ustaw RAM na 130% ,

 

 

do tego w zakladce TIMING mozesz wybrac mode2 lub AUTO przy losowaniu, tREFI zapodaj na 14200 lub 15600 lub wyzej i sprawdz co sie dzieje na tych ustawieniach calkiem fajnie ASUSy biegaja, mysle ze 4k bez problemu osiagniesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w bios zerknij do zakladki gdzie masz LLC ustawienia i tam bedziesz mial odpowiednik dla CPU i RAM ustaw RAM na 130% ,

 

 

do tego w zakladce TIMING mozesz wybrac mode2 lub AUTO przy losowaniu, tREFI zapodaj na 14200 lub 15600 lub wyzej i sprawdz co sie dzieje na tych ustawieniach calkiem fajnie ASUSy biegaja, mysle ze 4k bez problemu osiagniesz

 

Niestety ale nie mam ustawień dla Ram tylko CPU mogę przykładowo zmienić dla 130%. Może dlatego że mam tylko Al tweaker a z tego co widzę to taką opcje mają płyty z extreme tweaker ale może się mylę.

 

Oto mój wynik i tak pewnie zostawię. Dzięki za pomoc tRefi dałem 15600 bez różnicy do 14200. z napięciem zszedłem do 1.3660V i to jest już max.

post-321738-15559612595219_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyty z AI Tweaker też były limity natężeniowe dla DRAM, widocznie Twój konkretnie model tego nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyty z AI Tweaker też były limity natężeniowe dla DRAM, widocznie Twój konkretnie model tego nie ma.

 

W sumie bios to zlepek regionów z270i oraz z370i ale obsługuje wszystkie generacje od skylake do coffelake oraz widzi 16 wątków nawet dostałem tryb adaptacyjny czego nie było w z270. Być może i to ustrojstwo dało by się przeszczepić ale TPU mnie troszkę straszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te transfery są chyba raczej słabe jak na 3733.

743ec429b44b5962.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...